İrlanda Yaşam Şartları

İrlanda Yaşam Şartları

İrlanda yaşam şartları ile ilgi çeken ülkeler arasında yer almaktadır. İrlanda nehir kıyısında yer alan, Avrupa’nın cennet ülkelerinden biridir. Öğrencilerin dil okulu tercihleri arasında ilk sırada yer alan ülkelerden biridir. İngiltere’nin yakınında olması ve İngiltere kültürünü benimsemesi, Avrupa ülkeleri ve Türkiye için kolaylık sağlamaktadır. Ülkeye dikkatle bakıldığında tarihi mimarisi, eğlenceli mekânları, geniş sokakları ve özellikle de çok fazla dil eğitiminin yer aldığı görülebilir. Genel olarak ekonomik şartları giderek yükselen bir yapıdadır.

Dünya ülkelerince tanınmış okulları ile Türkiye’ye çok kısa mesafede yer almaktadır. Türk öğrenciler tarafından yurt dışı dil eğitimi konusunda tercih edilme nedenlerinden biri de budur. Çok önceden yaşanan ekonomik kriz yüzünden, inşaat sektörünün yavaşlaması, kiralık ev bulma konusunda bir takım sorunları meydana getirmiştir. Buna rağmen, konaklama konusunda farklı seçenekler de bulunmaktadır. Genel olarak İrlanda’nın yeşil ve temiz alanlarla dolu olması, huzur verici ortamlar sağlamaktadır. İrlanda’nın etrafı denizlerle çevrili olmasına rağmen, balıkçılık çok fazla gelişmemiştir.

İrlanda Yaşam Şartları

 

İrlanda Yaşam Şartları

 

İrlanda yaşam şartları denildiğinde özellikle hareketli bir yaşam tercih edenler için Dublin şehri önerilmektedir. İrlanda tarihi ile ilgi çeken bir ülkedir.Dublin şehri, Avrupa ülkeleri arasında en çok turist çeken bir bölgedir. İrlanda’nın yağış ve nemli havasına rağmen, her yıl düzenli olarak 4 binin üzerinde turisti kendine çekmektedir. Ülkenin yağmurlu olduğu söylense de, İngiltere kadar yağış almamaktadır. İrlanda'da iklimi ılık bir iklime sahiptir. İrlanda halkının cana yakın olması, yabancılara karşı samimi ve yardımsever olması bakımından, arkadaş canlısı bir toplumdur.

Tanımadığınız sokak veya köşede, tanımadığınız insanlar size selam verebilir veya yardım edebilir. Özellikle İngilizce konuşma konusunda sıkıntı çekmeyeceğiniz tek ülkedir. İrlanda’da yaşayan insanlar rahat ve huzurlu bir yaşam sürmektedir. Her alanlarında sporu hayatlarında barındırmaktadır. Ülkenin etrafında bulunan nehirlerde, su sporları yapılmaktadır. Gece hayatı canlı ve çok eğlencelidir. Birçok insan için İrlanda yaşam imkanlarından dolayı milliyetçidir. İnsanların pozitif enerjisi ve barışçıl tavrı ile tanınan ülkede yaşam çok eğlencelidir. Düzenli ve temiz olan İrlanda'da eğitim hayatı, eğlence hayatı ve sosyal aktiviteler konusunda, popüler ülkelerden birisidir.

 

 

İrlanda Hakkında Bilgi

Dünya’nın Kuzeybatısında yer alan İrlanda’nın sınırını, nehirler belirlemiştir. 20. Yüzyılda yoksul bir ülke olarak bilinen İrlanda, ulaşım, eğitim ve ekonomi alanında hızla kendisini geliştirerek, Avrupa’da sayılı ülkeler arasında olmayı başarmıştır. Ülke, ulaşım ağı konusunda çok hızlı bir şekilde gelişmiştir. Denizyolu ulaşım ağı en çok kullanılan ulaşım yöntemlerinden biridir. Ulaşımın rahat ve hızlı olması, karavan, bisiklet ve taksi gibi ulaşım araçlarının kiralanma imkânının bulunması, İrlanda gezisi için en popüler olan seçenekler arasında yer almaktadır. İrlanda’nın yaşam şartları, mimarileri veya kullanılan araç gereçlerinde, farklılıklar bulunmaktadır. Örneğin, farklı priz girişlerinin bulunmaktadır.

Bu yüzden İrlanda seyahatine çıkmadan önce, yanınıza mutlaka dönüştürücü almalısınız. İrlanda, suç oranı bakımından diğer ülkelere göre daha düşük seviyelerdedir. Gece belli bir saatten sonra her ülkede olduğu gibi tehlikeli olabilmektedir. Bilim, teknoloji, sanat, edebiyat ve eğitim alanında çok gelişmiş olan ülkede, sağlık sektöründe de fazlasıyla gelişme göstermiştir. İrlanda’nın en büyük kentlerinden biri olan Dublin dışında, çok fazla gezilebilecek yerleri bulunmaktadır. İrlanda, dünyada mutlu insanların yaşadığı ülke olarak tanınmaktadır. İrlanda kütüphanesinde yer alan kuran ve el yazması kitaplar, Osmanlı döneminden kalma kalıntıların olduğunu göstermektedir.

Tarihte ekonomik krizin ve açlığın yaşandığı İrlanda’ya yardım gönderen Abdülmecit, buğday ve 1000 sterlin yardımda bulunmuştur. O dönemde İngiltere hâkimiyeti altında bulunan İrlanda, geçmişte yapılan bu iyiliği unutmayarak, Türklere karşı yakınlık göstermektedirler. Ülke, İngiliz ve Vikinglerin saldırıları ile yıllarca sömürülmüştür. Bu yüzden, yardıma ihtiyacı olan ülkelere yardımda bulunmaktan hiç çekinmezler.

 

Dublin Hakkında Bilgi

İrlanda yaşam denilince ilk akla gelen Dublin, İrlanda’nın başkenti olan ve tarihte Vikingler tarafından kurulan bir kenttir. 1,5 milyon nüfusu olan Dublin, Londra’dan sonra gelen en büyük şehirlerden biridir. Dublin şehri, Liffey nehri tarafından tam ortadan ikiye ayrılır. Şehrin geniş sokakları etrafında, birçok alışveriş merkezi ve kafeler bulunmaktadır. Ulaşım bakımından; iki tren istasyonu, otobüs ve feribot seferleri bulunmaktadır.

Kozmopolit bir şehir olan Dublin’de, hareketli ve güvenilir bir yaşam hâkimdir. 25 yaş ve altı genç grubunun oluşturduğu kent, öğrenci şehri olarak bilinir. Eğitim, bilim, teknoloji ve bilişim alanında birçok iş imkanına sahiptir. Dublin iklimi; diğer Avrupa ülkelerine göre daha sıcaktır. Yaz ve kış hava şartları yumuşak olan kentte, yağış miktarı çok fazla olmamaktadır. Yine de diğer ülkelerden daha az yağış alan şehirde, tedbirli olmak gerekir.

 

İrlanda’da Hangi Dil Konuşulur

İrlanda Kuzeybatı da yer alan bir ülkedir. İngiltere’nin yanında yer alan ülkede, İngilizce ve İrlanda dili kullanılır. İrlanda dil okullarınında etkisiyle İrlanda’da farklı aksanlarda İrlanda’ca kullanılır. Ülkede iki farklı resmi dilin kullanılması, sokaklardaki dükkânlarda iki farklı dilde tabelaların ve yazıların yazılmasını gerektirmiştir. İş veya resmi kurum başvurularında, İrlanda’ca dili sorulduğundan, bu dile hakim olmak gerekmektedir. Genel ülke halkının çoğu İrlanda’ca dil eğimini almış olsalar da günlük hayatta çok fazla kullanmadıklarından, İrlanda’ca kolayca unutulmaktadır. İrlanda’nın belli bölgelerinde yaşayan halk bu dili kullanmaktadır.

Yaygın olarak İngilizce dilinin kullanılması, uluslar arası iletişimde en geçerli dil olarak kullanılmaktadır. İrlanda’nın Gaeltacht bölgesi en çok İrlanda’ca dilinin konuşulduğu bölgelerden biridir. Bu dili öğrenmek için öğrenciler, burada yaşayan ailelerin yanına dil öğrenmek için gönderilmektedir. Merkezde İrlanda’ca dilinin çok fazla kullanılmaması ve bilinmemesi, turistlik amaçlı seyahatlerde, Gaeltacht bölgesinin tercih edilmesine neden olmuştur. İrlanda dilinde, evet ve hayır sözcükleri bulunmamaktadır. Genellikle halk fiili kullanarak cevap vermektedir. İrlanda yaşam imkanları sizlere birçok farklı dilde konuşan insanı tanımanıza olanak sağlıyor.

 

İrlanda yaşam şartları, irlanda nasıl bir ülkedir

 

İrlanda Yaşamak İçin Nasıl Bir Ülkedir

İrlanda 1973 yılından beri Avrupa Birliğine üye olan bir ülkedir. Dünyanın kuzeybatısında yer alan ülke, sıcak iklimi, tarihi ve muhteşem manzarası ile dikkat çeken bir ülkedir. En popüler kentlerinden biri Dublin’dir. Ülkenin genel yapısı; düzlük, orman ve yeşillikten oluşmaktadır. İrlanda’nın bir kısmında göller ve bataklıklar yer almaktadır. Diğer bölgelere göre nemli ve yağışlı olan ülke, sisli bir havaya hakimdir. Din yapısı olarak; Katolik ve Protestanlardan oluşmaktadır.

Türklere karşı tarihsel yakınlığı olan İrlanda, Müslüman halka karşı alışkanlığı vardır. Din ayrımı konusunda, en az ayrımcılık yapan ülkedir. İrlanda’nın 9 tane kenti bulunmaktadır. Vikinglerin kurduğu Dublin, M.Ö. ki yıllardan beri İrlanda’ya başkentlik yapmaktadır. İrlanda’da iki farklı din yapısı bulunmaktadır. Ülkenin %96’sı Katoliklerden oluşmaktadır. Buna rağmen, ayrımcılık yapmayan bir ülke olarak bilinir. Avrupa ülkeleri arasında, barışçıl ve yaşanabilir bir ülke seçilmiştir.

İrlanda ülkesi için vize gerekmektedir. Vize için gerekli olan evraklar tamamlandıktan sonra, kısa bir sürede vize sahibi olabilirsiniz. Diğer ülkelere göre İrlanda vizesi sahibi olmak daha kolaydır. Bilim ve teknoloji alanında kendisini çok fazla geliştiren ülke, en büyük yazılım ihracatçısıdır. Avrupa’nın teknoloji üssü olan ülkede, ekonomik gelişim hızla yükselmeye devam etmektedir.

 

Dubline nasıl gidilir

 

İrlanda Dublin’e Nasıl Gidilir?

 

İrlanda tarihi ile dikkat çeken bir ülkedir. İrlanda ülkesi, tek bir ülke olarak bilinse de İrlanda Cumhuriyeti ve Kuzey İrlanda olarak ikiye ayrılmaktadır. Dublin’de bir adet havaalanı bulunmaktadır. İrlandaya gitmeyi düşünenler için güzel haber Türk Hava Yolları ile İstanbul’dan direk uçuşlar gerçekleşmektedir. Havaalanından şehir merkezine giden otobüsler bulunmaktadır. Dublin şehir merkezi yürüyerek gezilebilecek yapıdadır. Şehirde bisiklet turu yapılabilir. Şehirde çoğu kişi bisiklet kullanmaktadır. İrlanda yaşam şartlarına kısa sürede ayak urduracaksınızdır. İrlandaya gitmeyi düşünüyorsanız bizimle iletişime geçerek yurdışı eğitim danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Birçok İrlandaya gitmeyi düşünen kişinin merak ettiği konulardan olan turist vizesi, öğrenci vizesi, vize işlemleri gibi konular tüm detaylarıyla ele aldığımız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Vize işlemleri hakkında merak edilenleri, turist vizesi, öğrenci vizesi gibi tüm detayları buraya tıklayarak bulabilirsiniz.

 

 

İrlanda İnsanları

İrlanda ülkesi; sıcakkanlı ve huzurlu insanları ile tanınmış bir ülkedir. İrlanda’yı özel kılan ilk olarak insanlarıdır. Kibar insanları, tanımadığı insanlara karşı samimi tavır sergileyen İrlanda halkı, çok rahat tavırları ile dikkat çekmektedir. İrlanda halkı, tarih sürecinden beri özgürlükleri için savaşarak, egemenlik altına girmemek için savaşmıştır. Günümüzde de bu durum değişmeden, eşitlik ve adaletli tavırlarını dışa vurmuşlardır. İrlanda halkı, sıcakkanlı olmakla birlikte, yabancı insanlarla çok kısa sürede kaynaşmaktadır. Rahat hayat felsefeleri, günlük yaşamlarına yansımış olduğundan, huzurlu ve mutlu olarak yaşamlarını sürdürmektedirler. Her gün alkol tüketen bir toplumdur. Yemeklerin yanında veya barlarda fazlasıyla alkol tüketen bir halktır.

 Ülkenin aile yapısına bakıldığında, Türk aile bağları ve yapısı ile benzerlik göstermektedir. Aile ve aile büyükleri ile beraber vakit geçiren, kalabalık aileler görülebilmektedir. İrlanda insanları, eğlence dolu ve rahat yaşamları ile kültürel açıdan kendisini çok fazla geliştirmiş bir ülkedir. Sohbet etmeyi seven ve yardımsever yapısı ile kötü insanlarla karşılaşmak pek mümkün değildir. Tiyatro, sinema, konserler ve eğlencelerin yer aldığı, gece boyunca canlı ve hareketli olan Dublin, en çok sevilen bölgelerden biridir. Anlayışlı ve adaletli kişiliğe sahip İrlandalılar, dini ayrımcılık yapmadan cana yakın davranışlar sergilemektedir. Ülke insanlarının huzurlu ve mutlu yaşamları, dünya ülkelerince dikkat çekmektedir.

 

İrlanda insanları

 

İrlanda Yaşam Hakkında Bilinen İlginç Gerçekler

 

İrlanda Cumhuriyetinin doğal manzarasına bakıldığında, filmleri andıran görüntüsü ile dikkat çekmektedir. Kartpostal görünümüne sahip ülkede birçok sinema filmi çekilmiştir. İrlanda hakkında bilinen ilginç gerçekleri sıralayacak olursak, ülke daha çekici bir hal almaktadır. Bu yüzden İrlanda yaşam oldukça ilgi çekmektedir.

Ülkeyi ilk olarak Vikingler kurmuştur.

İrlandaca dilinde Dublin; (Dubh Linn) bugünkü Dublin körfezi olan, kara havuz anlamına gelmektedir.

Facebook, Google, intel, Twitter ve Microsoft gibi şirketlerin merkezleri İrlanda'da yer alır.

Birçok filmin çekildiği ve yazarların çıktığı ülkedir.

Meşhur Game Of Thorones filminde rol alan Jack Gleeson İrlandalıdır.

Lezzetli bir mutfak kültürüne sahiplerdir.

Metallica’nın seslendirdiği, Whiskey In The Jar şarkısı orjinalde bir İrlanda türküsüdür.

Bisiklet kullanımının yaygın olduğu ülkede, her yıl sayıca çok fazla bisiklet satışı gerçekleşmektedir.

Suç oranı en düşük ve güvenilir ülkelerden biri İrlanda’dır.

Çay tüketimi olarak, Türkiye’den sonra ikinci sırada yer almaktadır.

İrlanda’da en zor şeylerden birisi boşanmaktır. Bu yüzden çoğu kişi evlenmeden önce birlikte yaşamayı tercih etmektedir.

İrlanda eşcinsel evliliği onaylamış bir ülkedir.

Cesur yürek filmi, İrlanda’nın dağlarında çekilmiştir.

 

İrlanda'da Yemek Kültürü

 

İrlandada yemek kültürü İrlanda yaşam şartlarını güzelleştirmektedi. Avrupa kültüründe yer alan yemeklerin dışında, İrlanda ülkesinde Türklere benzer yemek kültürü bulunmaktadır. Et ve balık yemeklerini çok fazla tükettikleri gibi kendilerine has meşhur yemekleri de bulunmaktadır. İrlanda halkı, düzenli spor ve düzenli yemekleri bulunan bir Avrupa ülkesidir. Özellikle tüketilen etlerin çoğunluğu domuz etidir. Domuz eti tercih etmeyen kişiler, önceden bunu belirtmeleri gerekmektedir. Tavuk, taze fasulye, brokoli, gibi yemekler mevcutken, kendine özel muzlu tatlıları bulunur. İrlanda’nın en meşhur sebzeleri arasında patates yer almaktadır.

Yılları öncesinde yaşanan patates kıtlığı ve açlık sonrasında, birçok kişi İngiltere gibi ülkelere göç etmişler veya ölümler yüzünden nüfuslarında azalma yaşanmıştır. İrlanda'da bolca sebze kullanarak, balık ve et yemekleri yapılmaktadır. Taze fasulye en pahalı sebzeler arasında yer almaktadır. Patates ve kıymayla yapılan Çoban’ın yemeği, en çok sevilen ve yıllardır yapılan yemeklerden biridir. Sodalı ekmeği, yılbaşı pudingi, deniz mahsulleri ve patatesli pırasa çorbası en meşhur yemeklerindendir. Fransız yemek kültürü ile birleştirilmiş olan İrlanda mutfağı, Türk yemeklerine benzerlik gösterir. İrlanda yaşam türkler için yemek konusunda oldukça memnun edici oluyor. İrlanda tarihindeki sebeplerden dolayı farklı damak tatlarına yatkındır.

İrlanda Yaşam, İrlanda Yemek Kültürü

 

İrlanda Cumhuriyeti 'nde Ne Yapılır?

 

İrlanda dil eğitimi dışında, turistik amaçlı seyahat edilebilecek bir ülkedir. İrlanda sokaklarında, kimseyi umursamadan dans edebilir, şarkı söyleyebilir ve herkesin ne kadar mutlu olduğunu görebilirsiniz. Bu sevimli ve huzurlu ülkede, tanımadığınız insanlarla yemek yiyebilir sohbet edebilirsiniz. İrlanda yaşam akta olan sıcakkanlı ve yardımsever İrlanda halkı, dünyaca tanınan ülkelerden biridir. İrlanda sokaklarında her köşede bar ve kafelere rastlayabilirsiniz. İrlandadaki yaşam özellikle ülkemizdeki gençleri heyecanlandırmaktadır.

İrlanda yaşam şartları, tarihi, ahşap mimarisi ve yapıların eski dokusu, tarihin izlerini sizlere sunuyor. İrlanda’nın en meşhur envai çeşit içkilerini tadabilirsiniz. Eğlenceli dansları ve müzikleri mutlaka yaşanması gereken anlar arasındadır. İrlanda’ya geldikten sonra, hiç sıkılmadan, ne yapacağını düşünmeden, eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. İnsanları ve görülecek yerleri ile eğlence dolu zamanlar geçirebilirsiniz.

Canlı müziklerin bulunduğu mekanlarda ve geceleri ışıklandırılmış renkli mekanlarla, sabaha kadar eğlenebilirsiniz. Teknoloji ve bilişim kenti olan İrlanda sadece bu kadarla kalmayıp, muhteşem doğası ve parkları görülmesi gerekmektedir. Tarihi mekanlarıyla dikkat çeken ülkede, volkanik araziler ve tarihi kalıntılar görülebilir yerler arasındadır. Rengârenk sokak mimarisi ve yaşam tarzları ile dikkat çeken ülke, edebiyatın başkenti seçilmiş bir ülkedir.

Okulları ve eğitim sistemi ile dünyanın her yerinden öğrenci başvurusu yapılmaktadır. Yaşanabilir ve dil eğitimi alınabilir bir ülke olarak tercih edilmektedir. İrlanda başkenti Dublin’de yer alan bilişim şirketlerinin ofislerini gezme şansına sahip olabilirsiniz. Sokak festivalleri ve coşkulu kutlamaların yapıldığı tarihlere denk gelirseniz, coşkulu bir eğlence sizleri bekliyor. Sokak festivalleri ve müzik İrlanda yaşam'ın bir parçasıdır.

 

İrlanda’nın Öğrenci Şehirleri

 

İrlandada dil eğitimi almak için yurtdışı eğitim danışmanlık hizmetimizden faydalanın. İrlanda yaşam şartlarının verdiği imkanlar ile öğrenciler için elverişli bir ülke halini alıyor. Kozmopolit bir şehir olan İrlanda, yemyeşil kırsal alanları ve tarihi yapıları ile göz dolduran bir şehirdir. Hareketli bir yaşam tarzına sahip olan ülkede, alışveriş merkezleri ve eğitim kurumları ile dikkat çeken bir ülkedir. İrlanda yaşam şartlarını en iyi şekilde değerlendirmek ve öğrenci olmak için Cork, Dublin ve Galway şehirleri, çoğunlukla yoğunluğun yaşandığı bölgeler arasında yer alır. İrlanda’nın şehirleri kendi içerisinde farklı özelliklere sahiptir. İrlanda öğrenci yaşam deneyimlerini okumak için gidenler anlatıyor kısmını inceleyebilirsiniz.

  • Dublin; Bilişim ve teknoloji alanında hızla kendisini geliştiren kentte, ilaç ve finans alanlarında çok fazla iş imkânı bulunmaktadır. Google, Yahoo ve Facebook gibi şirketlerin merkezleri burada yer alır. Öğrenci şehri olarak en çok tercih edilen ülkelerden ilk sırada yer alır. Yaz okulları genellikle dublinde bulunur.

  • Galway; görsel olarak renkli mimariye sahip bir şehirdir. İrlanda kültürünü tam olarak yansıtan şehirde, plaj, taş sokaklar ve rengârenk boyanmış binalar dikkat çeker. Teknoloji üniversitesinin yer aldığı şehir, turizm görülebilecek yerler arasındadır.mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

  • Cork şehri; öğrenciler tarafından yaz okulları için tercih edilen şehirlerarasında yer alan bir diğer bölgedir. Turistik amaçlı gezilerin düzenlenebildiği gibi tarihi yapıların bulunması ve İrlanda kültürünü yansıtıcı özellikle olması, ülkeyi daha cazip kılmaktadır.

İrlanda ülkesinde eğitim almadan önce, mutlaka araştırma yaparak, istediğiniz bir bölümü tercih edebilirsiniz. Özellikle liseden sonra üniversite eğitimi alırken, tercih yaptığınız okulun programı ve hangi şehirde yer aldığına dikkat ederek, size uygun şehri tercih edebilirsiniz.İrlanda dil okullarında okumak eşsiz deneyimler yaşatacaktır.

İrlanda Yaşam, irlanda dil eğitimi almak

 

İrlanda'da yaşarken dil eğitimi almak 

İrlanda yaşam şartları kolay olduğu kadar, mutlu insanların yaşadığı bir şehirdir. Ülkenin her şehrinde öğrencilere avantaj sağlayan imkanlar yer almaktadır. Ulaşım ve eğitim imkanları ekonomik olan İrlanda dil okulları konusunda dünyaca tercih edilen ülkelerden biridir. İrlanda kültürünü daha yakından tanımak için mutlaka ülkede turistlik bir gezi yapmalısınız. İnsanlarının ne kadar mutlu ve huzurlu olduğunu gördükten sonra, ülkeden ayrılmak istemeyeceksiniz. Öğrenci iken çalışma imkanı ile İrlanda’da yaşamak daha kolay hale getirilmiştir. İrlanda dil okullarında birçok kişinin irlanda hikayelerini okumanızı tavsiye ederiz. 

 

Konaklama konusundada birçok farklı seçenek bulunmaktadır. Yurtdışı eğitim danışmanlık sürecinde uçak bileti konusundan aile yanı, otel, yurt gibi bir çok konaklama imkanını sizler için sunuyoruz. İrlanda devletinin tüm prosüdürlerini kusursuz bir şekilde ögrenci olmanızı sağlıyoruz. İrlandaya gitmeden önce mutlaka bizimle iletişime geçin.

 

 

 

SİZİ ARAYALIM