İrlanda Cumhuriyeti İrlanda'da Yaşam

İrlanda’da Dini İnançlar

İrlanda adası, 400 yıllık bir geçmişi ile dini inançları konusunda çok fazla çatışmaya maruz kalmıştır. Olay 1600 yıllarda İskoçyalı ve İngilizlerin İrlanda adasına yerleşmesi ile patlak vermiştir. Halkın geneli Katolik mezhebini benimsemelerine rağmen, İskoç ve İngilizler mezhepleri konusunda baskı oluşturmaya başlamışlardır. İngilizler Protestan mezhebini benimsedikleri için, ülkede zamanla Katolik ve Protestan çatışması ortaya çıkmıştır.

İngilizlerin giderek ülkeyi yönetimi altına almasıyla, ülke Kuzey ve Güney İrlanda olmak üzere ikiye bölündü. Uzun çatışmalar sonucunda, Kuzey İrlanda, İngiltere hâkimiyetine girmeyi kabul etti. Güney İrlanda ise bağımsızlığını ilan ederek, kendi cumhuriyetini kurdu. Mezhep çatışması da bu doğrultuda, Katolik ve Protestan olmak üzere ayrılmıştır.

İrlanda Mezhep Farklılıklarının Nedeni

İrlanda; İngiltere’ye yakın küçük bir ada ülkesidir. 5 milyon nüfusu ve30’u aşkın şehri ile kalabalık bir ülkedir. Ülkenin kozmopolit ve kırsal şehirleri bulunmaktadır. 400 yıllık geçmişi olan İrlandalılar, Katolik mezhebini benimseyerek, yaşamlarına devam etmektedir. Fakat İngiltere’nin enerji bulma ve hâkimiyetini güçlendirme çabaları sonucunda, ülkeye keşfe çıkmışlardır.

İskoçyalılar da bu keşif ve yerleşmeye katılarak, kısa sürede İrlanda’ya yerleşmişlerdir. Bu sürece kadar hiçbir sorun oluşmazken, İngilizlerin Protestan olması, Katolikler ile çatışmaya neden olmuştur. İngilizlerin mezhep baskısı sonucu, mezhep farklılıkları ortaya çıkarak, ülkenin bölünmesine neden olmuşlardır. Tüm bu olumsuzluklara rağmen İrlandalılar, geleneklerini, dillerini ve dinlerini koruyabilmeyi başarmışlardır.

 

İrlanda’da Konuşulan Diller

Ülke; sahip olduğu coğrafi konumu ve iklim şartları ile adını duyurmuştur. Ülkede 5 milyon müfusun çoğunluğu, İrlanda’nın Kuzeyinde, metropol bir yaşam tarzı sürmektedir. İrlanda dil eğitimi, İrlanda yaz okulu denildiğinde, Dublin, Cork ve Galway gibi şehirler akla gelmektedir. Bu bölgeler, İngiliz hâkimiyetinde olduğu için, zamanla İngilizce dili yaygınlaşmıştır.

Ülkeye dil eğitimi almak için gelen öğrenciler, dil eğitimlerini başarı ile tamamladıktan sonra, iş imkânlarından da yararlanmak istemektedir. İrlanda’da herhangi bir kurumda çalışmak için İrlanda’ca dili yeterliliği istenmektedir. Genellikle kırsal kesimde geleneklerine bağlı bir şekilde yaşayan halk, İrlanda’ca dilini kullanmaya devam etmektedir. Bu bölgelerde, yöresel yemekleri ve gerçek İrlandalıları bulabilirsiniz.

İrlanda İnsanları

İrlandalıların genetik yapısı gereği, çoğu kızıl tene sahiptir. İnsanları sıcakkanlı, misafirperver ve yardımsever bir yapıdadır. Ülke, insanların ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde geliştiği için, İrlanda insanları mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmektedir. Yaşam standartları yüksek olan insanlar, eğitim, eğlence ve yaşamlarını huzurlu bir şekilde sürdürebilmektedir.

Yaşadıkları coğrafi konum ve iklim şartları gereği, hiç sıkılmadan, işsizlik yaşamadan ve eğlenceden mahrum kalmadan yaşamlarını sürdürmektedirler. Yurt dışından dil eğitimi için gelen öğrencilerin hayran kaldığı bir ülkedir. Trafikte, yolda veya publarda karşılaştığınız İrlanda insanlarının, sıcakkanlı davranışları sayesinde, birçok arkadaşlıklar kurabilirsiniz. Farklı ülkelerden gelen insanlar ile de sosyalleşmede etkilidir. İrlanda’nın tüm şehirlerinde bu sıcakkanlı insanlarla karşılaşabilirsiniz.

Yorumlar

/* ]]> */