Galway İrlanda Cumhuriyeti İrlanda Şehirleri İrlanda'da Yaşam

İrlanda Galway Şehri Hakkında Merak Edilenler

İrlanda Galway
İrlanda Galway

İrlanda’nın batısında, nehir kıyısında yer alan Galway şehri; sanat dolu yapısı ile insanı büyülüyor. Ortaçağ mimari yapısı, renkli binaları ve nerdeyse her sokakta tiyatro veya gösterinin yer aldığı kentte, hareketli bir yaşam bulunuyor. Galway hakkında merak edilecek birçok unsur bulunuyor. El yapımı yüzükler, kitap dükkânları ve müzik aletlerin satıldığı birçok dükkana rastlamak mümkündür.

Galway adı; Kabileler şehri anlamına gelmektedir. 15. Yüzyılda 14 aile tarafından yönetilen şehre isim buradan gelmiştir. Bu aileler, Galway’de birçok yapı inşa etmişlerdir. Bu yüzden bazı sokak isimlerinde, bu ailelerin adını görebilirsiniz. Tarihi ve turistik açıdan gezilecek birçok yeri bulunmaktadır. Sokaklarda birçok pub ve kafelere rastlayabilirsiniz. Çok fazla eğlence mekanı ile geç saatlere kadar eğlenmektedirler. Avrupa ülkeleri arasında, yaşanabilir en güvenli ülke seçilen İrlanda, huzuru ve mutluluğu doyasıya yaşayabileceğiniz bir ülkedir. Türkiye üzerinden direk olarak Galway’e  uçuşlar yoktur. Dublin üzerinden tren veya aktarmalı uçuşlarla Galway’e ulaşabiliyorsunuz.

Galway Şehrinde Neler Yapılır?

Galway’de yer alan tarihi sanat müzesi, Galway’de gerçekleşen savaşlar hakkında bilgi sahibi edinmenizi sağlamaktadır. İspanyol Kemeri; kentin simgesi olarak muhteşem manzarası ile ziyaretçilerini karşılamaktadır. Katolik olan ülkede, Galway Katedrali muhteşem mimari özelliği ile en çok ziyaret edilen yerler arasındadır. Katedralin akustik sisteminin kullanışlı olması nedeniyle, genellikle konser ve org resitallerini burada dinleyebilmek mümkündür. Galway’de seyahat ederken, tüm lezzetleri tadabilmeniz açısından, yemek turları gerçekleşmektedir.

Özellikle deniz mahsulleri ve midye ilk sundukları lezzetler arasındadır. Eğlenceye düşkün olan halk, her akşam bira ve viski tüketerek, canlı müzik eşliğinde hiç durmadan eğlenmektedir. Her sokakta çok sayıda bar ve publara rastlayabilirsiniz. Meşhur sokak pazarlarında; sebze, meyve, atıştırmalıklar ve sanat ürünleri gibi çok sayıda satışa sunulan ürün çeşidi bulabilirsiniz. Kent; özel günlerde ve festivallerde, farklı bir coşkuya bürünerek, eğlence düzenlemektedirler. Galway şehri, tarihi ve doğal güzellikleri sayesinde, Harry Potter filmine sahne olmuş bir bölgedir.

Galway Kentinde Yabancı Dil Eğitimi

Dublin İrlanda başkenti ve en büyük şehirlerinden biri olduğundan, oldukça kalabalık bir nüfusa sahiptir. Genç nüfusun yaşadığı kentte hareketli bir yaşam tarzı bulunmaktadır. Dublin’den biraz uzak mesafede yer alan Galway ise, Dublin’e göre daha sakin bir öğrenci şehri konumundadır.

Galway, 70 bin nüfusa sahip bir ülkedir. Tarihi bir ülke olarak, sakin, huzurlu ve antik kent havasında bir bölgedir. Körfezi, doğal güzellikleri ve tarihi yapısı ile büyüleyici bir şehirdir. Yurtdışında dil eğitimi almak isteyen çoğu öğrencinin hayallerini süsleyen kent, seyahat ve dil eğitimini bir arada yapabilme imkanını sizlere sunmaktadır. İrlanda eğitim konusunda kendisini geliştirmiş ve tüm şehirlerinde dil okulları inşa edilmiştir. Galway’de kaliteli dil eğitimi veren çok sayıda okul yer almaktadır.

Galway Dil Okulları

Galway, merkeze 3 saat uzaklıkta sakin bir şehirdir. Bölgede birçok festival ve eğlence düzenlenir. İrlanda da dil eğitimi almak isteyen kişilerin tercih ettiği bazı okullar, Galway’de yer almaktadır.  Atlantic Language School, 1993 yılından beri dil eğitimi hizmeti sunmaktadır. Her yaş grubuna özel hazırlanan programlarla, kişiye uygun dil eğitimi planlaması yapılmaktadır. Genel İngilizce, yoğun İngilizce, iş İngilizcesi, sınava hazırlık kursları ve 30 yaş ve üzeri için planlanan programlar dahilinde dil eğitimi hizmeti verilmektedir. Atlantic’de teorik dersler dışında, verimli zaman geçirebilecekleri, labratuvar ve kütüphane gibi geniş alanlara yer verilmiştir. Dil okulunda eğitim almanın dışında, o bölgede konaklama imkânından en iyi şekilde faydalanmak da önemli bir unsurdur.

Dil Okulu; bu konuda öğrencilere yurt, aile yanı veya daire kiralama konusunda seçenekler sunarak yardımcı olmaktadır. 1987 yılından beri hizmet vermeyi sürdüren bir diğer İrlanda dil okulu, Bridge Mills Galway Dil Okuludur. Okul; tarihi binası, manzaralı konumu ve uzun yıllar kaliteli hizmet sunan öğretmenleri ile en merak edilen okullar arasında yer almaktadır. Genel İngilizce, iş İngilizcesi, yarı zamanlı kurslar, uzmanlar için kurslar ve özel dersler gibi programlar dahilinde, dil kursu hizmeti sunmaktadır. 1989 yılında kurulan ve şehir merkezine 5 dakika uzaklıkta olan; Cultural Institute Dil Okulu, diğer dil okullarına göre daha gelişmiştir. Teorik derslere katkı olması amacıyla, gezi ve aktiviteler düzenleyerek, verilen dil eğitiminin pekiştirilmesi sağlanmaktadır. Birebir derslerin de verildiği dil okulunda, bazı özel programlar sayesinde, her yıl çok fazla kişi okula başvuruda bulunmaktadır.

Bohem Kültürünü Galway’de Yaşamak

İrlanda ülkesinin en sevimli ve renkli kentlerinden biri olan Galway; gezilecek yerleri, kültürü ve lezzetli geleneksel yemekleri ile dikkat çekmektedir. Özellikle bohem esintisini görebileceğiniz görünümü ile doğal güzelliklerin tadını sadece Galway’de çıkarabilirsiniz. Her sokakta yer alan restoranlarda; patates, balık, sebze, bira ve tatlıları gibi geleneksel lezzetlerini tadabilirsiniz. Yarışlara, festivallere ve sanatsal etkinliklere katılarak, Galway’in parti şehri olduğunu keşfedebilirsiniz. Galway’in pub kültürünü daha yakından tanımak için, ahşap dokulu kafelere veya bira bahçelerinde meşhur siyah biralarını tadabilirsiniz.

Galway’in ortaçağ tarihi hakkında detaylı bilgi almak için kent müzesini ziyaret edebilirsiniz. Kentte hafta sonu keyfini nasıl çıkardıklarını görmek için kurulan semt pazarına gezebilirsiniz. Renkli ve farklı lezzetleri sunan tezgâhlardan alışveriş yaparak, geniş park alanlarında dinlenebilirsiniz. Kentin sahilinde yürüyüş yapabilir veya denize girebilirsiniz. Kıyılarda yer alan küçük dükkânlarda, meşhur patates kızartmasını yerken diğer yandan bira içerek, manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Galway kenti geçmiş tarihte, küçük bir balıkçı köyü iken, tarihini ve mimari yapılarını koruyarak, günümüze kadar gelebilmiş büyüleyici bir kenttir.

Galway’e Ulaşım

İrlanda’nın küçük şehirlerinden biri olan Galway, ulaşımın çok kolay olduğu bir kenttir. Özellikle şehir içi ulaşımında şehri yürüyerek gezebilirsiniz. Tren, tramway, otobüs, taksi ve bisiklet gibi seçeneklerde bulunmaktadır. Yurt dışından kente seyahat etmek isteyen kişiler, direk uçuş seferleri bulamamaktadır. Dublin ya da Cork kentine direk uçuş gerçekleştirdikten sonra, 3 saatlik bir tren yolculuğu ile Galway’e ulaşabilirsiniz.

Tatil veya eğitim amaçlı yurtdışı seyahati yapmak isteyenlerin, mutlaka uğraması gereken yerlerden biridir. Galway’e indiğiniz andan itibaren, küçük maket ev görünümünde evleri ve kafeleri ile insanın yüzünde mutlu bir tebessüm bırakmaktadır. Eğitim için Galway’e gelen birçok öğrenci burada eğitim almanın mutluluğu ile ülkelerine geri dönmeden burada yaşamaktadırlar. Genellikle öğrenci şehri olarak anılan kentte, neredeyse her gün mekanlar hareketli eğlenceler düzenlemektedir. Eğitim almanın yanı sıra, geriye kalan zamanlarda bölgeyi keşfederek, İrlanda kültürünü tanıyabilirsiniz.

Galway İnsanları

İrlanda halkı uzun yıllardır farklı etnik kültürlerin bir araya gelmesi ile oluşmuştur. Arklı kültür ve dine mensup İrlanda halkı, bir arada mutlu bir şekilde yaşamlarını sürdürmektedir. Son zamanlarda eğitim ve turizm açısından popülerliğini kazanan kent, tüm dünyaya adını duyurmayı başarmıştır. Özellikle yurtdışı dil eğitimi denildiğinde; İrlanda dil kursu akla gelmektedir. Galway, çoğu öğrencinin hayallerini süsleyecek tarzda dil eğitimi ve yaşam tarzına sahiptir.

Ayrıca bölgenin öğrenci şehri kapasitesinde olması ve öğrencilere farklı imkânlar sunması bakımından, her yıl binlerce kişi bölgeyi ziyaret etmektedir. Galway halkı; sıcakkanlı, misafirperver, cana yakın ve yardımseverdir. Ülkeye yabancı biri geldiğinde, ellerinden geldiğince yol göstererek, yardım eden bir topluluktur. İngilizce diline hakim bir şekilde, ana dilleri gibi konuşmaktadır. Önceden, İrlanda’ca dilini kullanırlarken, zamanla uluslar arası dil olan İngilizceyi konuşmaya başlamışlardır. Bazı bölgelerde İrlanda’ca dili kullanılmaya devam etmektedir.

Galway Gezisi Öncesi Pratik Bilgiler

Kentin tarihi hakkında bilgi sahibi olmak için çok fazla sanat eseri ve unsur yer almaktadır. Galway gezisi 1 günde fazla sürecek seyahat ile tamamlanmaktadır. Bölgede konaklama yapılacak daire veya aile yanı bulunmaktadır. Ülkeye seyahat etmeden önce konaklama yapacağınız bölgeyi önceden belirlemelisiniz. Eğer danışman yönlendirmesi ile ülkeye seyahat etmek istiyorsanız, konaklama konusunda size yardımcı olacaklardır. Ülkeye tatil turları düzenlenmektedir. Uygun fiyatlarda yolculuk yapmak veya kampanyalı biletlerden faydalanmak için önceden rezervasyon yapmanız gerekmektedir.

Seyahat öncesi bavul hazırlığı dışında, hangi güzergâhta nereye gezeceğiniz konusunda bir planlama çıkartmanız, verimli seyahat etmenize yardımcı olacaktır. Bölgeye yalnız seyahat edecekseniz, Galway’e indiğinizde kendinizi yalnız hissetmeyeceğiniz, tıpkı mahallenizde gibi hissedebileceğiniz bir ortamla karşılaşabilirsiniz. Kente gitmeden önce festival zamanlarını araştırarak, gidişinizi festival gününe denk getirmeye çalışın. Renkli ve yeşile bürünen şehirde insanlar, coşkuyla festival kutlaması yapmaktadır. Bu eğlenceyi kaçırmamak için öncesinde araştırma yapmak gerekir. Galway gezisini bisiklet veya yaya olarak yapmanız, her yeri görebilmenize imkan tanır.

 

Yorumlar

/* ]]> */