İrlanda Cumhuriyeti İrlanda'da Yaşam İrlanda'ya Gitmeden Önce

İrlanda da Dil Okulu Okumanın Faydaları

Herhangi bir yabancı dili anadiliniz gibi öğrenmek için en doğru seçenek, yabancı dilin konuşulduğu ülkede dil eğitimi almaktır. Bu konuda ülkeler arasında çok fazla seçenek bulunmaktadır. Bunların arasında tercih yaparken; ülkenin yaşam şartlarını v e eğitim masraflarını düşünmek zorundasınız. Özelikle İngilizceyi öğrenmek için tercih edebileceğiniz ülke hiç kuşkusuz İrlanda’dır. İrlanda İngiltere’ye yakın bir ülke olduğundan ve ülkede farklı ülkelerden gelen kişilerin yaşıyor olması, İngilizce dilinin konuşulmasına neden olmaktadır. İngiliz kültürünü daha yakından görebileceğiniz İrlanda da İngilizce dil eğitimi almak, büyük bir fırsattır. Farklı kültürlerin aksanlarını öğrenmek, o ülkenin insanları ile bir arada sosyalleşerek dil eğitimini geliştirebilirsiniz. Dil eğitimi almak için diğer Avrupa ülkelerini tercih eden öğrenciler, bütçeye daha uygun olan İrlanda’yı tercih etmeye başlamışlardır. Ülkenin turizm potansiyelinin olması, sıcakkanlı insanları ve kaliteli dil eğitimi ile popüler hale gelmiştir. Ülkenin ulaşım ağının gelişmiş olması da ülkede dil eğitimi almak için avantaj sağlayan unsurlardan biridir.

İrlanda da Eğitim

İrlanda’nın dil eğitimi veren çok fazla şehri bulunmaktadır. En popüler şehirleri; Belfast, Dublin, Cork ve Limerick olarak sıralayabiliriz. İrlanda’nın bölgeleri arasında, her programa göre okullar yer almaktadır. Okullar bölümlerine göre ve programlarına göre farklılık göstermektedir. Ortaokul yaş grubundan, alanında uzman olmak isteyen kişilere kadar, farklı programlar düzenlenmiştir. Sınav dönemleri için sınavlara hazırlık programlarının yer aldığı okullar bulunmaktadır. Yaş grubuna göre verilen eğitim programını doğru tercih ederek, hayalinizdeki eğitimi alabilirsiniz. Özellikle üniversiteler en çok tercih edilen ve önemsenen bölümlerdir. Liseye gelmiş öğrenciler, başarılı bir şekilde mezun olarak, üniversiteye rahatlıkla girebilmektedir. Yurt dışından gelen öğrenciler, liseyi ülkede okumadan direk üniversiteye gidebilmek için belli şartları sağlayabiliyor olması gerekmektedir. İngilizce yeterliliği önemli bir unsurdur. 25 haftalık dil eğitimini tamamladıktan sonra, ülkede üniversite eğitimi alabilir veya çalışabilirsiniz. İrlanda da çalışabilmek için istenen sürelerde dil eğitimini tamamlamış olmak gerekmektedir. Diğer istenen belgeler de çalışılacak kuruma göre istenmektedir. Detaylı bilgi ve araştırma için bu konularda tecrübe sahibi olmuş danışmanlara başvurabilirsiniz.

İrlanda da Yaşam

Avrupa’da yaşam şartları her ülkeye göre değişiklik gösterir. Amerika, İngiltere ve Almanya gibi Avrupa ülkeleri, yaşam standartları yüksek ülkelerden bazılarıdır. İngiltere’ye yakın bir ada olan İrlanda adası, 5 milyon nüfusu ile çok ekonomik bir ülkedir. Son zamanlarda dil eğitiminde popüler olarak ön plana çıkan ülkeye, çok fazla başvuru vardır. Yaş grubu fark etmeksizin İrlanda’da İngilizce dil eğitimi almak isteyen birçok öğrenci bulunmaktadır. Eğitim sistemi olarak üst seviyede olan ülke, sadece bu konuda popüler değildir. Tarihi, doğası, insanları ve yaşam şartları göz önünde bulundurulduğunda, pişman olmadan yaşayabileceğiniz bir ülke olarak karşımıza çıkmaktadır. Seyahat amaçlı ziyaret edenler, yaz tatillerini verimli geçirmek isteyenler ve eğitim almak isteyen kesim olarak farklı gruplara ayrılan insanlar, ülkeye geldikten sonra, memnun bir şekilde ülkelerine dönmektedir. Ülkenin ekonomik olması en önemli nedenler arasında yer almaktadır. Öğrencilerin bütçelerine uygun fırsatlar sunan eğitim kurumları, restoran gibi mekanlar yer almaktadır. Eğlenceye düşkün olan İrlandalılar, geç saatlere kadar güvenilir bir şekilde eğlenebilmektedir. Dünya ülkeleri arasında, en güvenli ülke seçilmiş olan İrlanda, her bakımdan cazip bir ülkedir. Turlar düzenlenerek, bölgeyi daha yakından tanıma fırsatını bulabilirsiniz. İşsizliğin olmadığı ülkede, çalışarak bütçenize katkıda bulunabileceğiniz çok fazla iş imkanları yer almaktadır. Hangi meslek alanında uzman iseniz ona uygun çalışabileceğiniz iş bulabilirsiniz.

İrlanda’ya Seyahat Edecekler İçin Öneriler

İrlanda’ya eğitim için giden öğrenciler, özellikle konaklama konusunda tedirgin olmaktadır. Ev kiraları ve yurtlar konusunda bilgi sahibi olmak isteyerek, gönül rahatlığıyla eğitim almak istemektedirler. Daha önce ülkede dil eğitimi almış olan kişilerin yorumlarına göre hareket ederek, tecrübelerinden faydalanmak gerekir. Bu konuda daha fazla yardımcı olabilecek danışmanlar, İrlanda’ya eğitim için çok fazla öğrenci göndermiştir. Her birinin yorumlarına göre size en uygun konaklama seçenekleri konusunda doğru tercihi yapmak size kalmış bir durumdur. Genellikle aile yanında kalmak öğrenciler için daha ekonomik bir durumdur. Okula yakın bölgelerde yurtlar varsa, mutlaka yurt doğru bir seçenektir. Ev kiraları yüksek olduğundan çok fazla tercih edilmeyen konaklama seçenekleri arasında yer almaktadır. Eğitime önem veren İrlanda’nın tüm şehirlerinde, öğrencilere uygun farklı konaklama seçenekleri bulunmaktadır. İrlanda’ya tatil yapmak için gelecekler, hava şartlarının ılıman olmasına rağmen, yağışlı olduğunu da göz önünde bulundurmaları gerekir. Genellikle bulutlu gün sayısı haftanın 3 günüdür. Parkları ve bahçeleri, dinlenerek bisiklet ile seyahat edebileceğiniz ortamlara sahiptir. Uzun süre vakit geçirebileceğiniz doğal mekânlardan biridir.

İrlanda Vizesi

Yurtdışında eğitim almak veya seyahat gibi bir planınız bulunuyorsa, o konu hakkında önceden araştırma yapmak gerekmektedir. Eğitim alınacak okul için internet sitesinden araştırma ve başvuru yapmak gerekmektedir. Bir diğer önemli noktada konaklama tercihine karar vermektir. Okuldan onay alındıktan sonra vize işlemleri süreci başlamaktadır. Vize işlemleri uzun süren bir süreci kapsamaktadır. İrlanda vizesi almada; öğrenci vizesi ve vize olmak üzere iki farklı şekildedir. Öğrenci vizesi için farklı belgeler gerekmektedir. İrlanda vizesi alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de, İrlanda’nın hangi bölgesine seyahat edeceğinize göre vize almaktır. Ülke kuzey ve güney olmak üzere iki kısıma bölündüğü için,, her iki bölge için farklı vizeler gerekmektedir. Kuzey İrlanda İngiltere’ye bağlı olduğu için seyahat edeceğiniz bölge Kuzeyde kalıyorsa, İngiltere vizesi almanız gerekmektedir. Güney İrlanda bağımsızlığını kazanmış bir ülkedir. Bu yüzden kendine ait vizesi yer almaktadır. Her iki bölgenin vizesinin ayrı olması, dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer almaktadır.

İrlanda da Eğitim Masrafları

Ülke diğer Avrupa ülkelerine göre bütçeye uygun olduğundan, çok fazla başvuru gerçekleşmektedir. Yaşam standartları yüksek bir ülke olması, insanların ihtiyaçlarını karşılayabilecek seviyede olması, ülkeyi daha cazip bir hale getirmektedir. Eğitim masrafları, konaklama, yeme- içme ve yaşam masrafları bakımından kolaylık sağlayan unsurlar yer almaktadır. Ülkede eğitim almadan önce, İrlanda da yaz okulu alarak, ülkeye alışmak doğru bir seçenektir. Bu sayede ülkenin insanları ile tanışarak, sosyalleşerek, ülkeye önceden ayak uydurabilirsiniz. Genel olarak ülkeye uyum sağlamak çok kolaydır. Sıcakkanlı insanların tavırları ve yaklaşımları sayesinde, kısa sürede ülkeye alışabilirsiniz. Her konuda yardımcı olabilecek danışmanlar, İrlanda da yer almaktadır.

 

Yorumlar

/* ]]> */