İrlanda Rehberi

İrlanda Rehberi

SOSYAL HAYAT VE KÜLTÜREL YAŞAM

İrlanda Cumhuriyeti, Batı Avrupa’da yer alan ve ada üzerine kurulmuş olan bir ülkedir. Bu ülke de sizleri müthiş olarak nitelendireceğimiz bir doğa beklememektedir. İrlanda Cumhuriyeti, özellikle eğitim ve dil eğitimi hususunda tercih edilen dünyanın sayılı ülkelerindendir. Bu sebeple öğrenci şehri olarak nitelendirebileceğimiz bu şehirde hareketli bir gece hayatı bulmanız mümkündür. Ülkenin başkenti olan Dublin özellikle gece hayatında en çok gelişmiş olan şehirdir. Burada gece dışarı çıktığınızda birçok club, bar, cafe gibi eğlenmek için yerler bulmanız mümkündür. Ancak buranın gece hayatı hareketli olduğu gibi gün içerisinde de eğlenebileceğiniz birçok yer vardır. Örneğin; Emerald Bahçeleri gibi botanik bahçelerini bulabileceğiniz bu ülkede okyanus ve deniz manzaraları ile de gün içinde cezp olabilirsiniz. Tabiat manzaralarının içerisine eklenen ve tarihi değer taşıyan kaleleri ise gün içerisinde ziyaret edebileceğiniz bir diğer gezilecek yerdir.  Bu ülke de tabiat çok ön planda bu sebeple emin olun bir dakikanız dahi burada boşa geçmeyecektir. Ülkenin ada ülkesi olmasının ise bunda payı çoktur.  Modern spor tesisleri, cafeler , şatolar ve birbirinden güzel botanik bahçeleri bulacağınız bu ülkede özellikle dil eğitimi için gidenlerin çok avantajlı olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Bunun sebebi ise İrlanda eğitim ve özellikle dil eğitimi konusunda önemli bir ülkedir; ancak ne yazık ki bu durum Türkler tarafından ya keşfedilememiş ya da daha önce vize noktasında takılmaların ön yargısı günümüze de gelmiştir. Bu ülke de çok az Türk’ün yer alıyor olması nedeniyle burada yabancı dil öğrenmek ve bu noktada pratik yapmak mümkündür. Ayrıca buradaki dil eğitimine Avrupa, Güney Amerika, Orta Asya ve Uzak Doğu’da yer alan kişilerin rağbet göstermesi dil öğrenmek isteyenler  Türkler için tam anlamıyla avantaja dönüşmektedir. Türkler için avantaj sağlayan bir diğer durum ise burada yaşayan insanların özellikle Türklere ayrı bir sempati beslemesi ve yardım sever davranmasıdır.

İrlanda Cumhuriyeti, yıl içerisinde birçok önemli güne sahiptir ve bu zaman dilimlerinde resmi tatiller vardır. 1 Ocakta yeni yılı kutlayan İrlanda Cumhuriyetinde 17 Martta Saint Patrick Bayramını kutlamaya ne dersiniz?  Filmlerde gördüğümüz Cadılar Bayramı ise Ekim ayının en güzel aktivitelerindendir. Bu ülkede Paskalya, Kutsal Cuma ve yılın son günlerine gelen Noel aracılığı ile eğlencenin doruklarına çıkmanız mümkündür. Ayrıca söylemeden geçemeyeceğim bir başka detay ise bu ülkede özellikle Temmuz, Ağustos, Eylül dönemlerinde birçok festival vardır. Tabi ki bu festivaller sadece bu aylar ile sınırlı değildir. Ancak bu aylarda daha sık olduğunu söylemek yerinde olacaktır.

Bu ülkede müziğe ayrı bir değer veriliyor dersek yeridir. Özellikle üniversiteler tarafından desteklenen müzik ve özellikle rock müzik bu ülkede insanların müzik alanında kendini geliştirmesine yardımcı olmaktadır. İrlanda Cumhuriyetinde müzik ne denli gelişmiş ise aynı orantıda da dans gelişmiştir.

İrlanda Cumhuriyetinde konuşulan milli dilin resmi adı Galeik’tir. Ancak bu ülkede bir ikinci dil gibi gözüken İngilizce nerede ise milli dil ile yarışacak potansiyeldedir. Bu nedenle bu ülke özellikle İngilizce öğrenmek amaçlı tercih edilen ülkelerin başında gelmektedir.

İrlanda Cumhuriyeti’nin Türkler hakkında olan samimiyetinden az önce kısmi olarak da olsa bahsetmiştim bunun sebebini öğrenmek ister misiniz? İrlanda 1845- 1849 yılları arasında büyük bir kıtlık yaşar ve bu süreçte tam tamına 1 milyon insan ölür. O dönem Osmanlı İmparatorluğu İrlanday’a 3 büyük gemi yardım gönderir. İşte tarihlerini bilen İrlandalılar özellikle Türklere ayrı değer verirler. Hatta konaklama noktasında İrlandalı aileler yanında kalan öğrenciler bu duruma daha çok şahit olmaktadır. Onların misafirperverliği birde yardımseverlikleri ile birleşerek bu insanları daha da sevecen ve dost canlısı yapmaktadır.

 

İRLANDA’DA EĞİTİM SİSTEMİ

İrlanda ciddi anlamda yüksek eğitim seviyesine sahip olan bir ülke olma özelliğini taşımaktadır. İrlanda Cumhuriyetinde yaşayanların % 95’i okuma- yazma bilmektedir. Burada 6 ile 15 yaş arası eğitim almak zorunludur. Bu devrede yer alan okullar devlet ve dini vakıflar tarafından desteklenen okullardır. İlköğretim hizmeti bu ülkede zorunluluk arz eder.
İrlanda liseleri ise güçlü ve bağımsız bir şekilde takip edilen farklı bir müfredatın uygulandığı ve 4 ayrı nitelikten oluşan liselerdir. İrlanda’ da özel Lise – Hazırlık Okulları, İrlanda’ da Gündüz Liseleri ve Yatılı Devlet Liseleri, İrlanda’ da devlet liseleri, Özel gündüz Liseleri ve Özel Yatılı Liseleridir. Bu liselerin her birinin ayrı özellikleri bulunmaktadır. Özel gündüz liseleri ve yatılı okullar en çok tercih edilen lisedir ve bağımsız eğitim bakanlıkları tarafından denetlenmektedir. İrlanda Devlet Lisesi ise devlet tarafından kontrolü yapılan ve özel şartlar ile öğrencilerin alındığı bir lise türüdür. 16- 19 yaş aralığındaki öğrencilerin kabul edildiği bir lise türüdür. İrlanda Gündüz Liseleri ve Yatılı Devlet Liseleri ise uygun fiyat ve aile yanında kalma imkanının yanı sıra kaliteli bir eğitimin sunulduğu kurumlardır. Ancak burası uluslararası arenada sadece AB Üyesi olan ülkenin öğrencilerine bu tür liselerde eğitim imkanı vermektedir. Son olarak ise Özel lise- Hazırlık Okulları, 8- 13 yaş aralığındaki tüm öğrencilere uygulanabilen bu lise türünün yatılı olanı da mevcuttur.
İrlanda’nın eğitim sistemi ile İngiltere’nin eğitim sistemi arasında bir fark yoktur. Burada üniversiteden mezun olmak için 3 yıl eğitim alınmaktadır. Bu eğitim öncesinde ise 1 yıllık bir süre Foundation eğitimi alınmaktadır. Bunun dışında bölümlere göre eğitim süresinde değişkenlikler de söz konusudur. İrlanda’da eğitim Eylül ve Temmuz ayları içerisinde yapılmaktadır.

LİSANS EĞİTİMİ

Türkiye’den liseden mezun olup İrlanda’da üniversite eğitimi alacak olan gencin ilk önce Alevel olarak adlandırılan ve Üniversite için belli bir düzeyde olduğunu gösteren aşamadan geçmesi gerekir. Eğer ki öğrenci A level da başarılı olamadıysa ve bu düzeyde değil ise üniversite eğitiminden önce 1 yıl süreli Foundation eğitimi alır. Yalnız burada dikkatinizi çekmek istediğim ince bir detay bulunmaktadır. A level üniversiteye hazırlayan ve iki yıl süren bir eğitimdir. Bu eğitimi Türkiye koşullarında alınan önlisans olarak değerlendirebilirsiniz. Bu eğitimden mezun olanlar diploma alabilecekleri gibi istedikleri üniversiteye de yerleşebilmektedirler. Ancak A level eğitime alternatif olarak getirilen ve bir yıl süren Foundation eğitimde aynı durum söz konusu değildir. Foundation eğitim belli bir düzeyde İngilizce gerektiren ve A level programının sıkıştırılmış bir şekilde verilen eğitimidir. Buradan mezun olsanız dahi istediğiniz okulda 3 yıl sürecek olan lisan eğitimini yapamıyorsunuz. Özellikle bölümler ve okullarda A level seviyesi bir kriter olarak aranmaktadır. Bu sebeple yapacağınız tercihte bu detayı atlamamanız önemlidir. Ayrıca iki sisteme de başvuruda bulunabilmeniz için yüksek not ortalamasına sahip olmanın yanı sıra TOEFL ya da IELTS sınav sonucunuz da önemlidir. İngiltere’deki eğitim sisteminden ayrılan tek nokta ise Foundation eğitimidir. Ayrıca Fondation eğitimi sırasında üniversitede de yer alan bölümlerin eğitimi burada alınabilir ve isteğe bağlı olarak da üniversite de bu bölümler üzerinden eğitime devam edilebilir.

YÜKSEK LİSANSA EĞİTİMİ

İrlanda Yüksek lisans eğitimi alabileceğiniz 7 tane üniversite bulunmaktadır ve bu üniversitelerin hepsi YÖK tarafından da kabul görmektedir. Özellikle Türk öğrencilerin daha yeni yeni keşfettiği İrlanda da yüksek lisans süresi 1 yıl olup bu eğitimden hemen sonra tezinizi sunduğunuz anda mezun olma avantajına sahipsiniz. İrlanda’nın eğitim noktasında parlama yolunda giden bir yıldız olmasının iki sebebi vardır. İrlanda uluslararası akreditasyona sahip olması ve burs imkanları ile diğer ülkelere oranla bir tık daha ötededir. Özellikle uygun fiyata alınan eğitim ise diğer ülkelerle kıyaslandığında oldukça ekonomiktir. Genel olarak üniversite kabul koşulları benzer nitelik taşısa da birkaç noktada farklılIklar da vardır.

DOKTORA EĞİTİMİ

Yüksek lisans tamamlandıktan sonra 3 yıl süren doktora eğitimi sonunda hazırlanan ve yeterliliği ispatlanmış olan bir tez sunduktan sonra doktoradan mezun oluyorsunuz. Yök tarafından tanınan İrlanda üniversiteleri sayesinde Türkiye’de denklik problemi yaşamıyorsunuz.Ayrıca doktora programınızı tamamladıktan sonra isteğinize bağlı olarak yüksek doktorada yapabilirsiniz.Son olarak ise burada yer alan üniversitelerden mezun olduğunuzda ülkenize dönmeden önce 1 yıl süreli alanınızda çalışma imkanına sahipsiniz. Hatta çalıştığınız kurum sizden memnun kalması sonucunda daha uzun sürelide çalışabilirsiniz. Okumanın yanı sıra iş tecrübesini edineceğiniz bu ülke her yönü ile sizlere avantajlar sunmaktadır.

 

İRLANDA’DA SAĞLIK SİSTEMİ

İrlanda Cumhuriyetinde sağlık sistemi tek bir kol tarafından takip edilmektedir. Sağlık Bakanlığına bağlı olan bu sağlık merkezlerinde maddi durumu olmayanlar için ücretsiz bakım sağlanırken maddi durumu olanlar için ise uygun şartlarda kliniklerde mevcuttur. Burada öğrencilerin sağlık noktasında faydalanması ise gelinen ülkenin AB üyesi olup olmamasına bağlıdır. Avrupa Birliğine üye olan ülkelerin öğrencileri E-109 formuna sahip olmaları durumunda hastanelerden ücretsiz olarak yararlanabilmektedir. Ancak AB üyeliği olmayan ülkelerden gelen öğrencilerin kampüs dışında hastaneye başvurmaları ücrete tabidir. Bu sebep ile Özel Sağlık Sigortası yaptırarak bu güvenceyi vize işlemleri esnasında görevlilere belirterek İrlanda’da istediğiniz zaman sağlık kuruluşlarından özel bakım sağlık sigortası ile yararlanabileceklerdir.

 

İRLANDA’DA İKLİM VE GİYİM

İrlanda Cumhuriyeti bir ada ülkesi olması sebebi ile deniz iklimini yaşamakta bunun en büyük avantajı ise ılıman bir iklim olarak ülkeye yansımaktadır. Temmuz ayında Güneyde 16 dereceye varan sıcaklık Kuzeyde 14 dereceye ulaşmaktadır. Kışlarda deniz ve okyanusa bağlı olarak sıcak geçer, öyle ki Ocak ayında 4- 7 derece ortalama olarak en çok düşülen sıcaklıktır. Atlas okyanusundan gelen nemli rüzgar ise bu ülkenin yıl boyunca yağış almasına sebep olmaktadır. Bu nedenle ülke ıslak ve sis yoğunluğu olan bir ülkedir.

Giyinme noktasında İrlanda Cumhuriyetinde Türkiye’deki ilkbahar, sonbahar aylarında giydiğiniz kıyafetleri giymeniz mümkündür Aşırı soğuk ve aşırı sıcak olmayan bu ülke bir insanın yaşayabileceği en güzel iklim şartlarını taşımaktadır.

 

İRLANDA’DA ULAŞIM

İrlanda Cumhuriyetine ulaşım Türkiye’den 4 saat 30 dakika sürerken her gün bu ülkeye uçuş seferi bulmanız mümkündür. Diğer ülkeler gibi 12, 18 yada 24 saat gibi bir yolculuk gerektirmeyecek bir ülke olması sebebi ile buraya ulaşım kolaylığının yanı sıra maliyet düşüklüğü en büyük avantajlarındandır.

İrlanda Cumhuriyeti içindeki ulaşımı değerlendirmek gerekirse eğer bu ülke toplam 9722 km karayoluna sahiptir. Bu karayolunun 1988km’si ise demir yolları ile kaplıdır. Hava ulaşımı ise İrlanda hava yolları ile sağlanmaktadır. Ayrıca ülkenin bir ada ülkesi olması sebebi ile burada birçok liman görmeniz bu ülke için en olası durumdur.

 

İRLANDA’DA İLETİŞİM

İletişim noktasında kişiler arası iletişimden sonra üzerinde durulması gereken iletişim ülkeler arasında olan iletişimdir. Eğer İrlanda’dan Türkiyeyi aramak isterseniz numaranın başına 90 eklemeniz gerekmektedir. Ancak Türkiye’den İrlanda Cunhuriyetini aramak isterseniz 00 353 numarasını tuşladıktan sonra aranılan şehrin numara kodu ve daha sonra aranmak istenen numarayı kodlayarak arama yapabilirsiniz. Gsm operatörlerini kullanma noktasında ise bu ülkede Eircell firması en aktif kullanılan gsm operatörüdür. Türkiye’de kullanmış olduğunuz gsm opetörünün İrlanda Cumhuriyeti ile anlaşmasının olup olmadığını öğrenerek burada kullandığınız hattınızı orada da kullanma imkanına sahipsiniz. Posta ile iletişim noktasında ise itiraf etmek gerekirse İrlandalılar posta konusunda gerçekten iyiler. Gönderdiğiniz postanın birkaç gün içerisinde ulaşacağından emin olabilirsiniz. Ayrıca postane çalışma saatleri Türkiye’deki ile de aynıdır.

 

İRLANDA’DA DÖVİZ VE BANKA İŞLEMLERİ

İrlanda Cumhuriyetinin en avantajlı yönlerinden bir tanesi 2002 yılından beri bu ülkede İrlanda poundu yerine Euro’nun kullanılıyor olmasıdır. Döviz noktasında isterseniz Türkiye’den ayrılmadan önce paranızı Euro’ya çevirebilir istediğiniz kadar parayı yanınızda götürebilirsiniz. Ayrıca Visa ve Mastercard avantajı ile bu ülkedeki ATM’lerden bankacılık işlemlerini de rahatlıkla halledebilirsiniz.

 

İRLANDA’DA ALIŞVERİŞ

İrlanda, Türkiye ile kıyaslandığında pahalı bir ülke gibi durmasına rağmen diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında hemen hemen aynı düzeyde pahalılığa sahiptir. Bu ülkede alışveriş hususunda ve özellikle hediye konusunda çok şanslı olduğunuzu söylemek mümkündür. Çünkü el sanatları bu ülke de yaşayan bir değer olarak devam etmektedir. Neredeyse yok olmuş bir el sanatı olan kristal kesme bu ülkede yaşamaya devam etmektedir. Çanak çömlek yapımında da gelişen İrlanda da sepet yapımı ise oldukça yaygındır. İrlanda da gelişen bir diğer sektör ise yün dokuma sektörüdür. Bu sebeple birbirinden güzel atkı, eşarp, çarşaf gibi çeşitli dokuma ürünleri bulmanız mümkündür.

 

İRLANDA’DA ÖĞRENCİLER İÇİN ÇALIŞMA KOŞULLARI

İrlanda Cumhuriyetinde öğrenci vizesi ile giriş yaptığınızda iş mevzuatında uymanız gereken bazı prosedürler vardır: Bu ülkede öğrenci vizesi ile part time çalışmanıza izin verilmektedir. Haftada 20 saat çalışabilirken tatil döneminde bu haftada 40 saati bulabilmektedir ve bu sayede ayda ortalama 700- 800 Euro kazanabilir ve tüm ihtiyaçlarınızı bu para ile karşılayabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken en önemli husus yurtdışı kayıt listesinde listelenen bir eğitime kayıtlı olmanızdır. Bu kayıt ile haftada 20 saati bulan çalışma temponuzu değiştirme ve arttırma opsiyonu size bırakılmamıştır. Burada kendi üzerinizden ticaret yapma lüksüne de sahip değilsiniz. Ancak unutmamak gerekir ki İngiltere öğrencilere part time da olmak üzere çalışmayı yasaklamışken İrlanda’nın tutumu oldukça öğrenci yanlısı bir davranıştır. Son olarak İrlanda’nın sunmuş olduğu bir güzellikten bahsetmek istiyorum. Bazı eğitim programları İrlanda da tam zamanlı olarak çalışmaya izin vermektedir. Bu sebeple alacağınız eğitimde yapacağınız tercih oldukça önemlidir.

 

İRLANDA VİZE REHBERİ

İrlanda da eğitim almak için vize almak isteyenler önceki yıllarda oldukça çok vize işlemleri için uğraşabiliyorlardı. Ancak günümüzde bu işlemler daha kısa sürmektedir. Tabi ki almak istediğiniz eğitimin süresine bağlı olarak vize işleminizde sonuçlanmaktadır. İrlanda Cumhuriyeti’nde eğitim almak istiyorsanız burada alacağınız eğitim süresi önemlidir. Örneğin 2 ila 24 haftalık dil eğitimi gibi kısa süreli eğitimler için alacağınız vizenin sonuçlanma süresi 10 gündür. Tabi ki belgelerinizin tam ve çelişkisiz olması durumunda. Bu şekilde kısa dönemli alınacak olan eğitimde eğitim masraflarınızı karşılayacak kadar paranızın hesabınızda olması vize işlemlerinde size artı sağlayacak en önemli detaydır. Ayrıca bu şekilde kısa dönem vize alanlar vize sürelerini tekrar uzatamamakta ve İrlanda da part time yada full time çalışamamaktadır. Bir diğer vize başvurusu ise daha uzun dönemli olan vize başvurusudur. Bu vize başvurusunun sonuçlanması ise 6 ile 8 haftaya kadar sürebilmektedir. Bu vizeyi alan kişiler İrlanda da 8.65 Euro’ya haftada 20 saat çalışabilmektedirler. Vize konusunda eksiksiz belgeye sahip olmanız durumunda eğitim aracılığı ile vize almanız oldukça kolaydır.

 

İRLANLANDA’DAKİ ÖNEMLİ MERKEZLER

İrlanda Cumhuriyeti 26 bölgeden oluşmaktadır. Başkent olan Dublin 1 milyon nüfusu ile ülkenin en önemli yerlerinden bir tanesi olma özelliğini taşımaktadır. Bunun dışında Cork, Limerick ve Galway de öğrenciler tarafından daha çok tercih edilen ve nüfus sayısı diğer şehirlere oranla daha yüksek sayıya sahip olan şehirlerdir.

LIMERICK

Zamanında yaşanan sıkıntılardan dolayı İrlandalıların en az sevdiği şehir olduğunu söyleyebiliriz. Kral John Şatosu’da bu şehirde yer almaktadır.

GALWAY

Bu şehir bu ülkenin ticaret ve sanayisininkalbi olan şehirlerinden bir tanesidir. Oldukça canlı ve hareketli olan bu şehirde ise tarihi yaşamanız mümkündür. Tarihi özelliklerinin çoğu korunarak günümüze kadar gelmiştir.

 

İRLANDA İÇİN SİZE YARDIMCI OLACAK FAYDALI LİNKLER

T.C. DUBLIN BÜYÜK ELÇİLİĞİ

http://dublin.be.mfa.gov.tr/

DUBLIN TURİZM WEB SAYFASI

http://www.visitdublin.com/home/

DUBLIN METRO HARİTASI

http://www.mapsofworld.com/metro-maps/europe/dublin.html

DUBLIN OTOBÜS ULAŞIMI

http://www.dublinbus.ie/

SİZİ ARAYALIM