İrlanda Cumhuriyeti

Dublin’de Öğrenci Olarak Yaşamak

Dublin’de Öğrenci Olarak Yaşamak
Dublin’de Öğrenci Olarak Yaşamak

Yurt dışı eğitiminde, özellikle dil öğrenmek için seçilen ülkelerden biri olan İrlanda’nın başkenti Dublin birçok yönüyle Avrupa’nın refah seviyesi en yüksek bölgelerinden biri olarak kabul ediliyor. Bir öğrenci şehri olan Dublin’de dünyanın her yerinden eğitim için gelen öğrenciler bulunuyor. Bu ülkeye gelmeden önce öğrencilerin Dublin nasıl bir yer hakkında, bu şehirde yaşamın ve öğrenci olmanın şartlarını bilmelerinde yarar var.

Dublin Üniversiteleri ve Dil Eğitimi

İngilizce dili ile eğitim sunan Dublin üniversiteleri, dünyanın eğitim kalitesi en yüksek üniversiteleri arasında yer almaktadır. Modern eğitim imkanlarının en yüksek halini bulabileceğiniz bu üniversitelerde hemen her alanda eğitim almak mümkün. Üniversite eğitiminin yanı sıra İngilizce eğitimi sunan eğitim kurumlarının da bulunduğu Dublin’de tamamlanan bir eğitim sonrasında alınan diplomaların, dünyanın her yerinde denkliği var. Bu nedenle öğrenciler gönül rahatlığı ile Dublin’de eğitim almayı seçebilirler.

Dublin’de verilen dil eğitimleri dünyanın her yerinde uygulanan İngilizce yeterlilik sınavlarında başarılı olmayı hedefliyor. Gelişmiş yöntemler ile ve öğrenilen bilgilerin kalıcı olmasına yönelik olarak sunulan bu eğitimler sayesinde öğrenciler İngilizceyi çok kısa bir zamanda akıcı bir şekilde konuşarak, bu alanda akademik başarı elde edecek seviyeye gelebilirler. İrlanda’da eğitimin şartları bu biçimdeyken buraya gelmek isteyen öğrencilerin bir de Dublin nasıl bir yer konusunda bilgi sahibi olmaları gerekiyor.

İrlanda Dublin dil okulları hakkında daha detaylı bilgi almak için Dublin Dil Okulları sayfamızı ziyaret edin..

Dublin’de Yaşam Nasıl?

İrlanda Dublinde Günlük Yaşam

İrlanda Dublinde Günlük Yaşam

Dublin kelimenin tam ifadesi ile bir öğrenci kenti. Bu kentte çeşitli kültürlerden gelen öğrenciler ile tanışmak mümkün. Dolayısıyla Dublin nasıl bir yer sorusuna verilecek ilk yanıt, bu şehrin kozmopolit bir yapıya sahip olmasıdır. Avrupa, genel olarak orta yaş ve yaşlı nüfusa sahip olan bir coğrafyadır. Ancak Dublin’de genç nüfus daha fazla. Buradaki nüfusun yüzde ellisinden daha fazla bir kısmın 25 yaş altı genç kimselerden oluştuğu biliniyor. Bu durum da tamamen Dublin’in yüksek kaliteli eğitim veren üniversitelerine bağlanıyor.

İklim özellikleri Dublin’de yaşam araştırmasında ilk olarak değinilen konulardan bir tanesi. Dublin Avrupa’nın birçok ülkesine nazaran daha yumuşak bir iklime sahip. Britanya’nın tipik iklim özelliklerinden daha farklı olan Dublin’de Londra’ya göre daha az yağış görülüyor. Kış aylarında sıcaklıklar 5 dereceye kadar düşerken yaz aylarında en yüksek sıcaklıklar 25 derece civarında seyrediyor. Bu durum sıcaklıktan çok fazla hoşlanmayanlar için ideal bir özellik. Buraya öğrenci olarak gelecek olan kimselerin yanlarında kışlık kıyafetlerini getirmeleri, bahar ve yaz ayları için de daha ince, mümkünse baharlık kıyafetler, yağmurluk gibi eşyaları almaları tavsiye edilmektedir.

Dublin’de Ev Kiralamak ve Öğrenci Yurtları

Dublin'de Ev Kiralamak

Dublin’de Ev Kiralamak

Dublin’de öğrenci olmak isteyenler elbette Dublin’de yaşam hakkında bilgi edinirken buradaki konaklama imkanları hakkında soruları da soruyorlar. Burada ev kiralamak isteyenlerin, evlerin genel itibari ile eşyalı olarak kiralandığını bilmesi gerek. Bu durum özellikle başka ülkelerden gelen öğrenciler için karlı oluyor. Yani mobilya, beyaz eşya satın almak gibi masrafları yapmak zorunda değiller.

Ayrıca Dublin’de yaşamak için mutlaka geniş bir ev kiralama zorunluluğu yok. Öğrencilerin yoğunlukla kaldığı bu şehirde tek başına kalınabilecek olan küçük odalar da kiralanabilir. Bu kiralama şeklinde bazen mutfak, banyo gibi alanlar paylaşımlı olabiliyor. Ancak içerisinde ufak bir banyosu ve Amerikan tarzı mutfağı olan stüdyo tarzı veya tek bir oda şeklinde olan yerler de mevcut. Bu tür yerlerin kiraları 600 Euro’dan başlıyor. Ancak araştırmaya göre, daha uygun fiyatlı yerler de bulunabilir.

Dublin’de ev veya oda kiralama seçeneğinin dışında öğrenci yurtlarında da kalınabiliyor. Her üniversitenin sahip olduğu öğrenci yurtları var. Bu yurtlarda yine tercihe göre iki veya üç öğrencinin birlikte kalabileceği paylaşımlı odalar veya öğrencinin tek başına kalmasına imkan sunan odalar var. Yurtlarda sunulan odaların fiyatları da 500 Euro’dan başlıyor.

Dublin’de Ulaşım

Dublinde Ulaşım

Dublinde Ulaşım

Dublin’de öğrenci olmak isteyenlerin Dublin’de yaşam hakkında bir diğer soruları da ulaşım imkanlarıyla ilgili oluyor. Otobüs ve tren ulaşımı oldukça yaygın. Şehrin her yönüne giden çift katlı otobüsler, günün her saatinde sefer yapıyorlar.

Bu otobüslerde indirimli seyahat etmek için sunulan Leap Card’a sahip olmak, ulaşımı oldukça kolaylaştırıyor. Hatta öğrenciler için sunulan Student Leap Card çok daha avantajlı. Bu karta yalnızca 5 Euro vererek sahip olunabiliyor. Eğer bu karta sahip değilseniz, otobüslere bozuk para verilerek de binilebilir. Leap Card yalnızca otobüslerde değil tren ve tramvaylarda da geçerli.

Dublin’de sahil şeridi boyunca ilerleyen bir tren hattı var. Bu tren hattı şehir dışı yolculuklarda da tercih edilmekte. Hatta şehir dışına yapılan yolculuklarda treni seçmek, maddi yönden çok daha karlı olabiliyor. Trenin dışında Dublin’de Luas adı verilen tramvaylar, red line ve green line olmak üzere iki hat üzerinden hizmet vermektedir. Bunların dışında diğer yöntemlere nazaran biraz pahalı olmasına rağmen taksiler de şehrin yer yerinde çalışmaktadır.

Dublin’de Sosyal yaşam

Dublin’de Yaşamak

Dublin’de Yaşamak

Dublin sosyal yaşam yönünden oldukça renkli bir şehirdir. Şehrin bu yönü Dublin’de yaşamak için önemli bir nedendir. Dublin’nin her yerinde günün her vaktinde yemek yenilip, bir şeyler içmeye uygun olan kafe ve restoranlar var. Özellikle pub türündeki işletmeler burada çok yaygın. Hatta dünyanın ilk interaktif içki müzesini bile ziyaret etmek mümkün. Şehrin hemen her yerinde görebileceğiniz sokak müzisyenleri, Dublin’de yaşamak denildiğinde buradaki hayatın önemli bir parçasını temsil ediyor.

Şehrin hemen her yerinde bulunan alışveriş merkezleri, sinema ve tiyatrolar, opera, bale gibi etkinlikler de burada yaşayanların sosyalleşmesine yardımcı olan unsurlar. Dünyanın en eski kütüphanelerinden biri olan Tirinity Kütüphanesi, özellikle öğrencilerin uğrak mekanı olan yerler arasında kabul ediliyor. Buradaki müzeler ise, ücretsiz ziyaret edilebilir.

Yorumlar

/* ]]> */