İrlanda Vize Rehberi

İrlanda Vize Rehberi

İrlanda Dil Eğitimi Vizeleri

                  İngilizce dil eğitimi almak için gün geçtikçe talebi artan İrlanda’nın İngilizce dil eğitimi için alınması gereken vizesi, uzun dönem eğitim alacak öğrenciler için gerekli geçici oturum başvuruları, çalışma izinleri ve bu başvuruların detayları hakkında sizleri bilgilendirmek istedik.

                  İrlanda’da dil eğitimi alabilmek için iki farklı vize türüne başvurabiliyoruz. Bunlardan biri C tipi vizedir ve bu vize 90 günden kısa süren seyahatler içindir, çalışma izni yoktur. 90 günü aşan seyahatlerde ise D tipi vizeye başvurulur, D tipi vize sahiplerinin programları 25 hafta ve üzeriyse çalışma izni alabilirler. Ayrıca İrlanda Hükümeti’nin aşağıdaki şartları sağlayan İrlanda’ da İngilizce eğitimi alacak adaylar için de MEI vizesi olarak da bilinen Pilot vize uygulaması bulunmaktadır.

                  * 18-30 yaş aralığında olmak.
                  * Lise mezunu olup başlayacak olan ilk dönemde üniversite öğrencisi olmak.
                  * Hâlihazırda üniversite öğrencisi olmak.
                  * Üniversite’ den yeni mezun olmuş olmak.
                  * İngilizcesini geliştirmesi iş yerindeki pozisyonuna katkı sağlayacak yöneticiler.

                  Başlangıçta 12 hafta eğitim ile sınırlı olan Pilot vize uygulamasının eğitim süresi 2013 yılında 24 haftaya çıkartılmıştır. Pilot vize kapsamında başvuru yapma hakkına sahip, İrlanda’ya dil eğitimi almak için gideceğini başvuru dosyasında net olarak gösterebilen öğrencilerin vize başvuruları standart başvurulara göre daha kısa sürede değerlendirilmekte olup vize alma şansı daha yüksektir.

                  İrlanda’da dil eğitimi vizesine başvurabilmek için (Gerek “C” gerekse “D” tipi vize için) haftada minimum 15 saat eğitim içeren ve bu eğitimi 09:00 - 17:00 saatleri arasında veren bir programa kayıt olunmalıdır.

                  Bu genel bilgilerin ardından sürecinizin nasıl işleyeceğine ve gerekli evrak listelerine geçelim.

Kayıt ve Vize Süreci

                  Alanında uzman danışmanlarımız tarafından size sunulan, bizzat United Towers danışmanları tarafından birkaç kez ziyaret edilerek seçilmiş en kaliteli eğitim kurumlarından sizin için uygun olanına karar verdikten sonra danışmanınızla birlikte ilgili okulun kayıt formunu doldurmanız ve imzalamanız yeterlidir.

                  İmzalı kayıt formunuzu danışmanınız ilgili okula iletecek ve vize başvurusundan önce okul ücretlerinin ödenmesi gerektiği için bu ödemeyi yapabilmeniz adına okuldan faturanızı getirtecektir. (United Towers,  öğrencilerinin maddi anlamda mağdur olmaması için şeffaf ödeme politikası uygulamaktadır ve bu politika gereği okul ücretlerini öğrencilerinden tahsil etmeyip direk ilgili okulun hesabına ödemelerine yardımcı olur. Böylece öğrencilerimiz okuldan aldıkları hizmetlerin ve bedellerinin tamamını bilirler.) Bu faturanın ödemesini yaptıktan sonra danışmanınız uygun evrak listesini size iletecek ve siz bu evrakları topladıktan sonra da vize başvurunuz yapılacaktır. Vize başvuruları Ankara’daki İrlanda Büyükelçiliği’nde değerlendirilmekte olup büyükelçilik direk başvuru kabul etmemektedir. Vize başvuruları büyükelçiliğin belirlediği Ankara, İstanbul, İzmir ve Gaziantep VFS Global vize başvuru merkezlerinden yapılmaktadır. İrlanda vizesi ücreti 200 TL olup, VFS Global hizmet bedeli de 75 TL’ dir. Bu ücretler haber verilmeksizin değiştirilebilir.

                Vize başvurunuzun konsolosluk tarafından değerlendirilmesi ortalama 10 gün sürmektedir ve bu süre zarfında konsolosluğun, vize başvuru merkezi aracılığıyla ekstra evrak talep etme hakkı vardır.

                  Vizeniz sonuçlandığında danışmanınız ilgili okula bilgi verecek ve okulla birlikte sizin için yapılması gereken son ayarlamalar gerçekleştirilecektir. Bu işlemden sonra da uzman danışmanınız İrlanda’ya gidişinizden dönüşünüze kadar yapmanız gereken işlemler ve karşılaşabileceğiniz durumlarla ilgili sizlere oryantasyon yapıp en iyi şekilde eğitim almanıza olanak sağlayacak şekilde sizleri hazırlayacaktır.

                  Türkiye’den aldığınız vizedeki tarihler vize süreniz değil Türkiye’den İrlanda’ya gitmeniz gereken tarih aralığını belirtir, İrlanda girişinizde; vizeniz “C” Tipi ise İrlanda’dan çıkmanız gereken son tarih, “D” Tipi ise de oturum başvurusu yapmanız gereken son tarih pasaportunuza basılacak olan bir damgaya yazılacaktır.

“C” Tipi Vize Evrakları

                  1- Pasaportunuz, varsa eski pasaportlarınız ve tüm pasaportlarınızın işlem görmüş sayfalarının fotokopileri. (Güncel pasaportunuzun, İrlanda’dan dönüşünüzden sonra 6 ay daha geçerliliği olmalıdır.)

                  2- Online doldurulmuş vize formunuzun imzalı özet çıktısı. (Bu formu doldurmanızda danışmanınız size yardımcı olacaktır.)

                  3- Kimlik fotokopiniz.

                  4- İki adet arka fonu beyaz, 35mm x 45mm boyutlarında, 6 aydan eski olmayan biyometrik vize fotoğrafınız.

                  5- İngilizce olarak yazılmış başvuru sahibi dilekçesi. (Bu dilekçenin içeriğiyle ilgili uzman danışmanlarımız sizlere yardımcı olacaklar.)

                  6- Programınız Pilot vize kapsamına giriyorsa MEI kabul belgesi. (Bu evrak danışmanınız tarafından size iletilecektir.)

                  7- İrlanda’da kayıt olduğunuz okuldan gelecek olan kabul belgesi. (Bu evrak danışmanınız tarafından size iletilecektir.)

                  8- İrlanda’daki eğitim kurumuna yaptığınız ödemeyi belirten banka dekontunuz.

                  9-       Öğrenciler için:      İngilizce transkript (not dökümü) ve İngilizce öğrenci belgesi.
                             Mezunlar için:        İngilizce mezuniyet belgesi.
                             Çalışanlar için:        İşvereninizden İngilizce yazılmış, çalıştığınızla ilgili yazı. (Bu yazının içeriğiyle ilgili danışmanınız size yardımcı olacaktır.)

                  10- İrlanda seyahatiniz boyunca masraflarınızı nasıl karşılayacağınızı gösteren evraklar. (Bu evraklar masrafların sorumlu olduğu kişiye göre değişiklik gösterdiği için bu belgeleri danışmanınız size            iletecektir.)

                  11- Masraflarınızı karşılayan kişinin geçimini nasıl sağladığını ispatlayan evraklar. (Bu evraklar masraflarınızı karşılayan kişinin geçimini nasıl sağladığına göre değişiklik gösterdiği için bu evrakları             danışmanınız size iletecektir.)

                  12- İrlanda’da kalış sürenizi kapsayan seyahat ve sağlık sigortası.

 

“D” Tipi Vize Evrakları

                  1- Pasaportunuz, varsa eski pasaportlarınız ve tüm pasaportlarınızın işlem görmüş sayfalarının fotokopileri. (Güncel pasaportunuzun, İrlanda’dan dönüşünüzden sonra 12 ay daha geçerliliği                  olmalıdır.)

                  2- Online doldurulmuş vize formunuzun imzalı özet çıktısı ve doldurulup imzalanmış anket. (Bu evrakları doldurmanızda danışmanınız size yardımcı olacaktır.)

                  3- Kimlik fotokopiniz.

                  4- İki adet arka fonu beyaz, 35mm x 45mm boyutlarında, 6 aydan eski olmayan biyometrik vize fotoğrafınız.

                  5- İngilizce olarak yazılmış başvuru sahibi dilekçesi. (Bu dilekçenin içeriğiyle ilgili uzman danışmanlarımız sizlere yardımcı olacaklar.)

                  6- Programınız Pilot vize kapsamına giriyorsa MEI kabul belgesi. (Bu evrak danışmanınız tarafından size iletilecektir.)

                  7- İrlanda’da kayıt olduğunuz okuldan gelecek olan kabul belgesi. (Bu evrak danışmanınız tarafından size iletilecektir.)

                  8- İrlanda’daki eğitim kurumuna yaptığınız ödemeyi belirten banka dekontunuz.

                  9-       Öğrenciler için: İngilizce transkript (not dökümü) ve İngilizce öğrenci belgesi.
                             Mezunlar için: İngilizce mezuniyet belgesi.
                             Çalışanlar için: İşvereninizden İngilizce yazılmış, çalıştığınızla ilgili yazı. (Bu yazının içeriğiyle ilgili danışmanınız size yardımcı olacaktır.)

                  10- İrlanda seyahatiniz boyunca masraflarınızı nasıl karşılayacağınızı gösteren evraklar. (Bu evraklar masrafların sorumlu olduğu kişiye göre değişiklik gösterdiği için bu belgeleri danışmanınız size iletecektir.)

                  11- Masraflarınızı karşılayan kişinin geçimini nasıl sağladığını ispatlayan evraklar. (Bu evraklar masraflarınızı karşılayan kişinin geçimini nasıl sağladığına göre değişiklik gösterdiği için bu evraklarI danışmanınız size iletecektir.)

                  12- İrlanda’da kalış sürenizi kapsayan seyahat ve sağlık sigortası.

                  Not: Banka hesap dökümleri hariç tüm Türkçe evraklar yeminli tercüman tarafından İngilizceye çevrilmiş olmalıdır.

Oturum Başvurusu

                  “D” Tipi vize alan tüm öğrencilerin, İrlanda’ya girişte pasaport kontrol görevlisi tarafından pasaportuna basılan tarihten önce oturum başvurusunu yapması gerekmektedir. Oturum başvurusu için online olarak randevu alınması gerekmektedir ve randevuların dolması ihtimaline karşı mağdur olmamanız için İrlanda’ya girişinize en yakın tarihte bu randevuyu almanızı tavsiye ederiz. Online randevunuzu almayla ilgili danışmanınız size yardımcı olacaktır fakat yine de bazı bilgileri bilmenizde fayda var.

                  Dublin’de yaşayacaksanız oturum başvurunuzu Dublin şehir merkezindeki Burgh Quay kayıt ofisinde, Dublin dışında yaşayacaksanız da bu ildeki GARDA polis istasyonu içerisindeki kayıt ofislerinde başvurunuzu yapmanız gerekmektedir. Yine sizin gitmeniz gereken kayıt ofisini danışmanınız size iletecektir.

                  Başvurunuz esnasında yanınızda götürmeniz gereken evraklar şu şekildedir;

                  - Randevu onay e-mail çıktınız.
                  - Pasaportunuz.
                  - Eğitim kurumunuzdan alacağınız orijinal kayıt belgeniz.
                  - Eğitim kurumunuzdan alacağınız, tüm ücretlerinizi ödediğinizi belirten orijinal evrak.
                  - Özel sağlık sigortası poliçeniz. (Bu sigorta 90 günü aşan eğitim başvurularında okulunuz tarafından yapılmaktadır, vize de kullanacağınız seyahat sağlık sigortasından farklıdır.)
                  - 300 euro başvuru ücreti. (Bu ücreti başvurunuz esnasında kredi kartınızla ya da nakit olarak ödeyebilirsiniz.)

                  Ortalama bir saat kadar sürecek olan başvuru işlemlerinizde parmak iziniz, fotoğrafınız gibi kişisel detaylarınız alınacaktır ve başvurunuz sonucunda GNIB kart denilen oturum kartınız size verilecektir. Çalışma izni alınabilen bir programa kayıt olduysanız bu kartı aldıktan sonra çalışmaya başlayabilirsiniz. Çalışıp çalışamayacağınızdan emin olamıyorsanız GNIB kartınızın görüntüsünü danışmanınıza iletmeniz halinde size İrlanda’da çalışıp çalışamayacağınızı iletecektir. Eğitim değişikliği, adres değişikliği ya da isim değişikliği, kartınızın zarar görmesi ya da kaybolması gibi durumlarda oturum başvurusu yaptığınız merkeze bilgi vermeniz gerekmektedir.

                  Daha önce İrlanda’da bulunmadıysanız size verilecek olan vize tek girişli olacaktır. Yani İrlanda’dan eğitiminiz bitmeden çıkış yapmanız halinde tekrar girebilmek için kendi ülkenizden yeni bir vize başvurusu yapmanız gerekecektir. Eğer “D” Tipi vizeniz varsa ve İrlanda’dan eğitiminiz süresi içinde çıkış yapmak isterseniz, vize süreniz içinde tekrar giriş yapabilmek için İrlanda’dan çıkmadan tekrar giriş vizesine başvurmanız gerekmektedir. Tekrar Giriş Vizesi’ne başvurabilmek için önce GNIB kartınızı almanız gerekmektedir.

                  Tekrar Giriş Vizesi başvurusunu taahhütlü posta (registered post) ya da online randevu alarak Burgh Quay’daki Public Office’den yapabilirsiniz fakat göçmenlik bürosu bu başvuru için ilk yolun posta olmasını tercih ediyor. Başvurunuzda aşağıdaki evrakları Burgh Quay’a taahhütlü posta ile postalamanız gerekmektedir.

                  - Doldurulmuş ve imzalı Tekrar Giriş Vizesi başvuru formu.
                  - İrlanda’ya girişte kullandığınız pasaportunuz. (Bu pasaportunuzun süresi bittiyse yeni pasaportunuzu da postalamalısınız.)
                  - 100 Euro tekrar giriş vize harcı. (Sadece posta havalesi ya da banka çeki kabul edilmektedir ve 100 Euro’yu aşan ödemeler kabul edilmemektedir.)
                  - GNIB kartınız.
                  - 2 adet, 6 aydan eski olmayan İrlanda vize fotoğrafı (Bu fotoğrafı İrlanda’dan çektirecekseniz pasaport fotoğrafı olarak istemeniz yeterli, bu fotoğraflardan birinin arkasına okunaklı şekilde adınızı soyadınızı    yazmanız gerekmektedir.)
                  - Bazı durumlarda eğitim aldığınız kurumdan öğrenci belgeniz ve tatil izin yazısı da istenebilir, bu sebeple tekrar giriş vizesine başvurmadan önce danışmanınızı haberdar edin ki böyle bir belge ihtiyacı       olursa hemen sağlansın.

                  Tekrar giriş vizeleri ortalama 10 iş gününde sonuçlanır, bu başvurunun posta yolu ile size ve başvuru ofisine ulaşmasının da toplamda 4 gün sürebileceğini göz önüne alarak başvurunuzu yapmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca değerlendirme sürecindeki olası gecikmelerden dolayı göçmenlik bürosu tekrar giriş vizesi işleminiz sonuçlanmadan seyahatiniz için biletlerinizi almamanızı tavsiye etmektedir. Tekrar giriş vizesine başvuru yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri başvuru formunuza adresinizi doğru ve okunaklı olarak yazmanızdır çünkü değerlendirilen başvurunuz bu adrese geri gönderilecektir. Yine ilgili görevlinin başvurunuzu yaparken ya da değerlendirme sürecinde sizden ekstra evrak talep etme hakkı vardır.

                  Umarız bu bilgiler İngilizce eğitiminiz için yapacağınız ülke seçiminde yardımcı olur. United Towers’ı tercih ettiğiniz için teşekkürler, harika bir eğitim geçirmenizi dileriz.

 

SİZİ ARAYALIM