Güney İrlanda İrlanda Cumhuriyeti İrlanda Şehirleri Kilkenny

İrlanda KİLKENNY Şehri Yaşam Şartları

İrlanda Kilkenny
İrlanda Kilkenny

İrlanda’nın Güney’inde yer alan Kilkenny şehri, 400 yıllık geçmişi ile İrlanda’nın en eski şehirleri arasında yer alır. Şehir çok eski bir yerleşim yeri olduğundan, tarihi mekanları, manastırları ve müzeleri bölgenin en dikkat çeken yerleri arasındadır. Ortaçağ mimarisinin, en belirgin örneklerinin yer aldığı bölgedir. Kilkenny 24bin nüfusu ile ülkenin en küçük şehirlerinden biridir. Şehre seyahat amaçlı gitmek isteyen kişilerin, ilkbahar ve yaz aylarını tercih etmeleri önerilmektedir. Ortaçağın atmosferini bu mevsimlerde yaşayabilirsiniz. Kentin bu eski çağ görünümü, turistik açıdan cazip bir hale gelmektedir. Trafik sorunu olmayan şehirde, bisiklet veya yaya olarak şehri keşfedebilirsiniz. Dublin üzerinden kısa sürede ulaşılabilen şehir, daha çok kasaba görünümüne sahiptir. Doğal güzelliği ve sakin bir kasaba olan Kilkenny; ortaçağdan kalma mistik geçit ve mağaraları ile çok dikkat çekmektedir.

 

Kilkenny ‘de Nereler Gezilir?

İrlanda’nın bazı şehirleri gibi Kilkenny’de nehir kıyısına kurulmuş olan bir şehirdir. İrlanda’nın küçük ve tarihi kenti olan Kilkenny; kaleleri, müzeleri, ortaçağdan kalma mimarisi ve doğası ile turistik bir kent olmayı başarmıştır. Her yıl binlerce kişi, kentin tarihi dokusunu tanımak ve görmek amacıyla ülkeye seyahat etmektedir.

Kentte yürüyerek veya bisiklet kiralayarak kenti keşfetmek daha büyüleyicidir. 6. Yüzyılda inşası gerçekleşmiş olan St. Canice katedrali, en eski 2. Büyük katedral olarak günümüze kadar kalabilmiş bir yapıdır. Turistik mekanlar arasında en fazla ziyaretçiye sahip bölgelerden biridir. 12. Yüzyıl mimarisini en iyi şekilde yansıtan yapı olan Kilkenny kalesi, 1172 yılında Butler Hanedanının yaptırdığı bilinmektedir.  Mutfak, taş şömine, çay salonları, galeri ve gül bahçesi gibi bölümlere ayrılmıştır.

Özellikle haç şeklindeki gül bahçesi, bölgenin en cazip yerleri arasındadır. Kilkenny kalesi içerisinde, hanedan üyelerinin portreleri yer almaktadır.  Ortaçağ döneminde, tüccar ailelerinin yaşam tarzını yansıtan Rothe evi; sebze bahçeleri ile dikkat çekmektedir. Bahçe içerisinde yer alan Kelt ve Viking döneminden kalma tarihi eserler, açık hava sergisi görünümünde ziyaretçilerine sunulmaktadır.

El sanatları galerisinde yer alan seramik eserler, mücevher, mobilya ve dokumalar, ortaçağ mimarisinin yansımalarını gözler önüne sermektedir. William Marshall tarafından kurulan Kara Manastır, ilk zamanlar keşişleri toplanma yeri olarak kurulmuştur. Manastırın vitrayları ve sütunları, cazip bir görüntü oluşturmaktadır. Dönemin veba salgını nedeni ile birçok kişinin mezarı olan manastır, Ölüm Manastırı adıyla anılmaya başlanmıştır. Rothe evi gibi bir tüccara ait olan Kilkenny Turist Ofisi; dönemin Tudor mimari özelliği ile inşa edilmiş bir yapıdır. Yüzyıllarca bu tarihi yapı evsizleri ağırlamıştır. Günümüzde Tudor yardımlaşma evinden kalan son yapıdır.

 

Kilkenny’de Konaklama

İrlanda’nın güney kısmında yer alan en küçük şehir olmasına rağmen, çok fazla turizm potansiyeli bulunan bir şehirdir. Kilkenny seyahatinde konaklama için nehir kenarına yakın bölgelerde birçok otel seçeneği yer almaktadır. Turizm potansiyelinin keşfedilmesi ile birlikte, hayat standartları hızla yükselen kentte, ekonomik bir şekilde konaklamak istiyorsanız, 2 ay önceden rezervasyon yapmanız gerekmektedir.

İrlanda Kilkenny Konaklama

İrlanda Kilkenny Konaklama

 

Kilkenny ‘de Konuşulan Diller

İrlanda’da resmi olarak İngilizce ve İrlanda’ca dilleri kullanılmaktadır. Ülkenin kuzey kısmı İngiltere’ye bağlı olduğundan, İngilizce dili konuşulmaktadır. Güney İrlanda yani Bağımsız İrlanda bölgesinde yer alan şehirlerde İrlanda’ca dili konuşan bölgeler yer almaktadır. Ana dilleri İrlanda’ca olsa dahi, İngilizce dilini konuşan sayısı çok fazladır. Bazı resmi kurumlarda, İrlanda’ca dili yeterliliği istendiği için geleneklerine bağlı olan İrlandalılar, dillerini konuşmaya devam etmektedir. Bu yüzden ülkede, İrlanda dil kursu veren birçok okul bulunmaktadır. Kilkenny’de yer alan Mackdonald Language Academy, öğrencilere kaliteli bir dil eğitimi sunmaktadır.

Kilkenny Şehir İçi Ulaşımı

Kilkenny şehri, mahalle büyüklüğünde bir bölge olduğundan, ulaşım sorunu yoktur. Bölgeyi gezmek ve keşfetmek için yürüyebilirsiz. Daha konforlu bir ulşım için taksi veya bisiklet kiralayabilirsiniz. Özellikle akşam saatlerinde gezmeyi tercih ettiğinizde, araç kiralayarak daha rahat bir ulaşım sağlayabilirsiniz. Kilkenny’de havaalanı bulunmadığı için, 1 buçuk saat uzaklıkta olan Dublin’in havaalanından, otobüsler ile kente gelebilirsiniz.

İrlanda Kilkenny Ulaşım

İrlanda Kilkenny Ulaşım

 

Kilkenny’nin Eğlence Kültürü

İrlanda halkının gece hayatı geç saatlere kadar sürmektedir. Kilkenny şehri de bu geleneği bozmadan, gece saatlere kadar eğlence mekanları çalışmaktadır. Pub ve barlar kentin en hareketli ve popüler mekanları arasında yer almaktadır. Şehir güvenliği üst seviyede olduğundan, güvenilir bir şekilde gece geç saatlere kadar eğlenebilirsiniz. Parliement Street ve John Street eğlence mekânları, bölgenin en kalabalık ve sevilen mekanları arasında yer almaktadır. Kilkenny’nin en çok sevilen birası ve Smithwicks gazozu, en meşhur tüketilen içecekleridir. Bunların dışında her sene kutlanan festivallerle, meşhur biraları ve sanatları tüm dünyaya tanıtılmaktadır. Geleneksel kültürlerini yansıtan müzikleri ve dansları ile güvenilir bir şekilde geç saatlere kadar eğlenmektedir.

İrlanda Kilkenny Eğlence

İrlanda Kilkenny Eğlence

 

 

Kilkenny Mutfağı

İrlana mutfak kültürü; İngiltere dâhil birçok kültürden etkilenmiştir. Bölgede mutfaktan ziyade içkileri ön plana çıkmıştır. Meşhur bira ve gazozları Kilkenny kalesi mekanlarında yoğunlukla bulunmaktadır. Kilkenny’de yaşayan kişiler kahvaltıda; patates, peynir, sosis ve soslarla hazırladıkları farklı bir menü sunmaktadır. Patates, soğan, havuç ve kuzu eti ile yapılan İrlanda güveci, ulusal sulu yemekleri arasında en fazla tükettikleri yemektir. Bölgede domuz eti tüketilmektedir. Bu yüzden yumurta ile servis edilen domuz pastırması en çok sevdikleri yiyecekler arasında yer almaktadır. Kilkenny’nin yöresel yemeklerinden biri de mücvere benzeyen; haşlanmış kabak ile sunulan; patates, un, yumurta ve kabartma tozu ile yapılan Boxty’dir. Bir diğer ana yemeklerinden biri olan Çoban pasta ise, tart kalıplarında sunulan, zengin içeriğe sahip yemeklerden biridir. Et, tavuk suyu, patates, peynir, havuç ve soğan gibi zengin sebze karışımlı leziz yemeklerinden biri olarak, tüm restoranlarda sunulmaktadır.

İrlanda Kilkenny Yemek Kültürü

İrlanda Kilkenny Yemek Kültürü

 

Kilkenny’de Alışveriş

İrlanda’nın küçük kasabası olan Kilkenny, dokuması ile ünlü bir yer olduğundan, hediyelik eşya pazarları ve butiklerden nevresim ürünleri satın alabilirsiniz.  Kasabanın Arnavut kaldırımlı tarihi sokaklarında, yan yana sıralanmış birçok butik ile karşılaşabilirsiniz. Kano malzemeleri satan dükkânlardan, el yapımı hediyelik eşya ürünlerine kadar birçok ürün bulabilirsiniz. Bölgede alışveriş merkezlerinden de alışveriş yapabilirsiniz. Kilkenny kalesinin karşısında yer alan dükkânlardan, geleneksel zanaat ürünleri satın alabilirsiniz.

İrlanda Kilkenny Alışveriş

İrlanda Kilkenny Alışveriş

 

Kilkenny’de Eğitim

İrlanda dünyaca ünlü ve tercih edilen dil okullarına sahiptir. Ülkenin her kentinde, İrlanda dil okulları bulunmaktadır. 2006 yılında kurulan, Mackdonald Language Academy; küçük sınıflarda özel dil eğitimi vermektedir. Kurulduğu yıldan bu yana en İrlanda eğitim sistemi çerçevesinde, İngilizce dil eğitimi veren okullardan biridir. 16 kişilik sınıflarda eğitim verilen okul, geniş ekipman ve materyal desteğine sahiptir. Okulda eğitim yaşı en küçük 12 yaş olarak belirlenmiştir. Okulda dil eğitimi almadan önce seviye tespit sınavı yapılmaktadır. Okulda tek kişilik özel ders alanları da yer almaktadır. Eğitim süresi boyunca konaklama için tek kişilik odalarda konaklama imkanına sahip olabilirsiniz. Ayrıca teorik eğitimler dışında; at binme, tenis, futbol ve dans gibi etkinliklere katılabilirsiniz. 1 buçuk saatlik uzaklıkta Dublin merkeze ulaşarak, farklı yerleri keşfedebilirsiniz.

İrlanda Kilkenny Dil Eğitimi

İrlanda Kilkenny Dil Eğitimi

İrlanda Kilkenny’de Dil Eğitimi Avantajları

İrlanda ülkesi kuzey ve güney olmak üzere nehir tarafından ikiye bölünmüştür. Kuzey kesim İngiltere’ye yakın olması ve sömürü nedeniyle İngiltere hakimiyetine girmiştir. Kuzey bölgede yer alan yaşam kültürü ve konuşulan dil İngilizlerle benzerlik göstermektedir. Güney İrlanda yani Özgür İrlanda, sömürüye baş kaldırmış ve bağımsızlığını ilan etmiş bir bölgedir. Bu bölgede İngilizce dilinin yanı sıra ana dilleri olan İrlanda’ca dili de konuşulmaktadır. İrlanda’da dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin tercih ettiği bölgelerden biri de Kilkenny kasabasıdır. Bu küçük kasabada, kaliteli bir dil eğitimi alabilir ve çevrenin tarihini yakından keşfedebilirsiniz.

Eğitim aldıktan sonra iş imkanlarından en iyi şekilde faydalanabilirsiniz. Küçük kasaba olan Kilkenny; sessiz ve kendi halinde bir yer olduğundan, eğitim imkanlarından en verimli şekilde yararlanabilirsiniz. Okulda verilen teorik ve uygulamalı derslerin yanı sıra, sosyal ve sportif aktivitelere katılarak, yabancı dilinizi pekiştirebilirsiniz. Bölgenin tarihi ve doğal güzelliklerini keşfedebilecek zamanlarda, yürüyerek veya bisiklet kiralarayak, gezinti yapabilirsiniz. Doğa ve tarihle iç içe bir mekanda dil eğitimi almak için 2 3 ay önceden okula başvuru yapmanız gerekmektedir.

Ayrıca konaklama imkanlarından da yararlanabilmek için seyahat öncesi planlama yapmanız gerekmektedir. İrlanda insanlarının samimi ve misafirperver davranışları ile yabancılık çekmeyeceğiniz bir ülkeye seyahat etmenin ayrıcalığını yaşayın. Dilerseniz tecrübe sahibi danışmanlardan yardım alarak, planlarınız hakkında yardım alabilirsiniz. Danışmanların tavsiye ettiği öneriler, eğitim ve konaklama konusunda size kolaylık sağlayacaktır. İrlanda’daki tüm dil okullarını hakkında bilgi almak için İrlanda Dil Okulları sayfamızı inceleyebilir yada bizimle iletişime geçerek danışmanlarımızdan dil eğitimi ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Yorumlar

/* ]]> */