Güney İrlanda İrlanda Cumhuriyeti İrlanda'da Yaşam İrlanda'ya Gitmeden Önce Kuzey İrlanda

İrlanda Cumhuriyeti Hakkında Önemli Bilgiler

İrlanda Cumhuriyeti
İrlanda Cumhuriyeti

4,773 milyon nüfusa sahip İrlanda Cumhuriyeti, kısaca İrlanda; Britanya adalarında yer almaktadır. Bulunduğu coğrafi konumu gereği, İngiltere’ye çok yakın bir ülkedir. Tarihsel süreçte İngiliz sömürgesi altında kaldıklarından, kültürleri ve konuştukları dil olarak İngiltere ile benzerlik gösterirler. Sömürge altında kalmadan önce, fakirlik ve kıtlık yaşayan bir ülke olarak tanınmazken, son zamanlarda gelişen ekonomisi ile biranda adını duyurmayı başarmıştır. Yaşanan ekonomik patlama sonucu, her alanda adını duyurduğu gibi İrlanda eğitim sistemini de dünyaya tanıtmıştır. İrlanda; 30’u aşkın şehrinde yer alan farklı yaşam tarzları ve dil okulları ile dikkat çekmektedir. Coğrafi bakımdan ada ülkesi olduğundan, ılıman bir iklime sahiptir.

Genellikle kış ayları yağışlı geçer. İrlanda ülkesine ulaşım çok rahat bir şekilde gerçekleşmektedir. Havaalanına iniş yaptıktan sonra, istediğiniz araçla merkeze gidebilme imkânınız bulunmaktadır. Ülkede tarihi birçok yer olduğu gibi doğal güzellikleri de büyüleyicidir. Gezilecek ve görülecek çok fazla yeri bulunur. 32 ilçenin bazı bölgelerinde İrlanda’ca konuşulurken, çoğunlukla İngilizce dili hâkimdir. İngilizce dilini çok net ve anlaşılır konuşmaları, her geçen gün, İrlanda dil okulları öğrenci sayısının artmasına neden olmaktadır. İrlanda Cumhuriyeti, bağımsız bir ülke olarak, mutlu insanların yaşadığı ve tüm dünyaya adını duyurmayı başarmış ülkelerden biri olarak yer almaktadır. Ülke bu yüzden yaşanabilir bölge olarak anılmaya başlamıştır.

İrlanda’nın Tarihi

Keltler; yani İrlandalıların atası, İrlanda’yı demir çağında keşfedip yerleşmiş olan bir topluluktur. Bölgeye 430’lu yıllarda gelen Saint Patric; Hıristiyanlık dininin yayılmasında etkili kişilerden biridir. Bu yüzden her yıl Saint Patric’i anma törenleri düzenlenir. 800’lü yıllara doğru gelindiğinde Britanya adalarında yer alan İrlanda; Vikingler tarafından ele geçirilmeye çalışılır. Tam olarak ele geçirilemeyen ada, Normanlar tarafından akına uğrar. Yaklaşık olarak 14. Yüzyılda; İngilizlerin sömürüsü altında kalan İrlanda halkı, zamanla İrlanda’ca ve İngilizce dilini konuşmaya başlar. Tarihte çok fazla sömürü altında kalmış ve kıtlık yaşamış halk, son zamanlarda ilerleyen ekonomisi sayesinde refaha ulaşmıştır.

 

Osmanlının İrlanda İle Ortak Tarihi

İrlanda ve Osmanlı arasındaki ilişki; İrlanda’nın kıtlık ve fakirlik yaşadığı dönemde, Osmanlı imparatorluğunun başında yer alan Sultan Abdülmecid’in; İrlanda’ya gemiler dolusu yardım göndermesi ile başlar. Bu yardım sayesinde İrlanda’da binlerce kişi kurtulur. Bu olay sonucunda Türklere karşı sempati besleyen İrlanda halkı, Türk gemicilerin yer aldığı binaya, şükran plaketi sunmuşlardır. Hatta takımlarında ay ve yıldız simgesini kullandıkları görülebilir.

İrlanda’da Gezilecek Yerler

İrlanda denildiğinde akla gelen Dublin şehri dışında, çok fazla gezilecek yerler bulunmaktadır. Dublin’in Kuzeydoğusunda yer alan Howth sahil kasabası, yürüyüş yapmak için en güzel yerlerden biridir. Yol boyunca yürüyüş sırasında, Cesur Yürek filminin savaş sahnelerinin çekildiği Wicklow dağlarını görebilirsiniz. İrlanda’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Kılkenny antik kenti, Dublin’e 2 saat uzaklıkta yer almaktadır. Manzarası ve turistlik bir yer olması nedeniyle, özellikle hafta sonları kalabalık olmaktadır.

Clıffs Of Moher; İrlanda’nın güneyinde yer alan ve muhteşem manzarası ile dikkat çeken bir bölgedir. Falezler ve uçurumlardan oluşan muhteşem manzarası ile dikkat çeken bölge, en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Harry Potter filminin bazı sahneleri burada çekilmiştir. İrlanda’nın muhteşem doğası ve tarihi birçok filmde işlenmiştir. İrlanda’nın şehirlerinden biri olan ve ayrıca ülkeye başkentlik yapan Dublin kenti; doğal ve tarihi güzellikleri ile dikkat çekmektedir. Patricks Katedrali, İrlanda müzesi ve Dublin kalesi bir diğer görülebilecek yerler arasındadır. Doğal parkları ve tarihi binaları, günümüze kadar korunabilmiştir.

İrlanda’da Yaşam Şartları

Avrupa ülkeleri arasında yaşanabilir ülke olarak seçilen İrlanda; nehir kıyısında muhteşem manzarası ile herkesi kendisine hayran bırakan bir ülkedir. Özellikle İrlanda’da dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin tercih ettiği ülkelerden biridir. Giderek yükselen ekonomisi ile Avrupa ülkeleri arasında ön plana çıkmayı başarmıştır. Hareketli yaşam tarzını tercih eden ve modern şehirlerinden biri olan Dublin; her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Ülkede genel olarak insanların hepsi mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmektedir. İrlanda sokaklarının samimi görünümü ve sıcakkanlı insanların yaklaşımı ile yaşanabilir bir ülke olarak adını duyurmuş bir ülkedir.

İrlanda’nın 32 şehri arasında en kozmopolit şehri olan Dublin; tüm dünya ülkeleri tarafından bilinen bir kentidir. Bölgede çok sayıda İrlanda dil okulları bulunur. Şehrin bu kısmı hareketli yaşam tarzı ile bilinir. Özellikle gece geç saatlere kadar eğlence devam etmektedir. 25 yaş ve altı genç kesimin yer aldığı Dublin’de; bilim, sanat ve teknoloji alanında farklı eğitim kurumları yer almaktadır. Özellikle İngilizce dil eğitimi almak isteyen öğrenciler, İrlanda dil kursu almak için Dublin’deki eğitim kurumlarına başvuruda bulunmaktadır. Kaliteli eğitim sistemi ve öğrenci kenti olarak anılan ülke, her yıl öğrenci ve turist akınına uğramaktadır.

İrlanda İnsanları

İrlanda; dünyanın kuzeyinde yer alan bir ada ülkesidir. Coğrafi bakımdan konumu gereği soğuk gibi görünen ülkenin iklimi insanı yanıltıcı niteliktedir. Ada ülkesi olması kış mevsiminin ılık geçmesinde etkilidir. Burada yaşayan insanlar cana yakın, misafirperver ve çok yardım severdir. Özellikle Türklere karşı ayrı bir sempatileri vardır. Ülkenin 32 kentinde yaşayan insanların tümü, konuksever ve yardımsever olması ile tanınır. Bu ülkeye başka bölgeden gelen insanlara karşı yaklaşımlarına bakıldığında, hiç yabancılık çekmeden kısa sürede ülkeye adapte olmalarına neden olmaktadır. Türk öğrencilerin, İngilizce dilini konuşmasını bilmelerine gerek kalmadan, rahatlıkla iletişim kurabilirler.

İngilizce dilini net ve anlaşılır bir şekilde konuşmaları, iletişimin daha güçlü olmasında etkilidir. İrlanda’da öğrenci olmak, konaklamak, seyahat için gelmek veya iş için gelmek, tercih edilebilecek en iyi ülkelerin başında gelmektedir. Avrupa’nın başka ülkelerinden gelen kişilerle de iletişim imkanı sunan ülke; kalıcı dostlukların oluşmasında etkilidir. Gerçek İrlanda insanlarını tanımak isteyen kişiler; İrlanda’nın bazı kentlerini ziyaret ederek tanışma fırsatını yakalamaktadır. Özellikle İrlanda’da meslek sahibi olmadan önce, İrlanda’ca dilinin bilinmesi zorunluluğu gereği, bu bölgelerde gerçek mutlu insanların yaşadığı İrlandalılardan, resmi dilleri olan İrlanda’ca dilini öğrenebilirsiniz.

İrlanda’nın Şehirleri

Ülke; Britanya adaları üzerinde kurulu ve 32 şehre sahip, 4 milyonu aşkın nüfusu ile tanınmaktadır. İrlanda’nın her şehrinde, şehrin kendine ait farklı özelleri yer almaktadır. Kişilerin yaşam standartları ve tarzına göre bu şehirlerden birinde yaşamak veya eğitim almak isteyen kişiler, önceden araştırma yaparak ülkeye seyahat etmektedir. İrlanda; yemyeşil ve tarihi doğası ile filmlere konu olmuş bir bölgedir. Neredeyse her bölgesinde tarihi dokuları görmek mümkündür. Ada ülkesi olduğundan, falezli kıyıları, ılıman iklimi ve natural park alanları ile ziyaretçilere, muhteşem bir görsel film sunmaktadır. Limerick, Cork, Waterford, Galway, Kilkenny, Derry, Lisburn, Newry,Belfast, Armagh ve Başkent Dublin olmak üzere farklı şehirleri bulunmaktadır. Dublin; içlerinde metropol bir şehir olarak ön plana çıkan kenttir. Tatil amaçlı veya eğitim amaçlı ülkeye gelen kişiler, bu kentlerden her kesime hitap eden şehri seçmektedir.

İrlanda kültürünü, mutfaklarını ve tarihini öğrenmek için çok fazla seçenek sunulmaktadır. Limerick, Cork, Dublin ve Galwey şehirleri, İrlanda’nın en bilinen kentleri arasında yer almaktadır. En büyük şehri ve metropol şehri Dublin iken, en eski antik kenti Kilkenny’dir. İrlanda; Dublin kentini akla getirmektedir. Burada çok fazla öğrenci ve genç kesim bulunmaktadır. İş imkanının olması ve hareketli yaşam tarzına sahip olması, bölgeyi daha çok tercih edilebilir hale getirmektedir. Dil eğitimi almak için en ideal bölgelerden biridir.

Konaklama ve yaşam şartları bakımından, her tercihe uygun imkanlar sunulmaktadır. Genellikle öğrencilere hitap eden ekonomik konaklama ve yemek fırsatları bulunmaktadır. Öğrenciler Dublin’e eğitim için geldiklerinde, yurtları ve aile yanında konaklamayı tercih etmektedir. Hem ekonomik hem de sosyalleşmede en etkili yöntemlerden biridir. Avrupa ülkelerinden birçok öğrenci Dublin’e eğitim amaçlı gelmektedir. Bu sayede farklı ülkelerden gelen kişilerle sosyalleşme imkanına sahip olunabilmektedir. Her mesleğe uygun iş imkanının bulunması nedeniyle de ülkede işsizlik sorunu bulunmamaktadır. İrlanda’ya gelip mesleğinde uzman olarak, ülkesine memnun bir şekilde dönen birçok kişi yer almaktadır.

 

İrlanda Coğrafyası Ve İklimi

İrlanda ülkesi; Avrupa ülkeleri arasında giderek popülerliğini arttırmayı başaran ülkelerden biridir. Eğitim ve turizm alanında giderek güçlenmiştir. Ülke; yılın her mevsimi farklı ülkelerden gelen kişileri ağırlamaktadır. Coğrafi konum olarak İngiltere’ye yakın olan ülke, İngiltere kültürünü benimsemiştir. İngiltere’de bulutlu gün sayısı daha fazla iken, İrlanda iklimi daha yumuşaktır. Kış ayları ılık geçerken, yaz aylarında belli dönemler yağışlı geçmektedir. Bu yüzden genelde İrlanda seyahati için yaz ayları önerilir. Yemyeşil vadileri, dümdüz ovaları ve film sahnesinden fırlamış gibi görünen dağları ve tepeleri, büyüleyicidir.

Ülkeye ulaşım çok kolaydır. İrlanda vizesine sahip olunması dışında, Hava yolunu kullanarak,  4 saatte merkeze varabilirsiniz. Başkent Dublin’e indikten sonra, karayolu araçlarından birini tercih ederek, gitmek istediğiniz kentte kısa süre içerisinde ulaşabilirsiniz. Eğer çevreyi gezmek istiyorsanız, bisiklet kiralayarak, bu sakin ve huzurlu şehri keşfedebilirsiniz. Ülkeyi keşfetme açısından, ziyaretçilere çok fazla seçenek sunulmaktadır. Ülkenin kolay ulaşılabilir coğrafyası ve iklimi sayesinde, her yıl milyonlarca kişi ülkeye giriş yapmaktadır.

Ülkenin sürekli yağış alması, yaz ve kış aylarında yeryüzünün yemyeşil olmasına neden olmaktadır. Irmakları, ovaları ve küçük tepeleri ile kartpostallarda göründüğü gibi bir ülkedir. İrlanda yemyeşil çayırlık alanlara sahip olsa da orman bölgeleri az yer kaplar. Coğrafi yapısı gereği hayvancılık en yaygın gelir kaynaklarında biridir. Ülke ada ülkesi olmasına rağmen balıkçılık fazla gelişememiştir. Ülkeye gelen kişiler; konaklama, eğitim, iş veya seyahat amaçlı geldiğinde, İrlanda’ya hayran kalmış bir şekilde ülkelerine geri dönmektedir. Bu özelliği ile şehrin büyüleyici doğası ve insanları sayesinde, ülke daha cazip bir hale gelmektedir.

İrlanda’da Ulaşım

Avrupa’nın ülkelerinden ve Türkiye üzerinden, İrlanda’ya ulaşmak çok kolaydır. Kısa süreli bir uçuş yolculuğu sonunda; Dublin’e ulaşarak, seyahat planınızı uygulayabilirsiniz. İrlanda vizesi almak için online başvuru yaparak, istenen belgelerin tamamlanarak, teslim edilmesi gerekmektedir. Bu sürecin daha kısa olması için erken başvuru önemlidir. Her şey eksiksiz  bir şekilde tamamlandıktan sonra İrlanda’da hangi bölgeye ne için seyahat yapacağınızı göz önünde bulundurarak, önceden kendinize bir plan oluşturmanız gerekmektedir. İrlanda’ya ulaştıktan sonraki süreçte, her anı en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz. İrlanda kültürünü ve insanlarını daha yakından tanıyabileceğiniz kentlerine seyahat edebilirsiniz. Türkiye üzerinden 4 saatlik uzaklıkta olan İrlanda’ya ulaşarak, tren, otobüs veya taksi kullanarak, istediğiniz bölgeye kısa sürede ulaşabilirsiniz. Ulaşım bakımından gelişmiş olan ülkede, trafik sorunu görülmemektedir. Bisiklet kiralayarak veya yaya olarak etrafı keşfedebilirsiniz.

Ülkede ulaşım yolları bakımından en rahat ve ekonomik olan yöntem araba kiralamaktır. Türkçe bilen özel şoförler eşliğinde ülkeyi keşfedebilirsiniz. İrlanda halkı İngilizce aksanını çok net konuşarak, ülkeye gelen kişilerle rahat bir şekilde iletişime geçmektedir. Bu yüzden İrlanda’da sorun yaşamadan, bir yerden bir yere ulaşım sağlayabilirsiniz. Yardımsever İrlanda insanları, ülkeye gelen ziyaretçilere tıpkı kendi ülkelerinde gibi hissettirmektedir. Ülkeye seyahat amaçlı, iş amaçlı veya eğitim amaçlı gelen kişiler, konaklama yerini önceden belirledikten sonra, bisiklet kiralayarak ulaşım sağlamaktadır. Ülkenin trafik akışı sol taraftan gerçekleştiğinden, alışana kadarki  süreçte toplu taşımaları kullanmanız önerilir. Toplu ulaşım araçları daha ekonomik olduğundan ve durakların yerlerinin belirgin olmasından dolayı, en çok tercih edilen ulaşım sistemidir.

İrlanda’nın iki katlı otobüsleri, konforludur. İrlanda’nın her bölgesine ulaştığından, çoğu kişiye daha ekonomik gelmektedir. Durak yerleri ve isimleri hakkında önceden hazırlıklı olduktan sonra, rahatlıkla okul, iş veya eve ulaşabilirsiniz. Tren ulaşımı biraz daha pahalıdır. İrlanda kıyı şeridinde, boydan boya tren hattı yer almaktadır. Ülkede taksiler, pahalı ulaşım araçları olarak kullanılıyor. Gideceğiniz bölge kısa mesafede ise bisiklet veya yürüyerek ulaşmanız tavsiye edilir. Veya otobüs durağı bulunuyorsa, otobüs ile kolayca ulaşım imkânından yararlanabilirsiniz. İrlanda şehirleri için ulaşım haritalarını inceleyerek, kendinize kolaylık sağlayabilirsiniz.

İrlanda Mutfağı

İrlanda yemek kültürü ile Türk mutfağı benzerlik gösterir. Genellikle et ve balık tüketimi çok yaygın olduğu gibi patates, neredeyse her yemeğin içinde veya yanında yer alır. İrlanda; domuz etini tüketen bir halk olarak, restoranlarda domuz etini yemeyen kişiler için farklı yemek seçenekleri sunulmaktadır. Sebze yemekleri ve meşhur muzlu tatlıları yöresel tatları arasında yer almaktadır. Fransız ve İngiltere kültürünün harmanlandığı İrlanda mutfağında, sebze ve etler harmanlanarak farklı yemekler ortaya çıkmaktadır.

Tarihte yaşanan patates kıtlığı nedeniyle, patates önemli gıdaları arasında yer almaktadır. Bu yüzden her yemeklerinde mutlaka patates bulunmaktadır.  Sodalı ekmek, Patatesli pırasa çorbası ve deniz mahsulleri, ülkenin geleneksel yemekleri arasındadır. Taze fasulye İrlanda’da en pahalı sebzelerdendir. İrlanda’nın tarihi sokaklarında yer alan restoranlarda, yemek kültürlerini tanıyabilirsiniz. İnsanların geleneklerine bağlı şekilde yaşamaları ve yemek kültürleri bakımından, Türkler ile benzerliğine şahit olabilirsiniz. İrlanda’nın her sokağında bar ve kafelere rastlayarak, meşhur içkilerini tadabilirsiniz. İrlanda’da konakladığınız bölgede, İrlanda yemekleri yapabilirsiniz. İrlanda pazarında her çeşit ürün yer almaktadır. Onun dışında büyük marketlerden de ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

İrlanda Hakkında İlginç Bilgiler

İrlanda ülkesinin ve insanlarının bu kadar ilgi çekici olmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Ülkede her hafta Patrick günün kutlanması geleneğine bakıldığında, Patrick’in İrlandalı değil de Britanyalı olduğu ortaya çıkmıştır. 16 yaşında İrlanda’ya getirilen Patrick, herkes tarafından İrlandalı olarak bilinmektedir. İrlanda tarihte yaşadığı fakirlik ve kıtlık sonucu birçok insan kaybetmiştir. Kıtlıktan önce ülkede yaklaşık olarak 8 milyon insan yaşarken, son yıllarda 5 milyon nüfusa kadar gelebilmiştir.

İrlanda’daki kutlanan cadılar bayramı, kutlanan festivallerden etkilenilmiş bir durumdur. Cadılar bayramı kutlamaları ile ölülerin ruhlarının geri gelebileceklerine inanılmaktadır. Dünyada en uzun isme sahip yer, İrlanda’nın Galwey şehrinde yer almaktadır. Dünyada en fazla kızıl saçlı insanın yaşadığı ülke İrlanda’dır. Genlerinin yapısı gereği, doğal kızıl saçlı kişilere rastlamak mümkündür. Ülkenin farklı kültüre ve ilginç hikayelere sahip olması, ülkeyi daha cazip bir hale getirmektedir. İrlanda’ya seyahat edecek kişiler, İrlanda’ya seyahat etmeden önce detaylı araştırma yaparak, ona göre hazırlıklı olmalıdır. Yolculuk yapacağınız bölge hakkında detaylı araştırma ve yol haritası çizerek, her bölgeyi verimli bir şekilde görebilirsiniz.

 

 

 

Yorumlar

/* ]]> */