İrlanda Cumhuriyeti İrlanda'da Yaşam İrlanda'ya Gitmeden Önce

İrlanda Yöresel ve Günlük Kıyafetleri

Tüm dünya ülkelerinde, o ülkenin kültürünü yansıtan geleneksel kıyafetlere, müzik ve danslara rastlamanız mümkündür. İrlanda da farklı ve renkli kıyafet tarzı ile kendisini belli eden tarza sahiptir.

Gündelik hayatta İrlandalıların rahat kıyafet tercih ettikleri görülmektedir. Genellikle yaz aylarında yağış alan ülkenin hava şartlarına göre, yağmurluk ve yedek ayakkabı taşınmalıdır. Kış aylarında ise havanın soğuk olması, kat kat giymeyi gerektirmektedir.

Eğer seyahat planları varsa, iklim şartlarına uygun seçim yapılması önerilmektedir. İrlanda’nın kırsal kesimlerinde genellikle yöresel kıyafetlere rastlamak mümkündür. Hatta çoğu İrlandalının konuştukları dil İrlanda’cadır.

Alışveriş merkezlerinde, sokak pazarlarında, yeşil renkli tşört, elbise ve farklı şekillerde, garip şapkalara rastlamak mümkündür. İrlandalılar özel günlerde, dans kıyafetlerini ve kostümlerini farklı görmek mümkündür. Patrick günü kutlamalarında, yeşil ve turuncu rengin hâkim olduğunu görebilirsiniz. Rozetleri ve takılarında da yonca ve yeşil renklerde simgeler bulunmaktadır.

İrlandalı İnsanların Gelenekleri

İrlanda insanları kibarlıkları ve samimiyeti ile bilinir.   İrlanda geleneğinde; çiçekler ve tatlılar hediye olarak kabul görülmektedir. Özellikle İrlanda dil eğitimi almak için ülkeye gelen öğrenciler, lokum, pişmaniye ve şekerleme gibi tatlılar getirerek, İrlandalılara sunabilirler.

Halk Katolik ve Protestan olarak ikiye bölünmüştür. Bu yüzden ülkede turuncu ve yeşil olan iki farklı renk hâkimdir. İrlanda geleneklerinde; pub kültürü, yeşil rengi ve yonca gibi farklı simgeler yer almaktadır.

Kuzey İrlanda Ve Güney İrlanda

İrlanda geçmiş tarihinde, Kuzey İrlanda ve Güney İrlanda olacak şekilde ikiye bölündüğü için, Katolikler ve Protestanlar olarak da ikiye ayrılmışlardır. Kuzey İrlanda’da İrlanda’ca dili öğretilmektedir. Güney İrlanda’da ise İngilizce dili öğretilmektedir.

İrlanda’da İngilizce dil eğitimi almak isteyen kişiler genellikle İrlanda’nın Güneyinde yer alan şehirlerdeki okulları tercih etmektedir. Her iki bölgede de kaliteli bir eğitim anlayışı bulunmaktadır. İrlanda’nın kırsal kesimlerinde İrlanda’ca öğrenebilir, muhteşem doğasının havasını soluyabilirsiniz. Daha metropol bir bölge için, İrlanda’nın farklı şehirleri bulunmaktadır.

Dublin, Galway, Cork, Limerick sadece bunlardan birkaçıdır. Ülkenin bütün şehirlerinde geleneksel kültürün yansımalarını görebilirsiniz. İrlandalılar, geleneklerine ve ailelerine bağlı yaşayan bir halk olarak bilinirler. İrlanda şehirlerini incelemek için tıklayın.

İrlanda’da Kadın Ve Erkekler Nasıl  Giyenir?

Her ülkenin iklim şartına uygun farklı kıyafetleri bulunur. Ülkeye göre de farklı renklerde geleneksel kıyafet görmek mümkündür. Bu sayede farklı kültürlerin tanınmasında kolaylık sağlar.

Bir ülkenin kültürünü anlamamızı sağlayan unsurları olarak; geleneksel kıyafetleri, müzikleri, renkleri ve danslarını sıralayabiliriz. İrlanda’da geleneksel kıyafetler genellikle, kutlamalarda ve özel günlerde giyilir. Kadınlar pelerin ve kat kat olan bol etek giyerler.

Pelerinleri başlıklı olduğu gibi omuzlarına da şal alırlar.  Erkekler deri ceket ve çizgili kadife pantolon giyerler. Kimisi kumaş pantolon ve örgü ceket de giymektedir. Tüm bu geleneksel kıyafetlerin belirleyicisi, o ülkenin iklimi ve kültürüdür. İrlanda; Sembolleri, renkleri, müzikleri ve dansları, ile merak uyandıran bir ülkedir.

Yorumlar

/* ]]> */