Galway İrlanda Cumhuriyeti İrlanda Şehirleri İrlanda'dan Geldikten Sonra

Galway Şehrinde Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Yer

İrlanda Galway
İrlanda Galway

İrlanda’nın Galway şehri, ülkenin nehir kıyısında yer almaktadır. Şehrin tarihine bakıldığında, 15. Yüzyılda 14 aile tarafından yönetilmesi ile kabile adından gelen, kabileler şehri anlamına gelmektedir. Galway şehrinin adını aldığı aileler; yaşadıkları ve şehri yönettikleri sürece, birçok yapı inşa etmişlerdir.

Tarihi sokakları gezdiğinizde, sokaklara verilen isimlerde, bu ailelerin isimlerini görmeniz mümkündür. Şehrin sokakları ve mimari yapısına bakıldığında, ortaçağ mimarisinin hakim olduğu görülebilir. Sokaklarda tiyatro ve sanat gösterilerine yer verilerek, Galway halkı, geç saatlere kadar eğlenebilmektedir. Galway sokaklarında, rengârenk boyanmış mimari yapılara, barlara ve publara rastlamak mümkündür.

Renkli sokakları, eğlence dolu müzikleri ve sanat kokan şehir, büyüleyici bir şehir olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu şehirde hiç canınız sıkılmadan, uzun süre eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. İnsanları, muhteşem doğası ve ortaçağ tarihi ile cazip şehirlerden biridir.

Galway Şehrinde Neler Yapılır?

İrlanda’nın her şehrinde, eğlence dolu zamanlar geçirebilirsiniz. Her kentinde kişinin zevkine ve tarzına uygun farklı seçenekler bulunmaktadır. Galway kenti de bohem tarzını yaşamak isteyenlerin kentidir. Ülkede sanat, sokaklara taşmıştır. İnsanlarının rahat ve eğlenceli olması, yabancılara karşı misafirperver ve sıcakkanlı olması, şehri vazgeçilmez kılan nedenler arasındadır.

Galway kıyı şehri olduğu için, balıkçı kenti olarak bilinmektedir. Yemek kültürüne de yansıyan deniz mahsulleri ile yapılan farklı lezzetler, gurme gezginleri için birebir şehirlerden biridir.

Özellikle bölgeye has midye lezzetinin tadılması ve yan yana her sokakta yer alan publardaki eğlencenin kaçırılmaması gerekmektedir. Galway’in envai çeşit bira ve özel viskilerini tatmadan şehirden ayrılmamalısınız. Hafta sonları şehrin merkezinde geleneksel pazarlarda eğlenceli zamanlar geçirebileceğiniz gibi, birçok zanaat ürünleri, sebze, meyve ve çiftlik ürünleri satılmaktadır.

Şehirde her yıl sanat festivalleri, Edebiyat festivalleri, yemek festivalleri ve film festivalleri düzenlenerek, şehir geleneklerini yaşatmaktadır. Şehrin sokaklarında, at yarışları ve canlı müzik etkinlikleri düzenlenerek, insanlar eğlenceli zamanlar geçirmektedir.

Ülkeye seyahat için gelmeden önce, bu etkinliklere katılmak için festival zamanlarına göre seyahat ayarlarsanız, Galway şehrinde daha eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Galway şehrinde mutlaka görmeniz gereken çok fazla yer bulunmaktadır.

İrlanda’nın Galway Şehrinde Görmeniz Gereken 10 Yer

 

Galway Sanat Müzesi

Galway sanat müzesinde; birçok tarihi eserle ve kalıntıyla karşılaşmanız mümkün. Özellikle savaş ile ilgili çok fazla kalıntı görebilirsiniz. 1800 yılından itibaren Galway’a dair ne varsa, her şey bu sanat müzesinde sunulmaktadır. Koleksiyonlar, Galway teknesi ve şehir sineması hakkında bazı kısımların sergilendiği müze; şehrin kültürünü yansıtan unsurlarla doludur.

Ülkeye seyahat ettiğinizde, ilk olarak ziyaret edeceğiniz bölgelerden biridir. Burada şehrin tarihi ve kültürü hakkında bilgi aldıktan sonra kenti gezmek, daha anlamlı bir hal alacaktır. Pazartesi günleri hariç, haftanın her günü  ziyaretçilerine açık bir sanat müzesidir.

 

Galway Katedrali

1965 yılında yapılan Galway Katedrali; kemeri, taş işçiliği, mozaikleri ve vitray süsleri ile muhteşem mimari yapılardan biridir. Katedralin ses akustiği çok iyi bir şekilde ayarlandığı için bazı müzik etkinlikleri burada yapılmaktadır.

Katedral nehir kıyısında yer alarak, muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapmaktadır. Seyahat vaktini ayarlarken, müzik etkinliklerinin olacağı zamana denk getirebilirseniz, katedralin muhteşem akustiğini yaşayabilirsiniz. 

 

İspanyol Kemeri

Tarihte çok fazla savaş görmüş olan Galway, yıpranmış mimari yapılarına rağmen, ortaçağdan kalma yapıları halen günümüze kadar gelmeyi başarabilmiştir. İspanyol kemeri adı üzerinde, İspanya’nın saldırılarından korunmak amacı ile inşa edilmiş bir kemerdir.

1755 yılında gerçekleşen deprem ve Tutsunami sonrasında darbe alan İspanyol kemeri, şimdilerde yemyeşil doğa manzarası ile nehri manzarasını iç içe ziyaretçilerine sunmaktadır.

Çok fazla tahribata uğrayan kemerin bir kısmında yıkılmalar meydana gelince, bazı kesimleri yenilerek, turistlik bir alan haline getirilmiştir. Turlarda İspanyol kemerinin yok olmamış yapısını daha yakından görebilirsiniz.

 

Eyre Meydanı

Galway’in meydanı olan Eyre Meydanında; heykelleri, tarihi surları ve restoranları görmek mümkündür. Meydan; en iyi peyzaj ödülünü almıştır. Genellikle herkesin yürüyerek geçtiği meydan, Galway’in kalabalık bölgelerinden birisidir. Ülkenin mevsiminin ılıman olması, her mevsim çok sayıda ziyaretçinin gelmesine neden olmaktadır.

 

Thoor Ballylee

İrlandalı Nobel ödüllü şairlerden biri olan William Butler Yeats’a ait Thoor Ballylee kulesi, zamana yenik düşse de günümüze kadar sağlamlaştırılarak, ziyarete sunulmaktadır. Kış aylarının yağışlı olması nedeniyle, sadece yaz aylarında ziyaretçilerine açılmaktadır. Kule ev içerisinde yer alan hediyelik eşya dükkânlarını ziyaret ederek, ortaçağ mimarisine ait hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Ziyaretçilerin dinlenebilmeleri için kurulan küçük kafesinde oturarak, atmosferi daha yakından hissedebilirsiniz.

 

Kirwan’s Lane

16. yüzyıldan kalma muhteşem mimari yapısı ile dikkat çeken Kirwan’s Lane; Latin mahallesi olarak bilinmektedir. Taş duvarları, taş sokakları ve renkli ışıklandırmalı sokağı ile Galway’in merkezi sayılan bir bölge haline gelmiştir. Zamanla restore edilerek, sıcak bir atmosfer katan Latin sokağı, bohem tarzını sevenler için bir numaralı bölgedir. Kafe ve restoranlarının dekoratif ve tarihi dokusu, bohem tarzını yansıtan unsurlarla doludur. Bohem kültürünü daha yakından tanımak için mutlaka ziyaret etmeniz gereken bölgelerden biridir.

 

Salthill

Galway şehrine yakın mesafede yer alan Salthill; mavi bayrağa sahip bir plajdır. Taşlı ve kumlu plaj seçeneği ile her yaş kesiminin eğlenebileceği kumsal seçenekleri mevcuttur. Galway’in çoğu yaşlı kesimi, dinlenmek ve güzel vakit geçirmek için Salthill sahiline gelmektedir. Sahilde yürüyüş yapabilir, denize girebilir ve dinlenebilirsiniz.

Şehrin her dokusunda tarih ve tatil atmosferinin yer alması, yurtdışından gelen ziyaretçiler için büyük bir fırsat sunmaktadır. Seyahat için yaz mevsimini tercih ederek, tarihi gezinin yanı sıra plaj keyfini de yaşama imkanı bulabilirsiniz.

 

Nora Barnacle Evi

Nora Barnacle; Yazar olan James Joyce’nin Galway’li eşidir. Yazar 1882 yılında dünyaya gelmiş ve 2. Dünya savaşını yaşamış olan yazarlardan biridir. Yazar birçok savaş görmüş, günümüz çağdaş sanatçıları arasında yer almaktadır. Nora Barnacle evinde ise geleneksel mimaride yapılmış bir yapı göze çarpmaktadır.

Yazarın eşinin evi, yaz aylarında müze olarak ziyaretçilerine sunulmaktadır. Müzede yazara ve eşine ait birçok fotoğraf ve mektuplara rastlanmaktadır. Eğer çağdaş yazarlardan olan James’i daha yakından tanımak isterseniz, hayatından izlerin bulunduğu bu evi ziyaret edebilirsiniz.

 

Salmon Weir Köprüsü

Galway katedraline ulaşmak için kullanılan Salmon köprüsü; katedrale ulaşmak için kullanıldığı gibi balık tutmak için de kullanılmaktadır. Özellikle mevsimin sıcak olduğu mayıs ve haziran aylarında, çok fazla turist köprüyü kullanmaktadır. Balık tutmak için ideal aylar yaz aylarıdır.

 

Menlo Kalesi

Kale 16 yüzyıldan kalma, gizemli bir yapıdır. Nehir kıyısında kurulmuş olan yapının sahipleri; dönemin ünlü ve yönetici ailelerinden biridir. Bu yapıyı bu kadar gizemli yapan da, içerisinde yaşan kötü olaylardır. Menlo Kalesinde nedeni bilinmeyen bir yakın ortaya çıkarak, ailenin kızlarının ölümüne neden olur.

Buraya kadar normal olan olayı ilginç yapan ise, kızlarının cesedinin bulunamamasıdır. Sonrasında gelişen olaylar da da kalenin gizemli olduğu kanısına kesin olarak varılır. Uzun yıllar sonra evi başka bir kişi satın alır.  Menlo Kalesini satın alan kişi de, evi satın aldıktan sonra, arabasında ölü olarak bulunur. Neden öldüğü ise hiç bulanamadan sır olarak kalmıştır.

Günümüzde yaşanan bu olayları duyan turistler için daha çekici hale gelen kale; turist akınına uğramaktadır.


 

Yorumlar

/* ]]> */