İrlanda Cumhuriyeti

İrlanda Rehberi

İrlanda Rehberi

İrlanda Cumhuriyeti, Batı Avrupa’da yer alan ve ada üzerine kurulmuş olan bir ülkedir. İrlanda’da sizleri müthiş olarak nitelendireceğimiz bir doğa beklemektedir. İrlanda Cumhuriyeti, özellikle eğitim ve dil eğitimi hususunda tercih edilen dünyanın sayılı ülkelerindendir.

Ülkenin başkenti olan Dublin özellikle gece hayatında en çok gelişmiş olan şehirdir. Gece dışarı çıktığınızda birçok club, bar, cafe gibi eğlence yerleri bulmanız mümkündür. Gece hayatı hareketli olduğu gibi gün içerisinde de eğlenebileceğiniz birçok yer vardır.

Örneğin; Emerald Bahçeleri gibi botanik bahçelerini bulabileceğiniz bu ülkede okyanus ve deniz manzaraları sizi cezbedecektir. Tabiat manzaralarının içerisine eklenen ve tarihi değer taşıyan kaleleri ise gün içerisinde ziyaret edebileceğiniz diğer gezilecek yerlerdir. Ülkede çok az Türk’ün yer alıyor olması nedeniyle burada yabancı dil öğrenmek ve bu noktada pratik yapmak mümkündür.

SOSYAL HAYAT VE KÜLTÜREL YAŞAM

Ayrıca dil eğitimine; Avrupa, Güney Amerika, Orta Asya ve Uzakdoğu’da yer alan kişilerin rağbet göstermesi dil öğrenmek isteyen Türkler için tam anlamıyla avantaja dönüşmektedir. Türkler için avantaj sağlayan bir diğer durum ise burada yaşayan insanların özellikle Türkler’e ayrı bir sempati duyması ve yardımsever davranmasıdır.

İrlanda Cumhuriyeti, yıl içerisinde birçok önemli güne sahiptir ve bu zaman dilimlerinde resmi tatiller vardır. 1 Ocakta yeni yılı kutlayan İrlanda Cumhuriyetinde 17 Martta Saint Patrick Bayramı kutlanır.  Filmlerde gördüğümüz Cadılar Bayramı ise Ekim ayının en güzel aktivitelerindendir. Bu ülkede Paskalya, Kutsal Cuma ve yılın son günlerine gelen Noel aracılığı ile eğlencenin doruklarına çıkmanız mümkündür. Bir başka detay ise; ülke Temmuz, Ağustos, Eylül dönemlerinde birçok festivale ev sahipliği yapar. Tabiki bu festivaller sadece bu aylar ile sınırlı değildir; ancak bu aylarda daha sık olduğunu söylemek yerinde olacaktır.

Ülkede müziğe ayrı değer verilir. Özellikle üniversiteler tarafından desteklenen müzik ve özellikle rock müzik insanların müzik alanında kendini geliştirmesine yardımcı olmaktadır. İrlanda Cumhuriyetinde müzik ne denli gelişmiş ise dans da o kadar gelişmiştir.

İrlanda Cumhuriyetinde konuşulan milli dilin resmi adı Galeik’tir. Ancak bu ülkede bir ikinci dil gibi gözüken İngilizce neredeyse milli dil ile yarışacak potansiyeldedir. Bu nedenle, ülke özellikle İngilizce öğrenmek amaçlı tercih edilen ülkelerin başında gelmektedir.

İrlanda Cumhuriyeti’nin Türkler’e karşı samimiyetinin nedeni şöyle açıklanır: İrlanda 1845- 1849 yılları arasında büyük bir kıtlık yaşar ve bu süreçte tam tamına 1 milyon insan ölür. O dönem Osmanlı İmparatorluğu İrlanda’ya 3 büyük gemi yardım gönderir. Geçmişinin farkında olan İrlandalılar özellikle Türkler’e ayrı değer verirler. Hatta konaklama noktasında İrlandalı aileler yanında kalan öğrenciler bu duruma daha çok şahit olmaktadır. Onların misafirperverliği yardımseverlikleri ile birleşerek bu insanları daha da sevecen ve dost canlısı yapmaktadır.

İrlanda’da yaşam hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın..

 

İRLANDA’DA SAĞLIK SİSTEMİ

İrlanda Cumhuriyeti’nde sağlık sistemi tek bir kol tarafından takip edilmektedir. Sağlık Bakanlığına bağlı olan bu sağlık merkezlerinde maddi durumu olmayanlar için ücretsiz bakım sağlanırken maddi durumu olanlar için uygun şartlarda klinikler mevcuttur. Avrupa Birliği üyesi ülkelerin öğrencileri E-109 formuna ile hastanelerden ücretsiz yararlanabilmektedir.

Ancak AB üyeliği olmayan ülkelerden gelen öğrencilerin kampüs dışında hastaneye başvurmaları ücrete tabidir. İrlanda’daki okullar öğrencilere özel sağlık sigortası sunmaktadır. Sağlık sigortası oturum izni için zorunludur ve sigortası olan öğrenciler hastanelerden ücretsiz yararlanabilirler.

 

İRLANDA’DA İKLİM

İrlanda Cumhuriyeti bir ada ülkesidir ve deniz iklimi yaşanmaktadır. Dört mevsimin yaşandığı ülkede Temmuz ayında sıcaklık güneyde 16 kuzeyde 14 derece civarındadır. Kış ayları deniz ve okyanusa bağlı olarak Ocak ayında 4- 7 derece ortalama sıcaklıktır. Atlas Okyanusu’ndan gelen nemli rüzgar ise bu ülkenin yıl boyunca yağış almasına sebep olmaktadır. Bu nedenle ülke ıslak ve sis yoğunluğu olan bir ülkedir.

İrlanda’da hava sonbaharda Türkiye’den daha erken soğur ve ilkbaharda daha geç ısınır. Aşırı soğuk ve aşırı sıcak olmayan bu ülke bir insanın yaşayabileceği en güzel iklim şartlarını taşımaktadır.

 

İRLANDA’DA ULAŞIM

İrlanda Cumhuriyeti’ne ulaşım Türkiye’den 4 saat 30 dakika sürmekte ve her gün sefer düzenlenmektedir. Ulaşım kolaylığından dolayı uygun uçak bileti bulabilmek en büyük avantajlarındandır.

İrlanda Cumhuriyeti toplam 9722 km karayoluna sahiptir. Bu karayolunun 1988km’si ise demir yolları ile kaplıdır. Raylı sistemin çok gelişmiş olduğu ülkede ulaşım kolay ve konforludur. Bir ada ülkesi olması sebebi ile liman sayısı bakımından zengindir. İngiltere’ye hem deniz hem hava yoluyla geçiş sağlanmaktadır.

 

İRLANDA’DA İLETİŞİM

Uluslararası arama yaparken ülke kodları ile arama yapmanız gerekir. İrlanda’dan Türkiye’yi ararken +90, Türkiye’den İrlanda’yı ararken +353 ile arama yapılmalıdır.  En yaygın GSM operatörleri Vodafone, O2 ve Eircell’dir. Türkiye’deki hattınızı İrlanda’da kullanmaya devam edebilirsiniz ancak İrlanda hattı kullanmanız daha ekonomik olacaktır. Posta servisi hızlıdır, gönderileriniz birkaç gün içerisinde adrese ulaşacaktır. Postane çalışma saatleri Türkiye ile aynıdır.

 

İRLANDA’DA DÖVİZ VE BANKA İŞLEMLERİ

İrlanda Cumhuriyeti’nin en avantajlı yönlerinden bir tanesi 2002 yılından beri İrlanda Poundu yerine Euro’nun kullanılıyor olmasıdır. Dövizinizi İrlanda’ya gitmeden önce almalısınız zira İrlanda’da Türk Lirası’nı Euro’ya çeviremezsiniz.

Western Union ve Moneygram hızlı para gönderme yöntemleridir ancak komisyon oranları yüksektir. Visa, Mastercard ve American Express kredi kartları ile hem ATM’den para çekebilir hem de alışveriş yapabilirsiniz.

 

İRLANDA’DA ALIŞVERİŞ

İrlanda, Türkiye ile kıyaslandığında pahalı bir ülke gibi durmasına rağmen diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında hemen hemen aynı düzeyde pahalılığa sahiptir. Bu ülkede alışveriş hususunda ve özellikle hediye konusunda çok şanslı olduğunuzu söylemek mümkündür. Çünkü el sanatları bu ülke de yaşayan bir değer olarak devam etmektedir. Neredeyse yok olmuş bir el sanatı olan kristal kesme bu ülkede yaşamaya devam etmektedir.

Çanak çömlek yapımında da gelişen İrlanda da sepet yapımı ise oldukça yaygındır. İrlanda da gelişen bir diğer sektör ise yün dokuma sektörüdür. Bu sebeple birbirinden güzel atkı, eşarp gibi çeşitli dokuma ürünleri bulmanız mümkündür. Tax Free alışveriş yapabilir ülkeden ayrılırken vergi iadesi alabilirsiniz.

 

İRLANDA’DA ÖĞRENCİLER İÇİN ÇALIŞMA KOŞULLARI

İrlanda’da 25 hafta ve üzeri programlar için alınan öğrenci vizesi ile öğrencilere yarı zamanlı çalışma izni verilmektedir. Haftada 20 saate kadar çalışabilirken tatil döneminde haftada 40 saat çalışmaya izin verilmektedir. Bu sayede ayda ortalama 700- 800 Euro kazanabilir ve tüm ihtiyaçlarınızı bu para ile karşılayabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken en önemli husus yurtdışı kayıt listesinde listelenen bir eğitime kayıtlı olmanızdır. Yılbaşı haftası ve yaz tatili döneminde tam zamanlı çalışabilirsiniz. Tatil olmayan zamanlarda çalışabilmeniz için bir eğitim kurumunda kayıtlı olmanız mecburidir.

 

İRLANDA VİZE REHBERİ

İrlanda Vize Rehberi Pasaport

İrlanda öğrenci vizesi katılacağınız program süresine bağlı olarak uzatılabilir veya uzatılamaz. 25 hafta ve üzeri programlar D Vizesi kapsamına girmekte ve bu vize ile yasal olarak çalışma izni alınabilmektedir. 24 haftaya kadar alınan programlarda uzatma yapılamaz ve çalışma izni yoktur.

Vize başvuruları ortalama on iş günü sürmekte ve telefon mülakatı yapılmaktadır. Vize başvurunda eksiksiz evrak sunmak çok önemlidir. Öğrenci profilinin de başvuru sonucunu olumlu veya olumsuz etkilediği unutulmamalıdır. İrlanda Vize işlemler hakkında detaylı bilgi almak için İrlanda Vize Rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

İRLANDA’DA EĞİTİM SİSTEMİ

İrlanda ciddi anlamda yüksek eğitim seviyesine sahip olan bir ülke olma özelliği taşımaktadır. İrlanda Cumhuriyeti’nde yaşayanların % 95’i okuma- yazma bilmektedir. Burada 6 ile 15 yaş arası eğitim almak zorunludur. Bu devrede yer alan okullar devlet ve dini vakıflar tarafından desteklenen okullardır. İlköğretim hizmeti bu ülkede zorunluluk arz eder.

İrlanda liseleri ise güçlü ve bağımsız bir şekilde takip edilen farklı bir müfredatın uygulandığı ve 4 ayrı nitelikten oluşan liselerdir. İrlanda’da özel Lise – Hazırlık Okulları, İrlanda’ da Gündüz Liseleri ve Yatılı Devlet Liseleri, İrlanda’ da devlet liseleri, Özel gündüz Liseleri ve Özel Yatılı Liseleridir. Bu liselerin her birinin ayrı özelliği bulunmaktadır. Özel gündüz liseleri ve yatılı okullar en çok tercih edilen liselerdir ve bağımsız Eğitim Bakanlıkları tarafından denetlenmektedir.

İrlanda Devlet Lisesi ise devlet tarafından kontrolü yapılan ve özel şartlar ile öğrencilerin alındığı bir lise türüdür. 16- 19 yaş aralığındaki öğrencilerin kabul edildiği bir lise türüdür. İrlanda Gündüz Liseleri ve Yatılı Devlet Liseleri ise uygun fiyat ve aile yanında kalma imkanının yanı sıra kaliteli bir eğitimin sunulduğu kurumlardır. Ancak burası uluslararası arenada sadece AB Üyesi olan ülkenin öğrencilerine bu tür liselerde eğitim imkanı verilmektedir. Son olarak ise Özel Lise- Hazırlık Okulları, 8- 13 yaş aralığındaki tüm öğrencilere uygulanır ve yatılı olanı da mevcuttur.

İrlanda’nın eğitim sistemi ile İngiltere’nin eğitim sistemi arasında bir fark yoktur. Burada üniversiteden mezun olmak için 3 yıl eğitim alınmaktadır. Bu eğitim öncesinde ise 1 yıl bir Foundation eğitimi alınmaktadır. Bunun dışında bölümlere göre eğitim süresinde değişkenlikler de söz konusudur. İrlanda’da eğitim Eylül ve Temmuz ayları içerisinde yürütülmektedir.

İngilizce Dil Kursu İçin Doğru Adres İrlanda Dil Okulları

İrlanda’yı araştırdıkça kendinizi bir hayalin içinde bulacaksınız. Ama o hayalden bir an önce uyanma ve İngilizce dil kursu için karar verme zamanı geldi! Harekete geçin ve sizin için en ideal dil okulunu bize tarif edin. Eminiz sizin için en uygun koşullardaki dil okulunu bulacağız. Unutmayın hayallerin bir adım ötesidir gerçekler ve bu gerçek hayatınızda unutulmayacak bir deneyim olarak sizi bekliyor!

Yabancı dil öğrenmek için, yurt dışında eğitim almak, dil öğrenme konusunda etkili yöntemlerden birisidir. Özellikle hangi dili konuşmak istiyorsanız, yabancı dilin konuşulduğu ülkede eğitim almak, en garanti yöntemlerden birisi olarak bilinir. Yurt dışındaki dil okulları arasında en çok bilinenler arasında; Amerika, İngiltere, Fransa ve Rusya olduğu kadar, İrlanda dil okullarıda yer alır.

İrlanda ülkesi, İngiltere’nin yanında yer alan küçük bir ülke olarak, dil eğitimi ve dil okulları konusunda kendisini çok geliştirilmiş ülkelerden biri olarak yer alır. Ana dili gibi yabancı dil konuşabilmek için, yabancı dilin konuşulduğu ülkede eğitim almak, en doğru seçenektir. İrlanda dil okulları, popüler eğitim sistemi ile dünyaya adını duyurmuştur.

Dil okulları programında yer alan kolaylıklar sayesinde, ülkeye uyum sağlama konusunda, sorunsuzca eğitim akışı sağlanır. Yaş sınırı bakımından herhangi bir eğitim sınırlaması bulunmayan ülkede, kaliteli bir yabancı dil eğitimi sağlanır. İrlanda’nın merkezi olan Dublin’de, birçok dil okulu ve kurslarının yer aldığı okul bulunur. Okul tercihi konusunda, en çok tercih edilen bölgelerden birisidir.

İrlanda; 2011 yılında yabancı dil eğitimi vermeye başladığından, çok fazla bilinirliği bulunmazken, İngiltere’nin yanında yer alan İrlanda, günümüzde eğitim sistemi ile adını duyurmayı başarmıştır. En iyi dil okulları; İrlanda’nın başkenti olan Dublin’de yer alır. Verilen dil eğitimi ve ülkenin sıcakkanlı insanlarından memnun kalan Türkiye, dil eğitimi konusunda İrlanda’yı tercih etmektedir.

İrlanda Dil Okulları ile ilgili detaylı bilgi almak için İrlanda Dil Okulları sayfamızı ziyaret edin.

LİSANS EĞİTİMİ

Türkiye’de liseden mezun olup İrlanda’da üniversite eğitimi alacak olan gencin ilk önce A level olarak adlandırılan ve Üniversite için belli bir düzeyde olduğunu gösteren aşamadan geçmesi gerekir. Eğer ki öğrenci A level’da başarılı olamadıysa ve bu düzeyde değil ise üniversite eğitiminden önce 1 yıl süreli Foundation eğitimi alır.

Yalnız burada ince bir detay bulunmaktadır. A level üniversiteye hazırlayan ve iki yıl süren bir eğitimdir. Bu eğitimi Türkiye koşullarında alınan ön lisans olarak değerlendirebilirsiniz. Bu eğitimden mezun olanlar diploma alabilecekleri gibi istedikleri üniversiteye de yerleşebilmektedirler.

Ancak A level eğitime alternatif olarak getirilen ve bir yıl süren Foundation eğitiminde aynı durum söz konusu değildir. Foundation eğitim; belli bir düzeyde İngilizce gerektiren ve A level programının sıkıştırılmış bir şekilde verilen eğitimidir. Buradan mezun olunsa dahi istenilen okulda 3 yıl sürecek olan lisans eğitimi yapılamamaktadır.

Bölümlerde ve okullarda A level seviyesi bir kriter aranmaktadır. Bu sebeple yapılacak tercihte bu detay önemlidir. Ayrıca iki sisteme de başvuruda bulunabilmek için yüksek not ortalamasına sahip olmanın yanı sıra TOEFL ya da IELTS sınav sonucu da önemlidir. İngiltere’deki eğitim sisteminden ayrılan tek nokta ise Foundation eğitimidir. Ayrıca Foundation eğitimi sırasında üniversitede yer alan bölümlerin eğitimi burada alınabilmekte ve isteğe bağlı olarak da üniversitede bu bölümler üzerinden eğitime devam edilebilmektedir.

YÜKSEK LİSANS EĞİTİMİ

İrlanda’da; Yüksek Lisans eğitimi alabileceğiniz 7 tane üniversite bulunmaktadır ve bu üniversitelerin hepsi YÖK tarafından da kabul görmektedir. Özellikle Türk öğrencilerin daha yeni yeni keşfettiği İrlanda’da yüksek lisans süresi 1 yıl olup bu eğitimden hemen sonra tezinizi sunduğunuz anda mezun olma avantajına sahip olursunuz.

İrlanda’nın eğitim noktasında parlama yolunda giden bir yıldız olmasının iki sebebi vardır. İrlanda; uluslararası akreditasyona sahip olması ve burs imkânları. Özellikle eğitim diğer ülkelerle kıyaslandığında uygun fiyatlıdır. Genel olarak üniversite kabul koşulları benzer nitelik taşısa da birkaç noktada farklılıklar da bulunmaktadır.

DOKTORA EĞİTİMİ

Doktora eğitimi için; araştırma konusuna göre ilgili akademisyen ile iletişime geçilmekte ve kabul alınırsa üç yıl süren doktora eğitimi alınmakta, yeterliliği ispatlanmış bir tez sunulduktan sonra ise doktoradan mezun olunmaktadır. YÖK tarafından tanınan İrlanda üniversiteleri sayesinde Türkiye’de denklik problemi yaşanmamaktadır.

Ayrıca doktora programı tamamlandıktan sonra isteğe bağlı olarak yüksek doktora da yapılabilmektedir. Son olarak ise İrlanda üniversitelerinden mezun olduktan sonra bir yıl çalışma hakkına sahip olunmaktadır. Hatta çalıştığınız kurumun sizden memnun kalması durumunda daha uzun süreli de çalışabilirsiniz. Okumanın yanı sıra iş tecrübesi de edineceğiniz bu ülke her yönü ile sizlere avantajlar sunmaktadır.

 

İRLANDA’DAKİ ÖNEMLİ MERKEZLER

İrlanda Cumhuriyeti 26 bölgeden oluşmaktadır. Başkent olan Dublin 1 milyon nüfusu ile ülkenin en büyük şehridir. Cork, Limerick ve Galway öğrenciler tarafından tercih edilen ve nüfus sayısı diğer şehirlere oranla daha yüksek olan şehirlerdir.

 • DUBLİN

  İrlanda’nın başkenti olan Dublin, aynı zamanda ülkenin en hareketli ve gelişmiş şehridir. Kozmopolit yapısı ve zengin tarihi kültürü ile İrlanda’ya gelenlerin en çok tercih ettiği şehir olan Dublin, olağanüstü çeşitlilikte İngilizce kurs fırsatları sunmaktadır.
  Dublin hakkında daha fazla bilgi almak için Dublin sayfamızı ziyaret edin.

 • LIMERICK

  Shannon Nehri üzerine kurulu şehrin kelime anlamı “yalın, çıplak yer”dir. Yemek çeşitliliğinden sokak sanatına, efsane rugby oyuncularından tarihi yapılara Limerick alışalageldik bir şehir değidir. Kültürel zenginliğinin yanında düşük yaşam maliyetleri kenti öğrenciler için cazip hale getirmektedir.

  Limerick hakkında daha fazla bilgi almak için Limerick sayfamızı ziyaret edin.

 • GALWAY

  Dublin’e iki saat uzaklıkta yer alan bu liman kenti bohem tarzı ve hiç bitmeyen canlı müziği ile İrlanda’nın en ilginç şehirlerinden biridir.
  Galway hakkında daha fazla bilgi almak için Galway sayfamızı ziyaret edin.

 • CORK

  İrlanda’nın ikinci büyük şehri Cork adanın üçüncü en kalabalık şehridir. “Asi Şehir” olarak da bilinen şehir İrlanda Bağımsızlık Savaşı sırasında önemli rol oynamasından sebep İrlanda’nın gerçek başkenti olduğuna inanılır.
  Cork hakkında daha fazla bilgi almak için Cork sayfamızı ziyaret edin.

Yorumlar

/* ]]> */