İrlanda Cumhuriyeti

İrlanda Öğrenci Vizesi

İrlanda Öğrenci Vizesi

Dil eğitimi konusunda uluslar arası alanda en gözde ülkelerden biri olan İrlanda, dil eğitimi konusunda kendisini geliştiren ülkelerden biridir. Avrupa’da dil eğitimi denildiğinde, İrlanda dil okulları akla gelmektedir. Özellikle İngiltere’nin yanında yer alan ülke, İngiltere’ye göre her konuda daha ekonomik bir ülkedir. İrlanda’da öğrenci olmak için öncelikle istenen başvuru ve belgelerin tamamlanması, ardından da okula kabul edilen öğrencilerin, vize işlemlerini halletmeleri gerekmektedir.

İrlanda dil eğitiminden yararlanmak ve öğrenci olmak isteyen öğrenciler, mutlaka İrlanda öğrenci vizesi sahibi olmaları gerekmektedir. Vize hakkındaki detaylı bilgilere bakacak olursak, okul ve program konusunda kararsızlık yaşıyorsanız, öncelikle öğrenci vizesi çıkartmak gerekiyor. Seçtiğiniz bölüm veya programdan sonra, kabul edilen vize başvurunuz size bildirilecektir.

İrlanda vizesi C ve D türü olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. C türü İrlanda vizesi sahibi olmak için 90 günden kısa olan programlara yazılmış olmanız gerekmektedir. D türü vize sahibi olabilmek için de, 90 günden uzun süren programlar tercih edilmelidir. C ve D tipi vizelerin kendi içerisinde süreleri uzatma konusunda belli başlı şartları bulunmaktadır. Vize başvurusu için, online olarak başvuru formunu doldurmak gerekiyor. Doldurulan formun bir çıktısını aldıktan sonra, istenen ücretlerin istenen yerlere yatırılması gerekmektedir. İrlanda öğrenci vizesi için istenen belgeler eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekmektedir. Vize için istenen belgeleri sıralayacak olursak;

  • Online olarak başvurusu yapılan form ve vizenin kabul edildiğine dair gönderilen mektup
  • İrlanda’ya gitme sebebi ve kalacağınız süreyi belirten bir dilekçe
  • Başvurusunu yaptığınız okulun ücreti ve vize ücretlerinin ödendiğine dair makbuzlar
  • Biyometrik fotoğraf
  • Eğitim alacağınız okulun başvuru yeterliliklerine sahip olduğunuza dair transkript
  • Mezuniyet belgesi ve diploma
  • Banka hesabınızda bulunması gereken 7000 euro ve kredi kartı hesap ekstreleri
  • Nüfus kayıt örneği
  • Sağlık sigortası

İrlanda öğrenci vizesi için istenen tüm belgelerin, eksiksiz bir şekilde doldurulması ve müracaat yapılması     gerekmektedir. Dilekçelerin İngilizce olarak yazılması istendiğinden, profesyonel bir çevirmen tarafından yazılması gereklidir.

 

İrlanda Dil Okulu Çalışma İzni

İrlanda’da yer alan okulların, work and study ( oku ve çalış) adlı programları bulunmaktadır. Bu program sayesinde dil okullarında eğitim alarak, çalışma iznine sahip olabiliyorsunuz. İrlanda dil okulu çalışma izni ile ülkede alanınızla ilgili kendinizi geliştirerek, para kazanabilirsiniz. Yaklaşık olarak 6 aylık bir dil eğitimi programına tabii olursanız, çalışma iznine sahip olabilirsiniz. Haftalık olarak toplamda 20 saatlik bir çalışma gerçekleştirirseniz, part-time çalışma iznine sahip olabiliyorsunuz.

Asgari ücretler, saatlik 9,25 euro olarak verilmektedir. Ödenen bu asgari ücret ile İrlanda’da rahatlıkla yaşamınızı sürdürebildiğiniz gibi para biriktirme imkanına da sahip olabilirsiniz. Part-time çalışma izini dışında, tam zamanlı çalışma iznine de sahip olabilirsiniz. Eğer tam zamanlı çalışma izini istiyorsanız, özellikle yaz tatili gibi tatil dönemlerinde bu imkan tanınmaktadır.

Normalde 6 aylık sürelerde olan dil programınızı, 2 ay daha uzatma hakkına sahipsiniz. İrlanda dil okullarına istediğiniz hafta içi bir günde başlayabilirsiniz. Programı kendinize göre ayarlayarak, size en uygun dönem ve haftada dil eğitimine başlayabilirsiniz. Eğim alacağınız dil okulu programını inceledikten sonra, en fazla 2 ay öncesinden vize başvurusu ve belgelerinizin tamamlanmış olması gerekmektedir. Vize işlemlerinin uzun süre almasından dolayı, erken başvuru yaparak, eğitim programlarını kaçırmadan, derslere başlayabilirsiniz.

Okulda hem eğitim hem çalışma iznine sahip olmak için seçeceğiniz programa dikkat etmeniz gerekmektedir. Tam gün veya part-time çalışma iznine sahip olmak için, program sürelerini araştırmanız gerekmektedir. İrlanda dil okulu çalışma izni, seçeceğiniz okula ve haftalık alacağınız ders saatine göre değişiklik göstermektedir. Sömestr ve yaz tatili dönemlerinde tam gün çalışma iznine sahip olarak, ülkede rahatlıkla yaşayabilirsiniz.  

İrlanda Çalışma Vizesi

İrlanda; dünyaca bilinen ekonomik ve eğitim yönüyle adını duyurmuş bir ülkedir. Özellikle eğitim alanındaki sistemi ve avantajlarıyla, tercih edilen bir ülke olmayı başarmıştır. Ülke ekonomisi bakımından bilişim ve teknoloji alanında en üst seviyelere gelmiştir. Ülkenin başkenti olan Dublin’de, büyük bilişim şirketlerinin bulunması iş imkanının genişlemesine neden olmaktadır.

Çalışacak personellerin Türk olmasına özen gösteren ülke, tarihsel olarak Türklere olan yakınlığı ile bilinmektedir. İrlanda’da eğitim almak için öğrenci vizesi sahibi olmak gerekmektedir. Bunun için istenen belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlandıktan sonra teslim edilmesi gerekmektedir. Vize başvurusunun kabul edilmesinden sonraki süreçte, vizenin onaylandığına dair size gelen mektupla, ülkede tercih ettiğiniz dil okuluna başlayabilirsiniz.  Eğitim süreci boyunca para kazanabilmek için imkan tanıyan ülke, İrlanda çalışma vizesi sahibi olmanızı sağlamaktadır. İster tam zamanlı ister yarım zamanlı çalışabilirsiniz.

 Yabancı dil seviyenize göre, kendi alanınızda iş imkanı bulabileceğiniz gibi geçici ve kısa süreli iş imkanı da bulabilirsiniz. Dil yeterliliğinize göre istediğiniz işte çalışabilirsiniz. İrlanda’da yer alan şirketler, İrlanda çalışma vizesi ile iş imkanı tanıyarak, işten atıldığınız takdirde bile ülkede kalmanızı sağlamaktadır. Ülke iş imkanları açısından geniştir. Bu imkanlardan yararlanmak isteyen öğrenciler, 6 aylık dil eğitimi programları sonunda, çalışma iznine sahip olabilirler. Ülkede yıllık maaşlar 24,000 euro yu bulmaktadır. Rahatlıkla yaşayabilmek ve para biriktirebilmek için seçtiğiniz dil programı ve dil yeterliliğiniz önemlidir. Okul tercih etmeden önce, meslek bölümlerinin maaşlarını inceleyerek, hangi işte rahatlıkla çalışabileceğinizi kestirebilirsiniz. Yüksek maaşlarda iş imkanı ve tecrübe sahibi olmak iççin büyük bir fırsat olan İrlanda, her yıl binlerce öğrenciye kapılarını açıyor.

Büyük şirketler sundukları iş imkanları ve fırsatlar ile yeni nesil gençleri daha bilinçli ve eğitim seviyesi yüksek hale getiriyor. Hangi ülkede olduğunuza bakılmaksızın, dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilere kapılarını açan İrlanda, eğitim, sanat, edebiyat, bilişim ve teknoloji alanlarında birçok ünlü kişiyi dünyaya duyurmuştur. Başkent Dublin’de yer alan sayıca fazla ve kaliteli okullarda verilen eğitim sistemi sayesinde, kendi ülkenize döndüğünüzde, prestij sahibi olarak mesleğine en üst seviyede devam edebilirsiniz. Ülkede İrlanda çalışma vizesi olan herkes, rahatlıkla iş imkanı bulabilmektedir.

Fakat sadece bu yeterli olmamakla birlikte, yabancı dil seviyenizin de yüksek olması gerekmektedir. Kafe, bar, restoran veya kendi mesleğinizde uzman olarak çalışma imkanına sahipsiniz. İrlanda’ya eğitim almak için giden birçok kişi yaşam şartları ve eğitimi nedeniyle, devamlı olarak ülkede kalmak istemektedir. Rahatlıkla ülkede bulunan şirketlerden birine girerek, iş sahibi olabilirsiniz. Eğitiminizi başarıyla tamamladıktan sonra, birçok şirkete CV bırakabilirsiniz. İş başvurularınız, yabancı dil seviyenize ve mesleki yeterliliğinize göre değerlendirilmektedir. Mesleki ve yabancı dil alanında kendinizi geliştirebilirsiniz.

Çalışmak için İrlanda’da kaldığınız süre içerisinde vize sürenizi uzatarak, uzun süre ülkede kalma imkanına sahip olabilirsiniz. İrlanda’da iş imkanına ve çalışma iznine sahip olmak için, bazı web siteleri bulunmaktadır. Bu siteler araştırdıktan sonra gerekli başvurular yapılabilir ve istediğiniz iş için CV doldurabilirsiniz. Eğitim ve iş konusunda birçok fırsat sunan ülkenin tüm avantajlarından yararlanmak için en kısa sürede başvuruları gerçekleştirebilirsiniz. Vize işlemlerinin uzun sürmesi nedeniyle, 2 3 ay önceden işlemlerin başlatılmasını gerektirir.

Yorumlar

/* ]]> */