Armagh Belfast Cork Derry Dublin Galway Güney İrlanda İrlanda Cumhuriyeti İrlanda Şehirleri İrlanda'da Yaşam İrlanda'dan Geldikten Sonra İrlanda'ya Gitmeden Önce Kilkenny Kuzey İrlanda Limerick Lisburn Newry Waterford

Neden İrlanda ?

neden irlanda

Avrupa ülkelerinden birinde eğitim denildiğinde genellikle; Almanya, Amerika, İngiltere veya Fransa gibi büyük ülkeler akla gelirken; İngiltere’nin yakınlarında yer alan, küçük bir ülke olan İrlanda, eğitim anlamında çok fazla imkân sunan ülkelerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Atlantik Okyanusu üzerinde yer alan İrlanda Cumhuriyeti, Avrupa Birliği üyesi ülkelerden biridir. Celtic Kaplanı olarak adlandırılan İrlanda, 20.yüzyılda fakir bir ülke olsa da, son zamanlarda yaşadığı ekonomik patlama ile Avrupa’da en zengin ülkeleri arasında yer almayı başarmıştır.

İrlanda tarihine bakacak olursak geçmişi demir çağına kadar inmektedir. Ataları olan Keltler, adada üstünlük kurma savaşları vermişlerdir. 1600’lü yıllarda, İskoçya ve İngiltere yerleşimcilerinin İrlanda’ya gelmesi ile karışıklıklar baş göstermeye başlamıştır. Genel olarak İrlanda tarihi dışında, yemyeşil doğal manzarası ve sıcakkanlı insanları ile tercih edilen ülkelerden biridir.

 

İrlanda’dan Türkiye’ye Ulaşım Kolaylığı

irlanda'ya Türkiyeden Ulaşım

İrlanda Cumhuriyeti, ulaşımı en rahat ve hızlı olan ülkeler arasında yer alır. En çok kullanılan ulaşım ağı trendir. Tramvay, karavan, taksi ve otobüs şehir içi ulaşımda en çok tercih edilenler arasında yer alır. Deniz yolu ulaşımı da sıklıkla kullanılabildiği gibi bisiklet kiralayarak da İrlanda turu yapılabilmektedir. İstanbul üzerinden İrlanda’ya direk uçuşlar bulunmaktadır. Metro bulunmayan ülkede, ulaşım sorunsuz bir şekilde ilerler. Türkiye ile arada sadece 2 saatlik bir zaman dilimi bulunmaktadır.

 

İrlanda’da Sosyal Hayat

 

İrlanda Alkol kültürü

İrlanda’nın başkenti olan Dublin, ülkenin en gözde şehirlerindendir. Ayrıca diğer şehirleri de rağbet görür. İrlanda halkının samimiyeti ve sıcakkanlı insanları ile sanki kendi mahallenizde geziyormuş hissedebilirsiniz. İrlanda içkileri ile de meşhurdur; barlar sokağında türlü çeşit içki bulabilirsiniz.

Halkın kendine özgü dans ve müzikleri ile kültürlerinin ne kadar coşkulu bir şekilde ifade edildiği görülebilir. İrlanda’ya gitme nedenlerinden biri de hiç şüphesiz müzik ve eğlence kültürüdür. Hızlı müzik ezgileri ve neredeyse her mekânda karşılaşılabilecek canlı müzikleri ile gelen herkes rahatlıkla eğlenebilmektedir.

 

Mutlu insanların şehri olan Dublin mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.  Dublin’de genç nüfusun fazla olması, eğlenceyi de beraberinde getirmektedir. Bölgede çok sayıda mekan bulunur. Buna rağmen sakin ve suç oranının hiç olmaması ülkeyi daha güvenilir bir hale getirmektedir. İrlanda halkı girişkendir ve sıcakkanlıdır. Her yıl düzenli olarak turist çeken bir ülke olması, rahatlıkla İngilizce konuşarak iletişime geçebileceğiniz samimi bir ortamı da beraberinde getirmektedir.

İrlanda’nın DUBLİN şehri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın..

 

İrlanda’nın Doğası ve Tarihi

irlanda doğası ve tarihi

İrlanda doğal güzelliği ve yeşilin binbir tonu ile meşhur ülkelerden biridir. Ülkenin başkenti Dublin, daha modern bir merkez olarak bilinse de diğer şehirlerindeki doğal güzellikleri de görülmeye değerdir. Özellikle parkları ile ünlenen ülkede, birçok doğal güzelliği bir arada görebilmek mümkündür. Game Of Thrones gibi birçok dizinin çekildiği bölge, dünyanın en güzel bölgeleri arasında seçilmiştir.

İrlanda coğrafi özellikleri ve iklimine bakıldığında, İrlanda ülkesinin İngiltere’ye yakın olması, sürekli yağış alması konusunda yanlış bilgi edinilmesine neden olmaktadır. İrlanda biraz daha çukurda kalan bir bölge olduğundan, mikro klima bölgesi olarak, Türkiye’nin Rize ili gibi bir özellik göstermektedir. Bölge aşırı soğuk ve aşırı yağışlı olmamaktadır ve neredeyse hiç kar görülmemektedir.

 

İrlanda’nın Bilinmeyen İlginç Yönleri

irlanda kızıl saçlı insanları

Tarihteki ilk denizaltı, İrlandalılar tarafından icat edilmiştir. Kutlanan ve bilinen Cadılar Bayramının ortaya çıkışı burasıdır. Nerdeyse halkın çoğunluğu kızıl saçlı olarak doğar.

 

İrlanda’da Gezilecek Yerler

İrlanda Gezilecek Yerler

İrlanda, İngiltere’nin yanında yer alan küçük bir ülke olsa da, teknoloji ve bilişim alanında çoğu merkez burada yer almaktadır. İrlanda’nın başkenti Dublin dışında gezilecek ve görülecek birçok yer vardır. Dublin’in kuzeyinde yer alan Howth kasabası, yürüyüş yapmak için tercih edilebilecek yerler arasında sayılabilir. İrlanda’ya yarım saatlik bir mesafede bulunan bu şirin kasaba, yaz aylarında tercih edilebilir bölgelerden biridir.

Manastır ve müzeler görülmesi gereken yerlerden birkaçıdır. Cesur Yürek, Harry Potter  ve Game Of Thrones gibi filmlerin bazı sahneleri İrlanda’da çekilmiştir. İrlanda eğitiminin kalitesinin dışında, doğal güzelliği ve ünlü mekânları ile de turist çekmektedir. Özellikle öğrenciler için uygun ulaşım ve konaklama fırsatları sunan İrlanda turistler için de cazibe merkezidir.

İrlanda doğal manzarası ve ilginç coğrafi oluşumları ile de dikkat çeken bir ülkedir. Devler Geçiti olarak adlandırılan, bal peteği görünümündeki büyük taşlar, muhteşem bir doğal oluşumu göstermektedir. Mistik havaya sahip kütüphaneleri mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Ülkedeki keskin uçurumlar, kaya höyükleri tüm dünyanın ilgisini çekmektedir. Başkent Dublin; dünyada en fazla turistin uğradığı 4. ülke olarak bilinmektedir.

 

İrlanda’nın Merkezi Dublin’de Dil Eğitimi

İrlanda dil okullarında dil eğitimi

Dublin, İrlanda’nın başkentidir ve teknolojinin en yoğun olarak bulunduğu şehirdir. Alışveriş için seçenekleri ile ve her bütçeye ve öğrenciye uygun imkânlarıyla şehrin yaşam standartları oldukça yüksektir. Facebook ve Google gibi firmaların merkezleri Dublin’de bulunur. Eğitim seviyesi yüksek olan İrlanda, dil eğitimi için tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır. Özellikle Dublin’de oldukça kaliteli dil okulları bulunmaktadır. Çoğu okulun MEI tarafından denetlenmesi, okulların ve eğitim seviyesinin yüksek olmasının nedenleri arasında yer alır. Türkiye’den İrlanda’ya 4 saatlik bir uçuş ile rahatlıkla ulaşılabilir.

İrlanda; ilk defa yurt dışına çıkacak öğrenciler için tercih edilen ilk ülkeler arasında yer almaktadır. İrlanda dil okulları, teknoloji üssü olan Dublin de daha fazla okul seçeneği imkânı sunar. İrlanda dil okulu fiyatları, her bütçeye uyabilecek şekildedir.  Öğrenciler kaliteli eğitimi uygun fiyata alabilmektedir. Edebiyat, tarih ve teknoloji gibi alanlarda kendisini geliştiren ülke; bu özellikleriyle öğrencileri çekmektedir. Genç nüfusun fazla olması ve eğitim seviyesinin yüksek olması, İrlanda’yı tercih edilir bir konuma getirmektedir.

 

İrlanda’da iş imkânı

İrlanda İş imkanları

Teknoloji ve bilişimin merkezi olan ülke; Microsoft, Facebook, Youtube ve Twitter gibi birçok şirkete ev sahipliği yapar. Öğrenciler İrlanda’da aldıkları dil eğitimi sayesinde büyük şirketlerde çalışma imkânı bulabilmektedir. Özellikle Türk personel ihtiyacı bulunan bilişim şirketlerinde işe girebilme ihtimali yüksektir. Üniversite eğitimi sonrasında da öğrenciler, İrlanda’da çalışma hakkına sahip olurlar.

Çalışma izni

İrlanda’da uzun dönem eğitim alan öğrencilerin haftada 20 saat, yaz tatilinde ve Yılbaşı haftasında ise 40 saat çalışmasına izin verilmektedir. Öğrenciler çalışarak aylık 800 Euro kazanabilirler. Maaşlar saatlik hesaplanmakta ve bir saate ortalama 9,25 Euro ödenmektedir.

Akademik eğitim alan öğrenciler program sonrasında da çalışabilirler. İrlanda’da çalışma izni başvurusu için yaş kısıtlaması bulunmamaktadır. 25 hafta ve üzerinde bir programda kayıtlı olan herkes başvuru yapabilir. Belli bir başvuru dönemi yoktur. Her öğrenci İrlanda’ya geldiği andan itibaren çalışma iznine başvurabilir. Vizenin iptal olmaması için derslere katılım mecburidir.

Ortak dil

irlanda ortak dil kullanımı

İrlanda’da dil eğitimi almadan önce resmi dilleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. İrlanda’nın Gaelce (İrlandaca) ve İngilizce olmak üzere iki resmi dili vardır. Halkın %60’ı İngilizce konuşmaktadır. Konuşma aksanı Amerikan İngilizcesi’ne yakındır. Uluslararası alanda iletişimin daha kuvvetli olması ve daha çok öğrenciye eğitim imkânının tanınması adına, uluslararası dil olan İngilizce konuşulmaktadır. Özellikle Dublin’de konuşulan İngilizce aksanı çok temiz ve anlaşılırdır.

 

İrlanda’da Türklere Duyulan İlgi

İrlanda'da Türk Marketi

 

Tarihsel olarak İrlanda geçmişi Demir Çağı’na kadar uzanır. Geçen süreçte adada hakimiyet kurma adına birçok ülke mücadele etmiştir. 1850 yıllarına gelindiğinde baş gösteren kıtlık, İrlanda’yı olumsuz yönde etkilerken, dönemin Osmanlı padişahı Abdülmecit, İrlanda’ya 3 gemi erzak yardımında bulunmuştur. Bu yardımı unutmayan İrlanda halkının, Türklere karşı ilgi ve samimiyeti bulunmaktadır. Ülkede Türk nüfusunun az sayıda olması, dil eğitiminin daha verimli olmasını sağlamaktadır.

İrlanda’ya yerleşmiş Türkler esnaflık yapmakta ve azda olsa Türk esnaflara raslanmaktadır.

 

Konaklama

İrlanda Aile Yanı Konaklama Aile Yemeği

İrlanda’da eğitim alan öğrenciler için farklı konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Dil eğitimine giden öğrenciler arasında en yaygın konaklama tipi aile yanı konaklamadır. İrlandalı bir ailenin yanında kalan öğrenciler kültürü yakından tanıma ve İngilizce pratik yapma fırsatı bulurlar. Yurt tipi konaklamadan daha uygun olan aile yanı konaklamada genellikle kahvaltı ve akşam yemeği haftalık ücrete dahildir. Self-Catering aile yanı konaklama sunan okullar da mevcuttur.

Okullar şehir merkezinde aileler ise merkezden uzakta olduğundan konaklama ile okul arası mesafe ortalama kırk dakika sürmektedir. Yurt tipi konaklamalar şehir merkezinde veya merkeze yakın yerlerde bulunur. Paylaşımlı mutfak içeren yurtlarda öğrenciler yemeklerini pişirebilirler. Banyo genellikle kat paylaşımlıdır ancak özel banyo seçeneği sunan yurtlar da mevcuttur. Dublin’de kiralık dairelerin fiyatları yüksektir. Daire paylaşımı ise öğrenciler arasında çok yaygındır.

 

İrlanda’da Dil Kursu

irlanda'da eğitim sistemi

İş başvuruları veya yurtdışı seyahatlerinde ihtiyaç duyulan ileri derecede İngilizce’ye çok uygun fırsatlarla İrlanda’da sahip olabilirsiniz. Dil öğrenirken çekilen sıkıntılardan biri de pratik eksikliğidir. İrlanda Dil Okulları  kaliteli eğitimi ve her bütçeye uygun program seçenekleri ile İngilizce’yi yerinde öğrenmek isteyen öğrencileri bekliyor. Uzun dönem programlarda sunulan çalışma izni sayesinde daha da cazip hale gelen İrlanda, İngilizce dil eğitiminde bir adım öne çıkıyor.

 

Dublin Dil Okulları

Dublin, Avrupa’nın gelişmiş en büyük şehirlerinden biridir. Facebook, Twitter ve Youtube gibi birçok şirketin Avrupa merkezinin yer aldığı Dublin diğer İrlanda şehirlerine göre daha gelişmiştir. Özellikle öğrencilere cazip fırsatlar tanıyan bölgede huzurlu bir şekilde yaşam sürdürebilirsiniz. Suç oranın düşük, insanların sıcakkanlı ve misafirperver olduğu İrlanda’da öğrencilerin kısa sürede adaptasyon sağlaması kaçınılmazdır.

İrlanda dil okulları dünyada adını duyurmuş sayılı okullar içerisindedir.

Bu eğitim fırsatından yararlanmak için uzman bir danışmanla görüşmek için tıklayınız.

İrlanda dil okullarında dil eğitimi

Dublin’de Eğitimin Avantajları

İrlanda’da eğitim denildiğinde ilk akla gelen Dublin’dir. Teknoloji ve bilişim şirketlerinin merkezi olan kent pek çok festivale de ev sahipliği yapmaktadır. Eğer Dublin’de eğitim alıyorsanız dünyanın farklı yerlerinden arkadaşlar edinmeniz kaçınılmazdır. Amerika, Kanada ve Avustralya dil okullarına göre daha avantajlı olan İrlanda’da eğitim fırsatları son derece memnun edicidir. Başkent Dublin dil okulu açısından daha zengindir.

Her kişiye ve ihtiyaca uygun kurs veren kurumlar, birebir veya grup programlar sunmaktadır. İrlanda’da dil eğitimi almanın en büyük avantajlarından biri de dil kursuna devam ederken haftada yirmi saate kadar çalışabilmektir.

Bu sayede İrlanda’da kazanılan iş deneyimi ile kendi ülkenizde rahatlıkla ve büyük bir özgüvenle çalışabilirsiniz. Her mevsimi ılıman olarak geçen İrlanda’da, dil eğitimi almak için belli bir dönem gerekmeksizin istediğiniz zaman eğitim alabilirsiniz. Eğitiminiz sırasında tarihi kaleleri, şatoları, müzeleri gezebilir festivallere ve pek çok farklı aktiviteye katılabilirsiniz.

İrlanda’nın muhteşem doğası bile bu ülkeye gelmek için yeterlidir. Özellikle doğa sporlarından hoşlananların hiç sıkılmayacağı Dublin dil eğitiminde en çok tercih edilen şehirler arasındadır. Yüksek öğretim alanında dünya başarı sıralamasında ilk 25’e giren İrlanda, eğitim ve katılım alanındaki başarısını kanıtlamıştır.

Uluslararası memnuniyet ödülleri alarak, her yıl düzenli olarak öğrenci sayısı artmaktadır. Ülkenin eğitim seviyesi ve başarısının bilincinde olan Uzakdoğu, Ortadoğu ve Güney Amerika ülkelerinden gelen öğrenciler uluslararası bir ortam oluşturarak sosyal çevre edinmenizi sağlamaktadır.

İrlanda Eğitim sistemi

İrlanda Eğitim Sistemi

İrlanda’da eğitim dili İngilizce’dir. Zorunlu eğitim 6 ile 16 yaş arasındadır. Okul öncesi eğitim özel anaokullarında verilmektedir. İlköğretimde hem devlet hem özel okullar bulunmaktadır. Lise eğitiminde gündüz okulları ve yatılı özel okullar bulunmaktadır. 12 yaştan itibaren lise eğitimi başlamaktadır. Lise eğitimi 3+2 veya 3+3 yıl sürmektedir. Junior Sertifikası üç yıl sonra alınır. Geçiş Yılı, Junior Sertifika sınavını takip eder. Bu yıl, resmi sınavlardan bağımsızdır ve öğrencilerin iş deneyimi de dahil olmak üzere geniş bir eğitimi kapsar.

Son iki yıl öğrenci Leaving Certificate, The Leaving Certificate Vocational Programme ve The Leaving Certificate Applied programlarından birini alır. Bu programlar yüksek öğrenim öncesi alınması zorunlu programlardır. Leaving Certificate, üniversitelerin, teknoloji enstitülerinin ve yüksek öğretim kurumlarının tahsis edildiği temel dayanaktır.

The Leaving Certificate Vocational Programme, teknik konulara yoğunlaşarak ve mesleki eğitim veren bir programdır. The Leaving Certificate Applied, öncelikli hedef olarak, katılımcıların ilgili öğrenme deneyimleri aracılığıyla yetişkin ve çalışma hayatına hazırlanmalarını sağlar. Öğrenciyi manevi, entelektüel, sosyal, duygusal, estetik ve fiziksel alanlarda hazırlar. Lisans eğitimi üç sene sürmektedir.

 

Yorumlar

/* ]]> */