Armagh Belfast Cork Derry Dublin Galway Güney İrlanda İrlanda Cumhuriyeti İrlanda Şehirleri İrlanda'da Yaşam Kilkenny Kuzey İrlanda Limerick Lisburn Newry Waterford

İrlanda Yaşam Şartları

İrlanda Yaşam Şartları
İrlanda Yaşam Şartları

 

İrlanda Cumhuriyeti, Avrupa’nın kuzeybatısında bulunan bir ülkedir. Büyük Britanya Adası’nın batı bölümünde bulunan İrlanda Adası’nın yaklaşık tamamını kaplayan İrlanda Cumhuriyeti’ne eğitim almak ya da dil öğrenmek için gitmek isteyenlerin, ülke hakkında bilgi sahibi olması gereken önemli konularından birisi de insanlarıdır.

Ülkenin 70,273 km² yüzölçümüne yayılmış bir şekilde hayatını sürdüren toplam 4,773 milyon İrlandalıyı tanımak ülkeyi tanımak açısından büyük öneme sahiptir.

İrlanda Cumhuriyeti Resmi Dili

İrlanda resmi dili olan İrlandaca ve İngilizce dillerini konuştuğu bir ülkedir. Bu nedenle İngilizce veya İrlandaca dillerinin öğrenilmesi için tercih edilebilecek ülkeler arasında İrlanda yer almaktadır. Dünyanın birçok ülkesinin aksine İngilizceyi ülke içerisinde bütün gündelik hayatın her anında kullanan İrlandalılar ile günün herhangi bir saatinde ve yerinde İrlanda ya da İngiliz dilleri ile konuşabilmek ve anlaşabilmek mümkün seçenekler arasında yer almaktadır.

Dünya genelinde İrlandaca dilinin konuşulduğu tek merkez olan İrlanda’da, halkın yerlileri ile bu dil üzerinde pratikler yapabilmek mümkündür. İngilizce aksanının bölgeden bölgeye göre değiştiği İrlanda’da insanların çoğunluğu oldukça sade ve saf bir şekilde İngilizce konuşabilmektedir. Bu da İngilizce dilini öğrenmek için Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik İngiltere Krallığı gibi ülkelerin yanı sıra daha farklı bir kültüre sahip olan İrlanda’ya dil öğrenmek için gitmenin önünü açmaktadır.

Dil Eğitimi Almak İsteyenlerin Öğrenci Ülkesi  İRLANDA

İrlanda yaşam şartları ile ilgi çeken ülkeler arasında yer almaktadır. Öğrencilerin dil okulu tercihleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. İngiliz kültürüne yakın ve Türkiye’ye dört saat uçuş mesafesinde olması Türkiye’den gidecek öğrenciler için tercih sebeplerindendir. Tarihi mimarisi, eğlence mekânları, geniş sokakları ve köklü kurumlarıyla İrlanda dil eğitiminde öne çıkmaktadır.

Çok önceden yaşanan ekonomik kriz yüzünden, inşaat sektörünün yavaşlaması, kiralık ev bulma konusunda bir takım sorunları meydana getirmiştir. Buna rağmen, konaklama konusunda farklı seçenekler de bulunmaktadır. Genel olarak ekonomik şartları giderek yükselen bir yapıdadır.

Dünya’nın Kuzeybatısında yer alan İrlanda’nın sınırını, nehirler belirlemiştir. 20. Yüzyılda yoksul bir ülke olarak bilinen İrlanda, ulaşım, eğitim ve ekonomi alanında hızla kendisini geliştirerek, Avrupa’da sayılı ülkeler arasında olmayı başarmıştır. Ülke, ulaşım ağı konusunda çok hızlı bir şekilde gelişmiştir. Denizyolu en çok kullanılan ulaşım yöntemlerinden biridir.

Ulaşım rahat ve hızlıdır. Karavan ve bisiklet kiralama yaygındır. İrlanda’nın en büyük kentlerinden biri olan Dublin dışında Limerick, Cork ve Galway de görülmesi gereken yerler arasındadır. İrlanda’da suç oranı diğer Avrupa ülkelerine göre daha düşüktür.

Bilim, teknoloji, sanat, edebiyat ve eğitim alanında yetiştirdiği insanlardan James Joyce, Oscar Wilde, Yeats, Samuel Beckett, George Bernard Shaw, Bram Stoker, Bono (U2) sadece birkaçıdır.

James Joyce, Oscar Wilde, Yeats, Samuel Beckett, George Bernard Shaw, Bram Stoker,

James Joyce, Oscar Wilde, Yeats, Samuel Beckett, George Bernard Shaw, Bram Stoker,

1845’te ekonomik krizin ve açlığın yaşandığı İrlanda’ya yardım gönderen Abdülmecit, buğday ve bin sterlin yardımda bulunmuştur. O dönemde İngiltere hâkimiyeti altında bulunan İrlanda, geçmişte yapılan bu iyiliği unutmayarak Türklere karşı yakınlık göstermektedir. İrlanda kütüphanesinde yer alan Kuran ve el yazması kitaplar Osmanlı döneminde kurulan ilişkilerden kalmadır. Ülke, İngiliz ve Vikinglerin saldırıları ile yıllarca sömürülmüştür. Bu yüzden, yardıma ihtiyacı olan ülkelere yardımda bulunmaktan hiç çekinmezle.

İrlanda İnsanlarının Türk Kültürü Hakkında Bilgileri

İrlanda İnsanlarının Türk Kültürü Hakkında Bilgileri

Türkiye’den İrlanda’ya eğitim almak ve dil öğrenmek için gidecek kişilerin en büyük korkularından birisi Türk kültürünü ve geleneklerini yaşamakta zorluk çekeceklerini düşünmeleridir. Bütün yersiz bu korkular İrlanda insanları ile tanıştıktan sonra ortadan kalkmaktadır. İrlanda, Türkiye ile oldukça yakın bir konumda bulunmasından dolayı bölgede yaşayan insanların neredeyse tamamı tatillerini değerlendirmek için kültürel turizm amacı ile Türkiye’ye gelmekte ve ülkemizi tanımaktadırlar.

Senede bir veya iki kez Türkiye’ye yolculuk yaparak Türk kültür ve geleneklerini tanımaya çalışan İrlanda insanları yanı sıra ülkemize gelmese bile insanımız ve kültürümüz hakkında büyük bilgi birikimine sahip olan İrlandalılar da bulunmaktadır. Bu da Türkiye’den İrlanda’ya dil öğrenmek veya eğitim almak için gidecek kişilerin İrlanda’da yabancılık çekmelerini önlemekte ve bölge halkının Türk kültürüne ve geleneklerine daha samimi, yakın ve ilgili davranmalarına imkân sağlamaktadır.

Türkiye’de ki yemek kültürüne ve tarihine oldukça büyük bir ilgi gösteren İrlandalılar arasında bu yemekler ve tarih konuları ile ilgili oturup konuşabilmek bile mümkündür. İrlanda’dan Türkiye’ye ziyaret amacı ile giden kişiler kadar fazla olmasa da İrlanda’nın özellikle öğrenci bölgelerinde daha önce Türkiye’de yaşamış hatta Türkçe dilini bilen ve konuşabilen İrlandalılar ile karşılaşmak bile mümkündür. Bu sebeple İrlanda’ya gidecek kişilerin korkmasına ve çekinmesine hiç gerek yoktur.

İrlanda İnsanlarının Karakteristik Davranışları ve Yapıları

İrlanda İnsanlarının Karakteristik Davranışları ve Yapıları

İrlanda İnsanlarının Karakteristik Davranışları ve Yapıları

İrlandalıların Özellikleri

İrlanda insanlarının genel karakterini anlamak ve tanımlayabilmek oldukça zordur. Sinema ve televizyon dizilerinde tanıtılan kötü ve sinirli karakterlerin aksine İrlanda insanları genellikle sakin, mutlu ve neşelidirler. İrlanda insanları dünyada samimi ve konuşmayı seven milletler arasında da yer almaktadır. Bu da özellikle dil eğitimi için İrlanda’da gidecek kişiler açısından büyük bir avantaj sağlamaktadır. İrlandalılar bu anlamda yabancılara karşı oldukça yardımsever ve ilgili olmaktadırlar.

Cumhuriyet’in ilanından oldukça önceki senelerde belli bir kıtlık dönemi geçiren İrlanda’ya erzak yardımı yapan Osmanlı Devleti nedeni ile İrlanda insanları özellikle Türklere karşı oldukça hassas ve ilgili davranmaktadırlar. Türkler hakkında oldukça olumlu yorumlar yapan İrlanda insanları bütün dünya ülkelerinden gelen herkese her konuda yardımcı olmaya çalışmakta ve sürekli muhabbet ederek ülkeleri ve kültürlerini tanıtmak için büyük çaba ve gayret göstermeye çalışmaktadırlar.

İrlanda üzerinde yaşayan yerli halkın tamamı büyük oranda edebiyata ve müziğe önem veren kültürlü insanlardır. Suç işlenme sayısının yok sayılabilecek kadar az olduğu ülkenin insanları her durumda ve şartta güler yüzlü, samimi ve arabulucudurlar. Alkol tüketiminin oldukça yoğun ve fazla olduğu ülkede insanlar yüksek oranlarda alkol aldıklarında bile asabi ve fevri değil daha yumuşak ve daha nazik bir şekilde çevresinde ki insanlara saygı göstermekte ve davranmaktadırlar.

İrlanda İnsanlarının Eğlence Anlayışları ve Alışkanlıkları

İrlanda İnsanlarının Eğlence Anlayışları ve Alışkanlıkları

İrlanda İnsanlarının Eğlence Anlayışları ve Alışkanlıkları

İrlanda insanları sosyal hayata önem veren devamlı olarak mutlu ve neşeli insanlardır. Bu da bölge halkının eğlence kültürüne büyük oranda etki etmiş ve değiştirmiştir. İrlanda insanlarının en sevdiği eğlence anlayışı pub kültürüdür. Guiness markalı siyah biraları ve Jameson markasının üretmiş olduğu viskileri ile dünyaca tanınan İrlanda pub kültürü, İrlanda insanları tarafından benimsenen arkadaşları, aileleri ve sevdikleri ile birlikte zaman geçirdikleri yerler arasında bulunmaktadır.

İrlanda insanlarını daha iyi tanımak ve onlarla konuşarak yeni arkadaşlıklar edinmek için gidilmesi gereken yerlerden birisi de festivallerdir. Başta ‘‘Cat Laughs Comedy Festival’’ olmak üzere ülkede ‘‘Cork Jazz Festival’’, ‘‘Dublin Writer Week’’, ‘‘Fleadh Cheoil Na Heireann’’, ‘‘Galway Races’’ ve ‘‘Saint Patrick’s Day’’ gibi yüzlerce festivalde vaktini geçirmeyi ve eğlenmeyi seven İrlandalılar için bu festivallerin oldukça büyük bir önemi bulunmakta ve halkın çoğu bu etkinliklere katılmaktadır.

İrlanda Eğlence Festival

İrlanda Eğlence Festival

Sadece festivaller ve pub kültürü açısından değil aynı zamanda müzik açısından da büyük bir eğlence imkanına sahip olan İrlanda insanları için dans etmek oldukça önemlidir. Hayatın her anı içerisinde dans etmeyi ve eğlenmeyi seven irlanda insanlarının müzik kültürünü ise keman, flüt, arp, akordeon ve gayda gibi müzikal enstrümanların karışımı ile elde edilen folklorik tarzlar oluşturmaktadır. Ülkedeki en meşhur dans müziği ise ‘‘Stepdancing’’ olarak isimlendirilmektedir.

Bir İrlandalı için eğlence yemeğe eşittir. Bu yüzden irlanda insanları yemeklere ve yemek kültürüne oldukça özen göstermektedir. Ülkenin pek çok bölgesinde düzenlenen yemek festivallerinin yanı sıra irlanda insanlarının çoğu ailesi ile yemek masasında vaktini geçirmekte ve bu kültürlerini her nesilde çocuklarına aktararak gerçek eğlencenin aileleri ile birlikte geçirdikleri zaman olduğunu anlatmaya çalışmaktadırlar.

 

İrlanda İnsanlarının Edebiyat ve Tiyatro Tutkusu

İrlanda İnsanlarının Edebiyat ve Tiyatro Tutkusu

İrlanda İnsanlarının Edebiyat ve Tiyatro Tutkusu

Halk nüfusunun yarısından fazlasının gözlük ve kontak lensler kullandığı İrlanda insanlarının en sevdiği kültürel faaliyetler arasında edebiyat ve tiyatro yer almaktadır. Oldukça eski dönemlerden günümüze kadar kaliteli ve etkileyici edebiyat ürünlerinin yazıldığı ve anlatıldığı ülke olan İrlanda’nın insanları dünyanın en çok kitap okuyan halkları arasında yer almaktadır. Pek çok farklı tarzda ve yapıdaki edebiyat kitapları sadece burada değil tüm dünyada büyük okurlara sahiptir.

Ülkenin en büyük edebiyat yazarlarından olan ve Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen Seamus Heaney ve William Butler Yeats’ın eserleri İrlanda insanları tarafından büyük bir saygı ile korunmakta ve okunmaktadır. Tiyatronun da büyük bir ölçüde geliştiği ve İrlanda insanları arasında yer ettiği bilinen bir gerçektir. Bu anlamda incelendiğinde İrlanda’da Bernard Shaw ve Samuel Beckett’in oyunlarının halen tiyatro perdelerinde oynandığı ve izlendiğini görmek mümkündür.

Ülkenin tamamının okur-yazar olduğu İrlanda’da edebiyatçılara ve şairlere büyük önem gösterilip, bu insanlara değer verilmektedir. Biraz incelendiğinde aslında İrlanda insanlarının çoğunun edebi eserler yazdığını görmek mümkündür. İrlanda insanları edebi temalarında genellikle melankolik ve karmaşık tarzları tercih etmektedirler. Bunun en büyük nedeninin ise sürekli olarak yağan yağmur olduğu pek çok edebi metin ve kitapta anlatılmaktadır.

 

İrlanda yaşam şartları denildiğinde özellikle hareketli bir yaşam tercih edenler için Dublin önerilmektedir. İrlanda tarihi ile ilgi çeken bir ülkedir. Dublin şehri, Avrupa başkentleri arasında en çok turist çeken şehirlerdendir. İrlanda’nın yağış ve nemli havasına rağmen, her yıl düzenli olarak dört binin üzerinde turisti ağırlamaktadır. Ülkenin yağmurlu olduğu söylense de, İngiltere kadar yağış almamaktadır. İrlanda’da ılık bir iklim hakimdir. İrlanda halkı cana yakın, yabancılara karşı samimi ve yardımsever ve arkadaş canlısıdır. Spor günlük hayatlarının bir parçasıdır. Ada ülkesi olduğundan su sporları gelişmiştir. İnsanların pozitif enerjisi ve barışçıl tavrı ile tanınan ülkede yaşam çok eğlencelidir. Düzenli ve temiz olan İrlanda’ya eğitim için gelenleri eğlenceli bir sosyal hayat beklemektedir.

 

İrlanda Başkenti DUBLİN Hakkında 

Dublin

Dublin

İrlanda’da yaşam denilince ilk akla gelen Dublin, İrlanda’nın başkenti olan ve tarihte Vikingler tarafından kurulan bir kenttir. 1 milyon nüfusu olan Dublin, İrlanda’nın en kalabalık şehridir. Liffey nehri şehri ikiye bölmüştür. Köprülerle birleşen şehirde estetik dikkat çekmektedir. Şehrin geniş sokakları etrafında, birçok alışveriş merkezi ve kafeler bulunmaktadır. İki tren istasyonu, otobüs ve feribot seferleri sayesinde ulaşım rahattır.

Kozmopolit bir şehir olan Dublin’de, hareketli ve güvenilir bir yaşam hâkimdir. 25 yaş ve altı genç grubunun oluşturduğu kent, öğrenci şehri olarak bilinir. Eğitim, bilim, teknoloji ve bilişim alanında birçok iş imkanına sahiptir. Dublin iklimi diğer Avrupa ülkelerine göre daha sıcaktır. Yaz ve kış hava şartları yumuşak olan kentte, yağış çok fazla olmamaktadır.

 

İrlanda’da Hangi Dil Konuşulur

İrlanda da ingilizce dil eğitimi

İrlanda da ingilizce dil eğitimi

İrlanda Kuzeybatıda yer alan bir ülkedir. İngiltere’nin yanında yer alan ülkede, İngilizce ve İrlandaca konuşulur.Halkın %60’ı İngilizce konuşmaktadır. İrlanda dil okullarının da etkisiyle İrlanda’da farklı aksanlarda İrlandaca kullanılır. Ülkede iki farklı resmi dilin kullanılması, sokaklardaki dükkânlarda iki farklı dilde tabelaların ve yazıların yazılmasını gerektirmiştir. Genel ülke halkının çoğu İrlandaca dil eğimini almış olsa da günlük hayatta çok fazla kullanmadıklarından, İrlandaca kolayca unutulmaktadır. İrlanda’nın belli bölgelerinde yaşayan halk bu dili kullanmaktadır.

Yaygın olarak İngilizce dilinin kullanılması, uluslararası iletişimde geçerli dil olarak kullanılmaktadır. İrlanda’nın Gaeltacht bölgesi İrlandaca dilinin en yoğun konuşulduğu bölgelerden biridir.

 

İrlanda Yaşamak İçin Nasıl Bir Ülkedir

İrlanda 1973 yılından beri Avrupa Birliği’ne üyedir. Dünyanın kuzeybatısında yer alan ülke, sıcak iklimi, tarihi ve muhteşem manzarası ile dikkat çeker. En popüler kentlerinden biri Dublin’dir. Ülkenin genel yapısı düzlük, orman ve yeşillikten oluşmaktadır. Genel olarak nemli ve yağışlı olan ülke, sisli bir havaya hakimdir. Din yapısı olarak Katolik ve Protestanlardan oluşmaktadır.

Türklere karşı tarihsel yakınlığı olan İrlanda, Müslüman halka karşı alışkanlığı vardır. Farklı din ve kültürlere karşı anlayışlılardır. İrlanda’nın dokuz kenti bulunmaktadır. Vikinglerin kurduğu Dublin, M.Ö. ki yıllardan beri İrlanda’ya başkentlik yapmaktadır. İrlanda’da iki farklı din yapısı bulunmaktadır. Ülkenin %96’sı Katoliklerden oluşmaktadır. Avrupa ülkeleri arasında, barışçıl ve yaşanabilir bir ülke seçilmiştir.

İrlanda’ya gidebilmek için vize gerekmektedir. Diğer ülkelere göre İrlanda vizesi sahibi olmak daha kolaydır. Bilim ve teknoloji alanında kendisini çok fazla geliştiren ülke, en büyük yazılım ihracatçısıdır. Avrupa’nın teknoloji üssü olan ülkede, ekonomi hızla gelişmektedir.

 

İrlanda Dublin’e Nasıl Gidilir?

İrlandaya Gitmek

İrlandaya Gitmek

İrlanda tarihi ile dikkat çeken bir ülkedir. İrlanda, tek bir ülke olarak bilinse de İrlanda Cumhuriyeti ve Kuzey İrlanda olarak ikiye ayrılmaktadır. İrlanda’ya İstanbul’dan direk uçuşlar gerçekleşmektedir. Havaalanından şehir merkezine giden otobüsler bulunmaktadır. Dublin şehir merkezi yürüyerek gezilebilecek yapıdadır. Şehirde bisiklet turu yapılabilir. Şehirde çoğu kişi bisiklet kullanmaktadır. İrlanda yaşam şartlarına kısa sürede ayak uydurmak mümkündür.

İrlanda’ya gitmeyi düşünüyorsanız bizimle iletişime geçerek yurtdışı eğitim danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz. İrlanda’ya gitmeyi düşünen birçok kişinin merak ettiği konulardan olan öğrenci vizesi, vize işlemleri ve okul seçimi gibi konularda danışmanlarımız detaylarıyla sizi bilgilendirecektir.

Vize işlemleri hakkında merak edilenleri, turist vizesi, öğrenci vizesi gibi tüm detayları buraya tıklayarak bulabilirsiniz.

 

İrlanda İnsanları

İrlanda insanları

İrlanda insanları

İrlanda, sıcakkanlı ve huzurlu insanları ile tanınmış bir ülkedir. İrlanda’yı özel kılan ilk olarak insanlarıdır. Kibar, yabancılara karşı hoşgörülü tavır sergileyen İrlanda halkı, tarih sürecinden beri özgürlükleri için savaşarak, egemenlik altına girmemek için savaşmıştır. Günümüzde de bu durum değişmeden, eşitlik ve adaletli tavırlarını dışa vurmuşlardır. Türk aile bağları ve yapısı ile benzerlik göstermektedir.

Aile ve aile büyükleri ile beraber vakit geçiren, kalabalık aileler görülebilmektedir. İrlanda insanları, eğlence dolu ve rahat yaşamları ile kültürel açıdan kendisini çok fazla geliştirmiş bir ülkedir. Sohbet etmeyi seven ve yardımsever yapısı ile kötü insanlarla karşılaşmak pek mümkün değildir. Tiyatro, sinema, konserler ve eğlencelerin yer aldığı, gece boyunca canlı ve hareketli olan Dublin, en çok sevilen bölgelerden biridir.

Anlayışlı ve adaletli kişiliğe sahip İrlandalılar, dini ayrımcılık yapmadan cana yakın davranışlar sergilemektedir. Ülke insanlarının huzurlu ve mutlu yaşamları, dünya ülkelerince dikkat çekmektedir.

İrlanda Yaşam Hakkında Bilinen İlginç Gerçekler

İrlanda Doğal Güzellik

 • İrlanda Cumhuriyetinin doğal manzarasına bakıldığında, filmleri andıran görüntüsü ile dikkat çekmektedir. Kartpostal görünümüne sahip ülkede birçok sinema filmi çekilmiştir
 • Ülkeyi ilk olarak Vikingler kurmuştur.
 • İrlandaca dilinde Dublin; (Dubh Linn) bugünkü Dublin körfezi olan, kara havuz anlamına gelmektedir.
 • Facebook, Google, Intel, Twitter ve Microsoft gibi şirketlerin merkezleri İrlanda’da yer alır.
 • Birçok filmin çekildiği ve yazarların çıktığı ülkedir.
 • Meşhur Game Of Thrones filminde rol alan Jack Gleeson İrlandalıdır.
 • Lezzetli bir mutfak kültürüne sahiptir.
 • Metallica’nın seslendirdiği, Whiskey In The Jar şarkısı orjinalde bir İrlanda türküsüdür.
 • Bisiklet kullanımının yaygın olduğu ülkede, her yıl sayıca çok fazla bisiklet satışı gerçekleşmektedir.
 • Suç oranı en düşük ve güvenilir ülkelerden biri İrlanda’dır.
 • Çay tüketimi olarak, Türkiye’den sonra ikinci sırada yer almaktadır.
 • İrlanda’da en zor şeylerden birisi boşanmaktır. Bu yüzden çoğu kişi evlenmeden önce birlikte yaşamayı tercih etmektedir.
 • İrlanda eşcinsel evliliği onaylamış bir ülkedir.
 • Cesur Yürek filmi, İrlanda’nın dağlarında çekilmiştir.

İrlanda’da Yemek Kültürü

İrlanda Yemek Kültürü

İrlanda Yemek Kültürü

Avrupa kültüründe yer alan yemeklerin dışında, İrlanda ülkesinde Türk kültürüne benzer yemek kültürü bulunmaktadır. Et ve balık yemeklerini çok fazla tükettikleri gibi kendilerine has meşhur yemekleri de bulunmaktadır. Tüketilen etlerin çoğunluğu domuz etidir. Tavuk, taze fasulye, brokoli, gibi yemekler mevcutken, kendine özel muzlu tatlıları bulunur. İrlanda’nın en meşhur sebzeleri arasında patates yer almaktadır.

İrlanda’da bolca sebze kullanılarak, balık ve et yemekleri yapılmaktadır. Taze fasulye en pahalı sebzeler arasında yer almaktadır. Patates ve kıymayla yapılan Çoban’ın yemeği, en çok sevilen ve yıllardır yapılan yemeklerden biridir. Sodalı ekmek, yılbaşı pudingi, deniz mahsulleri ve patatesli pırasa çorbası en meşhur yemeklerindendir. Fransız yemek kültürü ile birleştirilmiş olan İrlanda mutfağı, Türk yemeklerine benzerlik gösterir.

İrlanda’da Nasıl Bir Yer ?  Nasıl Vakit Geçirilir?

İrlanda dil eğitimi dışında, turistik amaçlı seyahat edilebilecek bir ülkedir. İrlanda sokaklarında, kimseyi umursamadan dans edebilir, şarkı söyleyebilir ve herkesin ne kadar mutlu olduğunu görebilirsiniz. Bu sevimli ve huzurlu ülkede, tanımadığınız insanlarla yemek yiyebilir sohbet edebilirsiniz.

İrlanda yaşamakta olan sıcakkanlı ve yardımsever İrlanda halkı, dünyaca tanınan ülkelerden biridir. İrlanda sokaklarında her köşede bar ve kafelere rastlayabilirsiniz. İrlanda’ya geldikten sonra, hiç sıkılmadan, ne yapacağını düşünmeden, eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. İnsanları ve görülecek yerleri ile eğlence dolu zamanlar geçirebilirsiniz.

Canlı müziklerin bulunduğu mekanlarda ve geceleri ışıklandırılmış renkli mekanlarda, sabaha kadar eğlenebilirsiniz. Teknoloji ve bilişim ülkesi İrlanda’da parklar görülmesi gereken yerler arasındadır. Rengârenk sokak mimarisi ve yaşam tarzları ile dikkat çeken ülke, edebiyatın başkenti seçilmiş bir ülkedir.

İrlanda’da başkenti Dublin’de yer alan bilişim şirketlerinin ofislerini gezme şansına sahip olabilirsiniz. Sokak festivalleri ve coşkulu kutlamaların yapıldığı tarihlere denk gelirseniz, coşkulu bir eğlence de sizleri bekler. Sokak festivalleri ve müzik, İrlanda yaşamının parçalarıdır.

 

İrlanda’nın Öğrenci Şehirleri

İrlanda İngilizce Eğitim Fırsatı

İrlanda İngilizce Eğitim Fırsatı

İrlandada dil eğitimi almak için yurtdışı eğitim danışmanlık hizmetimizden faydalanın. İrlanda yaşam şartları olarak öğrenciler için uygundur. Kozmopolit bir ülke olan İrlanda, aynı zamanda yemyeşil kırsal alanları ve tarihi yapıları ile göz doldurur. Hareketli bir yaşam tarzına sahip olan ülkede çok sayıda alışveriş merkezi bulunur. Cork, Dublin ve Galway şehirleri, çoğunlukla tercih edilen şehirlerdir. İrlanda’nın şehirleri kendi içerisinde farklı özelliklere sahiptir. İrlanda öğrenci yaşam deneyimlerini okumak için gidenler anlatıyor kısmını inceleyebilirsiniz.

 • Dublin; Bilişim ve teknoloji alanında hızla gelişmektedir ve ilaç ve finans alanlarında çok fazla iş imkânı bulunmaktadır. Google, Yahoo ve Facebook gibi şirketlerin merkezleri burada yer alır. Öğrenci şehri olarak en çok tercih edilen şehirlerin başında gelir.
 • Galway; görsel olarak renkli mimariye sahip bir şehirdir. İrlanda kültürünü tam olarak yansıtan şehirde, plaj, taş sokaklar ve rengârenk boyanmış binalar dikkat çeker.
 • Cork şehri; öğrenciler tarafından yaz okulları için tercih edilen şehirlerarasında yer alan bir diğer şehirdir. Turistik amaçlı gezilerin düzenlenebildiği gibi tarihi yapıların bulunması ve İrlanda kültürünü yansıtıcı özellikle olması, ülkeyi daha cazip kılmaktadır.

İrlanda ülkesinde eğitim almadan önce, mutlaka araştırma yaparak, istediğiniz bir bölümü tercih edebilirsiniz. Özellikle liseden sonra üniversite eğitimi alırken, tercih yaptığınız okulun programı ve hangi şehirde yer aldığına dikkat ederek, size uygun şehri tercih edebilirsiniz.

 

3 Yorumlar

Yorumlar

/* ]]> */