İrlanda Cumhuriyeti

İrlanda Dil Okullarına Gidenler İçin Çalışma İzni

Uzun zamanlardan bu yana İngiliz himayesi altında olan İrlanda, İngiliz kültürünün çok fazla etkisi altında kalmıştır. Resmi dili Kelt olan ülkenin ikinci resmi dili İngilizce olmaktadır. İngilizce dünya çapında bir dildir. Yurt dışında dil eğitimi almak için en iyi seçeneklerden bir de İrlanda oluyor. Bunun ana nedenleri arasında ülkenin ekonomik istikrar bakımında ilerlemiş olması, İngilizcenin yaygın olarak kullanılması yer alıyor.

Bunun yanında sosyal ve kültürel alanda çeşitliliklere izin verilmesi, insanlarının çok sıcakkanlı olması da İrlanda da dil eğitimi almak için geçerli nedenler arasında yer alıyor. Ayrıca öğrencilere sunulan haklar, öğrencilik dönemleri sonunda sunulan çalışma imkânları ve insan hakları bakımında etik bir yapıya sahip olması da bu ülkede eğitim almanızı kolaylaştırır. Tercih ettiğiniz dil okulu programına göre İrlanda öğrenci vizesi almanız gereklidir.

İrlanda Dil Okulları İçin Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

İrlanda Dil Okulları İçin Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Yurt dışında üç aydan fazla bir eğitim planlıyor iseniz İrlanda uzun dönem öğrenci vizesi almanız daha uygun olacaktır. Uzun dönem vize başvurusu 90 günden fazla kalacak olanlar tarafından yapılabilir. Vize alma aşamasında öncelikle bu ülkede Schengen Vizesi geçerli değil, bunun bilinmesi gereklidir. Ancak İngiltere vizesi almış iseniz, İrlanda’ya geniş hakkınız olacaktır. Bunların yanında 25 hafta üzeri öğrenci vizesi alırsanız çalışma imkânı da elde edebilirsiniz. Vize başvurusu için konsolosluklarına aracı kıldığı VFS Global’e başvurulması gereklidir.

İzmir, Ankara, İstanbul ve Gaziantep şubelerine belge teslimi ile başvurular yapılabiliyor. Tek giriş İrlanda öğrenci vizesi başvurularınızda vize ücreti 200 TL olurken çok girişli ücret 320 TL olacaktır. İlk kez İrlanda’ya gidecekler çok giriş başvurusu yapsalar da tek giriş vizesi veriliyor. Vize ücreti dışında 75 Tl servis bedeli de talep edilecektir. Diğer iller üzerinden evrakların kurye ile ulaştırılması da söz konusudur.

Sms hizmeti alarak başvuru adımlarınız hakkında mesajlarda alabilirsiniz. Bütün evraklarınızın tam ve eksiksiz olarak düzenlenmiş olması gereklidir. Uzun dönem başvurularında 4 hafta içerisinde vize başvuruları sonuçlanabiliyor. Bazı durumlarda süre uzayabilir. Bu durumlar göz önünde bulundurularak mutlaka seyahat planı öncesinde erkenden başvurular yapılmalıdır.

İrlanda’da en çok 8 ay kalabilirsiniz. Örneğin 12 haftalık bir dil okuluna kayıt yaptırmış iseniz uzun dönem vize başvurusu yapmanız gereklidir. Ancak ilk kez vize başvurusu yapanlara üç aylık vize veriliyor. İrlanda’ya gittiğinizde göçmenlik ofisine kaydınızı yaptırabilir ve vizenizin kurs bitiminize kadar uzatılmasını sağlayabilirsiniz. 25 haftalık yıl programları seçmiş iseniz ekstra iki daha kalma izni gereklidir. Uzun dönem vize aldığınızda İrlanda çalışma vizesi adı altında 20 saat part- time çalışma izniniz olur.

İrlanda Vize Rehberi Yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

İrlanda Çalışma Vizesi Alma Süreci

İrlanda Çalışma Vizesi Alma Süreci

İrlanda’daki eğitim kurumlarından herhangi birinde en az 25 hafta süre ile bir programa kayıt yaptırmış iseniz hafta da 20 saat çalışma izni elde edebilirsiniz. Ancak çalışma izni almak için öğrenci İrlanda’da Garda National Immigration Bureu’ya başvurmaları gereklidir. Bu şekilde oturum izni alacaklardır. İrlanda’da öğrencilerin çalışma alanları arasında mağazalar, oteller, kafeler, restoranlar geliyor.

Çalışmak isteyen öğrenciler eğitim görecekleri şehre vardıktan sonra şehirdeki iş ilanları takip edebilir, internet üzerinden de başvurular yaparak kendileri için en uygun seçimleri yapabilir. Ülkemize yakın olması itibari ile de Türk öğrenciler tarafından çokça tercih edilen İrlanda Dil okulları öğrencileri hem çalışıp, hem okuyabiliyor. Hem para kazanabilir, hem de çok fazla pratik yapma imkanı elde edilebilir.

İrlanda’daki İngilizce dil okullarını incelemek için İrlanda Dil Okulları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İrlanda’da akademik yıldan daha kısa dil eğitimi alacaklar için sağlık sigortası yaptırmaları zorunludur. Uzun süreli eğitimlerde ise bir hafta da çıkabilen vizelerde öğrenciler 25 ve üzeri dil eğitimi için vize başvurularında 8 aylık oturma ve çalışma izni veriliyor.

Çalışma izni dil eğitimi süresince yarı zamanlıdır. İngilizce eğitimi sonrasına ise yaz döneminde öğrencilere 40 hafta çalışma izni veriliyor. Öğrenciler dil eğitimlerini tamamladığında vize süreleri dolana kadar İrlanda da sadece çalışma için öğrenciler kalabiliyor.

Uzun süre vize başvurularınızın 3 ile 6 hafta arasında sonuçlanması mümkündür. Farklı olumsuzluklara karşılık İrlanda çalışma vizesi başvurularınızı erkenden yapmanız önemlidir.

İrlanda Vize Rehberi Yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

İrlanda’da Öğrenciler İçin Çalışma İzni

İrlanda İnsanlarının Türk Kültürü Hakkında Bilgileri

Yeni yapılan değişiklikler nedeni ilse İngiltere’ye giden öğrenciler için çalışma politikası değiştirilmiştir. Ve buna göre öğrencilerin çalışma hakkı alınmıştır. Mezuniyet sonrasında verilen iki senelik çalışma izni de yapılan bu değişikler ile kaldırılmıştır.

Bu nedenle İrlanda’da dil okulları çok daha cazip hale geldir. 25 hafta ve üzeri eğitim alacak öğrencilerin 20 saat yarı zamanlı çalışma hakları olması pek çok ülkeden gelen öğrencilerin rotasını İrlanda’ya çevirmiştir.

Bu şekilde öğrenciler hem yaşam giderlerini karşılayabiliyor, hem de daha fazla İngilizce olarak pratik yapabiliyor. Bu nedenle 25 haftalık akademik programın adı work & study olmaktadır. Bu şekilde öğrencinin aylık yaşam giderlerinin karşılanmasında kolaylıklar sağlanıyor. Hatta duruma göre öğrenciler para bile biriktirebiliyor.

1 Ocak 2015 yılından bu yan AB dışındaki uluslararası öğrenciler yılın iki döneminde full time çalışabilir. Bunlar sömestr ve yaz tatilidir. Yaz tatili 1 Mayıs ile 31 Ağustos arasında olmakta ve bu tarihler arasında İrlanda dil okulu çalışma izni geçerli olmaktadır. Sömestr tatilinde ise 15 Aralık ve 15 Ocak tarihleri arasında öğrenciler full time olarak çalışabilecektir.

Tam zamanlı çalışırken haftalık 40 saate kadar çalışma izinleri bulunuyor. Bu tarihler dışında öğrenciler part time olarak hafta 20 saat çalışabiliyor. Bunların yanında belirtilen çalışma saatleri üst sınırı belirtir. İrlanda da maaşlar saatlik olarak ödenmektedir. Saatlik asgari olarak 9,25 Euro ödenmektedir.

Lisans ve yüksek lisans mezunu öğrencileri okullarını başarılı bir şekilde tamamladığında iki sene tam zamanlı çalışma hakkı elde edebiliyorlar. Bu şekilde hem tecrübe ediniyor, hem de okul parasını çıkarmış oluyorlar.

İrlanda’da İş İmkânları

İş İngilizcesi Dil Kursu

Türk öğrenciler için İrlanda’da oldukça fazla iş imkânı bulunuyor. Google, Facebook, Twitter, Microsoft gibi firmaların Avrupa merkezleri Dublin’de yer alıyor. Bu nedenle pek çok kurumsal şirket bünyelerinde çalıştırmak üzere üniversite mezunu Türkçe bilen elemana ihtiyaç duyar. İş imkânlarının en çok olduğu şehir başkent Dublin’dir.

Özellikle pek çok turistin gözdesi olması itibari ile de öğrencilere çok fazla part time iş olanağı bulunuyor. Cafe, bar ve restoranlarda part time iş bulunabilir. Kurumsal bir şirkette iş bulduğunuzda ise elemanlarına çalışma izni sağlayabiliyor.

Bu alanda İrlanda dil okulu çalışma izni dışında kurumsal firmalarda iş bulduğunuzda sözleşmeniz bitene kadar ülkede kalmanıza da müsaade ediliyor. Tüm bunların yanında öğrencilerin iş bulma imkânları girişkenlikleri ve özellikleri de İngilizce seviyeleri ile doğru orantılıdır.

Alanınız dışında geçici işlerde çalışabilir ya da kendi alanınızda part time olarak iş bulabilirsiniz. Online olarak Jobs.ie, irishjobs.ie, jobgalleries.com adresleri üzerinden bir sayfalık basit bir CV hazırlayarak online olarak iş fırsatlarından faydalanabilirsiniz.

Bu şekilde part time çalışarak kendi masraflarınızı çıkarabilir ve İrlanda’da kaliteli bir İngilizce eğitimini çok daha ekonomik hale getirebilirsiniz. Sıcakkanlı ve yardımsever insanları ile İrlanda pek çok avantajı bir arada sunan bir dil eğitimi seçeneği olacaktır.

Yorumlar

/* ]]> */