İrlanda Cumhuriyeti

İrlanda Nasıl Bir Ülkedir

İrlanda Cumhuriyeti, coğrafi olarak Batı Avrupa’da yer almaktadır. Ada üzerine kurulmuş olan bu ülke, öğrenciler için müthiş olanaklar sunmaktadır. Özellikle dil eğitimi konusunda son zamanlarda en sık tercih edilen ülkelerden biridir.

İrlanda’da dil okuluna gidenler büyük ölçüde memnun şekilde ülkelerine geri dönerler. Şehirde öğrenciler fazladır. Bu sebeple gece hayatı oldukça hareketlidir.

Ülkenin başkenti olan Dublin şehrinde gece birçok cafe, bar ve clup ile karşılaşmak mümkündür. Gece olduğu gibi burada gündüz de vakit geçirmek için pek çok alternatif bulunmaktadır.

İrlanda’da dil eğitimi alan kişiler kesinlikle şehrin sosyal yaşamını eksik olarak nitelendirmezler.

Ülkenin dört bir yanında insanın karşısına çıkan okyanus ve deniz manzaraları oldukça güzeldir. Burada yeni bir şehri ve ülkeyi baştanbaşa gezmek için kişi sürekli bir istek duyabilir. Bu nefis doğa manzaralarının içerisinde tarihi güzellikleri olan kaleleri de bulunmaktadır.

Dil eğitimi almak için gitmişken, ülkeyi tanımak isteyen kişiler gün içerisinde bu kaleleri ziyaret edebilirler. Ülke içerisinde gezmek, alışveriş yapmak ve yerli insanlarla etkileşim içine girmek de kişinin dil eğitimini pekiştiren yanlardan biridir. İrlanda’da gezmek isteyen kişiler için çok fazla alternatif bulunmaktadır. Gece hayatı ve kültürel yanı bir yana; spor tesisleri, şatolar ve botanik bahçeleri de oldukça güzeldir.

İrlanda’da Eğitim Sistemi

İrlanda eğitim sistemi oldukça yüksek seviyededir. Ülke nüfusunun %95’i okuma – yazma bilen kişilerden oluşmaktadır. Zorunlu eğitim 6 yaş ile 15 yaş arasını kapsamaktadır. Bu dönemde alınan eğitim dini eğitim veren okullarda ve devlet okullarında gerçekleştirilmektedir. İrlanda liseleri değişik özelliklere sahip 4 seçenekten oluşmaktadır.

Her biri bağımsız bir müfredatı benimsemiş olan liseler özgürlüklerine oldukça düşkündür. Bu liseler gündüz liseleri, yatılı devlet liseleri, özel gündüz liseleri ve özel yatılı liseler olarak sıralanabilir. Liselere 16 – 19 yaş aralığında öğrenciler gitmektedir ve bu liselerde verilen eğitim çok kalitelidir.

İrlanda dil okullarına yalnızca AB üyesi olan ülkelerden öğrenci kabul edilmektedir. İrlanda’da dil okuluna gitmek isteyenler İrlanda nasıl bir ülkedir diye merak edeceklerdir. İrlanda doğa ve tarih güzellikleri bir arada olan, kültürel anlamda zengin ve eğitimli bir ülke olarak karşımıza çıkmaktadır.

İrlanda İklimi

İrlanda İklimi

İrlanda Cumhuriyeti’nin bir ada ülkesi olduğundan daha önce bahsetmiştik. Bu sebeple iklimi de deniz iklimini yansıtmaktadır. Ilıman bir iklime sahip olan ülkede Temmuz ayında sıcaklık 14 – 16 derece arasında değişmektedir.

Yani ülkemize kıyasla yazları daha serin ve rahat bir şekilde yaşamaktadırlar. İrlanda nasıl bir ülkedir sorusunun bir başka cevabı ise, ılıman iklime sahip ve yaşamak için ideal bir ülkedir denilebilir. Kışları da bu ülkede sert hava koşullarından bahsedilemez. Kışın da hava ılıman bir şekilde seyretmektedir. Ocak ayı sıcaklıkların en fazla düştüğü aydır, bu ay ortalama olarak 4 – 7 derece ile geçmektedir.

İrlanda Cumhuriyetine Atlas okyanusundan yıl boyunca nemli rüzgar gelmektedir. Bu sebeple yağışlar her zaman devam eder. İrlanda’da dil eğitimi alacak kişiler yağmur konusunda hazırlı bir giyim hazırlığı yapmalıdır. Ülke genel olarak ıslak ve sisli bir yerdir.

İrlanda kıyafet hazırlığı yapılırken, Türkiye’de bahar aylarında seçilen kıyafetler tercih edilebilir. Burada her zamana ilkbahar ve sonbahar gibi geçiyor denilebilir.

İrlanda’da Ulaşım

Dublinde Ulaşım

İrlanda Cumhuriyetinde dil okuluna gidenler için en avantajlı durumlardan biri Türkiye’ye uzak olmamasıdır. İki ülke arasında ulaşım 4 – 5 saat gibi bir zaman dilimini almaktadır. Ülkemizden neredeyse her gün İrlanda’ya uçuş yapılmaktadır.

Uçak seferi bulma sıkıntısı yaşanmayacaktır. Diğer ülkelere olan 12 – 18 ya da daha fazla yolculuk süreleri olmadığından, ulaşım maliyetleri de daha uygundur. İrlanda nasıl bir ülkedir, sorusuna verilebilecek bir diğer cevap ise, ülkemizden çok uzakta olmayan iklim konusunda da büyük ölçüde benzerlik gösterdiğimiz bir ülkedir olabilir.

Ülke içi ulaşımda ise demiryolu, havayolu ve karayolu kullanılmaktadır. Ülkenin toplam karayolu uzunluğu 9722 km’dir. Ülke bir ada ülkesi olduğundan hemen her şehirde limanlar ile karşılaşmak mümkündür.

Burada şehir içi ulaşım oldukça rahat bir şekilde sağlanabilir. İrlanda dil okuluna giden kişiler bu konuda herhangi bir şikayetten bahsetmemektedir.

İrlanda Dil Okuluna Gidenler İçin Çalışma Koşulları

İrlanda da ingilizce dil eğitimi

İrlanda da ingilizce dil eğitimi

İrlanda Cumhuriyeti içerisinde dil eğitimi alan kişilerin yine en çok memnun olduğu konulardan biri de çalışma şartlarıdır. İrlanda nasıl bir ülkedir? İrlanda, ülkesinde dil eğitimi almaya gelen öğrencilere belirli şartlar dahilinde çalışmaya izin veren bir ülkedir.

Bu da öğrencilerin bazı masraflarını kendilerinin karşılayabilmesi anlamına gelmektedir. Öğrenci vizesi ile çalışma koşulları part time olarak belirlenmiştir. Part time çalışma ile ne kadar kazanabilirim diye merak edenler için bu tutar ortalama 700 – 800 euro civarındadır. Bu tutar İrlanda’da dil eğitimi alan bir kişinin ortalama olarak tüm ihtiyaçlarını karşılamaya yetecektir.

İrlanda’da dil eğitimi alırken bir yandan da çalışarak masraflarını azaltmak isteyenler için ekleyelim, çalışma saati 20 saat olarak belirlenmiştir. Bu sürenin üzerine çıkmak öğrencinin alternatifinde olan bir durum değildir. Ancak İngiltere gibi diğer ülkelerde gelen öğrencilerin çalışması tamamen yasaktır.

Buna karşın İrlanda’nın bu yönde bir karar vermesi İrlanda nasıl bir ülkedir sorusunu öğrenci yanlısı bir ülkedir cevabına dönüştürmektedir. İrlanda’da bu konuda istisnai olan durumlar da vardır. Bazı eğitim programlarında tam zamanlı çalışmaya izin verilebilmektedir. Bunun için ayrıntılı bilgi almak ve iyi bir araştırma yapmak öğrenci için yerinde olacaktır.

İrlanda Nasıl Bir Ülkedir

İrlanda Doğal Güzellik

Dil okuluna gitmek için pek çok ülke seçeneği vardır. Ancak son dönemde öğrenciler ağırlıklı olarak İrlanda Cumhuriyeti’ni tercih etmektedir. Bunun sebebi ne olabilir? Bunun birçok sebebi vardır. Öncelikle İrlanda’da dil okuluna gitmiş olan kişiler, İrlanda nasıl bir ülkedir sorusuna oldukça olumlu cevaplar vermektedir.

Bu da diğer kişileri de güvenle bu ülkeyi seçmek konusunda teşvik etmektedir. İrlanda öğrenci yanlısı tutumu ile burada okumaya gelmiş kişilere yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla eğitimde öğrenci için hemen her ayrıntı düşünülmüştür.

Dil okulu tercihinde İrlanda’yı seçmek için bir diğer sebep ise ülkenin doğal, kültürel güzellikleri ve gece hayatıdır. Kısaca buradaki sosyal yaşam hemen her öğrenciyi kendine çekmektedir.

Yalnızca dil eğitimi değil, bir kültürel tatil niteliğinde olan bu eğitim kişiye birçok özellik kazandırmaktadır. Dil eğitimi alırken yerli insanlar ile iletişim halinde olabilmek İrlanda’nın büyük artılarından biridir.

Son olarak insanların İrlanda’yı yoğun olarak tercih etmesini sağlayan bir diğer husus öğrencilerin part time olarak çalışmasına izin vermesidir. Çalışmasına izin verilmesi öğrencinin kendine göre bir gelir elde edebileceği anlamına gelmektedir.

Gelir elde edebilmek öğrenciler için oldukça avantajlıdır. Harcamalarının bir kısmını kendi çıkarabilen öğrenciler daha rahat bir dil eğitimi süresi geçirmektedirler. Ülkeyi tanımak, gezebilmek ve aynı zamanda eğitim almak için İrlanda her yönden avantajlı bir ülke olarak karşımıza çıkmaktadır.

İrlanda’da dil eğitimi alabilmek için vize hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olarak, başvuru yapmak gerekmektedir. Sonrasındaki işlemler oldukça kolay bir şekilde tamamlanabilir.

İrlanda’da dil eğitimi alabileceğiniz dil okullarını incelemek için İrlanda Dil Okulları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

/* ]]> */