İrlanda Cumhuriyeti İrlanda'da Yaşam İrlanda'ya Gitmeden Önce Kuzey İrlanda

20 Maddede Kuzey İrlanda

İrlanda Teknoloji Başkenti
İrlanda Teknoloji Başkenti

İrlanda’nın ataları Keltler olarak bilinmektedir. Kelt kültürünün yaygın olduğu o dönemde, Avrupa’nın her ülkesinde rastlanmaktadır. Hıristiyanlık dini İrlanda’da 430’lu yıllarda yayılmaya başlamıştır. Saint Patrick’in ülkeye gelerek, Hıristiyanlığı yayması ve Latin harflerini getirmesi ile bölgede koruyucu aziz sayılmıştır. 800 yıllarında bölgeye keşfe gelen Vikingler, İrlanda’nın zengin topraklarından faydalanmak istediler. Ardından Normanların sömürüsüne uğrasalar da, Vikingler tamamen bölgeyi ele geçirememişlerdir. Son olarak İngilizlerin bölge hâkimiyetini ele geçirmesiyle İrlanda’nın Kuzeyi, İngiltere’ye bağlanmıştır. İrlanda dini açıdan Protestan ve Katolik olarak ikiye ayrılmaktadır. Katolik kısım %75’lik kısmı kapsamaktadır. Geriye kalan kesim Protestan’dır. Kuzey İrlanda halkı Protestan’dır. Kuzey İrlanda’nın ekonomisi tekstil, gemi yapımcılığı ve tarım üzerinedir. Günümüzde ticaretin yapıldığı liman kenti olarak aktiftir.

Kuzey İrlanda Nüfusu

İrlanda genel nüfusu 7.757’dir. Britanya adalarında yer alan İrlanda Kuzey, doğu, batı ve güney olmak üzere 4 bölgeye ayrılmıştır. Kuzey ve Özgür İrlanda yani Güney İrlanda bölgelerinde yaşanan anlaşmazlıklar yüzünden, ülke ikiye bölünerek, Kuzey İrlanda İngiltere hakimiyeti altına girmiştir. Kuzey İrlanda’nın nüfusu 1 milyonu aşkındır. Ülkenin Kuzey İrlanda kesiminin nüfusu güney İrlanda’dan daha az nüfusa sahip iken, göçler ve İngilizlerin yerleşmeleri sonucu nüfusta artışa neden olmuştur. Katolik dinini benimseyenlerin çoğunlukta olması, İngiltere’yi rahatsız etmiştir. Bu yüzden Kuzey İrlanda’da Protestan dininin yaygınlaşması için çalışmalar yapılmıştır. Tarihte 8 milyonu aşan nüfusu bulunurken, yaşanan kıtlık, fakirlik ve hastalık sonucu birçok kayıp olmuştur. Günümüzde nüfus artışı yaşansa da, halen daha bu sayıya ulaşılamamıştır.

Kuzey İrlanda Şehirleri

İrlanda’nın Kuzeyinde; Belfast, Armagh, Derry, Lisburn ve Newry şehirleri yer almaktadır. Kuzey İrlanda’nın başkenti 350 bin nüfusu ile Belfast’tır. Giderek artan nüfusu ile 2 milyonu Kuzey İrlanda’nın % 40’ı Protestanlığı benimsemiştir.  5 şehrin para birimi sterlindir. Resmi dilleri İngilizcedir. İrlanda’ca konuşan kesim güney İrlanda’da yer almaktadır. Güney İrlanda’nın bağımsız olması nedeniyle, para birimi, resmi dilleri ve vizeleri ayrıdır. Tarihte Kuzey İrlanda’nın iç savaşı nedeniyle, Belfast’da keten endüstrisinde gelişme görülmüştür. Ayrıca en büyük tersane havuzu burada yer almaktadır. Kuzey İrlanda şehirleri, endüstriyel alanda gelişme göstermiştir.

Kuzey İrlanda Hakkında Az Bilinenler

 • Kuzey İrlanda’nın nüfusu göçler sonucu, 1 milyondan 2 milyona çıkmıştır.
 • 350 bin nüfusa sahip olan Belfast şehri başkent olarak seçilmiştir.
 • Para birimi olarak sterlini kullanmaktadır.
 • İngilizce resmi dilleridir.
 • 2 milyonluk nüfusa sahip bölgede, 5 şehir yer almaktadır. Nüfusun çoğunluğu 30 yaş altı kişilerden oluşmaktadır.
 • Slieve Donard bölgenin en yüksek tepesi olarak bilinmektedir.
 • Dünyanın bir numaralı keten üreticisidir.
 • En büyük tersaneye sahip bu bölgede, Titanic inşa edilmiştir.
 • Narnia Günlükleri kitabını yazan Clive Staples Lewis, Kuzey İrlandalıdır.
 • Kuzey İrlanda’nın başkent olan Belfast’ta yer alan saat kulesi 1buçuk metre sola doğru eğiktir.
 • Ülkede Protestan ve Katolik çatışmaları nedeniyle, mahalleler arasında duvarlar yükselmeye başlamıştır. Bu duvarlarda 3000 den fazla grafiti resim yer almaktadır. Bölgede yaşanan iç çatışmaları yansıtan resimler canlandırılmıştır.
 • Dönemin Geleceğe Dönüş filminde yer alan kanatlı açılır kapıya sahip araba, Kuzey İrlanda’da üretilen bir otomobildir.
 • Ülkenin en meşhur yemeği; yumurta, jambon, domates, sosis ve patates kızartılarak yapılan Ulster Fry’dır.
 • Bölgede yer alan George Best havalimanı adı efsaneleşmiş futbolcularından gelmektedir.
 • Bölge İngiltere’ye bağlı olduğundan, giderek nüfusu arttığı gibi farklı ülkelerden de turisti kendisine çekmektedir. Çince dili en yaygın olarak kullanılan diller arasında yer almaktadır.
 • Trafik konusunda sorun yaşamayan şehirde, trafik soldan akmaktadır.
 • Meşhur Game Of Thrones dizisi İrlanda’da çekilmiştir. Filmde kullanılan oyuncuların sayısı, Kuzey İrlanda halkı kadardır.
 • 35 metre uzunluğundaki duvarlarda, 3000’i aşkın duvar resmi ile şehitleri anma ve yaşanan olayları canlı tutmak amaçlanmıştır.
 • Yılın yarısı sürekli yağmur yağan bir bölgedir.
 • Bölge kuzeyde yer almasına rağmen, ada ülkesi olduğundan ılıman bir iklime sahiptir.

Kuzey İrlanda’da Dil Okulları

Ülkenin kuzeyinde yer alan 5 şehirde, çok fazla İrlanda dil okulları ve dil kursları yer almaktadır. Ülkenin bu bölümünde yer alan okullardan mezun olup, ünlü olmuş çok fazla kişi bulunmaktadır. Yurtdışı dil eğitimi almak için ideal ülkelerden biri olarak bilinmektedir. Özellikle, en eski şehri olan Derry’de, kökleşmiş kaliteli dil eğitimi veren okullar yer almaktadır. Dil okullarında; genel İngilizce, iş İngilizcesi, akademik İngilizce ve sınava hazırlık kursları gibi dil eğitimi veren okullar bulunmaktadır.

Her bölge ve okulun farklı dil programı bulunmaktadır. Yurtdışından dil eğitimi almak için başvuruda bulunacak olan öğrenciler, eğitim almak istedikleri dil okulu hakkında araştırma yapmaları gerekmektedir. Yaş grubu ve kişiye uygun programa göre başvuru yapılırsa, verilen eğitim daha verimli olmaktadır. Dil eğitimi ortaokul çağından yüksek lisans ve yetişkinlere kadar verilmektedir. Okullarda hazırlanan programlarda gezi ve aktivitelere de yer verilerek, yabancı dilin pekiştirilmesi amaçlanmaktadır. İrlanda’da eğitim maliyetleri diğer ülkelere göre daha ekonomiktir. Genellikle öğrenci şehri olarak anılan ülkede, 30 yaş altı nüfusun yer alması, bölgeyi daha hareketli bir hale getirmektedir. Eğlenmesini bilen İrlandalılar, düzenledikleri festivaller ve eğlenceli gece hayatları ile popüler bir ülkedir. Öğrencilerin, eğlenerek eğitim alabileceği ideal ülkelerden biridir.

Kuzey İrlanda’da Konaklama Ve Yaşam

İrlanda’nın kuzey bölgesi, ılıman iklimi ve yemyeşil bitki örtüsü ile turistlerin dikkatini çeken bölgelerden biridir. Turistlik açıdan meşhur olan bölgede yaşam şartları ve eğitim şartları diğer Avrupa ülkelerine göre daha ekonomiktir. Eğitim açısından geniş ve donanımlı sınıflarda, kaliteli bir dil eğitimi verilmektedir. Ülkede yeme-içme ve konaklama açısından farklı alternatifler yer almaktadır. 4 kişilikten 8 kişiliğe kadar olan yurtlarda konaklama imkanı yer almaktadır. Özellikle ev kiralamak isteyen kişiler için stüdyo evler de yer almaktadır. Fakat ev kiralamak için kiraların en ekonomik olduğu kenti seçmeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle metropol şehirlerde kira fiyatları çok yüksektir. Diğer bir seçenekte aile yanında konaklamadır. İrlanda dil eğitimi almaya giden öğrencilerin en çok tercih ettiği konaklama seçeneklerinden biridir. İrlanda’da yaşam, eğitim gibi masrafların genel ücreti aylık 600-1000 Euro arasında değişmektedir. Ülkede konaklayacağınız bölgeye göre yaşam masraflarında düşme görülmektedir.

İrlanda’da Çalışma Şartları

İrlanda ülkesi, eskiden yaşadığı ekonomik krizi atlatarak, eğitim, bilişim ve teknoloji alanında gelişme göstermiştir. Ülkenin işsizlik oranı yok denecek kadar azdır. Bilişim alanında birçok ünlü markanın ofisleri yer almaktadır. Avrupa ülkelerine bu alanda çok fazla ihracat gerçekleşmektedir. Bir anda ekonomik patlama yaşayan ülke, turizm alanında da gelişme göstererek, çok sayıda turisti kendisini çekmiştir. Yemyeşil doğası, tarihi güzellikleri ve kaliteli eğitimi ile çoğu kişi tarafından tercih edilen ülkelerden biri olarak yer almaktadır. İrlanda dil kursu şartlarına bakıldığında, 25 hafta üzeri dil eğitimi alan kişiler, çalışma iznine sahip olmaktadır. Bu şartı sağlayan ve düzenli olarak derslere katılan kişiler çalışma iznine sahip olarak, istedikleri kuruma iş başvurusunda bulunabilmektedir. Yurt dışından gelip, sadece ülkede çalışmak isteyen kişiler ise, çalışmak istedikleri kuruma önceden başvuruda bulunarak, çalışma izni almak zorundalar.

Tüm istenen resmi belgeler tamamlandıktan sonra, ülkeye çalışmak için kabul edilen kişiler, başvurdukları işe başlayabilirler. Çalıştıkları süre içerisinde konaklama konusunda uygun şehirlerde uygun konaklama seçeneklerini kullanabilirsiniz. İrlanda eğitim sisteminden yararlanıp sonra işe girmek isteyen kişiler, bu konuda daha avantajlıdır. İrlanda halkına, şehrine ve İngilizce diline hakim olduktan sonra işe girmek daha doğru bir karar olmaktadır. Ülke, her yıl öğrenci ve turist akınına uğramaktadır. Yurt dışından gelen herkes, ülkelerine memnun bir şekilde dönmektedir.

Kuzey İrlanda Vizesi

İrlanda ülkesi; Kuzey İrlanda ve Güney İrlanda olarak ikiye ayrılmıştır. Bu durum ülkenin vize konusunda karışıklığa neden olmuştur. İrlanda’yı tek bir ülke olarak değil, ikiye bölünmüş bir ülke olarak görmek gerekmektedir. İrlanda’nın güneyi, bağımsızlığını ilan etmiş olan özgür İrlanda’dır. Kuzey İrlanda ise, İngiltere, İskoçya ve Galler’e bağlı, İngiltere’nin yönettiği bir ülkedir. Bu yüzden ülkeye girişlerde vizelerde farklılık görülmektedir. Kuzey İrlanda vizesi ile Güney İrlanda’ya giriş yapılamayacağı gibi, Güney İrlanda vizesi ile de Kuzey İrlanda’ya giriş yapılamamaktadır. Bağımsız Güney İrlanda vizesi tektir ve ayrıdır. Kuzey İrlanda’ya gitmek için İngiltere konsolosluklarından, İngiltere vizesi almak gerekmektedir. Aktarmalı uçuş yerine direk uçuşları tercih etmeniz daha maliyetli olmaktadır. Havayolu aktarma ve ulaşım imkânları İngiltere ve Kuzey İrlanda’da en ekonomik ulaşım yolu seçeneğinden biridir.

İrlanda Dil Eğitiminin Popüler Olmasının Sebepleri

Avrupa ülkeleri arasından sıyrılıp, son zamanlar popülerliğini kazanan Kuzey İrlanda, dil eğitiminde adını duyurmayı başarmıştır. Sıcakkanlı insanları, muhteşem doğası, kaliteli dil eğitimi veren okulları ve özellikle ekonomik bir ülke olması bakımından tercih edilmektedir. Para birimi olarak Euro kullanmaları, ülkeyi ekonomik açıdan İngiltere’ye göre daha maliyetli yapmaktadır. Yurt dışı dil eğitiminde adını duyurmuş olan Kanada ülkesi, yerini İrlanda dil okullarına bırakmıştır. Dil kursları, sosyal yaşamı ve diğer ülkelere göre maliyetli olması açısından öğrencilerin en çok tercih ettiği okullar arasında yer almaktadır. Ülke; bayanların en fazla olduğu bölge olduğundan, suç oranı en düşük ülkelerden biridir. Eğitim düzeyi yüksek olan ülke, sıcakkanlı insanların yaşadığı bir bölgedir.

Yurtdışı dil eğitiminde, ilk akla gelen ülke Amerika ve İngiltere’dir. Bu ülkelerde dil eğitimi alan çoğu öğrenci, alternatif ve ekonomik dil eğitimi arayışına girdiklerinde, İrlanda’yı keşfetmişlerdir. İrlanda eğitim konusunda kendisini fazlasıyla geliştirmiş bir ülkedir. Yaşam şartları bakımından da yükselerek, en rağbet gören ülkeler arasında yer almayı başarmıştır. İrlanda okullarında Türk öğrenci sayısının az olması, yabancı dil eğitimi açısından avantajlı bir durumdur. İrlandalıların Türklere karşı ayrı bir ilgisi olmasına rağmen, eğitim konusunda kalabalık olmayan sınıflarda, az Türk öğrenci ile eğitim alınmasını sağlamaktadır. Diğer yandan farklı ülkelerden eğitim için İrlanda’ya gelen öğrencilerle sosyalleşme fırsatını yakalayabilirsiniz. Okullarda düzenlenen gezi ve aktiviteler ile yabancı dil giderek gelişmektedir. Ülkede hazırlanan dil eğitim programı çerçevesinde,  kaliteli bir dil eğitimi alarak, ülkenize dönebilirsiniz. Yabancı dilinizi, kısa süre içerisinde, anadiliniz gibi öğrenebilirsiniz. Ülkenize prestij sahibi olarak döndüğünüzde, iyi bir referans sağlamış olursunuz. Tekrar İrlanda’ya gitmek isterseniz, edindiğiniz tecrübe doğrultusunda, kısa süre içerisinde ülkede çalışma imkanına da sahip olabilirsiniz. İrlanda’nın sıcakkanlı insanları, muhteşem yemyeşil doğası ve ortaçağ tarihinin atmosferini yaşamak için tanınması gereken ülkelerden biridir. Avrupa ülkeleri arasında en güvenilir ve yaşanılabilir ülke olarak seçilmiştir.

 

 

 

 

Yorumlar

/* ]]> */