İrlanda Cumhuriyeti İrlanda'da Yaşam İrlanda'ya Gitmeden Önce

İrlanda’nın Pub Kültürü

İrlanda İnsanlarının Eğlence Anlayışları ve Alışkanlıkları
İrlanda İnsanlarının Eğlence Anlayışları ve Alışkanlıkları

Pub Ne Demek?

Pub, ingilizce bir terimdir. Türkçe sözlük karşılığı; birahane, bar ve meyhane olarak tanımlanmaktadır. Pub; İngilizce kelime olan Public House’ın kısaltılması ile ortaya çıkan bir terimdir. Bu mekanlara insanlar; dinlenmek, eğlenmek ve sohbet etmek için gelmektedir. Gündelik hayatta yaşanan olaylar, politika, maç sonuçları gibi konular konuşulur.

İnsanların kendilerini evlerinde gibi hissetmeleri, birbirlerini tanımaları sonucu pub adını almıştır. Eğer mekana yabancı bir kişi geldiyse, kısa sürede tanışma gerçekleşir. Publarda insanların kendilerini evlerinde hissetmeleri için rahat koltuklar, içki ve kütüphane gibi seçenekler bulunur. Özellikle ortamın loş olması, insanların kendilerini daha rahat hissederek, vakit geçirebilecekleri bir yer olmasını sağlamaktadır.

İrlanda’nın Pub Kültürü

İrlanda’nın Pub kültürü, 19. Yüzyıla kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Irish pub adı ile anılan eğlence yerleri ile dikkat çekmektedir. İrlanda denildiğinde publar mutlaka görülmesi gereken yerlerdir. Renkli sokakları, ahşap dokulu mimarisi, geleneksel müzikleri ve siyah birası ile herkesi kendisine hayran bırakır. Ülkenin İrish publarında çok fazla bira çeşidi bulmak mümkündür. Sıcakkanlı İrlanda halkı, envai çeşit birası ve coşkulu müzikleri ile tanınan bir ülkedir.  İrlanda’nın tüm şehirlerinde publar yer almış olsa da, asıl merkezi Dublin’dir. İrlanda’da birçok pub zinciri ve içki fabrikaları bulunmaktadır. Kısa bir gezinti yaparak, geleneksel içki yapımı hakkında bilgi sahibi olabilir ve pub kültürünü daha yakından tanıma fırsatını bulabilirsiniz.

İrlanda’da Müzik Ve Dans

Ülkenin meşhur pub kültürü yanında, müzik ve dans olmazsa olmaz unsurlardandır. Müzik tarzları arasında dillerden düşmeyen müzikleri ile uzun süre mırıldanabileceğiniz bir müziğe sahiptir. Ayrıca hareketli müzikleri ile dans etmemek mümkün değildir. Publarda özellikle canlı müzik yapılmaktadır. İrlanda müziğinin hızlı ve ritimli temposu, bir süre sonra eğlenceli bir hal almaktadır. Pubların dış yapısının renkli süslemeleri, ahşap dokusu ve müziği ile eğlenceli zamanlar geçiren İrlandalılar, nerdeyse her akşam bu mekânlarda buluşarak eğlenmektedir. Genellikle sosyalleştikleri en belirgin mekânlardan biridir. İrlanda insanları, hareketli yaşam şartları ve mutlu insanları ile dikkat çekmektedir. Farklı ülkelerden gelen kişilere karşı, misafirperver ve yardımseverlerdir.

Dublin’in En Ünlü Pub’ı

İrlanda’nın 30’u aşkın şehirlerinin arasında en büyük olan ve ülkenin başkenti olan Dublin; iş imkanı, eğitim fırsatları, yaşam şartları ve özellikle de pub kültürü ile tanınan bir şehridir. Ülkenin merkezinde öğrenci şehri denebilecek şekilde, genç kesimin yaşadığı bir bölgedir. Yaşam şartları giderek, genç kesime hitap ederek, ekonomik açıdan da kolaylık sağlayıcı bir hale gelmiştir.

Genellikle, İrlanda’da İngilizce dil eğitimi alan öğrencilerin uğrak yeri olan, en ünlü Pub, Temple bardır. Yaşlı ve genç fark etmeksizin her kesime hitap eden tarzı ile herkesin tanıdığı mekanlardan biridir. Bu kadar meşhur olması nedeniyle, zamanla turistlik bir bar haline gelmiştir. Özellikle yurt dışından gelen kişiler, pub önünde bolca fotoğraf çekilerek, içki içmektedir.

 

Yorumlar

/* ]]> */