İrlanda Cumhuriyeti İrlanda Şehirleri Limerick

Limerick Hakkında Merak Edilenler

İrlanda Cumhuriyeti - Limerick Şehri
İrlanda Limerick

İrlanda’nın güneyinde yer alan Limerick, 90.757 nüfusu ile nehir üzerine kurulu bir kenttir. Kelime anlamı olarak Limerick; yalın anlamına gelmektedir. Geniş parklara, tarihi katedrallere, müzelere ve çok fazla tarihi esere sahiptir. Kente köprülerden 3 farklı giriş bulunmaktadır. Bölgede görülmesi gereken ilginç eserler yer almaktadır. Doldurulmuş hayvanlar ve antik çağ eserleri gibi dikkat çekici ürünler yer almaktadır. Doğal alanların fazla olduğu Limerick, doğaya zarar vermeden kurulmuş bir şehirdir. Bu yüzden kentin sokaklarında yaptığınız ufak bir yürüyüş, doğa yürüyüşü gibi etkili olmaktadır.

Kentte konaklama konusunda şehir merkezinde yer alan oteller bulunmaktadır. Konaklama konusunda sınırlı bir bölgedir. Fakat doğal manzarası, kafeleri, pubları ve içkileri etkileyici güzelliktedir. Yemek kültürleri deniz mahsullerinden oluşmaktadır. Patates ve havuç kızartması ile yaptıkları et yemeği genellikle en meşhur tatları arasında yer almaktadır. Butik dükkanlardan veya alışveriş merkezlerinden bolca alışveriş yapabilirsiniz. Gece hayatının tadını çıkartmak için tercih edilmesi gereken Limerick; ziyaretçilerine muhteşem bir eğlence sunmaktadır. Klasik İrlanda müziği eşliğinde pub kültürünü tanıma fırsatını sunan kent, geleneksel tatlarını da sizlere sunuyor.

Angela’nın Külleri’ne Konu Olan Limerick

Limerick kenti, doğa ile iç içe yapısı ve tarihi dokusu ile film ve kitaplara konu olmuştur. Sanatçıların aradığı atmosferi sağlayan kentte, birçok film çekilmiştir. Angela’nın Külleri adlı romanın yazarı olan Frank McCourt; bu romanında Limerick kentinin yoksul bir mahallesini konu edinmiştir. İrlanda’nın yıllar öncesinde yaşadığı ekonomik krizin yansımalarının görüldüğü kitap, filme uyarlanarak Limerick kentinde çekimleri yapılmıştır.

Roman yazarının anısına; Limerick’te Frank McCourt müzesi kurulmuştur. Müzede filmin çekildiği iki katlı küçük bir ev örneğini görebilirsiniz. Filmin sahneleri 3 farklı yerde çekildiği için orijinalini göremeseniz bile, aynı sahnelerin küçüğünü görme şansına sahip olabilirsiniz.

İrlanda Limerick

Avrupa’dan ve Türkiye’den öğrenciler, yabancı dil eğitimi almak için yurtdışı dil eğitimini tercih etmektedir. En iyi yabancı dil eğitimi, o dilin konuşulduğu bölgede eğitim alarak gerçekleşmektedir. Ülkeler arasında dil eğitiminde İngiltere, Fransa, Almanya ve Amerika gibi ülkeler başı çekerken, son zamanlarda İrlanda eğitim sistemi popüler olmaya başlamıştır. Öğrencilerin eğitim arayışı sayesinde, adını dünyaya duyurmayı başaran İrlanda, turizm alanında da popüler bir ülke olmuştur. İrlanda’nın tarihine bakıldığında ekonomik krize girmiş, kıtlık ve fakirlik yaşamış ülke konumundayken, birden patlayan ekonomisi ile kötü geçmişin izlerini silmeyi başarmış bir ülkedir. Günümüzde yabancı dil eğitimi denildiğinde, İrlanda’da dil eğitimi almak isteyen birçok kişi ile karşılaşmaktasınız. İrlanda’nın 32 farklı şehri ve her şehrinde dil okulları bulunmaktadır. Giderek popülerliği artan ülkede, yeni inşa edilen dil okulları da bulunmaktadır. Cork, Dublin, Waterford ve Limerick bilindik kentlerinden bir kısmıdır.

İrlanda başkenti olan Dublin’den daha küçük ve sessiz bir yapıya sahip olan Limerick, çok fazla turist çeken bölgelerden biridir. Limerick’te yer alan dil okullarından mezun olmuş, ünlü kişilerin okullarında eğitim almak isteyen binlerce öğrenci bulunmaktadır. Ülkenin iklim yapısının ılıman olması ve ulaşımın kolay olması nedeniyle, rahatlıkla her mevsim seyahat edilebilmektedir. Bazı aylarda çok yağış almaktadır. Seyahati yağış almayan aylara denk getirerek, sorunsuz bir şekilde seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. İrlanda’nın gizemli tarihi ve muhteşem manzarası, tüm dünyada merak konusu olmuştur. Ülkeye turlar düzenlenerek, imkanı olan çoğu kişi seyahat etmektedir. Öğrenci şehri olarak anılan, bilimin başkenti olarak anılan veya tatil beldesi olarak anılan çok fazla şehri bulunmaktadır. Her şehrin kendine has dokusu, özelliği ve ekonomisi bulunmaktadır. Başkent Dublin; bilim ve teknolojinin merkez üssü olarak anılırken, Limerick; öğrenci şehri ve filmlere konu olmuş manzara ve mekanları ile tanınmaktadır.

Limerick’te İngilizce Öğrenmek

Uluslar arası dil olan İngilizceyi, Avrupa ülkelerinin çoğunda öğrenebilirsiniz. Fakat öğrendiğiniz İngilizceyi kısa sürede unutmamak ve en ekonomik şekilde öğrenmek için seçeceğiniz ülke çok önemlidir. Yurtdışında aylarca dil eğitimi almak için belli miktarda birikime sahip olmanız gerekmektedir. İngilizce öğrenmek isteyen öğrenciler, arayışları sonunda İrlanda dil kursu veren okulları keşfettikten sonra, çoğu öğrencinin İrlanda’yı neden tercih ettiği merak konusu haline gelmiştir. Danışmanlar yaptıkları araştırma sonucunda, İrlanda’nın eğitimin her alanında kaliteli olduğu ve ekonomik bir ülke olduğu kanısına varmışlardır. Limerick şehrinde ünlü isimlerin eğitim aldığı okullarda, eğitim almak isteyen binlerce öğrenci, bu okullarda eğitim almanın gururunu yaşamaktadır. Bölgenin öğrenci şehri olarak anılması ve öğrencilere ekonomik fırsatlar sunması nedeniyle, en çok tercih edilen bölgeler arasında gelmektedir. Merkeze yakın olması,, trafik sorununun bulunmaması, hatta bisiklet ile gezilebilecek uygunlukta olması, ülkeyi cazip hale getiren unsurlardan sadece bir kaçıdır. İngilizce öğrenmek için Limerick’i tercih edenler, aldıkları karardan memnun bir şekilde ülkelerine dönmektedir. Dil okullarında verilen plan ve programlar çerçevesinde, yaş grubuna uygun dil eğitimleri verilmektedir. Eğitimin dışında kalan vakitlerde de okulların kendi kuralları çerçevesinde, gezi ve aktiviteler düzenlenerek, İngilizce dilini geliştirmeleri sağlanmaktadır. Şehrin tarihi ve doğal güzellikleri ile bütünleşen İrlanda kültürünü tanımak ve bu kapsamda İngilizce eğitimi alma fırsatını değerlendirebilirsiniz.

Öğrenci Kenti Limerick

Vikingler tarafından kurulduğu bilinen Limerick; Tarihi dokusu ve yerleşim alanı olarak, en eski bölgelerden biridir. Nehir üzerine kurulu olan Limerick, uzun yıllar tarihi dokusunu ve mimarisini korumayı başarmıştır. Bölge küçük olsa da eskiden yaşadığı ekonomik krizden geriye çok daha gelişmiş bir kent kalmıştır. Kentin merkeze çok yakın olması, İrlanda dil okulları sıralamasında tercih edilen bir bölge olması ve eğlenceli gece hayatı ile daha işlek olmasına neden olmuştur. En fazla turistin uğradığı bölgelerden biridir. Eğitimin; edebiyat, sanat, sağlık ve mühendislik gibi alanlarında kaliteli hizmet veren birçok okul seçeneği yer almaktadır. Limerick okullarında eğitim alıp, mezun olduktan sonra ünlü olmuş kişilerin bulunması, okulları daha cazip hale getirmektedir. Ünlülerin okuduğu okulda eğitim almak isteyen binlerce kişi, Limerick okullarını tercih etmektedir.

İrlanda Eğitim Maliyetleri

Yurtdışında dil eğitimi almak için yüksek miktarda bütçe ayırmanız gerektiği söylenmektedir. Amerika, İngiltere ve Almanya gibi ülkelerde yaşam şartlarının pahalı olması, eğitimi de etkileyerek, eğitimin masraflı olmasına neden olmuştur. İrlanda eğitim maliyetleri bu ülkelere göre daha maliyetli olduğundan, birçok kişi dil eğitiminden yararlanabilmektedir. Ülkede yeme-içme, konaklama ve ulaşım gibi yaşam şartlarının ekonomik olması, turizm açısından da bölgeyi popüler hale getirmektedir. Eğitim sistemi kalitesi ile ön plana çıkan ülkenin turizmi giderek gelişmiş ve dünyaya açılmıştır. Avrupa ülkeleri arasında yaşanabilir kent olarak seçilmiştir. Tecrübe sahibi danışmanların çıkardıkları maliyet hesabına göre; yaşam giderleri ve eğitim masrafları toplamı aylık 700-900 Euro arasında değişiklik göstermektedir. Maliyetler konaklama ve eğitim alınacak programa göre düşüş göstermektedir. Genel olarak ülkeler arasında yurtdışı dil eğitimini en ekonomik alabileceğiniz ülke İrlanda’dır. İrlanda’nın ekonomik şehirlerinden birini de seçerek, maliyetleri düşürebilirsiniz.

Limerick’in En Popüler Yerleri

Limerick şehrinde surlar ve kalelerden oluşan John King’s Castle, en fazla turistin geldiği bir mekandır. Kalenin en üstünde kadar gezinizi devam ettirerek, Limerick kentinin manzarasını seyredebilirsiniz. Ayrıca bahçede yer alan, bira fıçıları, at arabaları ve idam sehpaları gibi objeler, etkileyici bir şekilde o dönemi yansıtır niteliktedir. Tarih kokan bu bölge, dönemin atmosferini yansıttığı ve dokusunu günümüze kadar koruyabildiği için çok fazla turist çekmektedir. Doldurulmuş hayvanların, sanat eserlerinin, kütüphane ve tabloların yer aldığı Hunt Museum, tüm dünyadan ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Sanat ve bilime önem veren İrlanda ülkesinin Limerick dahil her kentinde sanat müzeleri yer almaktadır. Kente geldiğinizde mutlaka sanat müzelerine ve zaman zaman açılan sanat sergilerine katılabilirsiniz. Aziz Mary Katedrali, çok eski mimari yapısı ve işlemeleri ile dikkat çeken yapılardan biridir. Limerick merkezinde doğa ile iç içe olan geniş parkı ve tarihi çeşmeleri inceleyebilirsiniz. 18. Yüzyılda yapılmış olan Piskoposluk sarayı, dönemin en eski mimari kalıntılarından biridir. Bu yapıyı canlı görmek için mutlaka ziyaret etmeniz gerekmektedir.

Limerick’te Yemek Kültürü

İrlanda ada ülkesi olarak denizel iklimi yaşamaktadır. Coğrafi konumu gereği de Limerick nehir üzerine kurulmuştur. Genellikle ilk tükettikleri gıda deniz mahsulleridir. Bölgede samimi ortamlar sunan ve sohbet imkanı tanıyan kafeler yer almaktadır. Buralarda bira, şarap ve viski içebilirsiniz. Klasik İrlanda müziklerini dinleyerek, geleneksel yemeklerini yiyebileceğiniz mekanlar bulabilirsiniz. Birçok restoranda deniz mahsulleri bulunmaktadır. Sadece restoranlardan değil, sokak lezzetlerini de tadabilirsiniz. Yaz aylarında sokaklara kurulan tezgâhlardaki harmanlanmış farklı lezzetleri tadabilirsiniz.

 

Yorumlar

/* ]]> */