Güney İrlanda İrlanda Cumhuriyeti İrlanda'da Yaşam İrlanda'ya Gitmeden Önce Kuzey İrlanda

İrlanda Ve Osmanlı İlişkisi

İrlanda Doğa Orman Ada ve Deniz
İrlanda Doğa Orman Ada ve Deniz

Tarihte İrlanda’nın Mücadelesi

İrlanda tarihi, fakirlik ve mezhep mücadeleleri ile doludur. Tarihte, kendi hallerinde sade bir yaşam süren 10 bin nüfusu bulan İrlanda halkı, İngiliz ve İskoçyalı yerleşimcilerin akınına uğramıştır. Küçük ve İngiltere’ye yakın olan ada, en çok İngilizlerin sömürüsüne uğramıştır. Katolik İrlandalılar, Protestan İngilizlere karşı sürekli bir mücadele içerisinde olmuşlardır.

1845 yılına kadar devam eden fakirlik ve mücadeleler, patates kıtlığının da gelmesi ile göçlere neden olmuştur. Ülkenin en çok geçim kaynağı olan patates zehirlenmesi sonucu, birçok kişi hayatını kaybetmiştir. Açlık ve göç sonucu 10 bin nüfusa sahip ülke, 5 bin nüfusa kadar düşüş göstermiştir.

İngilizlerin Protestanlık mezhebi konusundaki baskıları, ülkenin yaşam şartlarının ve kültürünün değişime uğramasına neden olmuştur. Katolikler ve Protestanlar olmak üzere ikiye ayrılan halkın %80 i katoliktir. İrlanda’nın Güney şehirlerinde kelt kültürü ve İrlanda’ca dili korunmaya devam etmektedir.

Kuzey İrlanda İngiltere sömürgesi altında olduğundan, en yaygın konuşulan dil İngilizcedir. Ticaret ve tarım, Kuzey İrlanda’da İngiltere’ye yönelik yapıldığından, daha fazla sanayi şehirleri yer almaktadır.

İrlanda Ve Osmanlı İlişkisi

İrlanda 1845’te büyük bir felaketin eşiğine gelmiştir. En önemli gıdaları ve geçim kaynağı olan patates kıtlığının yaşanması ve patates zehirlenmesinin artması, milyonlarca kişinin ölümü ile sonuçlanmıştır. Çoğu kişi Amerika ve İngiltere gibi ülkelere göç etmek zorunda kalmıştır.

Ülkelerini terk etmek zorunda kalan İrlandalılar, diğer Avrupa ülkelerinde zorlu şartlar altında çalışmaya başlamıştır. Diğer yandan ülkede yardım çığlıklarının artması ile tüm dünyanın duymasına neden olmuştur. İrlanda’ya en yakın olan İngiltere, İrlanda’nın bu çağrısına çok az sterlin ile karşılık vermiştir. Tüm dünya gibi Osmanlı da bu durumdan haberdardır.

Ülke, Osmanlıdan yardım çağrısında bulunmamasına rağmen, duruma duyarsız kalmamıştır. Dönemin başında bulunan Sultan Abdülmecit; ilaç, tohum ve gıda yardımında bulunmuştur. Ayrıca nakit para da göndererek, ülkeye destek olmuştur. Osmanlının bu yardımından rahatsızlık duyan İngiltere, Osmanlıya baskı kurarak, kendisinden daha fazla sterlini düşürmesi için baskı kurmuştur.

Osmanlı devleti baskıyla sterlin miktarını düşürerek, 5 yardım gemisini yola çıkarmıştır. Dublin limanlarına gelen yardım gemisi, tekrar İngiltere engel ile karşılaşmıştır. Son olarak yardım gemileri, Drogheda limanına indirilerek, yardım güvenilir bir şekilde ülkeye ulaştırılmıştır. Osmanlı devletinin bu duyarlılığı karşısında İrlandalılar, Teşekkürname sunarak minnettarlıklarını belirtmişlerdir.

 

İrlanda’nın Drogheda Ambleminin Sırrı

Osmanlı yardımına Dublin limanında İngiltere’den engel gelince, yardım gemileri Drogheda limanına doğru yol almıştır. Yardım buradan güvenilir bir şekilde ulaştırılmıştır. İrlandalılar bu yardım karşısında padişaha Teşekkürname sunmuşlardır.

Belgenin orjinali Topkapı Sarayında yer almaktadır. Yardım gemilerinin Drogheda limanına getirilmesi ile her yıl şenliklerle, Osmanlının yaptığı yardım hatırlanarak, minnetle anılmaktadır.

 Şehrin ambleminde yer alan ay yıldızın sırrı da buradan gelmektedir. Osmanlının yardımına minnet duyan şehirde, ünlü futbol takımı Drogheda United formasında da ay yıldız simgesi görülmektedir.

 

İrlandalıların Türklere Karşı Sempatisi

Osmanlı- İrlanda arasındaki bağ, yaşanan büyük felaket sonrasında güçlenmiştir. Tarih boyunca yapılanı unutmayan İrlandalılar, tarihin her noktasına Türklerin yanında yer almıştır.

1847 yılında Osmanlı yardımının üzerinden 76 yıl sonra, 1923 Lozan Görüşmelerinde İrlanda karşımıza çıkıyor. Tüm Avrupa ülkelerinin delegeleri aleyhimize oy kullanırken, İrlanda lehimize oy kullanarak, tarihteki yardımın karşılıksız kalmayacağını bir kez daha kanıtlamıştır.

Tarihteki bu ilişkiler sayesinde, ülkede gelişen eğitim sistemi ile Türk öğrencilere karşı kolaylık sağlayan fırsatlara yer verilmiştir.

İrlanda’da Dil Eğitimi Alma Süreci

İrlanda da dil eğitimi almak için başvuran Türk öğrenci sayısı oldukça fazladır. Her biri konaklama, yeme-içme ve eğitim fırsatlarından en iyi şekilde yararlanmaktadır. İrlanda’da ve Ülkemizde yer alan danışmanlıklar sayesinde, başvuru ve onay süreci kısa sürede tamamlanmaktadır.

İnternet sitesi üzerinden; dil okulları hakkında detaylı bilgi alarak, hangi şehirde eğitim alacağınız konusunda temel oluşturabilirsiniz. Daha sonra bu bilgiler ile danışmanlarımızın desteği birleşerek, hayalinizdeki ülke ve okulda eğitim alma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Başvuru süreci ve vize işlemleri uzun ve sabır isteyen bir süreçtir. Bu süreci doğru ve kısa sürede tamamlamak da uzman danışmanların işidir. Uzun yıllar edindikleri tecrübe ve bağlantıları ile belgelerinizin eksiksiz bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olabilirler. Karşınıza çıkabilecek her türlü soruna karşı önceden tedbirli olan personeller ile sorunsuzca bekleme süresini kısaltabilirsiniz.

 

Yorumlar

/* ]]> */