İrlanda Cumhuriyeti Lisburn

Lisburn Hakkında Merak Edilenler

İrlanda Kilkenny Alışveriş
İrlanda Kilkenny Alışveriş

İrlanda’da yer alan şehirlerin her birinin kendisine has özelliği ve cazip bir yönü bulunmaktadır. Ülkenin başkenti olan Dublin, metropol yanıyla dikkat çekerken, diğer yandan tarihi ve doğal güzelliklerini günümüze kadar korumayı başarmış bir kenttir.

Belfast, Cork, Waterford ve Lisburn gibi şehirleri de farklı özellikleri ile dikkat çeken diğer şehirlerinden bir kısmıdır. Ülkenin Lisburn şehri 71 bin nüfusu ile İrlanda’nın Kuzeyinde yer almaktadır. Bölge; güzel alışveriş merkezleri, cazip restoranları, kafeleri ve keten kumaşının merkezi olarak tanınmaktadır. 400 yıllık keten kumaşının tarihini sunan şehirde; meşhur Titanic ve Armstrong’un paraşütünde keten kumaşlar kullanılmıştır.

Özellikle, keten gömleğin geçmiş tarihini burada bulabilirsiniz. Lisburn; Lagan nehrinin yanındaki bir vadide kurulmuştur. Bu yemyeşil vadide yer alan şehrin mimarisi ve hoş sokakları, 18. Yüzyıldan günümüze kadar korunarak gelmeyi başarmıştır. Şehir merkezinde trafik yoktur. Her yere yürüyüş mesafesinde bulunan, alışveriş dükkânları, kafeleri ve restoranları ile meşhur bir bölgedir.

Lisburn Tarihi Hakkında Bilgi

Lisburn’un tarihi, 1600 yıllarına kadar dayanmaktadır. İrlandalı kabileler, İngiliz yönetimine karşı olumsuz tutum geliştirerek, İngiliz hakimiyetine girmemek için çaba göstermişlerdir. Bu olumsuz tutum karşısında İrlandalılar daha fazla dayanamamışlardır. Zamanla; Galli ve İngilizler Lisburn şehrinin kurulu olduğu bölgeye yerleşmeye başladılar. 300 den fazla isyancının şehri almaya çalışsada başarılı olamadı. 1707 yılına gelindiğinde Lisburn’da büyük bir yangın ortaya çıktı. Yangında alevler arasında kalan kaleler, hala dokunulmadan günümüze kadar gelebilmiştir.

Büyük yangının ardından, 18. Yüzyıla doğru gelindiğinde, Lisburn’da yeniden yükselen evler görülmeye başlanmıştır. Giderek şehre yerleşen sayısında artış görüldüğü gibi, Lisburn vadisinin alt kısmında da sanayi gelişmeye başlamıştır. Kendi küçük endüstrisi ile keten üretimi yapan şehir, 1764’de büyük çaplı keten üretimine başlamıştır. Ekonomisini güçlendiren şehir; İrlanda’nın diğer şehirlerine ve yurtdışına ulaşım imkanını geliştirmiştir. Ketenin tarihinin başladığı ve tüm dünyaya yayıldığı Lisburn tarihini anlatan ve el dokuma aletlerini yakından görmek isteyen kişiler, mutlaka müzeyi ziyaret etmesi gerekir.

Lisburn’da Neler Yapılır

Lisburn; dükkanları ve alışveriş merkezleri ile anılsa da, bitmeyecek güzellikleri ile dolu bir şehirdir. 1871 yılında şehre; Paris kuşatmasının bitişi anısına 50 tane çeşme bağışlanmıştır. Bu tarihi güzelliklerin sergilendiği parklar ve yeşillik alanlar, ziyaretçilerine huzurlu bir seyahat keyfi sunmaktadır. Lagan nehri vadisine, bisikletçiler ve yürüyüşçüler için 18 km uzunluğunda özel bir yol yapılmıştır. Yeşillikler içerisinde yol boyunca, yürüyerek veya bisiklet binerek seyahat edebilirsiniz.

18. yüzyıldan kalma Lisburn’un keten tarihi hakkında detaylı bilgi almak için, İrlanda keten merkezi ve müzesini gezebilirsiniz. Lisburn’a 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde olan kraliyet kalesi ve bahçeleri, halka açık bir şekilde kullanılmaktadır. İrlanda; roman ve hikayeleri ile kısaca edebiyatı ile tüm dünyada tanınmaktadır. Oyun yazarları, roman yazarları ve şairler, bu küçük ada ülkesinde muhteşem eserler çıkartarak, dünyaya tanıtmışlardır. Şehrin doğal güzelliğinin yanı sıra, tüm bu eserleri bulabileceğiniz, devasal mimariye sahip kütüphanesini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 

İrlanda’da Dil Eğitimi

Yurtdışı dil eğitimi konusunda çoğu Avrupa ülkesi, tüm öğrencilere kapılarını açmıştır. Amerika, İngiltere gibi bilindik ülkelerde dil eğitimi verilmektedir. Son zamanlarda İrlanda dil okulları, özellikle İngilizce dil eğitimi konusunda, popüler ülkelerden biri olmuştur.

İrlanda merkezinde yer alan bilişim ofislerinde, tüm dünyaya ihraç edilen teknolojik ürünler yer almaktadır. Bilişim merkezi olması, turizm kapasitesinin yüksek olması ve kolay ulaşım imkânının olması, ülkeyi daha popüler bir hale getirmektedir.  Yüksek kalite standartlarında yaşayan İrlandalılar, huzurlu ve mutlu bir hayat sürmektedir. İrlanda eğitim seviyesi ve kaliteli dil okulları ile giderek ön plana çıkmaktadır.

Bölgede yaşayan kesimin çoğunun genç olması ve eğlence dolu hayatları ile herkesin hayran kaldığı bir ülkedir. Ülkenin doğal güzellikleri ve tarihi dokusunu en güzel şekilde yansıtan 32 tane şehri bulunmaktadır. Cork, Kilkenny, Dublin, Belfast, Galway ve Lisburn gibi meşhur şehirleri bulunmaktadır.

Ülkenin her şehrinde, kaliteli dil eğitimi veren okullar bulunmaktadır. Her okulun kendine göre farklı programları yer almaktadır. Genel olarak yaş grubuna göre hazırlanmış programlar mevcuttur. Bazı okullarda, gezi ve aktiviteler düzenlenerek, yabancı dilin pekiştirilmesi amaçlanmaktadır. Bazı okullar da konaklama konusunda öğrencilere yardımcı olmaktadır.

İrlanda’da İngilizce Dil Kursu Almanın Avantajları

Küçük yaşlardan beri tüm okullarda İngilizce dil eğitimi alınmasına rağmen, hala İngilizceye hakim bir şekilde konuşamayan birçok kişi bulunmaktadır. Bunun için İngilizce dil eğitimi veren birçok ülke, bulunduğu şehrinde dil okulları açarak, dışarıdan öğrenci almaktadır. Bu şekilde İngilizce dilinin konuşulduğu bölgede dil okullarının açılmasının faydalı olduğu kanısına varılmıştır.

Giderek artan dil okulları sayısı ve ülkesine, İrlanda dil kursu açarak, biranda popüler olmayı başarmıştır. İngiltere’ye yakın olan şehir tanınmazken, dil okulları, dil kursları ve kaliteli eğitimi ile tüm dünyanın tanıdığı bir ülke haline gelmiştir. Ülkeye ulaşımın kolay olması, insanlarının sıcakkanlı ve misafirperver olması, tarihi ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken bir ülke olması, İrlanda da dil eğitimi almayı daha avantajlı hale getirmektedir. Özellikle öğrencilere yönelik kolaylık sağlayan yaşam şartları sayesinde, güvenilir bir ülkede dil eğitimi alma fırsatını yakalayabilirsiniz. İrlanda dil okulları, kapılarını tüm dünya öğrencilerine açmıştır.

Öğrenci vizesinde de kolaylık sağlayarak, herkesin dil eğitimi almasını hedeflemektedir. Ayrıca dil eğitimi dışında kalan zamanlarda da, öğrencilerin verimli zamanlar geçirebilmesi için aktivite ve geziler düzenlenmektedir. Bu sayede yurt dışından gelen farklı kültüre sahip öğrencilerle sosyalleşme imkanı olabileceği gibi aktiviteler ile de İngilizce dilini pratikleştirebilirsiniz.

İrlanda Lisburn’da Yaşam

Tatil planı yapacaklar için İrlanda’nın Lisburn şehri önerilecek en güzel yerlerden biridir. Çocuklarınızla beraber veya arkadaşlarınızla gezebileceğiniz, macera dolu bir şehir olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle alışveriş merkezleriyle dolu sokakları ve dükkanları, en cazip yerler arasındadır. Alışveriş çılgınlığından sonra dinlenip yemek yiyebileceğiniz tarihi mimariye sahip yemyeşil bahçeli kalede yer alan restoranlarda yemek yenebilmektedir.

Şehrin tarihi köylerinde yürüyüş yapılacak alanlar ve golf sahası bulunmaktadır. Farklı aktiviteler için herkesin ihtiyacına uygun mekanlar bulunmaktadır. İşsizlik oranının, yok denecek kadar az olduğu bu bölgede, İnsanlar mutlu ve huzurlu bir şekilde, yaşamlarını sürdürmektedir. Sonbahar atmosferini yaşamak için büyük ormanla kaplı yolunda gezintiye çıkıp, geniş parklarında piknik keyfini yaşayabilirsiniz. Fakat iklim durumunu göz önünde bulundurmak gerekir. Genellikle yağışlı olan şehirde, hava durumunu bile yanıltabilecek bir dengesizlik bulunmaktadır.

Lisburn, huzuru ve sakinliği arayanlar için ideal bir şehirdir. Ulaşım konusunda da sorunsuz bir bölgedir. Şehir içinde trafik yoktur. Her bölgeye yürüyerek veya bisiklet kiralayarak ulaşılabildiğinden, her yönden avantaj sağlamaktadır. Gezme, yeme-içme ve eğitim konusunda sorun yaşamadan yaşayabileceğiniz bir bölgedir. İnsanlarının misafirperver ve yardımsever olması ile rahatlıkla bölgede yaşanabilir. Güvenlik sorunu olmadığından, gece geç saatlere kadar eğlenmek isteyen gençler, güvenilir bir şekilde eğlencenin tadını çıkarabilmektedir. Bölgede genç kesim sayıca fazladır. Bilişim, sanat, edebiyat ve teknoloji alanlarında gelişmiş bir ülkedir. Bu yüzden her öğrencinin eğitim almak istediği alan ve okullar mevcuttur. Her yıl ülkede eğitim almak için başvuru yapan binlerce öğrenci bulunmaktadır.

İrlanda Lisburn’da Öğrenci Olmak

Yabancı bir ülkede öğrenci olmak için öncelikle o ülkenin dilini en iyi şekilde bilmek gerekmektedir. Bu şart Amerika ve İngiltere gibi ülkeler için geçerli olurken, İrlanda için geçerli değildir. İrlanda’da öğrenci olmak için çok iyi şekilde İngilizce konuşabiliyor olmanıza gerek yoktur. Ülkeye eğitim almaya gittiğinizde, bir dönem dil eğitimi aldıktan sonra istediğiniz alanda okumaya devam edebilirsiniz. İrlanda’da resmi dil olarak İngilizce ve İrlanda’ca konuşulmaktadır. Bu dillerin her ikisinin de eğitimini almakta fayda bulunmaktadır.

Eğer ülkede çalışmak istiyorsanız, bazı kamu kurumları, İrlanda’ca dili yeterliliği istemektedir. Eğer sadece İngilizce öğrenip ülkeye dönmek istiyorsanız, İrlanda’ca dilini öğrenmenize gerek yok. Bir diğer bilinmesi gereken konu da İrlanda’da öğrenci olmak için normal vize dışında, öğrenci vizesi istenmektedir. Bu konudaki detaylar hakkında, işin uzmanı olan danışmanlardan yardım alabilirsiniz. 6 ay önceden işlemlere başlamak en iyi karardır.

Eğitim alınacak okul, konaklanacak bölge, masraflar ve vize işlemleri süreci uzun sürmektedir. Bu süreyi kısaltmak için danışmanlar yol göstermektedir. Resmi prosedürleri hallederek, hangi belgelerin teslim edileceği konusunda size yardımcı olarak, hatasız bir şekilde vize işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayabilirler. İrlanda; öğrenciler için öğrenci şehri, gezginler içinse seyahat edebilecekleri muhteşem manzaraya sahip ülkelerden biridir.

 

Yorumlar

/* ]]> */