İrlanda Cumhuriyeti

İrlandalı Ünlü Müzik Grupları Ve Sanatçılar

Gelin bu yazıda son günlerde dil eğitimi için oldukça tercih edilen İrlanda’nın, müzik gruplarını ve sanatçılarını inceleyelim.
İrlanda’da dil eğitimi alacak öğrenciler için, İrlandalı müzik grupları ve sanatçıların şarkılarıyla İrlanda kültürüne çalışalım.
İrlanda kültürü, özgürlüğe, yaşamdan zevk almaya ve içtenliğe önem verir. Sizler de İrlanda’ya gelmeden valiz hazırlarken, yolculuğunuzda ya da şimdi sitemizi okurken arka planda çalarsa sizi iyi hissettirecek şarkıları bu yazıda bulabilirsiniz.

The Cranberries
İrlandalı müzik grupları denince hiç kuşkusuz akla ilk The Cranberries gelir. 1989’da kurulan bu rock grubu, her nesilden insanı etkilemiştir. Geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz, grubun solisti Dolores O’Riordan’ı tam şu an anmamız gerekiyor. Cranberries denilince çoğunluğun aklına ilk Zombie şarkısı gelse de ben Ode to my Family şarkısına dikkat çekmek istiyorum.
‘’ ….
‘Cause we were raised
To see life as a fun and take it if we can’’
‘’Çünkü biz, hayatı eğlence olarak görmek ve yapabiliyorsak onu kazanmak için yetiştirildik.’’

The Corrs
Yine 90’larda İrlanda’da yetişen daha sonrasında dünyaya açılan İrlandalı müzik grubu, the Corrs ile devam edelim. Soyadları Corr olan 3 kız ve 1 erkek kardeşin kurduğu bu grupta İrlanda müzik temalarını rahatlıkla görebiliriz.
İnceleyeceğimiz şarkıları ise ‘’Runaway’’. Bu şarkının antidepresan etkisi yetkililerce araştırılmalı.

Enya
Yüzüklerin Efendisi hayranlarının da filmin soundtracklerinden yakından tanıdığı Enya, 1986’dan beri önce grup olarak, sonrasında solist Eithne Ní Bhraonáin ‘in solo olarak kariyerine Enya ismiyle devam etmesiyle müziğe devam etmektedir. Enya’nın Kelt müziğini dünyaya tanıtması açısından önemi tartışılmazdır.
Şimdi elf sesine sahip Eithne Ní Bhraonáin’in sesinden ‘’Orinoco Flow’u dinleyin. Bu şarkının insan ruhuna etkisi kuşku götürmez.
‘’ Carry me on the waves to the lands I’ve never been
We can sail, we can sail ‘’
‘’ Beni dalgalarda taşı, hiç gitmediğim diyarlara doğru,
Yelken açabiliriz, yelken açabiliriz.’’

Chris De Burgh
1974’ten beri müzik kariyerine devam eden Chris de Burgh’un İrlandalı sanatçılar arasındaki yeri kuşkusuz ayrıdır. İsmini hiç duymayanlar dahi ‘’Lady in Red’’ şarkısını mutlaka duymuştur.
Bu olağanüstü romantik şarkıyı dinlerken içiniz umutla dolsun.

Celtic Woman
2004’ten beridir Kelt müziğini dünyaya hakkıyla tanıtan grup, 4 kadın üyeden oluşur.
İrlandalı müzik grubu dinlemek ve İrlanda’nın umutlu dolu özgür yaşamını anlamak istiyorum derseniz, Celtic Woman’ın ‘’the Voice’’ adlı epik şarkısına kulak verin derim.
‘’ I hear your voice on the wind
And I here you call out my name
‘Listen my child’, you say to me
I am the voice of your history
Be not afraid, come follow me
Answer my call and I’ll set you free”

‘’Rüzgarda sesini duyuyorum
Ve adımı seslendiğini duyuyorum
Bana, ‘dinle çocuğum’ diyorsun, ben tarihin sesiyim
Korkma, gel beni takip et
Çağrıma cevap ver ve ben seni özgür kılacağım.’’

Yorumlar

/* ]]> */