Güney İrlanda İrlanda Cumhuriyeti İrlanda Şehirleri Waterford

İrlanda WATERFORD Şehri Hakkında Merak Edilenler

İrlanda Waterford; 53.504 nüfusu ile ülkenin eski şehirleri arasında yer almaktadır. Güney İrlanda’da yer alan şehir, liman kıyısında kurulmuş bir şehirdir. Vikinglerden kalma antik kalıntıları ve geniş cam mimarisi ile dikkat çekmektedir. 1783 yılından beri üretilen camları ile tonlarca cama şekil verilmektedir. Cam kesme ve oyma alanında kendisini geliştiren şehir, dünyaya adını cam şehri olarak duyurmuştur. Muhteşem doğal manzarası ve ortaçağ müzesi ile turistleri kendisine çeken şehrin keşfedilecek birçok yeri bulunmaktadır. Festival aylarında renkli festivallere şahit olabilir, sokakta canlı müzik ve karnaval atmosferini yaşayabilirsiniz. Yemek festivalleri ile de lezzetli tatları deneyebilirsiniz. Şehrin kendisine has dokusu, tarihi ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken şehir, günümüze kadar tarihi geçmişini korumayı başarmıştır. Ülkenin güneyinde liman kenti olarak ekonomisini büyütmüş olan şehir, bulunduğu konum gereği, işlek şehirlerden biridir.

Waterford Tarihi Hakkında Bilinmeyenler

İrlanda’nın; yeşil, turuncu ve beyaz üç şeritli bayrağı, ilk kez 1848 yılında Waterford’da dalgalanmaya başlamıştır. Şehir 9. Yüzyılda Vikingler tarafından kurulmuştur. 1170 yılında Normanlar tarafından fethedilmiştir. Tarihi bakımından ilgi çeken şehirde, markalaşmış cam fabrikalarını görmek mümkündür. Tarihi el sanatları, biraları ve beyaz unlu çöreği ile dünyaya adını duyurmuş bir kenttir.  Bölge tarihi dar sokakları, müzeleri, Viking ve Normanlar’dan kalma tarihi kalıntıları ile ortaçağ atmosferini yaşatmaktadır. Adını toprak örtüsünün bakır madenlerinden oluşmasıyla alan; Bakır sahili ilginç tarihi yerlerden biridir. Gizli koyları ve metal adam heykeli mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. İrlanda’nın tarihini değiştiren Viking üçgeni; Waterford, Kilkenny ve Wexford şehirlerinden oluşmaktadır. Tarihte İrlanda’nın zenginliğini duyan Vikingler, İrlanda’yı işgal etmiştir. Kıyı şeridindeki bölgeyi liman kenti yaparak, Avrupa ticaretine açılmalarını sağlamıştır. Zengin bir tarihe sahip olan İrlanda’nın Waterford bölgesi, ortaçağ dönemini yansıtan kafe ve sokakları ile büyüleyicidir.

Waterford’un En Popüler Yerleri

Vikingler zamanında kurulmuş olan en eski yerleşim yeri olarak dikkat çeken Waterford şehri, tarihi kalıntıları ile mistik bir kent olarak karşımıza çıkmaktadır. 15. Yüzyılın kalıntılarının ve eserlerinin sergilendiği müze, modern bir yapıda inşa edilmiştir. Waterford kristal evi, bölgenin en ünlü zanaatidir. Üfleme odalarında kristalin nasıl şekillendiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Waterford kulesi, dikkat çeken ilginç yapıları arasında gelmektedir. İlginç olmasının nedeni, 4 metre kalınlıkta mimarisinin olması ve 13. Yüzyıldan bu yana dayanaklı bir şekilde günümüze kadar gelebilmiş olmasından kaynaklanmaktadır. 1741 yılında inşa edilen Bishop’s sarayı, Waterford şehrinin geçmişini tanımlayan, birçok eşya ve kalıntı ile ziyaretçilerini beklemektedir. Şehrin merkezinde yer alan Neoklasik dönemden kalma katedral, dönemin tek ve en eski katedrali olma özelliği taşıdığı için mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. 1860 yılında tam şehrin merkezinde bulunan saat kulesi, şehrin simgesi olarak kabul edilmiştir.

Waterford’da Ulaşım

Watarford şehri; başkent Dublin’e 1buçuk saat uzaklıkta yer almaktadır. Cork şehrine ise 2 saat uzaklıkta bulunmaktadır. Dublin ve Cork havaalanını kullanmak isteyen kişiler bu iki şehirden birini tercih ederek, Waterford’da ulaşabilirler. Şehir yürüyecek gezilebilecek kadar küçüktür. Konforlu bir gezi düşünenler taksi seçeneğini kullanabilir. Waterford’da yer alan havaalanına Türkiye seferleri olmadığından, Dublin veya Cork üzerinden aktarmalı olarak bölgeye ulaşabilirsiniz. Kentte seyahat için otobüs ve taksi seçeneğini kullanabileceğiniz gibi bisiklet kiralayabilir veya yürüyerek seyahat edebilirsiniz. İsteğe göre tren seferleri de bulunmaktadır. Turistler Waterford seyahatini genelde yaz aylarında gerçekleştirmektedir. Renkli festivaller ve sahili ile muhteşem bir tatil sizleri beklemektedir.

İrlanda Waterfor English Language Centres

İrlanda eğitim konusunda gün geçtikçe, tüm dünyanın tercih ettiği okulları içerisinde barındırmaya devam etmektedir. Waterford, ülkenin en eski şehirlerinden biridir. Kıyıda yer aldığından, ılıman bir iklime sahiptir. Kent, İrlanda’nın kültürünü yansıtan ve eğitim konusunda tercih edilmesi gereken bölgelerden biridir. 1967 yılında kurulan Waterfor English Language Centres, şehir merkezinde yer aldığından, park, sinema, restoran ve gece kulüpleri gibi mekanlara yakındır.

Öğrenci ihtiyacına uygun olarak; genel İngilizce, yoğun İngilizce veya akademik İngilizce gibi programlar çerçevesinde dil eğitimi verilmektedir. Okul içerisinde yer alan rehber ve öğretmenler, eğitim süresince, ders dışı ve ders saatlerinde dil eğitimini desteklemektedir. Eğitim sınıflarının fiziki yapısı; geniş alanlar ve ders ekipmanları ile desteklenmektedir.  Ders saatleri verilecek programa göre 15, 20 ve 25 hafta olacak şekilde düzenlenmiştir. Waterfor English Language Centres’da kaliteli bir İrlanda dil eğitimi alabilirsiniz. Okulda verilen teorik ve uygulamalı programlar dışında, kültürel ve tarihi gezilere düzenlenerek, ülke kültürünün daha yakından tanıtılması sağlanmaktadır.

İrlanda Waterfor English Language Centres İngilizce Kursu

İrlanda’nın güney kıyılarında yer alan Waterford şehri, liman kenti olarak bilinmektedir. Feribot seferleri Waterford’dan gerçekleşmektedir. Kent coğrafi konumu gereği, sert kayalıklara, koylara ve uçurumlara sahiptir. Şehrin genel görünümüne bakıldığında arazisinin dağlık olduğu görülmektedir. Şehrin tarihi dokusu ve Viking dönemini yansıtan atmosferi ile bölgede tatil yapabilir veya İrlanda dil kursu alabilirsiniz. Yıl boyunca çok fazla kurs seçeneği ile istediğiniz dil kursunu alabilirsiniz. Birebir, tam zamanlı veya genel İngilizce programları ile haftalık belli saatlerde dil kursu verilmektedir. Okul, dil eğitimi dışında konaklama konusunda da yardımcı olmaktadır. İsteğe göre aile yanı, pansiyon veya yurtlarda konaklama imkanı bulunmaktadır. İrlanda dil okulları sıralamasında bölgenin en popüler okullarından biri olarak tercih edilmektedir. Okullarda verilen eğitimleri pekiştirici faaliyetlere yer verilmektedir.

İngilizce Dil Eğitiminde Waterford Farkı

İrlanda’nın tüm şehirlerinde yer alan dil okulları farklı özelliktedir. Özellikle dil okullarının yer aldığı şehirlerin yaşam şartlarında farklılık görülmektedir. Merkez Dublin en kalabalık ve büyük şehirlerinden biridir. Daha metropol bir şehir konumunda iken, çok sayıda dil okulları ile karşılaşılabilir. Waterford ise tam Dublin’in tam tersi en eski şehirlerinden biridir. Burada yer alan dil okulları da farklı ders programları ile dil eğitimi sunmaktadır.

Waterford, diğer bölgelere göre daha sakin ve şehir içi ulaşımı daha kolay bir bölgedir. Tarihi kalıntıları ve doğal güzellikleri görebileceğiniz tek yer burasıdır. İrlanda’nın diğer bölgelerinde de tarih ve doğa muhteşemdir. Fakat Waterford ortaçağ atmosferini yaşatan tek bölgedir denilebilir. En eski kalıntılardan günümüze kadar gelebilmiş tek örnekleri burada bulmak mümkündür. Tarihi ve doğası ile cazip bir kent olan Waterford, bu atmosferde eğitim almak isteyen kişiler için birebirdir. Öğrencilerin hayallerindeki eğitimi yansıtabilecek okullar, İrlanda’da bulunmaktadır. Uzman bir danışmandan yardım alarak, hangi okulun hangi bölgede bulunduğuna dair detaylı bilgi alarak, istediğiniz bölüm ve kentte eğitim alabilirsiniz.

 

Waterford’da Ne Yenir Ne İçilir

İrlanda konumu gereği bir ada ülkesidir. Aynı şekilde, kıyı şeridinde yer alan birçok kenti yer almaktadır. Waterford’da kıyıda yerleşimi bulunan bir liman kentidir. İrlanda’nın yemek kültürünü en iyi yansıtan bölgelerden biridir. En köklü şehir olarak tanınmaktadır. Geniş çiftliklere sahip bölgede, taze mahsülleri tüketme şansına sahip olabilirsiniz. Ayrıca kıyı şeridinde bulunan kent, deniz ürünleri ile de meşhurdur.

İrlanda mutfağı, Akdeniz, Fransa ve İspanya gibi kültürlerin karışımı ile ortaya çıkmıştır. Bölgede şarap mahzenlerinde binlerce çeşit şarap bulabilirsiniz. Bölgede İtalyan kafelerini görebilmek mümkündür. Neredeyse her restoranda balık ve et ürünlü yemeklere rastlayabilirsiniz. Kentte İrlanda kültürüne has yerel yiyecekler bulabilirsiniz. Bölgenin Güneyi bağımsız İrlanda olarak geçmektedir. Waterford’da güney İrlanda’nın kültürünü benimsemiş olan bölgelerden biridir.

İrlanda Dil Eğitimi Hakkında Yorumlar

İrlanda ülkesi kuzey bölgesinin, en sıcakkanlı insanlarının yaşadığı bir ülkedir. Ülkenin neredeyse her şehrinde dil okulları ve kursları yer almaktadır. Ülkede dil eğitimi almak için danışmanlardan hangi okulu tercih edebileceğiniz konusunda yardım alabilirsiniz. Ülkenin eğitim kalitesi yüksek olduğu için dil eğitimi konusunda tercih edilen bölgelerden biridir.  Waterford, bölgenin en eski ve en köklü okuluna sahiptir. Bu tarihi binada eğitim alma fırsatını yakalamak isteyen öğrenciler, her yıl başvurularını gerçekleştirmektedir. Yurt dışında dil eğitimi almak isteyen kişiler, öncelikle İrlanda’yı düşünmektedir.

Diğer yandan, eğitim almak istediğiniz şehir konusunda detaylı bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Her şehrin kendine has yapısı bulunmaktadır. Waterford, eski geçmişi ve dönemin ortaçağ atmosferini yaşatan bir ülke olduğu için en fazla ziyaret edilen bölgedir. Kıyıdan şehre bakıldığında görünen, siyah beyaz çizgili feneri ve büyüleyici evi en dikkat çekici bölgelerinden biridir. Ülkeye eğitim için giden çoğu kişi bölgenin muhteşem manzarası ve tarihi konusunda etkilenmişlerdir. Anıt, katedral ve müzelerin gezisinin mutlaka yapılması gerektiği konusunda, ülkeye giden kişiler öneride bulunmaktadır.

 

 

 

Yorumlar

/* ]]> */