Belfast İrlanda Cumhuriyeti

Belfast Hakkında Merak Edilenler

Belfast city; 280.211 nüfusu ile Kuzey İrlanda’nın en büyük bölgelerinden biridir. Aynı zamanda Kuzey İrlanda’nın başkentidir. Sokak sanatları, tarihi yapıları, müzeleri ve doğal güzellikleri ile keşfedilmeyi bekleyen bir şehirdir. İngiliz ve İrlanda kültürünü en belirgin şekilde yansıtan bölgedir.

İrlanda’nın Dublin başkentinden sonra 2. Büyük bölgesidir. Fakirlik ve kıtlık dolu geçmişini geride bırakan Belfast, gemi yapımı ile adını duyurmuştur. Mitolojik tarihi ve yemyeşil doğası olarak bilinen şehir, artık Game Of Thorones dizisi ile anılmaktadır. Son zamanlarda artan nüfusu ile 300 binlere kadar çıkmıştır. Doğal güzelliği, tarihi ve eğitim hayatı bakımından dünya genelinde en çok tercih edilen bölgeler arasındadır.

Belfast’a Yolculuk

Belfast’a ulaştığınızda, merkezde yer alan Donegall Meydanı, her bölgeye kısa sürede ulaşılabilir konumda yer almaktadır. 1906’dan günümüze kadar gelebilmiş olan Belfast sarayı, özel günlerde ışıklandırılmaktadır. Kentin müze ve botanik bahçesine merkezden yürüyerek ulaşabilirsiniz. Özellikle İrlanda da dil eğitimi alan öğrenciler, kısa mesafelerde her yere kolaylıkla ulaşabildikleri için şehirden memnun kalmışlardır.

Tarihi ve turizm açısından çok gelişmiş olan ülkede yer alan Titanic binası, mimari görünümü ve ünlü Titanic gemisinin burada yapılması nedeniyle turistik açıdan avrupa’nın da uğrak noktasıdır. Devasal geminin inşa edildiği bölge, koruma altına alınmıştır. Merkezden biraz uzakta yer alan Belfast kalesi 12. Yüzyılda inşa edilmiştir. Bölgede çatışmalardan dolayı 4 bin kişinin hayatını kaybetmiştir. Bölgenin az gelişmesinin nedeni de bu olaylardan kaynaklanmaktadır. Geçmişte yaşanan Protestan ve Katolik İrlandalıların çatışmaları sonuca bağlanamayınca, İrlanda ikiye  bölünmüştür. Her iki mahalle arasına Barış duvarı adını verdikleri, yüksek ve uzun duvarlar örülmüştür. Bu duvarlara, yaşanan olayları canlı tutmak amacıyla, grafiti sanatı ile resimler yapmışlardır.

Kente seyahat amaçlı gelen turistler, iki mahallede ayrı ayrı gezdirilmektedir. Game Of Thorones dizisinin ruhunu yaşamak için, kuzey turuna katılarak, jeolojik yapıdaki devler kaldırımını ve muhteşem sahilini görebilirsiniz. Belfast’ın devler kaldırımı bölgesi, jeolojik yapısı gereği, UNESCO Dünya Mirası listesine girmiştir. Sahil boyunca devam ettiğinizde, küçük ve sevimli sahil kasabalarına rastlayabilirsiniz. Black dağı, şehrin kuşbakışı görülebildiği en güzel bölgedir.

 

Belfast Ulaşım

Kuzey İrlanda’nın büyük şehri olan Belfast şehir içi ulaşımı oldukça gelişmiştir. Özellikle öğrencilere hitap eden yapısı ve turistik bir alan olması ulaşımın gelişmesinde etkili olmuştur. Şehir içinde yer alan otobüsler, kısa sürede hareket ederek hizmet vermektedir. Yürüme mesafesi uzaklığında yer alan mekânlara yürüyerek gidebilirsiniz. Daha konforlu bir seyahat için taksi seçeneği de mevcuttur. Bisiklet kiralama yöntemi ülkede en çok kullanılan ulaşım yöntemlerinden biridir. Kentte ulaşımın kolay ve rahat olmasından dolayı, araba kiralamaya gerek yoktur. Belfast’a direk uçuş yer almamaktadır. Londra ya da Dublin üzerinden aktarmalı uçuşlarla şehre ulaşabilirsiniz. Trafik sorunu olmayan, ulaşımın kolay olduğu ve sakinliğini koruyan bir şehirdir.

İrlanda Belfast Mutfağı

Ada ülkesi olan İrlanda; tarihte yaşadığı kıtlık ve iç savaşlar nedeniyle sadece kendi kültürünü değil, İngiltere ve İskoçya kültürünü de benimsemiştir.Bu nedenle resmi dili irlanda’ca ve ingilizce para birimi ise euro’dur. Kuzey İrlanda’nın hâkimiyeti İngiltere’de olduğu için Belfast’ta, daha çok İngiliz kültürünü görmek mümkündür. İrlandalılar çok fazla et tüketirler. Ülkelerinin yeşil ve verimli ovaları, hayvancılık ile uğraşmalarına etki etmiştir.

Özellikle domuz eti tüketmeyi seven İrlandalılar, kuzu eti, lahana olmak üzere patatesi çok tüketirler. Bölgede deniz mahsullerinden somon balığı, en sevdikleri gıda arasında yer almaktadır. Genelde restoranlarda ev yapımı bamya, yahni ve balık türlüsü verilmektedir. Tüm bu yiyeceklerin yanında patates mutlaka bulunmaktadır. İrlandalılar için patates, olmazsa olmaz yiyeceklerdendir. Siyah Bira, İrlandalıların en meşhur içkileri arasında yer almaktadır.

Belfast’ta Yaşam

Belfast şehrinin günlük yaşam akışına bakıldığında, sessiz sakin olan kent, gece eğlence merkezleri ve canlı müzikleri ile hareketlenmektedir. İrlanda’ya seyahat için gelip sakinlik arayanların tek adresi olan Belfast, tarihi ve turizm açısından fazlasıyla gelişme göstermiştir. Ünlü dizilerin tarihini yansıtan mekânlar ve atmosferi yaşamak isteyenler, ülkeye seyahat etmektedir. Ülkeye ulaşım aktarmalı olarak gerçekleşmektedir. Bölgede eğitim, konaklama ve yaşam masrafları ekonomik düzeydedir.

Özellikle İrlanda dil okulları tercihi yapan öğrenciler, Belfast’ın kolay ulaşımı ve ekonomik konaklama fırsatları nedeniyle tercih etmektedir. Seyahat edilebilecek birçok bölgesi ve öğrenilmesi gereken geçmiş tarihi bulunmaktadır. Bu sakin ve huzur dolu kentte araca ihtiyaç duymadan yürüyerek veya bisiklet kiralayarak, istediğiniz her yere ulaşabilirsiniz. Turlara katılarak, etrafı gezebilirsiniz. Akşamları geç saatlere kadar gençlerin eğlenebileceği mekânlarda, güvenilir bir şekilde vakit geçirebilirsiniz.

İrlanda ülkesi, diğer Avrupa ülkeleri arasında en güvenilir ülke olarak seçilmiştir. Bu yüzden gönül rahatlığıyla istediğiniz saatlere kadar eğlenebilirsiniz. Samimi ve yardımsever İrlandalılar ile tanışarak, sohbet edebilirsiniz. Özellikle, farklı kültürden gelen insanlarla sosyalleşme imkânı tanıyan İrlanda dil okulları, Belfast dâhil diğer bölgelerde de yer almaktadır. Yurt dışında dil eğitimi almak isteyenlerin tercihi olan bu güvenilir şehirde, dil eğitimi alma fırsatlarını en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz.

Belfast Üniversiteleri

Yılın girişimci ödülünü alan Queens Üniversitesi, 1845 yılında kurulan, akademik ve bilimsel alanda en başarılı üniversitelerden biridir. Okulda yapılan bilimsel çalışmalar, ARGE çalışmaları ve ödülleri ile tüm dünyada öğrencilere adını duyurmuş bir üniversitedir. Kampüs alanı, merkeze yakınlığı, İrlanda eğitim sisteminin kalitesini en iyi şekilde gösteren eğitim standartları ile öğrencileri kendisine çekmektedir. Belfast’ta yer alan üniversiteler, bilim, teknoloji ve sanat gibi her alanda araştırma konusunda en iyi araştırmacıların yer aldığı üniversitelerin, popülerliği her geçen gün artış göstermektedir. İrlanda ülkesinde yer alan okulların hepsinde; sanat, edebiyat, bilişim, teknoloji ve fen alanında uzman öğrenciler yetiştirilmektedir. Alanında uzmanlaşmış kişiler, ülkelerine prestij sahibi olarak dönmektedir.

İrlanda’da Eğitim

Avrupa ülkeleri arasında, en fazla dikkat çeken İrlanda eğitim sistemi, son zamanlarda giderek büyümeye devam etmektedir. Geçmiş kötü izlerle dolu tarihini bir kenara bıraktığımızda, bir anda gelişen ekonomisi ile adını tüm dünyaya duyurmayı başarmıştır. Özellikle eğitim alanındaki kalitesini tüm dünyaya en iyi şekilde yansıtmıştır. Günümüzün biyolojik rahatsızlıkları, çare bulunamayan hastalıkları ve teknolojik olarak yaratıcı fikirlerin ortaya çıktığı Belfast üniversiteleri, profesyonel bir şekilde çalışarak, tüm sorunlara çözüm bulucu buluşlar gerçekleştirmiştir.

Öğrencilere her açıdan cazip gelen İrlanda dil kursu, bölgenin her kentinde eğitim vermektedir. Şehrin başkenti Dublin’den sonra northern ireland başkenti olan Belfast’ta büyük kentlerden biridir. Dublin metropol bir şehir olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden hayat standartları biraz yüksektir. Belfast İrlanda’ya göre küçük fakat Kuzey İrlanda’nın en büyük şehri olarak yer almaktadır.

Sakin ve huzurlu olan kentte, öğrenciler için dil eğitimi almak daha caziptir. Okulların araştırma kapasitenin yüksek olması ve eğitimi destekleyici materyallerin kullanılması ile birlikte, eğitimin kalitesi ortaya çıkmaktadır. Belfast merkeze 10 dakika uzaklıkta olan Belfast İngilizce kurs merkezi, modern sınıfları, bilgisayarlı odaları, mutfak ve bahçeli bir mimari yapısı ile öğrencilere, Victoria tarzını yansıtan bir okulda dil eğitimi sunmaktadır.

İrlanda Okulları Fiyatları

Avrupa’da birçok dil okulu bulunmaktadır. Dil okullarının bulunduğu ülke, konaklama ve eğitim masrafları düşünüldüğünde, ülkede dil eğitimi almak, zorlu bir süreç haline gelmektedir. Amerika ve İngiltere gibi dil okullarının yer aldığı ülkelerde, yaşam ve eğitim masrafları, öğrencileri zorlamaktadır. Yurtdışında dil eğitimi fırsatını değerlendirmek isteyen öğrenciler, İrlanda cumhuriyetini tercih etmektedir. İrlanda’nın 32 ilçesinde yer alan farklı dil okulları vardır. İrlanda’nın her şehrinde, bütçeye uygun konaklama ve dil okulu bulabilirsiniz.

Uzun yıllar danışmanlık hizmeti sunan personellerden yardım alarak, onların tecrübelerinden faydalanabilirsiniz. İhtiyacınız olan bölüm hangi şehirde yer alıyor, nerede konaklayabilirim gibi sorunlara çözüm getiren personeller bulunmaktadır. İrlanda okul fiyatları, diğer dil eğitimi veren ülkelere göre daha ekonomiktir. Öğrencilere ders sürelerinde dil eğitimi sunan İrlanda, ders dışında da destek vermektedir. Şehri tanımak ve sosyalleşebilmek için birçok gezi programına yer verilmektedir. Bu sayede ülkeyi tanıma fırsatı bulabildiğiniz gibi yeni kültürlerle iç içe çevrenizi genişletebilirsiniz. İrlanda okullarında en kaliteli dil eğitimini almak için başvuruda bulunabilirsiniz.

Ülkenin Dublin şehri metropol bir şehir olarak, diğer şehirlerine göre maliyeti biraz daha yüksektir. Fakat diğer ülkelere göre en ekonomik ülkedir. Aylık yaşam ve eğitim masrafları 600-1000 Euro arasında değişiklik göstermektedir. Yaşam standartları yüksek olan ülkede, ekonomik konaklama, eğitim ve yeme ihtiyaçlarını karşılayabilen şehirler bulunmaktadır. İhtiyaca ve bütçeye uygun şehir ve okulu tercih etmeden önce bu hesaplamaları, uzman birine danışarak yapmalısınız. Doğru hesaplama ile aylık masrafları en aza indirgeyebilirsiniz.

 

Yorumlar

/* ]]> */