Cork İrlanda Cumhuriyeti İrlanda Şehirleri

İrlanda Cork Şehri Yaşam Şartları ve Merak Edilenler

İrlanda Cork
İrlanda Cork

İrlanda’nın; farklı özelliklere sahip birçok şehri bulunmaktadır. Bu şehirler arasında Dublin en büyük kenti olurken 119,230 nüfusu ile 2. Büyük kenti Cork şehridir. Cork; bataklık bölge anlamına gelmektedir. 1400 yıllık geçmişe sahip Cork, nehir kenarında küçük bir sahil kasabası olarak varlığını sürdürürken, son zamanlarda gelişerek, Dublin’den sonra gelen en büyük kent olmayı başarmıştır. Dublin’e rakip olan tek şehir olarak adını duyurmuştur.

Dublin’de olduğu gibi bölge kuzey ve güney bölgelere ayrılarak, zamanla şehirleşme göstermiştir. Şehirde yerleşim yerlerinin kurulması ile bölge göç almaya başlamıştır. 17 yüzyıla gelindiğinde, ticari anlamda gelişme göstererek, tereyağı ihracatı yapmaya başlamıştır. Tereyağı ihracatı ile ekonomik anlamda güç kazanan şehir, en çok İtalya’dan göç almaya başlamıştır. Bölgenin kuzey bölümünde İtalyan halkı yoğun bir şekilde görülmektedir. İrlanda ülkesi çok büyük savaşlara tanık olmamıştır. Özellikle Cork bölgesinde yer alan kaleler, günümüze kadar gelebilmiştir.

İrlanda Cork Şehri

İrlanda Cork Şehri

 

Cork Kentini Ziyaret Etmek İçin Nedenler

İrlanda ülkesi kaleleri ile adını duyurmuştur. İrlanda’nın ikinci büyük kenti olan Cork’ta da kalelerin bir kısmı yer almaktadır. Bu kaleler; rüzgâr ve şiddetli fırtınadan korunmak amacı ile inşa edilmiştir. Günümüze kadar gelebilmiş bu mimari yapıları daha yakından görmek için kenti ziyaret edebilirsiniz. Su kanalları, müzeleri ve rengârenk binaları ile göz dolduran bir şehirdir. Kapalı ve açık Pazar yerlerinden istediğini her şeyi rahatlıkla bulabilirsiniz. Tarihi mekânları, renkli sokakları ve doğal güzellikleri ile çok fazla turist çeken bir bölgedir. Şehrin geniş ve kozmopolit yapısı gereği, İrlanda dil okulları, en çok tercih edilenlerden biridir. Cork’da nüfusun az olması ve sakin bir kent olması, kentte yaşamak için olumlu avantajlardan biridir.

Cork Gezilecek Yerler

Cork Gezilecek Yerler

 

Cork Şehri Üniversiteleri

İrlanda’nın büyük kentlerinden biri olan Cork, iki büyük üniversiteye sahiptir. University College Cork ve CIT üniversiteleri, sayesinde her yıl binlerce öğrenci dil eğitimi için bölgeye gelmektedir. Farklı kültürden insanlarla Cork giderek büyümeye devam etmektedir. Şehirde yer alan okullarda; medya, finans, muhasebe, psikoloji, sinema ve eczacılık gibi alanlarda da eğitim verilmektedir. Kendi mesleğinde uzmanlaşmak isteyen kişiler, Cork üniversitelerinden birini tercih ederek, üniversite eğitimini kendi alanında yapmaktadır. Okullardan birini tercih etmeden önce istenen belgeleri toparlayarak, yeterlilik belgelerinin hazırlanması gerekmektedir.

Bölgede; İrlanda eğitim sistemi kalitesini yakından görerek, hayalinizdeki okullarda eğitim alabilirsiniz. Danışmanlık firmalarında bulunan detaylar ve pratik bilgiler sayesinde, bölümünüze ve bütçenize uygun eğitim programlarından yararlanabilirsiniz. Üniversite dışında özellikle İrlanda dil kursu almak için bölgeye gelen öğrenciler, bu okullardan eğitim alarak, ülkelerine prestijli olarak geri dönmektedir. İsteğe bağlı sürelerde verilen dil eğitimi sayesinde, çevreyi gezebilir ve dil eğitimi alabilirsiniz. Kentteki üniversitelere kolayca girmek için İrlanda’da liseyi tamamlamak daha avantajlıdır. Sadece üniversitei ülkede tamamlamak istiyorsanız, belgelerinizin ve dil yeterliliğine dair bilgilerinizin teslim edilmesi gerekmektedir. Bu konuda detaylı bilgi almak için uzman bir danışmandan yardım alabilirsiniz.

İrlanda Cork Üniversite

İrlanda Cork Üniversite

 

Cork İklimi

İrlanda; dünyanın kuzeyinde yer alan ada ülkesidir. Britanya adaları üzerinde yer alan ülke, denizel etki nedeniyle genel olarak yağışlı ve ılıman bir iklime sahiptir. Yaz aylarında yağış alırken, kış aylarında ılık geçmektedir. Ülkenin nehir kenarında kurulu birçok şehri bulunmaktadır. Cork şehri eskiden kasaba iken, günümüzde gelişerek, şehir konumuna gelebilmiştir. Sadece ekonomik yönden değil, iklimin etkisi nedeni ile de yaşanabilir bir kent haline gelmiştir. Meksika körfezinden yola çıkan sıcak su akıntısı yani körfez akıntısı, Cork’un iklimini İrlanda’nın diğer şehirlerine göre daha ılıman yapmaktadır. Kuzeyde kalan bölge bu sıcak su akıntısı sayesinde, daha yaşanabilir bir bölge haline gelmektedir. Bölgede yaz ve kış aylarında belli aralıklarda yağış görülebilir. Bölgeyi ziyaret etmek isteyen kişiler; Nisan- Mayıs ve Temmuz- Ağustos aylarını tercih edebilirler.

İrlanda Cork İklim

İrlanda Cork İklim

 

Cork Gezi Önerileri

İrlanda’nın Kuzey ve Güney bölgelerinde yer alan şehirlerinde, İngiliz kültürünü görebilmek mümkündür. Özellikle Kuzey bölgede yoğunlaşan İngiliz tarzı, Güney de yer alan Cork kentinde de belirgin bir şekilde görülmektedir. İsminden de anlaşılacağı gibi Kapalı Pazar yerlerinden biri olan İngiliz pazarı, her hafta yerel ürünlerini ziyaretçilerine sunmaktadır. Genellikle et, peynir ve ürettikleri sebzeler, tezgâhlardaki yerlerini almaktadır.

17. Yüzyıl mimarisinin en iyi örneklerinden biri olan Elizabeth kalesi, 3 buçuk metreyi geçen yüksek duvarları ile tarihte Normanlara karşı korunmak amacıyla inşa edilmiş bir yapıdır. Turlara katılarak, bu yüksek yapıya çıkarak, şehri kuşbakışı görebilirsiniz. Elizabeth kalesinden bakıldığında, gotik mimarisi ile dikkat çeken Aziz Finbar Katedrali, en dikkat çeken yapılardan biridir. Turistik bir bölgede yer alan yapı, 19. Yüzyıldan bu yana dönemin mimari özelliklerini yansıtan bir yapıdır.

Çan ve kulesi ile Cork’un sembolü olan, Shandon Kilisesi, turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden biridir. İki farklı taş kullanılarak inşa edilen kilise, doğal kırmızı renge sahiptir. 3 katlı inşa edilmiş modern binalardan biri olan Lewis galerisinde; sanat gösterileri, sergiler ve film gösterileri düzenlenmektedir. Modern tasarımı ile dikkat çeken yapı, ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Cork’da en ilgi çekici yerlerden biri de hapishane müzesidir. Bu büyük tarihi yapıyı rehber eşliğinde gezerek, hapishanenin avlusunu ve odalarını yakından görebilir ve ilginç hikâyelerini dinleyebilirsiniz.

cork gezilecek yerler

cork gezilecek yerler

İrlanda Cork Shandon Kilisesi

İrlanda Cork Shandon Kilisesi

İrlanda İngiliz Pazarı

İrlanda İngiliz Pazarı

 

İrlanda Cork’ta Ulaşım Ve Konaklama

Bölgenin şehir içi ulaşımı sakindir. Genellikle taksi ve otobüsler kullanılmaktadır. Cork’un bazı bölgelerine otobüs ulaşmamaktadır. Bu durumlarda taksiyi kullanabilirsiniz. Otobüsler, merkez bölgede daha fazla güzergâha yolculuk yapmaktadır. Cork İrlanda’nın büyük kentlerinden biri olarak, kentten 10 dakika uzaklıkta bir havaalanına sahiptir. Cork havaalanına indikten sonra şehir içine giden otobüsleri kullanabilirsiniz. Otobüsler, taksiye göre daha ekonomik olmaktadır.

Konfor ve tercihinize göre ulaşım araçlarından istediğinizi tercih edebilirsiniz. Şehrin gelişen ekonomisi ve turizm potansiyeli sayesinde, yaşam standartları yükselmiştir. Kıyı bölgesinde kurulu olan şehir, konaklama açısından en fazla seçeneği burada sunmaktadır. Farklı fiyatlarda, nehir kenarında ve ana caddede oteller yer almaktadır. Şehir merkezinde de oteller yer almaktadır. Özellikle ulaşım yerlerine yakınlık ve merkeze yakınlık göz önünde bulundurularak, ekonomik konaklama imkânlarından yararlanabilirsiniz. Her mevsim ziyaret edilebilen bölgede, ilkbahar ve yaz aylarındaki yoğunluk nedeniyle, erken rezervasyon imkanlarından yararlanarak, konaklayacak yer bulabilirsiniz.

Cork Metro

Cork Metro

 

İrlanda Cork’da En İyi Dil Kursları

İrlanda’da dil eğitimi almak, çoğu kişinin hayalidir. Dil eğitimi almak isteyen her yaş grubundan kişiler, ülkenin hangi şehrini tercih edecekleri konusunda kararsız yaşamaktadır. Bu konuda tecrübe sahibi danışmanlarımızdan yardım alabilir veya detaylı bir görüşme yapabilirsiniz. Genel olarak şehirde birçok dil kursu veren kurum yer almaktadır. Bu kurumlar, geniş kapasiteli alanları ve imkanları ile her yaş grubuna İngilizce dil eğitimi sağlamaktadır. Kaliteli eğitim anlayışı çerçevesinde, teorik derslerin yanı sıra, sportif aktivitelerle de dil eğitimi pekiştirilmektedir. 2 haftadan 18 haftaya kadar dil kursu alabilirsiniz. Haftalık ders programına göre fiyatlarda değişiklik olmaktadır.

 Cork’da yabancı dil öğrenmek, diğer ülkelere göre daha kolaydır. İrlanda’nın sıcakkanlı insanları ve bölgeye gelen farklı kültürden insanlar sayesinde, sosyalleşerek, yabancı dilin pekişmesini sağlanmaktadır.  Dil kursunun yanı sıra, eğitim dışında kalan zamanlarda, tarihi kenti gezme fırsatını bulabilirsiniz. Ülkenin meşhur lezzetlerini tadarak, eğlence mekanlarını yakından görebilirsiniz.

İrlanda’daki tüm dil kurslarını incelemek için İrlanda Dil Okulları sayfamızı ziyaret edebilir yada bizimle iletişime geçerek dil okulları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Cork Yemek Kültürü

Cork nehir kıyısına kurulu bir şehir olduğundan, yemek kültürü çeşitliliği bakımından çok fazla seçenek yer almamaktadır. Deniz mahsulleri en fazla tükettikleri yiyecekler arasındadır. Midye, Levrek, Istakoz, Karides ve Sazan, taze bir şekilde tüketebilirsiniz. Genel olarak bölgede yemek yerine içecekler ön planda yer almaktadır. Bira ve şarapları meşhur içecekleri arasında yer almaktadır. Özellikle Ekim aylarında düzenlenen festivallerde, farklı yemek çeşitlerini tadabilir ve meşhur içeceklerini tüketebilirsiniz. İngiliz pazarında taze gıdalarla sunulan lezzetleri de deneyebilirsiniz.

İrlanda yemek kültüründe; İspanyol, İngiliz ve Amerikan esintileri görülmektedir. Cork’ta yer alan bazı restoranlarda, bu ülkelerin hamburger ve sandviçlerini deneyebilirsiniz. Farklı lezzet arayanların en uğrak yerlerinden biridir. Bölgenin tarihi sokakların kafelerde meşhur şaraplarını tadabilirsiniz. Sabah kahvaltısında; patates, peynir ve soslarla harmanlanmış yerel yiyeceklerini tüketmektedirler. Hemen hemen her kahvaltı ve yemeklerinde, patates tüketirler. Tarihte yaşadıkları ekonomik kriz nedeniyle yaşadıkları patates kıtlığı ve fakirlik, ülkeyi zor durumda bırakmıştır. Zamanla gelişen ekonomileri, patates tüketimini de arttırmıştır. Yemeklerin içinde veya yanında, kızartarak veya haşlanmış olarak koyarak, tüketirler.

Cork Yemek Kültürü

Cork Yemek Kültürü

 

Yorumlar

/* ]]> */