Derry İrlanda Cumhuriyeti

Derry Hakkında Merak Edilenler

Kuzey İrlanda’da yer alan Derry, 90 binlik nüfusu ile Katolik mezhebini benimseyen bir şehirdir. Bölgede tarihi ve Turistlik açıdan görülebilecek birçok yer bulunmaktadır. Şehre verilen Derry ismi, ülkenin Katolik ve Protestan olarak bölünmesi sonucu, Londonderry adı ile anılmaktadır.  Derry’de yılın her ayı yağış görülür. Ilıman iklime sahip olmasına rağmen, kasım ayında çok fazla yağış görülür.

Bölgenin sürekli yağış alması, Türkiye’nin Karadeniz bölgesine benzemektedir. Yılın her ayı yağış alması, bölgenin yemyeşil kalmasına neden olmaktadır. Bölge ekonomisi en fazla gemi inşası, tekstil, turizm ve bilişim alanında gelişme göstermiştir. Endüstriyel sanayi alanında gelişme gösteren kente, yabancı yatırımcıların ve şirketlerin katkılarıyla birlikte, ekonomisi hızla gelişmeye başlamıştır.

Avrupa ülkeleri arasında eğitim ve ekonomi alanında adını duyuran ülkeler arasında girmiştir. Turistlik alanlarının çok fazla olması, her yıl binlerce turistin bölgeye ziyaret etmesine neden olmaktadır. Misafirperver ve sıcakkanlı insanları, eğlenceleri ve festivalleri ile hareketli bir ülke olarak dikkat çekmektedir.

Derry veya Londonderry İsminin Geçmişi

Doğal güzellikler ülkesi olan irlanda  hızla artan ekonomisi ile gözde ülkelerden biridir. Günümüzde eskiye göre ekonomisi ve eğitim sistemi hızla gelişme göstermiştir. Zamanla turizme de açılan bölge tüm dünyada tanınan bir ülke haline gelmiştir. İrlanda’nın 32 şehrinin kendisine has farklı özellikleri bulunmaktadır. Her şehir ayrı bir hikaye ve geçmişe sahiptir. Derry şehri de bunlardan biridir. İrlanda’da ortaya çıkan Katolik ve Protestan mezhep çatışması sonucu, bölge Güney ve Kuzey İrlanda olarak ikiye bölündü. Resmi dili irlanda’ca ve ingilizce’dir.

Genel olarak İrlanda halkının %75’i Katolik mezhebinde iken, geriye kalan kısım Protestan mezhebini benimsemekteydi. İç savaşlar ve birçok kayıp sonucu, bölünen İrlanda’nın Kuzey kısmı, İngiltere hakimiyetine girerken, Güney İrlanda bağımsızlığını ilan etmiştir. Mezhep çatışmaları sonucunda Derry bölgesi; Katoliklerin Derry olarak isimlendirmesi ve Protestanların da Londonderry olarak isimlendirmesi ile son bulmuştur. Derry veya Londonderry aynı bölgeyi ifade etse de, ikiye bölünen İrlandalılar, kendilerine göre iki isimden birini kullanmaktadır.

 

Derry’de Benzersiz Mekanlar

Eşi benzeri bulunmayan Derry’de, 17. Yüzyıldan kalma duvarları görebilirsiniz. 20 metre yükseklikte ve km’lerce uzunlukta duvarlar, yürüyerek tadını çıkarabileceğiniz bir gezi keyfi sunmaktadır. Derry şehrinde en dikkat çekici mimariye sahip yapılardan biri olan kırmızı tuğlalı Guildhall; vitray pencereleri ve içerideki geleneksel müziği ile gotik mimari harikasıdır. Derry sokakları açık hava sergisi görünümündedir. Birçok sanatçı, dönemin iç savaşını canlandıran görüntüleri tüm duvarlara resmetmişlerdir.

Neredeyse hiç boş kalmayan bu duvarlardaki resimler, o dönemi unutturmamak adına yapılarak, insanlara ifade edilmeye çalışılmıştır. Turizm açısından da etkilenen bu sokaklar, rehberler eşliğinde, incelenerek yorumlanmaktadır. Derry müzesinde yer alan tarihi eserleri

görebilir ve eşsiz hikayelerine şahit olabilirsiniz. Şehirdeki köprüler, birçok bölgeyi birbirine bağlamaktadır. Foyle nehrinin iki yakasında yer alan bölgeyi birbirine bağlayan barış köprüsü, özelikle geceleri görülmesi gereken bir köprüdür. Köprü açıldığı günden bu yana birçok ödül almıştır.

St. Columb Katedrali; 1633 yılında inşa edilen, bölgenin en eski yapıları arasındadır. 3 metre boyundaki yapı, boyutları ve taş işçiliği ile etkileyici bir görünüme sahiptir. İçeride binlerce resim, fotoğraf, kitap ve sanat eseri yer almaktadır. Derry kültür merkezinde; kafe ve restoranların yer aldığı tarihi sokakta eşsiz geleneksel lezzetler sunulmaktadır. Kitap dükkanlarına ve hediyelik el sanatları eşyalarının satıldığı dükkanlara uğrayabilirsiniz.

Şehirde her yıl festivaller, tiyatro ve sergiler düzenlenmektedir. Cadılar bayramını kutlayan en ünlü bölgelerden biridir. Cadılar bayramında ürkütücü ve gotik tarzda giyinerek, partilere katılabilir veya gece köprülerde gezintiye çıkabilirsiniz. Derry seyahatini planlarken, eğlence ve festivallere denk getirmeye çalışırsanız, bu renkli eğlenceye katılma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Kuzey’in Kalbi Derry’de Dil Okulları

İrlanda’nın Kuzey’de yer alan Derry şehri, Foyle nehri kıyısına kurulmuştur. Şehir; festivalleri, eğlenceleri ve cadılar bayramı kutlamaları ile en sosyal aktiviteye sahip bölgelerden biridir. Kuzey İrlanda’nın en eski okullarından biri olan Foyle İnternational, İrlanda dil kursu ve yaz kursları ile her yaş grubundan öğrencilere dil eğitimi sunmaktadır.

Dil okulunda; iş İngilizcesi, genel İngilizce, yoğun İngilizce, sınavlara hazırlık İngilizcesi, öğretmenler için İngilizce olmak üzere 18 yaşından büyük gençlere yaz okulları verilen eğitim programları yer almaktadır. Dil eğitimi sürecinde öğrencilerin konaklamasına yardımcı olan okul; öğrenci evleri, yurtlar veya aile yanında konaklama seçenekleri sunulmaktadır. Foyle dil okulu; eğitimin ve öğrenilen dilin daha iyi pekiştirilmesi ve İrlanda kültürünün daha iyi tanınması için aynı zamanda birçok aktivite ve gezi düzenlemektedir.

Turlar eşliğinde, geleneksel dans gecelerine, ulusal parklara ve müzelere geziler düzenlenmektedir. Bu sayede sosyalleşme ve kültürün tanıtılması sağlanmaktadır. Dil okullarına, dünya genelinden  gelen öğrencilerle tanışma fırsatını yakalayabilirsiniz. Ülkenin tarihini, coğrafyasını ve dilini en kısa sürede öğrenebilirsiniz.

 

İrlanda Dil Eğitimi

Avrupa’da yer alan İngiltere, Amerika, Kanada ve Almanya gibi ülkeler, yabancı dil eğitimi vermektedir. Yurtdışında dil eğitimi almak isteyen öğrenciler, bu ülkeler dışında dil eğitimine yeni katılan, İrlanda eğitim sistemini de tanımak için, eğitim programlarına katılmaktadır. Ülke konum olarak İngiltere’ye yakın küçük bir ülkedir. Doğal güzellikleri ve sıcakkanlı insanları ile ülke turizme açıldığı gibi, kaliteli eğitim sistemi sayesinde de tüm dünyada tanınmaya başlamıştır.

İrlanda’nın tüm şehirlerinde dil okulları, kursları ve yaz okulları gibi programlar yer almaktadır. Dublin ülkenin en büyük şehri ve başkentidir. Şehir metropol ve çok sayıda dil okuluna sahiptir. Dublin’den sonra sakin ve küçük bir şehir olan Derry’de de Kuzey İrlanda’nın en eski dil okulu yer almaktadır.

Kökleşmiş okul, kaliteli eğitim sistemi ve düzenlediği aktiviteler ile öğrencilerin tercih ettiği okullar arasında yer almaktadır. İrlanda da dil okulları bünyesinde çok sayıda derslik yer almaktadır. Bu dersliklerde farklı ülkelerden gelen öğrenciler, bir yandan dil eğitimi alırken, diğer yandan da sosyalleşme imkanını bulmaktadır.

 

Derry İnsanları

Kuzey ülkelerinde yaşayan insanların soğukkanlı olduğu algısının tam tersi olarak, Derry insanları sıcakkanlıdır. Yabancı insanlara karşı sanki yıllardır tanışıyormuş gibi yaklaşımları, sizin kendinizi rahat hissetmenizi sağlar. Kibar, sıcakkanlı ve misafirperver halleri, Türklerle benzerlik göstermektedir. Özellikle aile bağları, geleneklerine bağlı kalmaları, Türklerle benzerliklerini göstermektedir. İrlanda halkının çoğunluğu; pub ve barlarda bira tüketmektedir. Eğlence ve festivalleri oldukça fazladır. Yurtdışından ülkelerine gelen insanlara karşı gayet misafirperverdir.

Derry’ye Nasıl Gidilir?

Kuzey İrlanda’da yer alan Derry’e seyahate çıkmadan 3 ay önce, vize işlemlerini eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekmektedir. Bu işlemler konusunda danışmanlardan yardım alarak, kısa sürede ve hatasız bir şekilde yolculuğa çıkabilirsiniz. Türkiye’den yola çıktıktan 4 buçuk saat sonra; Cork veya Dublin havaalanlarından birinde inerek, kara veya deniz yolunu kullanarak, Derry’e ulaşabilirsiniz.

Merkeze yakın olan Derry’e kısa sürede ulaşarak, konaklayacağınız yere gidebilirsiniz. Şehir içerisinde seyahat etmek için çok fazla enerji harcamadan, yürüyerek veya bisiklet kiralayarak, bölgeyi gezebilirsiniz. Dilerseniz taksi de kiralayabilirsiniz. Fakat toplu taşıma aracı içlerinde en ekonomik olanıdır. Mekanlar arası mesafe çok uzak olmadığından yürüyerek de gezebilirsiniz. Tarihi sokakları, eski çağdan kalma mimarisi ve dükkanları şehrin dikkat çeken yerleri arasındadır.

Trafik sorunu olmayan bu sakin şehirde, rahatlıkla gezebilirsiniz. Ülke; Avrupa’nın ülkeleri arasında en güvenilir ve yaşanılabilir ülke seçilmiştir. Ülkenin tüm şehirleri de aynı şekilde güvenilir olduğundan, gece geç saatlere kadar rahatlıkla eğlenebilirsiniz. Sokaklardaki bisiklet park alanlarından, insanların çoğunun bisiklet kullandığını görebilirsiniz.

 

Kuzey İrlanda Vizesi Hakkında Yanlış Bilinenler

İrlanda denildiğinde, tek bir ülke gibi algılanmaktadır. Fakat ülke, İrlanda Cumhuriyeti yani güney İrlanda ve Kuzey İrlanda olarak iki ayrı bölgeye ayrılmıştır. İrlanda’nın Kuzeyinde kalan bölüm, İngiltere hakimiyetinde olduğundan, Kuzey İrlanda’ya ve şehirlerine gidebilmek için, İngiliz konsolosluğundan, İngiltere vizesi almak gerekmektedir. Kuzey İrlanda’nın başkenti Belfast, Güney İrlanda’nın başkenti ise Dublin’dir.  

İrlanda’nın hangi şehrine seyahat yapacaksanız, öncelikle hangi bölgede yer aldığını inceledikten sonra, ona uygun vize almanız gerekmektedir. Son zamanlarda Türklere karşı ülkeye girişlerde kolay sağlayıcı vize uygulamaları getirilmiştir. Bu sayede ülkeye seyahat ve eğitim alma amaçlı birçok kişi giriş yapmaktadır.

Turizm açısından da merak edilen ülke, her geçen gün turist akınına uğramaktadır. İrlanda da dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için farklı vize gerekmektedir. Öğrenci vizesi için gereken belgeleri hatasız bir şekilde tamamlamak için tecrübeli danışmanlardan yararlanabilirsiniz. Tüm belge ve prosedürlerin konsolosluklardan red almadan hızla ilerlemesi için tecrübe sahibi danışmanlardan destek almak önemlidir.

 

Yorumlar

/* ]]> */