Newry

Newry Hakkında Merak Edilen Önemli Bilgiler

Dublin'de Kütüphane
Dublin'de Kütüphane

Newry; Kuzey İrlanda’nın en büyük dördüncü kenti olarak seçilmiştir. Sınır şehri olarak görünen Newry, en güvenilir ticari merkezlerden biridir. İlk olarak Normanların döneminde sınır kenti olarak belirlenmiştir. Bu sınır kente yeni yerleşenler ve İrlandalılar arasında yaşanan uzun süren çatışmalar, 17. Yüzyıla kadar devam etmiştir. Birçok kale ve sur yıkılmış ve yeniden inşa edilmiştir.

İrlanda’nın Protestan ve Katolik mezhep çatışmaları sonucu ikiye bölünen İrlanda şehirlerinden en çok etkilenen, Newry şehridir. İrlanda’nın kuzey ve güney sınırında kalan şehrin, güney kısmından itibaren sınır çekilmiştir. İlk dönemlerde Newry kasabası, vadinin aşağısında yerleşim yerlerinin sele kapılması ile daha yüksek tepeye taşınmışlardır.

Zamanla ticareti geliştirerek, keten endüstrisine katkıda bulunmuştur. Ticaretin kalbi olarak belirlenen bölge, doğa koşulları gereği ve göç sayısının artması sonucu, göçebe bir hayat sürerken, deniz yoluyla Amerika ve İngiltere bağının kurulması sonucu, önemli bir ticaret merkezi haline gelmiştir. Demiryolu ağının kurulması ile de ulaşım ağının hızla gelişmesine yol açmıştır.

Newry’nin Ünlü Kolej Okulu

Şehirde kolej okullarının en ünlüsü yer almaktadır. Bölge koleji, 6 kampusu ile birinci sınıf kaliteli bir eğitim sunmaktadır. Kolej; sertifika, diploma ve A seviyesine kadar imkanlar sunmaktadır. Geniş kapasiteli eğitime sahip olan okul; öğrencilerin çalışabilmeleri için de çıraklık eğitimi sunmaktadır. Teknik ve üst düzey kurslarla, öğrencilerin mesleki alanda ilerlemelerine imkan tanımaktadır

İrlanda eğitim sistemini en iyi şekilde sunan Newry kolejinde, eğitim ve meslek edinme fırsatını değerlendirmek isteyen öğrenciler, başvuru konusunda detaylı bilgi almak için uzmanlara danışması önerilmektedir. İsteyen öğrenciler için farklı programlarda gramer okulları da mevcuttur. Öğrenci seviyesi belirlendikten sonra, seviyeye göre sınıflarda dersler verilmektedir. Bölgede çalışma iznine sahip olmak istiyorsanız, ders saatlerini 25 hafta üzeri ayarladıktan sonra bu izne sahip olabilirsiniz.

Newry’de Karşılaşılabilecek İlginç Durumlar

Türkiye veya Avrupa ülkelerinden İrlanda’ya seyahat ettiğinizde, birçok ilginç durumla karşılaşabilirsiniz. Bu durumlar hakkında önceden bilgi sahibi olarak, sorunsuz bir seyahat gerçekleştirebilmek için bilmeniz gereken bazı maddeler bulunmaktadır:

  • Bir ülkenin en önemli sorunu trafiktir. Bu ülkede trafik soldan akarken, direksiyon sağ tarafta yer almaktadır. Bu yüzden alışmakta zorlanabilirsiniz. Trafik kazalarına sebebiyet vermemek adına, özel araç kullanmamaya dikkat edebilirsiniz.
  • İrlanda kültürüne sahip insanlar, çok kibar ve saygılıdır. Tanımadığınız bir İrlandalının size bakıp, merhaba demesi veya teşekkür etmesi, en sık karşılaşılabilecek durumlardan biridir.
  • Ülkede hava şartlarının ılık olması ve yağışlı geçmesi belki alışılabilir bir durumdur. Fakat ülkede yazın, saat 22.00’de hava kararırken, sabah 5’te de aydınlanmaktadır. Kış aylarında ise 16.00’da hava kararıp, sabah 8’de aydınlanmaktadır. Geç kararıp geç aydınlanan bir hava hakimdir. Özellikle Türkiye’den seyahat eden kişiler, alışma sürecinde çok zorluk çekmektedir.
  • İrlanda’nın 3 uçlu prizleri bulunmaktadır. 3. Priz ucu, topraklama bağlantısından dolayı bulunmaktadır. Ülkede tüm elektrik sistemleri güvenlik nedeniyle topraklama sistemi kullanmaktadır. Bu yüzden Türkiye’den gidecek olan kişiler, bir dönüştürücü satın alarak, prizleri rahatlıkla kullanabilirler.
  • İrlanda evlerinde tesisatları çok farklı şekilde düzenlenmiştir. Evlerde elektrik prizleri 3 uçlu olduğu gibi her lavaboda da 2 musluk mevcuttur. Bunun nedeni sıcak su ve soğuk su musluklarının ayrı olarak tasarlanmış olmasıdır.
  • İrlanda’nın hava şartları gereği yaz aylarında güneşi yakalayabilen herkes, parklara akın etmektedir. Sınıf ayrımı olmadan herkesin parklarda güneşlendiğini görebilirsiniz.
  • 900 yıllarında açılmış olan tarihi eski barlar, günümüzde hala en işlek mekanlardan biridir.
  • Şehirde alışveriş yapmak için Türkiye saati ile kıyaslama yaparsanız, açık alışveriş merkezi bulamayabilirsiniz. Çünkü saat 18.00 civarında tüm alışveriş merkezleri kapanmaktadır.
  • Ülkede tatil günleri farklı şekilde işlemektedir. 2 ayda bir pazartesi günleri bazı kurumlar, bankalar ve mağazalar tatil yapmaktadır.

Newry’de Okuma Ve Çalışma Şartları

İrlanda da dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için fırsat tanıyan ülkede, 6 aylık bir dil eğitimi alındığı takdirde, ülkede çalışma iznine sahip olabilirsiniz. Ülkede yer alan şehirlerin, istediğiniz okulun akademik programına başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Kayıt olduktan sonra yarı zamanlı haftada 20 saat çalışma iznine sahip olabilirsiniz. Ülkede işsizlik sorunun olmaması nedeniyle de kısa sürede iş bularak, bütçenize katkı sağlayabilir diğer yandan eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Eğitim süreniz yaz tatilinde veya sömestr tatilinde ara verdiğinde, tam günlü çalışma iznine sahip olabilirsiniz.

Akademik program sayesinde, eğitiminiz 6 sonra bittikten sonra 2 ay da ülkede kalma iznine sahip olabilirsiniz. Tüm bu imkânlara sahip olabilmek için, derslere düzenli bir şekilde aksatmadan katılmanız gerekmektedir. İrlanda’da Türk öğrenciler için çok fazla çalışma şartları bulunmaktadır. Bilişim, teknoloji, dokuma, sanayi ve çok fazla kurumsallaşmış markalarla çalışma fırsatını yakalayabilirsiniz. Tüm bu çalışma imkânı tanıyan kurumlar, İrlanda dil kursu almış öğrencilerden tercih edilmektedir.

Ülkeye giderken dil yeterliliği sorunu yoktur. Fakat ülkede dil eğitimi aldıktan sonra iş başvurusu yapacaksanız, dil yeterliliği şartı bulunmaktadır. Özellikle bazı kurumlarda İrlanda’ca dili yeterliliği istenebilmektedir. İrlanda’ca dilini en kolay öğrenebileceğiniz bölge, Güney İrlanda ilçelerinde yer almaktadır. O bölge halkı geleneklerine bağlı yaşayarak, anadillerini unutmamak için hala konuşmaya devam etmektedir.

Newry’de Meslek Sahibi Olmak

Newry’de iş imkanından yararlanmak isteyen meslek sahibi kişiler, ülkeye seyahat etmeden önce, internet üzerinden personel aranan meslekler ve sizin başvurmak istediğiniz mesleği bulduktan sonra, başvurmak istediğiniz firmaya CV göndererek, onay beklenmelidir. Onay süreci gerçekleşip sizin çalışabilir onayınızı verdikten sonra, kısa sürede vize işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bundan sonraki süreç belgeler ve prosedürlerdir. Tecrübeli bir danışmandan yardım alarak, belgeleri sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Tüm bu süreçlerin hazırlığına aylar öncesinden başlamanız gerekmektedir. İngilizce yeterliliğiniz bulunuyorsa ve meslek konusunda tecrübeli iseniz, yüksek maaşlarda, ülkede çalışabilirsiniz. Geriye kalan boş zamanlarınızda da bölgeyi gezebilirsiniz. Daha fazla sosyalleşerek, bir yandan dilinizi daha da geliştirebilirsiniz.

Bir çok kişi ülkede çalışıp, yaşam şartlarına alıştıktan sonra, kendi ülkelerine dönmek istememektedir. Ülke insan ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitede olduğu için insanların tereddüt etmeden tercih ettiği ülkeler arasında yer almaktadır.

 

Newry’e Seyahat Edilebilecek Bölgeler

Tarihte göçebe olarak yaşayan bir sınır kasabası olan Newry, gelişen ekonomisi ve ticaret ağı ile sınır şehri olmayı başarmıştır. Karayolu, denizyolu ve demiryolu ulaşımının sağlandığı bir ticaret merkezi haline gelmiştir. Tereyağı, kömür ve keten; ihracatı yapılan ürünlerdir. Bu yüzden yoğun alışveriş kapasitesine sahiptir.

Genellikle bol bol alışveriş yapabileceğiniz mekanlarla gününüzü doldurabilirsiniz. Mourne dağları, tarihi krallıklara sahne olmuştur. Engebeli ve şehri çevrelemiş vaziyette duruşu ve tepelerde kurulu kaleler, önceden bölgeyi korurken, şimdilerde balıkçılığın geliştiği, at binme alanları ve tatil alanları ile turizme açılmış bir bölgedir.

Burada tarihi atmosferi yakalayarak, tatilin keyfini çıkarabilirsiniz. Kış aylarında ise köpeklerin çektiği kızaklara binme keyfini yaşayabilirsiniz.

Tarihi yürüyüş alanlarını keşfedebilir, golf sahasında golf deneyimi yaşayabilirsiniz. Her bölgeye yakın mesafede konaklama için oteller bulunmaktadır. Bu otellerden bütçenize uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Newry Ulaşım

İrlanda’nın Kuzeyinde yer alan bölge, tarihi ve doğal güzellikleri ile öne plana çıkmıştır. Ülkeye seyahat ve eğitim almak için gidecek olan kişiler, önceden konaklama ve okul başvurularını gerçekleştirmiş olmaları gerekmektedir. Newry’e direk uçuşlar bulunmamaktadır. Dublin ve Cork kentinde bulunan havaalanlarından Newry’e en yakın olan Dublin havaalanında inebilirsiniz.

Havaalanından otobüs veya taksilerle yaklaşık olarak 1 buçuk saatte Newry’e ulaşabilirsiniz. Ülkede toplu taşıma kullanımı, her zaman daha ekonomiktir. Bu yüzden uzak mesafelerde toplu taşımayı kullanırken, merkezde yaya olarak seyahat edebilirsiniz. Bölgede şehir içi trafik yoğunluğu bulunmamaktadır. Trafik soldan akmaktadır. Merkezde yer alan dükkanları gezebilir, kafe veya restoranlarda dinlenebilirsiniz.

Newry Yemek Kültürü

Newry yemek kültürü; İngiliz ve İskoçya gibi ülkelerin yemek kültürü ile karışmıştır. Kent; kendisine has yemeklerinden ziyade içecekleri ile meşhurdur. Siyah bira en çok tüketilen içkileri arasında yer almaktadır. Pub ve barlarda en fazla bira ve şarap ile karşılaşabilirsiniz. Bölgede deniz mahsulleri tüketimi yaygındır. Midye, balık ve sebzelerle sunulmuş yiyecekler bulabilirsiniz. Aperatif olarak İngiliz tarzı, sandviçler ve hamburgerler bulabilirsiniz.

Kahvaltıda domuz pastırması tüketilmektedir. Restoranlarda et türü yemek yemeden önce hangi etten yapıldığını sormanız gerekir. Genelde yemek kültürlerinde bahşiş bırakmak çok yaygındır. İrlanda’nın şehri olan bölgede patates çok önemli bir gıdadır. Kızartma şeklinde, yemek içerisinde veya kahvaltıda mutlaka her öğünde tüketilen önemli gıdalardan biridir.

 

 

Yorumlar

/* ]]> */