İrlanda Cumhuriyeti İrlanda'da Yaşam İrlanda'dan Geldikten Sonra

İrlanda’da Genel Masraflar

İrlanda, diğer Avrupa ülkelerine göre bütçeye daha uygun bir ülkedir. Bu yüzden çoğu kişinin eğitim ve yaşam için tercih ettiği bir ülkedir. Fiyatlarının uygun olması, kalitesinden ödün vermeden hizmet vermeyi engellememektedir. Öncelikle ülkeye her ne sebeple geldiğinize bakılmaksızın; genel masraflar olan, alışveriş, market, giyim, ulaşım ve yeme—içme gibi ihtiyaçları göz önünde bulundurursak, diğer ülkelere kıyasla, daha ekonomik olduğunu görebilirsiniz.

Öncelikle birçok markanın marketler zincirinin yer aldığı alışveriş merkezleri, bütçenize uygun ürünleri sunmaktadır. Genel ihtiyaçlardan market alışverişine çıktığınızda, en basitinden makarna-0,45 cent, 3 litre süt- 2 Euro ve et 4 Euro olarak satılmaktadır. 2-3 Euro tişörtler, 10 Euro kazaklar satın alabilirsiniz. Dışarıda yemek yemeyi tercih etmek isteyenler için, Türk mutfağından kebap-6 Euro, İtalyan mutfağından spagetti- 9 Euro ve McDonals’ta ise 5-8 Euro arası menüler bulabilirsiniz. İrlanda’da otobüs ulaşımı için 2,5 Euro’ya istediğiniz bölgeye gidebilirsiniz.

İrlanda’da Öğrenci Giderleri

Yurt dışında öğrenci olmak için tercih edeceğiniz ülkenin, bazı şartları sağlaması gerekmektedir. Öncelikle eğitim alacağınız ülkenin, bütçenize uygun şartlarda olması ve ülke yaşanabilir hayat standartlarına sahip olmalıdır. Tüm bu şartları sağlayan ve son zamanların en popüler ülkesi olarak karşımıza çıkan İrlanda; eğitim sistemi, insanları, doğası, tarihi ve yaşam standartları ile popüler bir ülke haline gelmiştir.

İrlanda’da öğrenci olmak için eğitim alınacak okul belirlenip belgelerin tamamlanmasından sonraki ilk aşama, ülkede yaşam giderlerini düşünmek olacaktır. Öğrenci iseniz, İrlanda tam bir öğrenci ülkesi olarak, bütçeye uygun konaklama, yeme-içme ve ulaşım gibi fırsatlardan yararlanmanızı sağlamaktadır. Yurt dışından gelen öğrencilere ayrıcalıklı davranarak, saygı duyan İrlanda halkı, misafirperver tavrı ile ülkeye kolay adapte olmanızı sağlamaktadır.

İrlanda’da Çalışma Şartları

İrlanda’ya eğitim almak için giden çoğu öğrencinin aklını karıştıran sorunlardan biri de, eğitim alırken çalışmaktır. Hem eğitimi tamamlamak hem de çalışarak bütçeye katkı sağlamak isteyen birçok kişi, bu konuda detaylı bilgiye sahip değildir. Ülkeye sadece öğrenci olarak gidenler çalışabilir gibi bir kural da bulunmamaktadır. Başka ülkeden İrlanda’da çalışmak için başvuruda bulunan kişiler de bulunmaktadır. İrlanda’da eğitim aldığınız süre içerisinde, aldığınız dil eğitimini 25 haftada başarı ile tamamladığınızda işe başvurabilirsiniz.

Eğitim tarihleri süresinde yarım zamanlı, yaz tatillerinde ise tam zamanlı çalışma imkanına sahip olabilirsiniz. Sadece iş için İrlanda’ya gelmek isteyen kişiler; hangi alanda çalışmak istiyorlarsa, o alanda online olarak iş başvurusunu yapmalıdır. İş başvurusu değerlendirmeye alındıktan sonra, mülakat için ülkeye çağrılarak, değerlendirmeye alınmaktasınız. Onay aldıktan sonra da gerekli belgeler ve vize işlemleri tamamlanarak, istediğiniz alanda iş sahibi olabilirsiniz.

İrlanda Vizesi

Yurt dışına seyahat etmek için veya eğitim almak için giden kişiler, öncelikle gidilecek olan ülkenin vize işlemlerini eksiksiz bir şekilde tamamlaması gerekir. İrlanda çalışma vizesi ve öğrenci vizesi olarak ayrılmaktadır. Her ikisinin de şartları farklılık göstermektedir. Bu yüzde hangi amaçla seyahat ettiğinize göre vize işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir. İrlanda geçmişte yaşadığı baskı sonucu ikiye bölündüğü için, Kuzey İrlanda yani İngiltere hâkimiyetinde olan İrlanda için, İngiltere vizesi istenmektedir.

Güney İrlanda’ya ise İngiltere vizesi ile girilmemektedir. Güney İrlanda bağımsızlığını ilan ettiği günden bu yana, kendi bölgesine ait vize istemektedir. Bu durumda çalışmak veya eğitim almak için seçtiğiniz şehrin, İrlanda’nın hangi bölgesinde kaldığına dikkat ederek, ona uygun vize işlemlerini halletmeniz gerekmektedir. Her şeyin eksiksiz ve doğru şekilde hazırlanabilmesi için yardımcı olabilecek danışmanlar bulunmaktadır. Yıllarca bu meslekte kendisini geliştirmiş ve tecrübe sahibi olmuş danışmanlardan, hızlı ve doğru bilgiye ulaşabilirsiniz.

İrlanda’da Konaklama Ve Yaşam

Avrupa ülkelerinde yaşam masrafları pahalıdır. İrlanda bu konuda diğer ülkelerden ayrılır. Genellikle eğitim alanında kendisini geliştirerek, öğrencilere hitap eden yapısı ile dikkat çekmektedir. Zamanla bölgenin muhteşem doğası ve tarihi keşfedilerek, turizm kapısı da açılarak ekonomisinde hızla bir yükseliş gerçekleşmiştir. Bir ülkenin gelişmişliği o ülkenin ekonomisi ile belli olur sözünü doğrulayan İrlanda’da, konaklama ve yaşam standartları her bütçeye uygundur. Özellikle öğrencilere uygun farklı konaklama seçenekler yer almaktadır. Okulun yakınlarında yurtlarda, rahat ve ekonomik bir şekilde kalabileceğiniz gibi, aile yanında konaklama seçeneğini de tercih edebilirsiniz.

Yorumlar

/* ]]> */