Güney İrlanda İrlanda'da Yaşam

20 Maddede Güney İrlanda

İrlanda Cumhuriyeti; Kuzey ve Güney İrlanda olarak bölünmüştür. Ülkenin Güney kısmında kalan bağımsız İrlanda’yı daha yakından tanıyalım.

Güney İrlanda’nın tarihi

İrlanda ülkesi tarihte birçok iç savaş yaşamış ve sömürü altında kalmıştır. Tarihin ilk çağlarında keşfedildiğinden beri, birçok topluluğun hüküm sürmek istediği bir yer olarak kalmıştır. Zamanla İngiltere’ye yakın olması ve İngiltere’nin yeni toprak arayışı sonucu, çok uzaklara gitmeden İrlanda’yı sömürmesini kaçınılmaz hale getirmiştir. İrlanda cumhuriyeti konum olarak kuzey, güney, doğu ve batı olmak üzere bölümlere ayrılmıştır. İrlanda’nın Kuzey ve Güney kesimlerinde yaşayan halk, sömürülere karşı direnç gösterse de Kuzey İrlanda sömürüden kaçamamıştır. İngiltere Kuzey İrlanda’da hüküm sürmeye devam ederken, Güney İrlanda bu bağımsızlık savaşından galip çıkarak, bağımsız Güney İrlanda olarak kalmayı başarmıştır. Ülke coğrafi konumu gereği, dünyanın Kuzeydoğusunda Britanya adalarında yer alır. Ülkenin başkenti olan Dublin merkezde düzlük bir alana sahiptir. Güney İrlanda’da en yüksek sıradağları ve bataklıkları görebilmek mümkündür.

Güney İrlanda’nın Şehirleri;

Ülkenin Güney kısmında kalan bağımsız Güney İrlanda sınırlarında; Waterford, Shannon, Dun Laoghaire ve Kilkenny şehirleri yer almaktadır.

İrlanda Ülkesinin Coğrafi Konumu Ve Bağlı Olduğu Ülke; İrlanda Cumhuriyeti, bağımsızlığını ilan etmiş bir ülkedir. İrlanda’nın Kuzeyine komşu olan İngiltere, Kuzey İrlanda’yı kendi ülkesine bağlamıştır. Güney İrlanda ise bu yönetime karşı çıkarak, bağımsız bir ülke olarak Güney’de yer almaktadır.

İrlanda Başkenti

Ülke Kuzey ve Güney olarak ayrılmış olsa dahi, en büyük şehri olan Dublin, ülkenin başkenti olarak tanınmaktadır.

İrlanda Nüfusu;

Tarihte kıtlık ve fakirlik yaşamadan önce 8 milyon nüfusa sahip İrlanda; son zamanlarda 4.773 nüfusu ile giderek artmaktadır.

İrlanda para birimi

Ülke para birimi olarak Euro’yu kullanmaktadır.

Güney İrlanda Bayrağı Ve Anlamı

 Yeşil, beyaz ve turuncu olacak şekilde 3 şeride bölünmüştür. Yeşil renk, İrlanda’nın yemyeşil doğasını, beyaz renk hayvancılıkla uğraşan İrlanda’nın koyunları, keçileri olarak ifade edilirken, turuncu renk ise, İrlanda insanlarının kızıl tenlerini simgelemektedir.

İrlanda’nın 3 Yapraklı Yonca Sembolünün Anlamı

İrlanda’da Hıristiyanlığın yayılmasını sağlayan Aziz Patrick, Hıristiyanlığın kutsal üçlemesi ile bütünleşen 3 yapraklı yoncanın, simge olarak kullanılmasına yol açmıştır. Üç yapraklı yonca, 3 yaprağa sahip olduğu için kutsal sayılır. Bazı özel günlerde ve Patrick’i anma törenlerinde, yakalara 3 yapraklı yonca takılır. 3 sayısının kutsal olarak görülmesi ve yoncanın kötü ruhları tespit etme gücünün olduğuna inanılması, ülkede yoncanın sembol olarak kullanılmasına neden olmuştur.

İrlanda’da Konuşulan Resmi Diller

İrlanda’da, İngilizce ve İrlanda’ca olmak üzere iki resmi dil konuşulmaktadır. Neredeyse halkın çoğu İngilizce dilini konuşmaktadır. Zamanla İrlanda’ca dilini konuşan sayısı azalmıştır. Bölgenin Donegal ve Gaeltacht bölgesinde yoğun bir şekilde İrlanda’ca konuşulmaktadır. Bazı İrlanda’ca dili yeterliliği isteyen kurumlar, dil eğitimi için öğrencileri bu bölgelere yönlendirmektedir.

İrlanda Trafiği

Ülkede trafik sorunu yer almamakla birlikte, Trafik sol taraftan akacak şekildedir.

Güney İrlanda Vizesi

Avrupa ülkelerine giriş çıkışlarda ortak vize olan Shengen vizesi, İrlanda’da geçerli değildir. Bağımsız bir ülke olan İrlanda’ya seyahat için İrlanda’nın özel vizesini almak gerekmektedir.

Güney İrlanda Vizesi Ayrı mı?

İrlanda’nın Kuzey bölgesi İngiltere hakimiyetinde olduğu için, Kuzey İrlanda’ya girişi İngiltere vizesi ile gerçekleşmektedir. Güney İrlanda bağımsız bir cumhuriyet olarak, özel vizeye sahiptir. İrlanda’nın hangi bölgesine gidilecekse, o bölgeye uygun vize alınması gerekmektedir.

Güney İrlanda Kültürü

İrlanda ülkesinde yaşayan halk, farklı etnik gruplardan oluşmaktadır. İskoç, İngiliz, Viking ve Kelt topluluğundan oluşmuş İrlanda halkı, farklı kültürleri benimsemiştir. Yaşam tarzları ve mutfak kültürleri çoğunlukla İngiliz kültürünün yansımalarıdır.

Güney İrlanda Dini Yapısı

Sömürgecilik ve savaş döneminde Kuzey ve Güney olarak ikiye ayrılan İrlanda, dini yapı olarak da çatışma içerisindeydi. Kuzeyde Protestan Güneyde Katolik dinine sahip halk yaşamaktadır. Yaklaşık olarak halkın %75’i Katolik dini inancına sahiptir.

Güney İrlanda Ekonomisi

Endüstri, sanayi, tarım ve hayvancılık alanında ekonomik olarak yükselişe geçen İrlanda ülkesi, teknolojik olarak da en üst seviyelere ulaşarak, ihracatta en önemli ülkelerden biri olmayı başarmıştır.

Güney İrlanda’ya Gitmek İçin Sebepler

Güney İrlanda yani bağımsız olarak yaşayan İrlanda bölgesinde, insanlar mutlu ve huzurlu bir hayat sürmektedir. Yemyeşil doğası, gizemli tarihi, mimari yapıları, samimi insanları, kültürleri ve leziz mutfakları İrlanda’ya gitmek için sayılabilecek nedenler arasında yer almaktadır.

Güney İrlanda İklimi

Ülke ada üzerine kurulu olduğundan, denizel etkisi nedeniyle ılıman bir iklime sahiptir. İngiltere iklimi gibi sürekli yağış almasa da belli aylarda yağış almaktadır. Kış ayları ılık geçmektedir. Güneyde kalan bölge, Kuzey’e göre daha ılık bir iklime sahiptir.

Güney İrlanda’da Neler Yapılır?

İrlanda mutlu insanların yaşadığı bir ülkedir. İnsanlarının samimi davranışları sayesinde, kendi ülkenizde gibi rahatlıkla her yeri gezebilirsiniz. Ülkeye seyahat amaçlı gelerek, tarihini, kültürünü tanıyabileceğiniz birçok mekan bulunmaktadır. Özellikle yurtdışı eğitimi için İrlanda dil okulları tercih edilmektedir. Kaliteli eğitim sistemi ve İngilizce telaffuz kolaylığı bakımından tercih edilen ülkelerden biri olarak yer almaktadır.

Güney İrlanda’yı Yakından Tanımak

Ülkenin her bölgesinde, farklı özelliklere sahip kent ve kasabalar yer almaktadır. Güney İrlanda’da yer alan Galwey, Connemara ve Kilkenny gibi kentlerde seyahat ederek, Güney İrlanda hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Güney Dublin; İrlanda ülkesi Kuzey ve güney İrlanda olmak üzere ikiye ayrılmıştır. İrlanda’nın en büyük kendi olan Dublin, başkenttir. Dublin’de güney ve kuzey İrlanda olmak üzere ikiye ayrılmış durumdadır. Dublin; metropol bir şehir olarak, en çok turistin uğrak yerlerinden biridir. Ayrıca; İrlanda eğitim sistemi bakımından, Dublin’de daha çok rağbet görmektedir.

Güney İrlanda’da Dil Eğitimi

İrlanda ülkesi; Kuzey ve Güney İrlanda olacak şekilde iki bölüme ayrılmıştır. Her iki bölgede de kaliteli dil eğitimi veren kurumlar yer almaktadır. İrlanda; İngiltere adaları üzerinde yer alan bir ülke olduğu için İngilizce dilini çok iyi şekilde konuşmaktadırlar. Bu yüzden, İrlanda dil kursu ve Dil okulları eğitimi veren kaliteli okullar yer almaktadır. Çoğu öğrenci, yurt dışı eğitiminde İrlanda’yı tercih etmektedir.

Güney İrlanda bağımsızlığını ilan ettikten sonra, zaman içerisinde eğitim ve turizm alanında kendisini geliştirmiştir. 25 haftalık dil eğitimi veren kurumlardan sonra, İrlanda’da çalışma izni imkânı tanınmaktadır. Dil eğitimi alırken, geriye kalan boş zamanlarda sosyalleşerek, İrlanda’yı keşfedebilirsiniz. Gerçek İrlanda insanlarını tanıyabileceğiniz Güney İrlanda’da yer alan şehirleri ziyaret edebilirsiniz. Kuzey İrlanda bölümünde, daha çok beyaz tenli insanlar ve farklı etnik gruba dâhil olan insanlar yaşamaktadır. Güney İrlanda’da yaşayan halkın çoğunluğu, daha çok gerçek İrlandalıdır.

Neden İrlanda’da Dil Eğitimi

Avrupa ülkeleri arasında en popüler ülkelerden biri olmayı başaran İrlanda; sosyal yaşam tarzı ve kaliteli eğitimi ila dikkat çeken bir ülkedir. İrlanda eğitim sistemi, kendine has özelliği ve eğitmenleri sayesinde, tüm dünyaya adını duyurmayı başarmıştır. Ortaçağdan kalan tarihi yapıları ve muhteşem yeşil doğası ile dikkat çeken ülke, dil eğitimi almak ve eğitim almak için birebir ülkelerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkenin %95 kesimi İngilizce dilini konuşmaktadır.

Geriye kalan yüzdelik kesim de İrlanda’ca dilini konuşmaktadır. İrlanda eğitim sisteminde İngilizce resmi dilleri olarak verilirken, İrlanda’ca dil eğitimi de verilmektedir. İngilizce, tüm dünyanın ortak dili olduğundan, sosyalleşmede etkili olarak tercih edilmektedir. Dil eğitimi almak için yurtdışına çıkan öğrencilerin adaptasyon süreci önemlidir. İrlanda’da dil eğitimi veren kurs ve okullara alışma süreci dışında, İrlanda insanlarının sıcak karşılaması ile ülkeye kısa sürede adapte olunmaktadır. Aynı şekilde dil eğitimi alırken, okullardaki eğitim sistemi ve telaffuz yöntemleri sayesinde kısa sürede İngilizce diline hâkim olunabilmektedir.

Eğitim süreci boyunca hem teorik hem de uygulamalı dersler sayesinde, anadiliniz gibi İngilizceyi öğrenebilirsiniz. Okullar arası düzenlenen geziler sayesinde ve sosyal aktiviteler ile yabancı dil pekiştirilmeye çalışılmaktadır. Ülkenin para birimi Euro olduğundan, yaşam şartları çok ekonomiktir. Özellikle öğrencilerin daha fazla yer aldığı Dublin şehrinde, öğrencilere uygun çok fazla imkân bulunmaktadır. Uygun maliyetlerde konaklama, yeme-içme ve gezme fırsatını yakalayabileceğiniz bir ülke olarak tercih edebileceğiniz en doğru seçenektir. Ülkede kış mevsiminden ziyade, ilkbahar mevsiminin uzun sürmesi, ılımanlık açısından avantajlı olmasını sağlamaktadır.

İrlanda’da Çalışmak

Doğal yeşilliği, yüksek tepeleri, ortaçağın hüküm sürdüğü mimari yapısı ve insanları ile cazip ülke olan İrlanda; tüm dünya ülkeleri tarafından merak edilmektedir. Eğitim ve iş imkanları düşünüldüğünde, işsizlik oranının yok denecek kadar az olduğu görülmektedir. Genellikle tarım ve hayvancılıkla uğraşan İrlandalılar, bilişim teknolojisi alanında kendisini fazlasıyla geliştirerek, dış pazara açılmış bir ülke konumundadır. Özellikle günümüzün işsizlik problemi varken, İrlanda’da hem eğitim almak hem de meslek alanında uzmanlaşmak cazip bir hale gelmektedir. Avrupa veya Yurtdışından irlanda’ya çalışmak için gelecek kişiler veya İrlanda’da eğitim aldıktan sonra iş sahibi olmak isteyen kişiler bulunmaktadır.

Ülke meslek alanları konusunda geniş bir yelpazeye sahiptir. Bilişim alanında Türk personel arayan ülke, Türklere yeni bir kapı açmaktadır. İrlanda’da hangi alanda çalışmak istiyorsanız ona uygun şehri ve imkanları araştırmanız gerekmektedir. Her şehrinin farklı alanda uzmanlaşmış eğitimleri ve personel alımları bulunmaktadır. Bu yüzden meslek tercihi ve şehir seçiminin uyumlu olması gerekmektedir. Bu konuda yardım almak için genellikle danışmanlık firmalarından yararlanan çok fazla kişi bulunmaktadır. Danışmanlık firmalarının tecrübe ve deneyimleri sayesinde, en uygun meslek ve şehirde çalışma imkanına sahip olabilirsiniz. İrlanda’da eğitim aldıktan sonra, eğitim alınan meslek ile ilgili bir işe girmek daha kolay bir yöntemdir. Burada eğitim alırken, seçim yaptığınız işe CV bırakarak, kısa sürede ülkede yaşamaya başlayabilirsiniz.

Ülkede yeterli deneyime sahip olduktan sonra ülkenize döndüğünüzde, mesleğinizde uzman olarak yüksek mevkilerde yer bulma şansınız bulunmaktadır. Diğer yandan yabancı dilinizi de anadiliniz gibi kullanarak, birçok alanda uzmanlık sağlama şansına sahip olabilirsiniz. Tüm dünya ülkelerine kapılarını açan İrlandalılar, misafirperver ve cana yakın tavırları ile dikkat çekmektedir. Eğlence merkezleri ve renkli festivalleri ile çalışmak, eğlenmek ve eğitim almak için tercih edilebilecek ülkelerden biridir. Avrupa ülkeleri arasında yaşanabilir ülke olarak anılmasının nedeni de budur. Her sene binlerce kişi, her mevsim ülkeye seyahat etmektedir.

Gerek eğitim gerekse tatil amaçlı ülkeye giriş yapan kişi sayısı çok fazladır. İrlanda’da eğitim almak, çalışmak ve tatil yapmak için seyahat etmeden önce, konaklama ve vize konularını, önceden en iyi şekilde planladıktan sonra, ülkeye rahatlıkla seyahat edebilirsiniz.

 

 

 

Yorumlar

/* ]]> */