İrlanda Cumhuriyeti İrlanda'da Yaşam İrlanda'dan Geldikten Sonra

İrlanda’da Yemek Kültürü

İrlanda denildiğinde ilk akla gelen bira ve viski içecekleridir. Ülke, her ne kadar içkileri ile ünlenmiş olsa da, yemek kültürü bakımından da farklı lezzetlere sahiptir. Kendisine has yemek ve tatlıları ile iddialı ülkelerden biridir. Eğer İrlanda’da İngilizce dil eğitimi almak için veya seyahat için bulunuyorsanız, İrlanda’nın mutfak kültürünü önceden tanıyarak, farklı lezzetlerini tatmalısınız. Ülkede Fransız mutfağından esintiler görebilmek mümkündür.

Özellikle atalarının Kelt olması nedeni ile Kelt kültürüne has yemekler yer almaktadır. Patates, en fazla tükettikleri ana besinlerden biridir. Cottage Pie; et, patates ve sebzelerle yapılan en lezzetli yiyecekleri arasında yer almaktadır. Nerdeyse her öğünde sofralarda yer aşlan patates ile patatesin farklı lezzetlerde yer aldığına şahit olabilirsiniz.

İrlanda’nın En Meşhur Lezzetleri

İrlanda; tarihi, doğası, insanları ve mutfağı ile mükemmel bir ülkedir. Atalarının gelenekleri ve sonradan esinlendiği ülkelerin mutfak kültürü ile harmanlanmış lezzetlerini, tüm dünya tanımaktadır. Kahvaltıları, yemek çeşitleri ve tatlıları ile mutlaka denenmesi gereken lezzetler yer almaktadır. Kahvaltı kültürü, İrlandalılar için önemli bir gelenektir. Sodalı ekmek ile yapılan zengin kahvaltı menüsünde, patates kızartması mutlaka yer almaktadır.

Her yılbaşında, bol meyve ve alkolden yapılan puding tatlıları, vazgeçilmez lezzetleri arasındadır. 200 yıllık geçmişe sahip güveç, İrlanda’nın kırsal kesimlerinde ortaya çıkan, geleneksel yemeklerinden biridir. Kış aylarında en çok tükettikleri yiyecek patates ve pırasa çorbasıdır. Sebze ve etin harmanlanması ile çok farklı yemekler ortaya çıkmaktadır.

İrlanda Şehirlerinde Yemek Seçenekleri

İrlanda ülkesinde insanlar, kahvaltıya çok fazla önem vermektedir. Neredeyse her öğün sofralarda yer alan patates, sabahları kızarmış veya haşlanmış şekilde sunulmaktadır. Genellikle ekmek yerine patates tükettikleri gibi sodalı ekmek de yer almaktadır. Kahvaltı dışında mısır gevreği ve yulaf seçenekleri de yer almaktadır. İrlanda’nın kırsal ve kozmopolit şehirleri arasında farklı yemekler yer alır. Geleneksel yemekler için kırsal kesimler tercih edilmektedir. İrlanda dil eğitimi almak için gelen öğrencilerin, en fazla yer aldığı Dublin merkez, daha kozmopolit bir yapıya sahip olduğu için, geleneksel yemekleri bulmak biraz zordur. Genellikle Brezilya, İtalyan ve Kore mutfağı ile karşılaşmak mümkündür. Ortadoğu mutfağının yer aldığı mekânlar da yer almaktadır. İrlanda’nın diğer kırsal kesimlerinde ise geleneksel yemek ve içeceklerini bulabilmek mümkündür.

İrlanda’da Gıda Alışverişi Yapılabilecek Yerler

Ülkede Bisküvi ve çikolata gibi gıdaların alışverişinde, seçici olmak önemlidir. Çünkü birçoğunun içeriğinde katkılı yağlar yer almaktadır. İrlanda’da çok sayıda marketler zinciri bulunur. Uygun fiyatlarda alışveriş imkânı sunar. Özellikle marketlerde sıkı kurallar yer alır. Market poşeti verilmediği için yanınızda market çantası getirmeniz gerekir. Türkiye ve diğer ülkelerdeki gibi kasiyerler ile konuşma söz konusu değildir. Sadece ürün ve maliyet için konuşma gerekir. Onun dışında katı kuralları yer alır.

Yorumlar

/* ]]> */