İrlanda'da Yaşam

İrlanda Ulaşım Rehberi

İrlanda’da dil eğitimi alırken, ülkenin ulaşım ağını tamamen öğrenmek istiyorsanız bu yazı size oldukça yardımcı olacaktır.
Öncelikle, Leap Kart’tan başlayalım. İrlanda’da ulaşımda kullanılan Leap Kart, tüm toplu taşım araçlarında geçmektedir.
Leap Kart Nasıl Alınır?
Leap kart, çalışanlar, öğrenciler, ziyaretçiler ve çocuklar için ayrı verilir. Turistler yani ziyaretçiler için Leap kart, marketlerden alınabilir.
Leap Kart başvurusu için buradan form doldurulur; https://preregistration.studentleapcard.ie/
Daha sonrasında, telefonunuza ve mailinize gelen Order Number ile 7 gün içinde teslim almalısınız.
Öğrenciler için olan Student Leap Kart almaya gitmeden önce; pasaportunuz, içinde öğrenci olduğunuzu yazan okul kabul mektubunu yanınızda götürmelisiniz.
Google Maps:
İrlanda’da dil okullarına gittiğinizde göreceksiniz ki ülkenin Google Maps ağı oldukça kullanışlıdır. Binmeniz gereken otobüs, metro , tramvay numarasını, ulaşmak istediğiniz yer için kullanmanız gereken ulaşım araçlarını tek tek görebilirsiniz. Aynı zamanda Google Maps kullarak, taksinin ne kadar tutacağını görebilir; taksi de çağırabilirsiniz.
Tramvay:
İrlanda’da dil okullarına gittiğinizde tramvay konusunda şaşıracağınız bir nokta bulunur; tramvaylarda turnike bulunmaz. Binmeden önce, bilet makinesi cihazlarını kullanıp, gideceğiniz yeri seçmeniz gerekiyor. Aynı zamanda eğer dönüş için de bilet alıyorsanız bunu da seçip, ödemeyi bu makinelerden yaparsınız. Ödemeyi, leap kart ile ya da nakit olarak yapabilirsiniz. Makine size bir fiş verir, bu fişi yolculuğunuz sırasında saklamalısınız; çünkü kontrol uygulandığında fişsiz yakalanırsanız yüklü bir cezası bulunur.
Otobüs:
İrlanda’da dil okullarına gittiğinizde bir başka şaşıracağınız şey de otobüs şoförünün daha fazla yolcu almama hakkına sahip olmasıdır. İrlanda’da toplu taşıma araçlarına binerken sırayı kesinlikle beklemeniz gerekiyor, İrlanda halkı sıra kültürü konusunda çok dikkatlidir.
Dublin’deki tüm otobüsler iki katlıdır ve otobüslerde ücretsiz internet bulunur. Otobüsler akşam 23:00’dan sonra maalesef sefer yapmazlar.
Otobüslere her binişinizde şoföre ineceğiniz durağı söylersiniz ve Leap kartınızı cihaza okutursunuz; eğer Leap kartınız yoksa da, şoförün önünde göreceğiniz kutuya ulaşım ücretinizi koyarak binebilirsiniz.

Taksi:
İrlanda’da taksi pahalı bir ulaşım aracıdır. Taksiler açılış ücretinin yanında, tarife ücreti ve kişi sayısına göre kişi başına ücret de eklerler. Örneğin taksiye bindiniz diyelim; taksici taksimetrede gördüğünüz fiyatın üstüne bu ücretleri de ekleyip talep edecektir. Taksi şoförleri, bavulunuzu indirip, kapınızı açmaktadır.
Havayolu:
İrlanda Cumhuriyeti’nde 3 büyük havalimanı bulunur. Bunlar, Dublin, Cork ve Shannon’dadır. En yoğun havalimanı ise elbette ki Dublin Havalimanı’dır.
İrlanda’da dil eğitimi alırken Avrupa’yı uygun fiyata gezmek istiyorsanız, Ryanair gibi uygun havayolu şirketlerini kullanabilirsiniz. Ancak unutmamanız gerekir ki bu şirketlerin uygun olmalarının sebebi, bagaj, sigorta gibi hizmetlerden ekstra ücret almalarıdır. Bu sebepten, kabin boy bir çanta ile seyahat etmenizi öneriyoruz.
At Arabası:
Wicklow, Kerry ve Cork şehirlerinde at arabası kiralayabilirsiniz.
Arabalı Vapur:
İrlanda’nın Rosslare ve Cork limanları ile Fransa’nın Lehavre ve Cherbourg limanları arasında arabalı vapurlar çalışır.

Yorumlar

/* ]]> */