Armagh İrlanda Şehirleri Kuzey İrlanda

Armagh Hakkında Merak Edilenler

Armagh Hakkında Merak Edilenler
Armagh Hakkında Merak Edilenler

Birleşik krallığa bağlı olan Kuzey İrlanda’nın, 5 tane şehri bulunmaktadır. Armagh şehri de bu şehirlerarasında en küçük olanıdır. Vadiye kurulmuş olan şehrin iki yakasında, muhteşem katedraller yer almaktadır.

Kilise ve Katedrallerin kuruluşu Aziz Patrick’in gelmesiyle gerçekleştiği için her yıl Mart ayında, bu olay müzikler, danslar ve festivaller eşliğinde kutlanmaktadır.

Armagh’ın Zengin Tarihi

 

Şehrin coğrafi anlamda doğal güzelliği, uzun yıllar ziyaretçilerine, açık müze gibi hizmet vermektedir. Bölgede Kelt kültüründen kalma birçok esere rastlanmaktadır.

Her yıl Mayıs ayında elma festivalleri düzenlenmektedir. Armagh şehri küçük bir ilçe olarak tanınsa da, meteorları ve düzenlenen festivalleri ile ilginç hikayelerinin yer aldığı inanılmaz bir şehirdir. Bölgedeki en büyük meteoru görebilir, gözlemevinden yıldızları seyredebilirsiniz. İrlanda dan Muhteşem doğa olaylarını yakından görebileceğiniz Armagh’da, uzayda yolculuğa çıkabilirsiniz.

Armagh’ın Zengin Tarihi

Armagh şehri, Kuzey İrlanda’nın en küçük şehirlerinden biridir. Zengin tarihi ve ortaçağ atmosferi ile gelen ziyaretçileri büyülemektedir. Kenti seyahate ilk olarak Armagh müzesinden başlayarak, Burada sergilenen Vikinglerden kalma bilezikleri, dönemin etkileyici eserlerini , dokuma örneklerini görebilir ve irlanda kültürünü detaylı inceleyebilirsiniz. İrlanda’nın bataklık tereyağı bu bölgede çıkarılmıştır.,

Armagh müzesi

O dönemde bu tereyağları, oksijen almayan ve serin duran bataklık arazilerde muhafaza edilirken, ölülerine veya tanrılarına adak amaçlı da sunulmaktadır. Armagh kütüphanesinde seyahat ederek, yüksek duvarlarla inşa edilmiş kitaplara ve el yazması kitaplara rastlayabilirsiniz. Armagh kentinin simgesi olan heykelciklere; şehrin etrafında, binaların kubbelerinde ve her köşe başında rastlayabilirsiniz.

 

Armagh’da Yapılacak Şeyler

St. Patrick’s Katedrali; kemerleri, yüksek tavanları ve süslü cam mimarisi ile dikkat çeken mekanlardan biridir. Bu büyüleyici mekana girdiğinizde, Armagh tarihi hakkında bilgi alabilirsiniz. İç mekan tasarımı ve katedralin bulunduğu mekan, görülmeye değer yerler arasındadır.

İrlanda Armagh St. Patrick’s Katedrali

İrlanda Armagh St. Patrick’s Katedrali

Mimari yapı tam bir Katolik kilisesi kalıntısı olarak günümüze kadar gelmiştir. Keltlerden kalma antik bölgelerden biri olan Navan kalesi, aile ile gezilebilecek yerlerden birisidir.

İrlanda Armagh Navan kalesi

İrlanda Armagh Navan kalesi

Gökyüzünü ve gezegenleri daha yakından görebilmek için düzenlenmiş Astronomi ve Planetarium, çocuk ve yetişkinlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biridir. Sergiler, bilgilendirici gösteriler ve gözlemevinden canlı deneyim, ziyaretçilerin eğlence dolu zamanlar geçirmesi için önerilmektedir.

Gosford parkı, oyun alanları ve hayvanat bahçesi ile sakin bir doğa yürüyüşü sunmaktadır. Tesis içerisinde piknik alanları ve koyun, geyik, keçi ve kümes hayvanları bulunmaktadır. Yarım günlük geziyle tamamlanabilecek bu orman parkında dinlenebilirsiniz.

İrlanda Armagah Tarihi Mekanlar

Kentin her yerinden görülebilen Armagh anıtı; 1800 yıllarından sonra Northumberland dükü anısına yapılmıştır. Kuzey İrlanda tepelerinde bakan anıt, günümüze kadar sağlam bir şekilde gelebilmiştir.

Armagh merkezinde yer alan müzeleri gezerek, tarihi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Armagh, kontluk olarak geçmektedir. 141 bin nüfusu ile ülkenin küçük bir bölümünü kaplamaktadır.

Bölgede çok sayıda katedral ve Katolik kiliselerine rastlanmaktadır. İrlanda’nın küçük dini merkezi olarak tanımlanmaktadır. Karşılıklı olarak birbirine bakan iki katedral, Aziz Patrick’s adıyla anılmaktadır. İrlanda’nın kilise başkenti olarak anılan kentte sakin ve huzurlu bir atmosfer halimdir.

 

 

Armagh Coğrafi Konumu Ve İklimi

 

İrlanda Armagh şehrinin haritadaki yeri

İrlanda Armagh şehrinin haritadaki yeri

İrlanda’nın Kuzey bölgesi denizel iklimin hakim olduğu ve bu nedenle de ılıman iklimin görüldüğü bir ülkedir. Kuzey İrlanda’da yer alan Armagh’da bu iklimden etkilenen, ılıman bir yapıda bir şehirdir. Yaklaşık olarak İngiltere’nin yağışlı hava durumu ile aynıdır.

Bölge ikliminin yağışlı olması, İrlanda yeşilinin her mevsim canlı kalmasına neden olmaktadır. İrlanda’nın kuzey bölgesinde, İngiltere’ye bağlı olarak yaşayan kentte, resmi dilleri İngilizcedir. Turizm ve ticaret açısından gelişen kentte, Çince konuşanları görebilmek mümkündür. Tekstil, endüstriyel sanayi, gemi yapımı, bilişim teknolojileri ve turizm alanlarında, ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır.

 

İrlanda Armagh’da Yabancı Dil Eğitimi

Dil; hangi ülkede olursanız olun, kültürünüzü yansıtan bir yol haritasıdır. Yabancı dili anadili gibi öğrenmek isteyen kişiler, o dilin konuşulduğu ülkede dil eğitimi almaları gerekir. Dil eğitimi alınan ülkede yabancı dili öğrenmek çok daha kolaydır. Diğer yandan farklı ülkelerin kültürleri hakkında bilgi sahibi olarak, yeni çevre edinmede etkili bir yoldur.

Yurt dışında dil eğitimi almak isteyen öğrenciler, farklı ülke arayışına girerek, yabancı dil eğitimi konusunda, İrlanda eğitim sisteminden etkilenmişlerdir. Birçok öğrenci dil eğitimi veren okullarda, hangi dillerin eğitiminin verildiği konusunda kararsızlık yaşamaktadır.

Şehirde, Uluslar arası dil olarak kabul edilen İngilizce dışında, Çince, İspanyolca, İrlanda’ca gibi dillerin de eğitimi verilmektedir. Özellikle resmi kurumlara başvuru veya iş için gittiğinizde, İrlanda’ca dili yeterliliği istenmektedir. Eskisi gibi çok fazla İrlanda’ca dilini konuşmayan Kuzey İrlanda, Güney İrlanda bölgesinde kültürünü korumaya devam etmektedir.

İrlanda’daki dil okullarını incelemek ve hakkında detaylı bilgi almak için İrlanda Dil Okulları sayfamızı ziyaret edebilir ya da bizimle İletişime geçebilirsiniz. 

Armagh Eğitim Programları

İrlanda cumhuriyeti’nin dini başkenti olan Armagh city, St. Patrick’s adı ile anılır. Kilise ve katedrallerin çoğunda adı geçmektedir. Aynı zamanda Aziz Patrick’s adı ile anılan gramer okulları da yer almaktadır. Bölgede yer alan okullarda; görsel ve işitsel materyaller kullanılarak,  gramer, telaffuz ve dinleme gibi dersler işlenmektedir. İrlanda da dil eğitimi almak isteyen öğrenciler, eğitim alacakları okulun hangi bölgede olduğunu dikkate alarak, okul seçmelidir.

Kuzey ve Güney İrlanda okulları, fiyatları ve ulaşım olanakları bakımından farklılık göstermektedir. Armagh; kuzey İrlanda’da yer almış olsa da, küçük bir şehir olduğundan ekonomiktir. Gramer ve telaffuz konularında sorun yaşıyorsanız, bölgedeki okullar hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Okullar ile iletişime geçebilir veya bir danışmandan yardım alarak, okul ile irtibata geçmesini sağlayabilirsiniz. Dil eğitimi sürecinde tercih edilecek ülke ve okul çok önemlidir. Bu yüzden doğru karar verebilmek adına, tecrübeli danışmanlardan yardım almanız önerilir.

Avrupa ülkeleri arasında dil eğitimi ve yaşam standartları olmak üzere yaşanabilirlik açısından en ekonomik ülke İrlanda olarak belirlenmiştir. İrlanda’daki dil okullarını incelemek ve hakkında detaylı bilgi almak için İrlanda Dil Okulları sayfamızı ziyaret edebilir ya da bizimle İletişime geçebilirsiniz. 

Armagh Ulaşım ve Trafik

Ülkenin en küçük şehri olan Armagh, İngiliz atmosferini yansıtan tarzı ile ön plana çıkmaktadır. Bölgede yürüyerek veya bisiklet kiralayarak seyahat edebilirsiniz. Daha konforlu bir gezi düşünüyorsanız, taksi kiralayabilirsiniz. Şehrin genel görünümüne bakıldığında, trafik yok denecek kadar azdır. İki adet yükselen kilise, bölgenin ikiz kuleleri gibidir.

Armagh

Kuzey İrlanda’da yer alan Armagh kentine ulaşım için öncelikle İngiltere vizesi gerekmektedir.

Güney İrlanda ve Kuzey İrlanda için ayrı vize gerekmektedir. Kuzey bölgede yer alan Armagh, İngiliz konsolosluğundan vize alması gerekmektedir.

Türkiye üzerinden 4 saat uçtuktan sonra; Dublin veya Cork havaalanından birinde inmelisiniz. Buradan karayolu ulaşımı ile Armagh’a ulaşabilirsiniz.

Trafiğin yoğun olmadığı şehirde, rahatlıkla etrafı gezebilirsiniz. Ülkenin dini merkezi olan Armagh katedral ve kiliselerini ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

İrlanda Dil Kursu

İrlanda ülkesinin, son zamanlarda en popüler ülkelerden biridir. Kanada, Amerika, İngiltere ve Fransa gibi ülkelerin dil eğitimi ve dil kursları bulunmaktadır. Bu Avrupa ülkelerine, İrlanda dil kursu olarak kendisini gösterdikten sonra, tercih edilen bir ülke olmuştur.

Ekonomik ve kaliteli eğitim sistemi sayesinde, adını dünyaya duyurduktan sonra, eğitim kapasitesini daha da geliştirmek adına İrlanda dil okulları sayısı giderek artmaya başlamıştır. Özellikle Türkiye ile yakın olması ve öğrencilerin ekonomik ve kaliteli bir dil eğitimi almak istemesi, öğrencileri İrlanda’ya yönlendirmiştir.

Her yaş grubuna hitap eden programları ile öğrenci ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Öğrencilerin eğitim almaları dışında, konaklama gibi hizmetlerde de yardımcı olmaktadır. Ortaokuldan yüksek lisans yapmak isteyen kişilere kadar, ihtiyaca uygun program hazırlanmaktadır.

Genel İngilizce, yoğun İngilizce, sınavlara hazırlık, yüksek lisans veya yabancı dilini geliştirmek isteyen herkes, İrlanda’nın her kentinde yer alan dil okullarına başvurabilir.

Okulların verdiği programlar ve hangi şehirde yer aldığı konusunda detaylı bilgi veren uzman danışmanlardan yardım alabilirsiniz. Tecrübeli danışmanlar, uzun yıllar tecrübe ettikleri bu meslekte, ihtiyacınıza uygun program ve şehri seçmenizde yardımcı olmaktadır.

Armagh Hakkında Kısa Bilgiler

  • İrlanda’nın en eski ve en küçük yerleşim yeridir.
  • Bölgede ikiz kuleler dedikleri, birbirine bakan ve şehrin her yerinden görülebilen iki katedrali vardır. Ülkedeki kilise ve katedrallerin isimleri, St. Patricks olarak adlandırılmıştır.
  • Mitolojide Armagh şehri hakkında ilginç hikayeler yer almaktadır.
  • Kentte Kelt kültürünün atmosferi hakimdir.
  • 6000 dönümlük arazide, pembe çiçekli elma ağaçları bulunmaktadır. Bu elmalardan şarap, sos, tatlı ve meyve suyu gibi birçok ürün elde edilir.
  • Emain Macha, İrlanda’nın en önemli merkezlerinden biridir. Bu arkeolojik alanda, tarihini mükemmel bir şekilde ziyaretçilerine sunmuş olan irlanda avrupa’nın ilgi odağıdır.
  • Armagh gözlemevinden, gökcisimlerini ve yıldızları daha yakından görebilirsiniz.
  • İrlanda’nın Armagh kentinden yapılan kazılarda, bataklık içerisinden 4000 bin yıllık tereyağı çıkarılmıştır. O dönemde uzun süre dayanıklılık göstermesi için veya ölülerine adak amacıyla konulmuş olabileceğine inanılmaktadır.

 

Yorumlar

/* ]]> */