İrlanda'ya Gitmeden Önce

Dil Eğitimi İçin İrlanda Vize Rehberi

İrlanda’da dil eğitimi alabilmek için iki farklı vize türüne başvurulur. Bunlardan biri C tipi vizedir ve bu vize 90 günden kısa süren seyahatler içindir; çalışma izni yoktur. 90 günü aşan seyahatlerde ise D tipi vizeye başvurulur. D tipi vize sahiplerinin programları 25 hafta ve üzeriyse çalışma izni alabilirler.

 

İrlanda’da İngilizce dil eğitimi almak  için İrlandanın En iyi Dil okullarını sizler için biraraya getirdik. İncelemek İçin Tıklayın…

 

İrlanda Dil Eğitimi Vizeleri

Başlangıçta 12 hafta eğitim ile sınırlı olan Pilot vize uygulamasının eğitim süresi 2013 yılında 24 haftaya çıkartılmıştır.

İrlanda’da dil eğitimi vizesine başvurabilmek için (Gerek “C” gerekse “D” tipi vize için) haftada minimum 15 saat eğitim içeren bir programa kayıt olunmalıdır.

irlanda vize işlemleri

Peki süreç nasıldır ve gerekli evraklar nelerdir?

 

Kayıt ve Vize Süreci

United Towers danışmanları tarafından birkaç kez ziyaret edilerek seçilmiş en kaliteli eğitim kurumlarından sizin için uygun olanına karar verdikten sonra danışmanınızla birlikte ilgili okulun kayıt formunu doldurmanız ve imzalamanız yeterlidir.

İmzalı kayıt formunuzu danışmanınız ilgili okula iletecek ve vize başvurusundan önce okul ücretlerinin ödenmesi gerektiği için bu ödemeyi yapabilmeniz adına okuldan faturanızı getirtecektir.

(United Towers,  öğrencilerinin maddi anlamda mağdur olmaması için şeffaf ödeme politikası uygulamaktadır ve bu politika gereği okul ücretlerini öğrencilerinden tahsil etmeyip doğrudan ilgili okulun hesabına ödemelerine yardımcı olur. Böylece öğrencilerimiz okuldan aldıkları hizmetlerin ve bedellerinin tamamını bilirler.)

Bu faturanın ödemesini yaptıktan sonra danışmanınız uygun evrak listesini size iletecek ve siz bu evrakları topladıktan sonra da vize başvurunuz yapılacaktır. Vize başvuruları Ankara’daki İrlanda Büyükelçiliği’nde değerlendirilmekte olup Büyükelçilik doğrudan başvuru kabul etmemektedir.

Vize başvuruları Büyükelçilik’in belirlediği Ankara, İstanbul, İzmir ve Gaziantep VFS Global vize başvuru merkezlerinden yapılmaktadır. İrlanda vize harcı 82 Euro’dur. Bu ücretler haber verilmeksizin değiştirilebilir.

Vize başvurunuzun Konsolosluk tarafından değerlendirilmesi ortalama 10 gün sürmektedir-yaz ayları gibi yoğun gibi dönemlerde bekleme süresi 15 iş gününü bulabilmektedir- ve bu süre zarfında Konsolosluk’un, vize başvuru merkezi aracılığıyla ekstra evrak talep etme hakkı vardır.

Vizeniz sonuçlandığında danışmanınız ilgili okula bilgi verecek ve okulla birlikte sizin için yapılması gereken son ayarlamalar gerçekleştirilecektir. Bu işlemden sonra da uzman danışmanınız İrlanda’ya gidişinizden dönüşünüze kadar yapmanız gereken işlemler ve karşılaşabileceğiniz durumlarla ilgili sizlere oryantasyon yapıp en iyi şekilde eğitim almanıza olanak sağlayacak şekilde sizleri hazırlayacaktır.

Türkiye’den aldığınız vizedeki tarihler vize süreniz değil Türkiye’den İrlanda’ya gitmeniz gereken tarih aralığını belirtir, İrlanda girişinizde; vizeniz “C” Tipi ise İrlanda’dan çıkmanız gereken son tarih, “D” Tipi ise de oturum başvurusu yapmanız gereken son tarih pasaportunuza basılacak olan bir damgaya yazılacaktır.

İrlanda Vize İşlemleri için gerekli evraklar

İrlanda vize evrakları şunlardır:

* Vize başvuru formu ve Questionnaire formu (25 hafta ve üzeri için)-United Towers Danışmanları tarafından doldurulacaktır.

* Talep ettiğiniz vizenin bitiş tarihinden itibaren 1 yıl geçerli pasaport Pasaportunuzun işlem görmüş (vize, mühür) sayfalarının fotokopileri

* Nüfus cüzdanı fotokopisi

* Eğer eski pasaportunuz varsa, tüm işlenmiş sayfaların fotokopisi ibraz edilmelidir. Eğer daha önceden başvuruda bulunduğunuz ülkeden vize talebiniz kabul görmemişse, kabul görmeme sebebini açıklayan mektubun aslını başvurunuzda bulundurmanız gerekmektedir. Kabul görmemiş vize talebinizi gizlediğiniz takdirde, İrlanda vize başvurunuz kabul görmeyecektir.

* Tamamı doldurulmuş checklist (United Towers tarafından doldurulacaktır.)

* Son 6 ay içinde çekilmiş 35×45 mm boyutlarında tercihen biyometrik ve beyaz fonda çekilmiş 2 adet fotoğraf

* İngilizce niyet mektubu.

Niyet mektubunda hangi amaç için eğitim alınmak istediği anlatılmalıdır. Niyet mektubu ayrıntılı olmalı; şu ana kadar aliñan eğitimler, iş durumu, masrafları karşılayan biri varsa eğitim gören kişiye neden sponsor olduğu hakkında bilgi vermelidir. Bireye özgü ve samimi olmalı, eğitim görmek için neden İngiltere’nin tercih edildiği destekleyici sebepler belirtilerek ifade edilmelidir.

* İrlanda’daki eğitim kurumunuzdan, oradaki eğitiminizin içeriği ve süresini gösteren belge (United Towers tarafından getirtilecektir.)

* İrlanda’daki eğitim kurumuna ödemenizin yapıldığını gösteren belgeler (Dekont ve okuldan onay yazısı)

* Öğrenciyseniz öğrenci belgesi ve transkript/Mezunsanız diploma ve transkript (diploma henüz alınmamışsa Geçici Mezuniyet Belgesi de alınabilir.)

* Başvuru sahibine veya ailesine ait finansal belgeler (lütfen eksiksiz şekilde tamamlayınız.)

* Masrafları karşılayacak kişi tarafından imzalanmış sponsor yazısı

* Sponsorun şirketi varsa ya da masraflar bir şirket tarafından karşılanacaksa şirkete ait vergi levhası, imza sirküleri, faaliyet belgesi ve sicil gazetesi fotokopileri ve son 6 aylık şirket hesap hareketleri

* Sponsorun banka cüzdanlarının aslı ya da banka tarafından onaylanmış son 6 aya ait banka hesap dökümleri, bankada bulunan hesabınızı gösteren banka mektubu

* Maaşlı çalışan sponsorlar için son 3 aya ait maaş bordrosu, sigorta işe giriş bildirgesi ve şirketin antetli kağıdında olmak üzere ‘burada çalışmaktadır’ yazısı, sigorta hizmet dökümü (SGK’dan ya da kurumdan alınmalı; barkodlu, kaşeli ve imzalı olmalıdır.) Ayrıca çalışılan şirkete ait vergi levhası, imza sirküleri, faaliyet belgesi ve sicil gazetesi fotokopileri istenir.

* Emekli sponsorlar için Emekli Kartı, emekli hizmet dökümü (İlgili kurumdan alınmalı, kaşeli ve imzalı olmalıdır.) ve son 6 ayın banka hesaplarının özeti (emekli maaşın yattığı banka); mevcut ise diğer geçim araçlarını gösterir belgeler

* Varsa tapu, araba ruhsatı ve kira sözleşmesi fotokopileri

* 25 hafta ve üzeri başvurularda başvuru sahibinin ya da sponsorunun hesabında min. 7000 € bulunmalıdır.

Finansal dökümanlarla ilgili not:

Banka hesabınıza yakın zamanda açıklayamadığınız para aktarımları kabul edilmiyor olarak değerlendirilecektir veya faiz hesabı ise; bankadan alınmış bozulabilir bir hesap olduğunu kanıtlayan bir yazı eşliğinde vadeli hesap kabul edilecektir.

Başvuru sahibi çalışıyor ise İrlanda’daki eğitimi süresince izinli olduğu ve döndükten sonra aynı

işyerinde çalışacağını belirten İngilizce yazı (eğer böyle bir yazı alınamayacaksa; şirketten, başvuran hakkında bir iyi niyet/referans yazısı alınması tavsiye edilir.).Yazı ayrıca; ne kadar süredir işyerinde çalışıyorsunuz, hangi tarihler arasında İrlanda’da olacağınızı, gitmenizde herhangi bir sakınca görülmediği gibi bilgileri de içermelidir. Bu yazı antetli kağıtta yazılı olup işyeri telefonu ve adresi yazılı olmalıdır.

sigorta işe giriş bidirgesi, sigorta dökümü (SGK’dan alınmış barkodlu, kaşeli ve imzalı) son 3 aya ait maaş bordrosu ve çalıştığı şirketin ticari evrakları (vergi levhası, imza sirküleri, faaliyet belgesi ve sicil gazetesi)

 • Eğer daha önceden aliñan İngilizce eğitim varsa bunu belgeleyen sertifika ve bilgilendirme yazısı (diğer başka sertifikalar da eklenebilir.)
 • İngilizce CV (25 hafta ve üzeri öğrenciler için geçerlidir.)
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği (Nüfus Müdürlüğü’nden alınmalı, kaşeli ve imzalı olmalıdır.)
 • İrlanda seyahatiniz boyunca geçerli olan seyahat ve sağlık sigortası (Talep edilirse United Towers bu konuda hizmet sunmaktadır.)
 • Uçak rezervasyonu (United Towers yaptıracaktır.)
 • Erkek adaylar için askerlik durumunu gösterir belge
 • 18 yaşın altındaki bir çocuğun seyahat edeceği durumlarda her iki ebeveynin izni gereklidir. Ebeveynler tarafından imzalanan muvafakatname, izin veren ebeveynin imzasını gösteren pasaportunun ya da nüfus kağıdının bir fotokopisi ile teslim edilmelidir. Eğer çocuğun vesayetinin tamamı bir ebveyne ait ise, çocuğun vesayetinin kendine verildiğini gösteren mahkeme kararı gösterilmelidir.
 • Evliyseniz evlilik cüzdanı fotokopisi
 • Vize ve hizmet ücreti 82 Euro’dur. Masraflar sadece Euro olarak başvuru esnasında ödenir.

 

Notlar:

 • Metin içeren evraklar İngilizce olmalı veya yeminli bir tercüman tarafından tercüme edilmiş olmalıdır. Bunun ek maliyet gerektireceği unutulmamalıdır. United Towers, bu konuda hizmet sunmaktadır.
 • Başvuru esnasında bütün evrakların eksiksiz bir şekilde ibraz edilmesi, vize almanızı garantilemez. Unutmayınız ki İrlanda Büyükelçiliği vize konusunda tek yetkili makamdır ve hiçbir şekilde ödemiş olduğunuz vize ücreti ve servis bedeli iade edilmez. Başvuru sırasında; yetkili makamlar, sunulan evrakların dışında ekstra evrak isteme hakkına sahiptir.

pasaport kontrol 

Oturum Başvurusu

“D” Tipi vize alan tüm öğrencilerin, İrlanda’ya girişte pasaport kontrol görevlisi tarafından pasaportuna basılan tarihten önce oturum başvurusunu yapması gerekmektedir. Oturum başvurusu için online olarak randevu alınması gerekmektedir ve randevuların dolması ihtimaline karşı mağdur olmamanız için İrlanda’ya girişinize en yakın tarihte bu randevuyu almanızı tavsiye ederiz. Online randevunuzu almayla ilgili danışmanınız size yardımcı olacaktır fakat yine de bazı bilgileri bilmenizde fayda var.

Dublin’de yaşayacaksanız oturum başvurunuzu Dublin şehir merkezindeki Burgh Quay kayıt ofisinde, Dublin dışında yaşayacaksanız da bu ildeki GARDA polis istasyonu içerisindeki kayıt ofislerinde başvurunuzu yapmanız gerekmektedir. Yine sizin gitmeniz gereken kayıt ofisini danışmanınız size iletecektir.

Başvurunuz esnasında yanınızda götürmeniz gereken evraklar şu şekildedir;

– Randevu onay e-mail çıktınız– Pasaportunuz.
– Eğitim kurumunuzdan alacağınız orijinal kayıt belgeniz.
– Eğitim kurumunuzdan alacağınız, tüm ücretlerinizi ödediğinizi belirten orijinal evrak.
– Özel sağlık sigortası poliçeniz. (Bu sigorta 90 günü aşan eğitim başvurularında okulunuz tarafından yapılmaktadır, vize de kullanacağınız seyahat sağlık sigortasından farklıdır.)
– 300 euro başvuru ücreti. (Bu ücret sadece kredi kartıyla ödenmektedir.)

Ortalama bir saat kadar sürecek olan başvuru işlemlerinizde parmak iziniz, fotoğrafınız gibi kişisel detaylarınız alınacaktır ve başvurunuz sonucunda GNIB kart denilen oturum kartınız size verilecektir. Çalışma izni alınabilen bir programa kayıt olduysanız bu kartı aldıktan sonra çalışmaya başlayabilirsiniz.

Çalışıp çalışamayacağınızdan emin olamıyorsanız GNIB kartınızın görüntüsünü danışmanınıza iletmeniz halinde size İrlanda’da çalışıp çalışamayacağınızı iletecektir. Eğitim değişikliği, adres değişikliği ya da isim değişikliği, kartınızın zarar görmesi ya da kaybolması gibi durumlarda oturum başvurusu yaptığınız merkeze bilgi vermeniz gerekmektedir.

Daha önce İrlanda’da bulunmadıysanız size verilecek olan vize tek girişli olacaktır. Yani İrlanda’dan eğitiminiz bitmeden çıkış yapmanız halinde tekrar girebilmek için kendi ülkenizden yeni bir vize başvurusu yapmanız gerekecektir. Eğer “D” Tipi vizeniz varsa ve İrlanda’dan eğitiminiz süresi içinde çıkış yapmak isterseniz, vize süreniz içinde tekrar giriş yapabilmek için İrlanda’dan çıkmadan tekrar giriş vizesine başvurmanız gerekmektedir. Tekrar Giriş Vizesi’ne başvurabilmek için önce GNIB kartınızı almanız gerekmektedir.

Tekrar Giriş Vizesi başvurusunu taahhütlü posta (registered post) ya da online randevu alarak Burgh Quay’daki Public Office’den yapabilirsiniz fakat göçmenlik bürosu bu başvuru için ilk yolun posta olmasını tercih ediyor.

Gerekli Evraklar

Başvurunuzda aşağıdaki evrakları Burgh Quay’a taahhütlü posta ile postalamanız gerekmektedir.

– Doldurulmuş ve imzalı Tekrar Giriş Vizesi başvuru formu.
– İrlanda’ya girişte kullandığınız pasaportunuz. (Bu pasaportunuzun süresi bittiyse yeni pasaportunuzu da postalamalısınız.)
– 100 Euro tekrar giriş vize harcı. (Sadece posta havalesi ya da banka çeki kabul edilmektedir ve 100 Euro’yu aşan ödemeler kabul edilmemektedir.)
– GNIB kartınız.
– 2 adet, 6 aydan eski olmayan İrlanda vize fotoğrafı (Bu fotoğrafı İrlanda’dan çektirecekseniz pasaport fotoğrafı olarak istemeniz yeterli, bu fotoğraflardan birinin arkasına okunaklı şekilde adınızı soyadınızı    yazmanız gerekmektedir.)
– Bazı durumlarda eğitim aldığınız kurumdan öğrenci belgeniz ve tatil izin yazısı da istenebilir, bu sebeple tekrar giriş vizesine başvurmadan önce danışmanınızı haberdar edin ki böyle bir belge ihtiyacı       olursa hemen sağlansın.

Tekrar giriş vizeleri ortalama 10 iş gününde sonuçlanır, bu başvurunun posta yolu ile size ve başvuru ofisine ulaşmasının da toplamda 4 gün sürebileceğini göz önüne alarak başvurunuzu yapmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca değerlendirme sürecindeki olası gecikmelerden dolayı göçmenlik bürosu tekrar giriş vizesi işleminiz sonuçlanmadan seyahatiniz için biletlerinizi almamanızı tavsiye etmektedir.

Tekrar giriş vizesine başvuru yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri başvuru formunuza adresinizi doğru ve okunaklı olarak yazmanızdır çünkü değerlendirilen başvurunuz bu adrese geri gönderilecektir. Yine ilgili görevlinin başvurunuzu yaparken ya da değerlendirme sürecinde sizden ekstra evrak talep etme hakkı vardır.

 

 

 

3 Yorumlar

Yorumlar

/* ]]> */