Belfast İrlanda Cumhuriyeti İrlanda Şehirleri

Belfast Şehri Hakkında Genel Bilgiler

İrlanda’nın Kuzey kesiminde yer alan Belfast, Kuzey İrlanda’nın başkenti olarak yer almaktadır. 350 bin nüfusu ile Kuzeyin en kalabalık nüfusa sahip şehridir. Şehir liman kenti konumunda, ekonomisi de sanayiye bağlı olarak gelişen bir şehirdir. Kuzey İrlanda’nın İngiltere hakimiyetine girmesi nedeniyle, resmi dilleri İngilizcedir. Ülkede genel olarak Katolik dini hakimken, Kuzey İrlanda’da Protestanlık giderek yayılmaya başlamıştır. Dünyanın en büyük tersanesi Belfast’ta yer almaktadır. Titanic gemisi de burada inşa edilmiştir. Belfast’a seyahat etmek isteyen kişiler; yılın 12 ayında ziyaret edebilirler. Fakat Mayıs ve Eylül ayları tercih edilmelidir. Kış ayları yağışlı ve soğuk olduğu için yaz aylarında seyahat edilmesi önerilir. Belfast’a nasıl seyahat edebilirim diyorsanız; direk uçuşlar bulunmamaktadır. Öncelikle Dublin’e uçarak, buradan Belfast şehrine ulaşabilirsiniz. İrlanda mutfağı denildiğinde ilk akla gelen gıda patatestir. Patates nerdeyse her öğün sofraları süslemektedir. Farklı şekillerde yemeklerin içerisinde konulmaktadır. Domuz eti en fazla tükettikleri et arasında yer alırken, patates ile sunularak, en popüler yemekleri arasına girmektedir. İrlanda yemek kültüründen ziyade, bira ve viski çeşitleri ile ön planda olan bir ülkedir. Envai çeşit içki bulabilir farklı lezzetlere şahit olabilirsiniz.

Belfast’ın Kısa Tarihi

İrlanda; mezhep çatışmaları ve ayaklanmalar sonucunda, yıpranmış olsa da günümüze kadar ayakta kalabilen sağlam mimari yapılara sahiptir. Bunun birçok örneğini Belfast’ta görebilmek mümkündür. Liman kenti olması, yüzyıllarca ticaret alanında gelişmesine neden olmuştur. Şehir keten üretiminde bir numara olmuştur. Küçük bir fabrikada başlayan üretim, Amerika ve diğer Avrupa ülkelerine kadar ulaşmıştır. Dünyanın en büyük tersanesine sahip olması ile de sanayileşme dönemi başlayarak, Kuzey İrlanda’nın en büyük ticaret merkezi haline gelmeyi başarmıştır. 2. Dünya savaşında Almanlar tarafından çok fazla bombalanmış olsalar da, günümüze kadar gelmiş tarihi eserleri ve yapıları bulunmaktadır.

Belfast Ekonomisi

İngiltere İrlanda’nın Kuzey bölümünü hakimiyetini altına aldıktan sonra,  bu bölgedeki şehirlerde, sanayi ve tarım alanlarındaki üretimlerinin çoğunu, kendi ülkesine yönelik üretmeye başlamıştır. Ekonomik alanda hızla gelişen bölgede, turizm de gelişmeye başlamıştır. Doğası, tarihi ve İrlanda dil okulları, tüm dünyaya cazip gelmeye başlamıştır. Seyahat amacıyla gelenlerin dışında, dil eğitimi almak için seyahat edenlerde yer almaktadır. İrlanda eğitim sistemi konusunda başarılı bir ülkedir. Kendisini hızla geliştirerek, yurt dışından öğrenci alımına başlamıştır. Ülke sanayisinde çalıştırılmak üzere personel açığı bulunan bölgelerde de alanında uzman kişilerin işe alınması sağlanmaktadır. Yurt dışından çalışmak için gelen kişilere de fırsatlar sunan Belfast, yaşam standartları bakımından yüksek bir şehirdir.

İrlanda Belfast Şehrinde Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Yer

İrlanda adası, İngiltere’ye yakın bir bölgede yer almaktadır. Ülkede yaşanan tarihi olaylarda; İrlanda Kuzey İrlanda ve Güney İrlanda olmak üzere ikiye ayrılarak; Kuzey İrlanda başkenti olarak Belfast şehri olmuştur. Belfast kumsal anlamına gelmektedir. Düzlüklerden oluşmuş ve etrafı tepeciklerle çevrili bir yapıya sahiptir. İrlanda’nın Liman kenti olarak, ülke ticaretine katkı sağlayan bir bölgedir. Belfast verimli topraklara sahip olması nedeniyle, en popüler yerleşim alanları arasında yer alır. Tarihi dokusu, 2. Dünya savaşından kalma kalıntıları ve verimli toprakları ile günümüze kadar gelebilmeyi başarmıştır. Şehrin ilginç dükkânları, sessiz sokakları ve pubları ile görünümüne bakıldığında, sanayi şehri diyebilmek çok zordur. Ayrıca Titanic’in burada inşa edilmesi de, bölgenin daha çekici hale gelmesine neden olan unsurlardan biridir.

 

Belfast Şehir Merkezi

Şehir merkezi genellikle güneşli havalarda kalabalık olmaktadır. Geniş dinlenme alanları, sanat okulu ve Katedral mahallesinin bulunduğu alanlar bulunur. Otobüs duraklarının, meclis ve belediye binasının yer aldığı merkez, ticaret alanı görünümündedir. Özellikle Barok mimari yapılarının görüldüğü merkezde, Noel’de yapılan renkli ışıklandırmalarla, şehir eğlence dolu bir mekana bürünmektedir. Yılın bu zamanlarında kurulan Pazar ile de eğlence dolu zamanlar geçirebilirsiniz. Merkezde İrlanda tatlarını bulabileceğiniz birçok kafe ve restoran yer almaktadır. Sodalı ekmek ve patatesle yapılmış farklı lezzetleri tatmadan gitmemeniz gereken yerlerden biridir.

Titanic Belfast Museum

Sinema sektöründe Lenonardo Di Caprio’nun başrolde oynadığı Titanic filmindeki gemi, İrlanda’nın Belfast şehrinde yapılmıştır. Titanic gemisinin yapımında çalışan işçilerin o zamanki durumları, hikayeleri ve yapım aşamalarını anlatan bir ortam hazırlanmıştır. Gemiye ve çalışma şartlarına bakıldığında, Kuzey İrlanda’nın o dönemdeki ekonomik durumu görülebilmektedir. Turlar ile veya bireysel olarak mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.

Saint Anne Katedrali

Katedral; Belfast Katedrali olarak bilinmektedir. Dış görünümüne bakıldığında, muhteşem mimari yapısı göze çarpmaktadır. 1899 yılında yapılan katedral; Katedral mahallesinin merkez yapılarından biri olarak kabul edilmektedir. Mimari yapısı ile dikkat çeken yapıyı, yakından incelediğinizde, dönemin izlerini taşıyan etkileyici yapısını görebilirsiniz. Tarihi dokuları seven gezginler için mutlaka ziyaret etmesi gereken mekanlardan biridir.

Botanik Bahçeleri

Belfast şehrinin en gözde mekanlarından birisi olan botanik bahçeleri; dünyadaki tüm farklı bitkileri içerisinde barındıran yapıda bir mekandır. 28 dönüm arazi üzerine kurulmuş olan botanik bahçesi; ziyaretçilerine muhteşem zamanlar yaşatmaktadır. Tropikal ve palmiye evleri ile doğadan muhteşem parçaları ziyaretçilerine sunmaktadır.

Crumlin Road Gaol

  1. yüzyılda inşa edilen ve günümüzde halka açık olan Crumlin Road Gaol Hapishanesi,150 yıl boyunca infaz, açlık, ölüm, doğum, kaçış, evlilik ve grev gibi birçok olaya tanıklık etmiş bir mekandır. Dönemin mimari tarzı olan Victorya mimari yapı özelliği gösteren, Kuzey İrlanda’nın günümüze kadar gelebilmiş tek yapısı, Crumlin Road Gaol hapishanesidir.

Belfast Hayvanat Bahçesi

Şehrin mutlaka görülmesi gereken envai çeşit hayvanın bulunduğu bir alandır. Bazı hayvan türlerinin nesilleri tükenmekte olduğundan ve hayatları tehlike altında olduğundan, Belfast’ta 55 dönümlük arazi üzerine kurulmuş olan alanda, en iyi şekilde korunmaktadırlar. 1300 den fazla hayvan ve 150 hayvan türü yer almaktadır. Bu muhteşem güzellikleri görmek için her yıl 300 bini aşkın kişi ziyarete gelmektedir.

Ulster Müzesi

Ücretsiz olarak halka açılan Ulster Müzesi; çok fazla tarihi dokuyu içerisinde barındırmaktadır. Sanat tarihi ve doğa bilimleri hakkında çok fazla esere ev sahipliği yapmaktadır. Kuzey İrlanda’nın deniz yaşamı ile ilgili eserler de müze de yer almaktadır.

Golden Mile

Golden Mile; Belfast’ın merkezinde yer alan belediye binası, üniversite ve Dublin yoluna doğru olan kısımdaki sokak adına verilen isimdir. Cadde boyunca birçok pub, bar ve restoranlar yer almaktadır. Belfast turu yaparken, bu mekanlardan birinde dinlenerek, meşhur biralarını tadabilirsiniz.

Belfast Kalesi

Belfast kalesi, muhteşem manzarası ve deniz seviyesinden yüksekliği ile dikkat çekmektedir. Denizi, yeşili ve doğası ile ziyaretçi akınına uğrayan bölgelerden biridir. 12. Yüzyıl sonlarında doğru inşa edilen kalede; dükkan ve restoranlar yer almaktadır. Mekan genellikle; özel davetler, yemekler ve konferans için kullanılmaktadır.

St. George’s Market

St. George’s Market; 1890 yıllarında inşa edilmiştir. İrlanda’nın Kuzeyinde yer alan en büyük marketlerden biridir. Markette; giyim, gıda ve el sanatları gibi çok fazla ürün çeşidi bulunmaktadır. Buradan, Belfast’a ait hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Aradığınız tüm ürünlerin bulanabileceği market; Cuma, cumartesi ve Pazar olmak üzere haftanın 3 günü açıktır.

 

Yorumlar

/* ]]> */