Dublin İrlanda'da Yaşam

İrlanda’nın Sağlık Sistemi Nasıl?

İrlanda’da dil eğitimi alırken, ülkenin sağlık sistemi hakkında sorularınız varsa bu blog size yardımcı olacaktır.
İrlanda’da Hastaneler:
İrlanda’da dil eğitimi alırken İrlanda’nın sağlık sisteminden yararlanabilirsiniz. Ülkede, devlet hastaneleri haricinde özel hastaneler de bulunmaktadır.
İrlanda’da ortalama yaşam süresi AB ortalamasının üzerindedir. Ülkede nüfusa oranla; hastane yatağı, yatak, doktor ve hemşire sayısı OECD ortalamasının altındadır.
Ülkede yeterli sayıda sağlık çalışanı bulunmamasının sonucu olarak, devlet hastanelerinde uzun saatler beklenebilmektedir. Acil servis, ismindeki acil yazısının aksine yavaş çalışmaktadır diyebiliriz. Özel sağlık sigortası sahibi olanlara ise öncelikli ve hızlı tedavi imkanı sağlanmaktadır.
İrlanda’da bizdeki gibi aile hekimliği uygulaması bulunmaktadır. Aile hekiminin yönlendirmesiyle uzman doktora ya da devlet hastanesine, acil servise başvurduğunuz takdirde ücret ödemesi yapmazsınız.
Devlet hastanelerinde aile hekiminin yönlendirmediği hallerde ise; ayakta tedavi gerektiren hastalığınız için ödeme yapmanız gerekecektir.

Aynı zamanda, ülkemizdeki gibi belirli bir düzeyin altında geliri olanlara, devlet tarafından verilen bir kartlar (yeşil kart uygulamasına benzer.) ücretsiz tedavi olabilme fırsatı tanınmaktadır. İrlanda’da en az bir yıldır ikamet eden kişiler yerleşik sayılır, devlet tarafından verilen sağlık sigortası kartına (Irish Health Insurance Card-IHIC) sahip olunur ve bazı sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilme imkanı doğar.

Seyahat Sağlık Sigortası:
Kapsamlı sigortalar hariç olmak üzere, İrlanda’da eğitim almak istediğinizde seyahat etmeden önce, seyahat sağlık sigortası yaptırdığınız durumda bu sigorta; ayakta tedavi masraflarınızı, diş ve estetik masraflarınızı karşılamaz. Sigortanız, elbette ki COVID 19 gibi salgın hastalıkları kapsamaktadır.
Özel Sağlık Sigortası:
İrlanda’da eğitim alacak öğrenciler, İrlanda’daki dil okullarından ya da özel sigorta kurumlarından özel sağlık sigortası satın aldıkları durumda ise, içeriklerine göre değişmekle birlikte ayakta tedavi gerektirecek hastalıkları da kapsayanlar bulunmaktadır.
İrlanda’da Eczaneler:
Ülkede eczaneden sağlık danışmanlığı alma kültürü vardır. İrlanda’da dil okullarında eğitim alırken, ilaçlarınızı marketlerden ya da eczanelerden satın alabilirsiniz; antibiyotikleri almak için reçeteye ihtiyaç duyulmaktadır. Saat 23:00’a kadar açık olan nöbetçi eczaneler bulabilirsiniz.
Bonus:
İrlanda’da dil okullarına gidecek öğrencilerin sordukları bir soruya da cevap vermiş olalım; evet İrlanda’da musluk suyu içilebilir, sağlıksız değildir.

Yorumlar

/* ]]> */