İrlanda İnsanları Hakkında Merak Edilen Herşey

İrlanda İnsanları Hakkında Merak Edilen Herşey

    İrlanda Cumhuriyeti, Avrupa’nın kuzeybatısında bulunan bir ülkedir. Büyük Britanya Adası’nın batı bölümünde bulunan İrlanda Adası’nın yaklaşık tamamını kaplayan İrlanda Cumhuriyeti’ne eğitim almak ya da dil öğrenmek için gitmek isteyenlerin, ülke hakkında bilgi sahibi olması gereken önemli konularından birisi de insanlarıdır. Ülkenin 70,273 km² yüzölçümüne yayılmış bir şekilde hayatını sürdüren toplam 4,773 milyon İrlandalıyı tanımak ülkeyi tanımak açısından büyük öneme sahiptir.

 

     İrlanda Cumhuriyeti, halkın hepsinin ülkenin anadili olan İrlandaca ve İngilizce dillerini konuştuğu bir ülkedir. Bu nedenle İngilizce veya İrlandaca dillerinin öğrenilmesi için tercih edilebilecek ülkeler arasında İrlanda yer almaktadır. Dünyanın birçok ülkesinin aksine İngilizceyi ülke içerisinde bütün gündelik hayatın her anında kullanan İrlandalılar ile günün herhangi bir saatinde ve yerinde İrlanda ya da İngiliz dilleri ile konuşabilmek ve anlaşabilmek mümkün seçenekler arasında yer almaktadır.

 

     Dünya genelinde İrlandaca dilinin konuşulduğu tek merkez olan İrlanda’da, halkın yerlileri ile bu dil üzerinde pratikler yapabilmek mümkündür. İngilizce aksanının bölgeden bölgeye göre değiştiği İrlanda’da insanların çoğunluğu oldukça sade ve saf bir şekilde İngilizce konuşabilmektedir. Bu da İngilizce dilini öğrenmek için Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik İngiltere Krallığı gibi ülkelerin yanı sıra daha farklı bir kültüre sahip olan İrlanda’ya dil öğrenmek için gitmenin önünü açmaktadır.

 

İrlanda İnsanlarının Türk Kültürü Hakkında Bilgileri

 

     Türkiye’den İrlanda’ya eğitim almak ve dil öğrenmek için gidecek kişilerin en büyük korkularından birisi Türk kültürünü ve geleneklerini yaşamakta zorluk çekeceklerini düşünmeleridir. Bütün yersiz bu korkular İrlanda insanları ile tanıştıktan sonra ortadan kalkmaktadır. İrlanda, Türkiye ile oldukça yakın bir konumda bulunmasından dolayı bölgede yaşayan insanların neredeyse tamamı tatillerini değerlendirmek için kültürel turizm amacı ile Türkiye’ye gelmekte ve ülkemizi tanımaktadırlar.

 

     Senede bir veya iki kez Türkiye’ye yolculuk yaparak Türk kültür ve geleneklerini tanımaya çalışan İrlanda insanları yanı sıra ülkemize gelmese bile insanımız ve kültürümüz hakkında büyük bilgi birikimine sahip olan İrlandalılar da bulunmaktadır. Bu da Türkiye’den İrlanda’ya dil öğrenmek veya eğitim almak için gidecek kişilerin İrlanda’da yabancılık çekmelerini önlemekte ve bölge halkının Türk kültürüne ve geleneklerine daha samimi, yakın ve ilgili davranmalarına imkân sağlamaktadır.

 

     Türkiye’de ki yemek kültürüne ve tarihine oldukça büyük bir ilgi gösteren İrlandalılar arasında bu yemekler ve tarih konuları ile ilgili oturup konuşabilmek bile mümkündür. İrlanda’dan Türkiye’ye ziyaret amacı ile giden kişiler kadar fazla olmasa da İrlanda’nın özellikle öğrenci bölgelerinde daha önce Türkiye’de yaşamış hatta Türkçe dilini bilen ve konuşabilen İrlandalılar ile karşılaşmak bile mümkündür. Bu sebeple İrlanda’ya gidecek kişilerin korkmasına ve çekinmesine hiç gerek yoktur.

 

İrlanda İnsanlarının Karakteristik Davranışları ve Yapıları

 

     İrlanda insanlarının genel karakterini anlamak ve tanımlayabilmek oldukça zordur. Sinema ve televizyon dizilerinde tanıtılan kötü ve sinirli karakterlerin aksine İrlanda insanları genellikle sakin, mutlu ve neşelidirler. İrlanda insanları dünyada samimi ve konuşmayı seven milletler arasında da yer almaktadır. Bu da özellikle dil eğitimi için İrlanda’da gidecek kişiler açısından büyük bir avantaj sağlamaktadır. İrlandalılar bu anlamda yabancılara karşı oldukça yardımsever ve ilgili olmaktadırlar

 

     Cumhuriyet’in ilanından oldukça önceki senelerde belli bir kıtlık dönemi geçiren İrlanda’ya erzak yardımı yapan Osmanlı Devleti nedeni ile İrlanda insanları özellikle Türklere karşı oldukça hassas ve ilgili davranmaktadırlar. Türkler hakkında oldukça olumlu yorumlar yapan İrlanda insanları bütün dünya ülkelerinden gelen herkese her konuda yardımcı olmaya çalışmakta ve sürekli muhabbet ederek ülkeleri ve kültürlerini tanıtmak için büyük çaba ve gayret göstermeye çalışmaktadırlar.

 

     İrlanda üzerinde yaşayan yerli halkın tamamı büyük oranda edebiyata ve müziğe önem veren kültürlü insanlardır. Suç işlenme sayısının yok sayılabilecek kadar az olduğu ülkenin insanları her durumda ve şartta güler yüzlü, samimi ve arabulucudurlar. Alkol tüketiminin oldukça yoğun ve fazla olduğu ülkede insanlar yüksek oranlarda alkol aldıklarında bile asabi ve fevri değil daha yumuşak ve daha nazik bir şekilde çevresinde ki insanlara saygı göstermekte ve davranmaktadırlar.

 

İrlanda İnsanlarının Eğlence Anlayışları ve Alışkanlıkları

 

     İrlanda insanları sosyal hayata önem veren devamlı olarak mutlu ve neşeli insanlardır. Bu da bölge halkının eğlence kültürüne büyük oranda etki etmiş ve değiştirmiştir. İrlanda insanlarının en sevdiği eğlence anlayışı pub kültürüdür. Guiness markalı siyah biraları ve Jameson markasının üretmiş olduğu viskileri ile dünyaca tanınan İrlanda pub kültürü, İrlanda insanları tarafından benimsenen arkadaşları, aileleri ve sevdikleri ile birlikte zaman geçirdikleri yerler arasında bulunmaktadır.

 

     İrlanda insanlarını daha iyi tanımak ve onlarla konuşarak yeni arkadaşlıklar edinmek için gidilmesi gereken yerlerden birisi de festivallerdir. Başta ‘‘Cat Laughs Comedy Festival’’ olmak üzere ülkede ‘‘Cork Jazz Festival’’, ‘‘Dublin Writer Week’’, ‘‘Fleadh Cheoil Na Heireann’’, ‘‘Galway Races’’ ve ‘‘Saint Patrick’s Day’’ gibi yüzlerce festivalde vaktini geçirmeyi ve eğlenmeyi seven İrlandalılar için bu festivallerin oldukça büyük bir önemi bulunmakta ve halkın çoğu bu etkinliklere katılmaktadır.

 

     Sadece festivaller ve pub kültürü açısından değil aynı zamanda müzik açısından da büyük bir eğlence imkanına sahip olan İrlanda insanları için dans etmek oldukça önemlidir. Hayatın her anı içerisinde dans etmeyi ve eğlenmeyi seven irlanda insanlarının müzik kültürünü ise keman, flüt, arp, akordeon ve gayda gibi müzikal enstrümanların karışımı ile elde edilen folklorik tarzlar oluşturmaktadır. Ülkedeki en meşhur dans müziği ise ‘‘Stepdancing’’ olarak isimlendirilmektedir.

 

     Bir İrlandalı için eğlence yemeğe eşittir. Bu yüzden irlanda insanları yemeklere ve yemek kültürüne oldukça özen göstermektedir. Ülkenin pek çok bölgesinde düzenlenen yemek festivallerinin yanı sıra irlanda insanlarının çoğu ailesi ile yemek masasında vaktini geçirmekte ve bu kültürlerini her nesilde çocuklarına aktararak gerçek eğlencenin aileleri ile birlikte geçirdikleri zaman olduğunu anlatmaya çalışmaktadırlar.

 

İrlanda İnsanlarının Edebiyat ve Tiyatro Tutkusu

 

     Halk nüfusunun yarısından fazlasının gözlük ve kontak lensler kullandığı İrlanda insanlarının en sevdiği kültürel faaliyetler arasında edebiyat ve tiyatro yer almaktadır. Oldukça eski dönemlerden günümüze kadar kaliteli ve etkileyici edebiyat ürünlerinin yazıldığı ve anlatıldığı ülke olan İrlanda’nın insanları dünyanın en çok kitap okuyan halkları arasında yer almaktadır. Pek çok farklı tarzda ve yapıdaki edebiyat kitapları sadece burada değil tüm dünyada büyük okurlara sahiptir.

 

     Ülkenin en büyük edebiyat yazarlarından olan ve Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen Seamus Heaney ve William Butler Yeats’ın eserleri İrlanda insanları tarafından büyük bir saygı ile korunmakta ve okunmaktadır. Tiyatronun da büyük bir ölçüde geliştiği ve İrlanda insanları arasında yer ettiği bilinen bir gerçektir. Bu anlamda incelendiğinde İrlanda’da Bernard Shaw ve Samuel Beckett’in oyunlarının halen tiyatro perdelerinde oynandığı ve izlendiğini görmek mümkündür.

 

     Ülkenin tamamının okur-yazar olduğu İrlanda’da edebiyatçılara ve şairlere büyük önem gösterilip, bu insanlara değer verilmektedir. Biraz incelendiğinde aslında İrlanda insanlarının çoğunun edebi eserler yazdığını görmek mümkündür. İrlanda insanları edebi temalarında genellikle melankolik ve karmaşık tarzları tercih etmektedirler. Bunun en büyük nedeninin ise sürekli olarak yağan yağmur olduğu pek çok edebi metin ve kitapta anlatılmaktadır.

SİZİ ARAYALIM