Güney İrlanda İrlanda Cumhuriyeti İrlanda'da Yaşam İrlanda'ya Gitmeden Önce Kuzey İrlanda

İrlandalı Yazarlar ve Sanatçılar

James Joyce, Oscar Wilde, Yeats, Samuel Beckett, George Bernard Shaw, Bram Stoker,
James Joyce, Oscar Wilde, Yeats, Samuel Beckett, George Bernard Shaw, Bram Stoker,

Avrupa ülkeleri arasında en fazla sanatçı ve edebiyatçı ünlü çıkaran İrlanda, demir çağından bugüne kadar sanata önem vermiş bir ülkedir. İrlanda sanatında; Kelt kültürü etkisinden uzaklaşmadan sanatlarına yansıtmışlardır.

Geleneklerine bağlı olan İrlandalılar, yazarların ilham kaynağı olmuştur. Farklı tarzlarda birçok kitap yazılmış ve dünyaca ünlü yazarlar haline gelmiştir. Ülkede; Jonathan Swift, William Butler Yeats, Samuel Beckett ve James Joyce gibi yaratıcı çok fazla yazar yer almaktadır. Genelde İrlandalı yazarların kitaplarında en çok bahsettikleri bölge Dublin’dir.

Oyun yazarı Oscar Fingal, gazeteci, romancı aynı zamanda öykü yazarı olan; Maeve Binchy. Drakula’nın yazarı, dünyaca tanınan isim; Abraham Bram Stoker. Duygulu şiirleri ile ünlü Gerald Griffin. Ünlü şairlerin, oyun yazarlarının, öykü ve roman yazarlarının yer aldığı liste giderek uzamaktadır.

Ünlü Yazarların İrlanda’dan Çıkmasının Nedeni

Doğal güzellikleri, tarihi, yemek kültürü ve içkileri ile dünyaya adını duyuran İrlanda adası, bu özellikleri nedeniyle olsa gerek, çok fazla ünlü edebiyatçının yetişmesine neden olmuştur. Özellikle ülkenin Trinity College Kütüphanesi, Edebiyatçılar sayesinde en çok ön plana çıkmış olan yapılardandır.

İrlanda adası, farklı ve gizemli yapısı ile sanatçılara ilham kaynağı olmuştur. Tarihi dokusu bulunan mimarisi, sokakları ve eserleri ile çoğu filme konu olmuştur. İrlandalı yazarlar da oyunlarında, kitaplarında ve şiirlerinde, Dublin’den, yoksulluk döneminin duygularını anlatan hikâyelerden bahsedilmiştir.

Ünlü yazarların her biride İrlandalıdır. Eğlence için pubları, bin bir çeşit bira ve viskileri ile İrlandalı yazarlara konu olmuş birçok unsur yer almaktadır.

 

Yazarlar Şehri Dublin

Unesco tarafından dünya listelerinde Edebiyat kenti olarak seçilen Dublin; zengin kültürel mirası ve dünyaca ünlü yazarlara ev sahipliği ile ünlenmiş bir ülkedir. Oscar Wilde, Samual Beckett, James Joyce ve Bernard Shaw Dublin’in en önemli tanınmış yazarlarından bazılarıdır. Edebiyat şehri Dublin yazarları, kendi ülkelerini, yaşanmışlıklarını ve duygularını, eserlerine en iyi şekilde yansıtarak, İrlanda’yı dünyaya tanıtmışlardır. Eğer Edebiyat gezgini iseniz, ülkede mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri Trinity College kütüphanesidir.

Kütüphanede yer alan 200 bin kitap arasında, dinlenme fırsatı bulabilirsiniz. Stephen Green Park, yeşil alanı ile ferahlatıcı bir atmosfere sahiptir. Bu atmosferde; en güzel kitapları okuyabilirsiniz. Özellikle Samual Beckett’in kitaplarındaki karakterlere bürünebilirsiniz.

Hala gizemini korumayı başarmış Newgrange; anıt mezar özelliği taşıyan, çok farklı bir mimari yapı olarak karşımıza çıkmaktadır. James Joyce’nun ölüm adlı kitabında, Newgrange esintilerini görmeniz mümkündür. Dublin şehrinde yer alan Yazarlar müzesi; şimdiye kadar ortaya çıkan yazarların; kitapları, eserleri, el yazmaları ve fotoğrafları yer almaktadır. İrlandalı yazarları daha yakından tanımak isteyenlerin mutlaka uğraması gereken yerler arasındadır.

Chester Beatty Kütüphanesinde yer alan Osmanlı Tuğraları ve el yazması eserlerin bulunması ise kütüphaneyi cazip bir yapı haline getirmektedir. Yazarların ve Edebiyatseverlerin kenti olan Dublin’de, birçok kütüphaneye yer verilmiştir.

İrlandalı Yazarların Tarzları

Kitap şehri olan Dublin; okuma ve kitap etkinlerine çok fazla yer vererek, kitap cenneti haline gelmiştir. Şehir genel olarak, Açıkhava kitap müzesi görünümündedir. Dublin şehri, yazarlarına o kadar saygı duymaktadır ki, şehirde yer alan pub ve barlarda, yazarların kitapları okunarak, canlandırmalar yapılmaktadır. 1 saatlik kültür turları yapılarak, tüm yazar ve kitaplar daha yakından tanıtılmaktadır. Şehirde farklı tarzlarda yazarlar yer almaktadır.

Fantezi yazarı olarak; Oscar Wilde, Hikâye yazarları olarak; James Joyce, Samual Beckett ve Liam O’Flaherty’i sayabiliriz.

Korku yazarı olarak Oscar Wilde, Oyun yazarı tarzında; Brian Friel, Marina Carr, Oliver Goldsmith, Samual Beckett ve Glenn Meade gibi isimleri sayabiliriz.

İrlandalı romancılar arasında da Anne Enright, Bram Stoker, Oscar Wilde ve John Banville ve daha birçok isim yer alır.

Söz yazarları arasında; Bono, Kasey Smith, Roma Ryan, Noel Hogan ve Johnny Logan yer alır.

Son olarak İrlandalı şairler arasında ise; Denis Devlin, Oscar Wilde, Anthony Croin, Brian Coffey ve Jane Wilde gibi birçok şair yer alır.

İrlanda şairleri, romancıları, oyuncuları ve söz yazarları ile çok zengin bir edebiyat çeşitliliğine sahiptir. Bu özelliği ile dikkat çeken ülke, her yıl düzenli olarak Edebiyat gezginlerini ağırlamaktadır. Yurt dışından gelen öğrenciler, sadece İrlanda da dil eğitimi almak için değil, ülkenin Edebiyat kültürünü tanımak için de seyahat gerçekleştirmektedir.

Yorumlar

/* ]]> */