İrlanda Cumhuriyeti İrlanda'da Yaşam İrlanda'ya Gitmeden Önce

İrlanda’daki Teknoloji Şirketleri

İrlanda Teknoloji Başkenti
İrlanda Teknoloji Başkenti

Dünya ülkeleri arasında yatırım şirketlerinin dikkatini çeken İrlanda; iş gücü olan, eğitimli ve yetenekli kişilerin yer aldığı bu ülkeyi tercih etmiştir. Apple, Twitter, Facebook, Linkedin, gibi firmaların merkezleri İrlanda’da yer almaktadır.  Yetenekli insanların çalıştığı ve giderek büyüyen bilişim alanında, ihracat hızla artmaya devam etmektedir. Özellikle, markalaşmış bilgisayarlar, tüm dünyaya hızla dağıtılmaktadır. İrlanda coğrafi konumu gereği küçük bir bölgede yer alsa da, teknoloji ve bilim alanında kendisini hızlı geliştirerek, Amerika ve diğer büyük ülkelerin teknoloji merkezi sayılmaktadır. Sadece bilişim alanında değil; sağlık, medikal ve yiyecek-içecek sektöründe de rekabet sağlayacak kalitede ürün ihracatı yapmaktadır. Bölgenin coğrafyası, iklimi, ulaşımı ve eğitimli çalışkan insanlarının yer aldığı ülke, turizm bakımından da hızla adını duyurmaya devam etmektedir. Doğal güzellikleri, tarihi ve yenilikçi teknolojisiyle bir arada sağlam bir şekilde ayakta durabilen ülke, insanları ile de tanınmaktadır. Birçok filme konu olan mekanları, İrlanda dil okullarından mezun olan ünlü sanatçılara kadar, cazip ve merak konusu olmuş bir ülkedir.

İrlanda’daki Teknoloji Şirketlerinde İş İmkânı Fırsatı

İrlanda tarihte Osmanlı ile ilişkileri bulunan bir ülke olarak tanınır. Bu yüzden, Türklere karşı bir sempatileri bulunmaktadır. Özellikle yurt dışından gelen öğrenciler, İrlanda’da İngilizce dil eğitimi almak istemektedir. Türklerin yabancı dil eğitimi almak için çok fazla başvuru yaptıkları bilinmektedir. İrlanda’nın bütün şehirlerinde kaliteli bir yabancı dil eğitimi verildiği gibi, dil eğitimi sonrasında da iş imkânı bulunmaktadır. En büyük avantajı, İrlanda’daki teknoloji şirketlerinde, Türk personel aranmaktadır. Facebook, Twitter, Microsoft gibi büyük bilişim şirketlerinin proje ve merkezleri burada yer almaktadır. Son zamanlarda yeni arayışa giren facebook ekibi; İrlanda’da yeni bir yapı daha inşa ederek, enerji maliyetini en aza indirgeyecek proje üzerinde çalışmaktadır. Bilişim alanındaki bu kadar hızlı ilerleme ve yeni yapılar içerisinde, yetenekli personel ihtiyacı bulunmaktadır. Bu fırsatı değerlendirmek isteyen kişiler, prestijli firmalarla çalışmak için gerekli belge ve hazırlığı yapmalıdır.

Google’a Personel Alımı

Google gibi büyük bir şirketin bünyesinde çalışmak çoğu kişinin hayalidir. Öncelikle hangi pozisyonlarda personel alımı yaptıklarının araştırmasını yaptıktan sonra, başvuru sürecini takip etmelisiniz. Başvuru için site 3 başlıkta başvuru sürecini tamamlatmaktadır.  Google’da çalışabilmek için meraklı olma zorluklara göğüs gerebilme ve ekip çalışması gibi konulara hakim olma özellikleri aranmaktadır. İş başvurusu sürecinde CV bölümü doldurulduktan sonra, yüz yüze yarım saatlik bir mülakat sonucunda değerlendirmeye alınmaktasınız. Şirket, yaklaşık olarak, aylık 10.500 dolar maaş ödemektedir. Şirket bünyesinde Türkçe bilen, yetenekli personellerin aranması da bir avantajdır. Yetenekli olduğunuz alanda, CV’nizi doldurarak, prestijli bir şirkette çalışma imkânına sahip olabilirsiniz. Şirketin birçok ülkede ofisi bulunmasına rağmen, İrlanda; enerji tasarrufu ve yenilebilir enerji açısından tercih edilen bir ülkedir.

 

Yorumlar

/* ]]> */