GİDENLER ANLATIYOR

Bu yazımı İrlanda da 3. haftamda yazıyorum ve daha yaklaşık 5 ay zamanım var ama şimdiden iyi ki gelmişim diyorum. Neden mi? Çünkü hem İngilizce yönünden ilerlediğimin farkındayım hem  de onlarca farklı ülkeden arkadaşlar edindim. Hem kendini geliştirme açısından hem de kariyer açısından yaşanılması gereken bir deneyim olarak görüyorum ben bu tecrübeyi. Çünkü bildiğiniz üzere İngilizce evrensel bir dil yani iyi bir işte çalışmak istiyorsanız bilmek zorundasınız.

İrlanda ya gelecek olursak diğer arkadaşların da yazdığı gibi çok anlayışlı, yardımsever, güler yüzlü ve mutlu insanlar. Alışır mıyım acaba diye endişelenmeyin çok kolay ve hızlı alışıyorsunuz çünkü sizinle konuşmaktan mutlu oluyor İrlanda halkı. Gezebileceğiniz doğa harikası yerleri ve estetik olarak çok güzel olan şehir mimarisiyle sıkılmayacağınıza emin olabilirsiniz. Bunun en büyük etkisi de seçtiğim okul tabiki, New College Group(NCG) İrlanda’da seçebileceğiniz en iyi okullardan biri, personellerin ve hocaların çözüm odaklı, yardımsever olması bu okulun kalite farkını ortaya koyuyor.

Akılımda hiç yurt dışına çıkmak ve dil okuluna gitmek gibi bir düşünce yoktu fakat kendi mesleğim gereği İngilizce konusunda daha iyi olmam gerektiği düşüncesiyle İrlanda Eğitim vesilesi ile İrlanda Dublin’de Kaplan International dil okulunda 8 hafta’lık eğitim almaya karar verdim.


Harika bir deneyimdi. Orada İtalyan, Fransız, Rus, Japon, Alman, İspanyol, Brezilyalı ve daha birçok milletten insanlar tanıdım. Bu insanlarla diyaloglarım sayesinde sadece İngilizce öğrenmemin dışında onların aksanlarını da öğrenmiş oldum. Okulun düzenlediği sosyal aktiviteler sayesinde de arkadaş çevremi genişlettim. Eğitim aldığım süre boyunca dil eğitimim dışında İrlanda’da gezilecek ne kadar yer varsa gezdim. Hiç yurtdışı deneyiminiz yoksa ben orada yaşayabilir miyim endişesine kapılmayın;
gittiğimde bende zorlandım ama en fazla 1 hafta sürdü.

Herkese Dublin’den merhaba.  Buraya İzmir İrlanda Eğitim Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı aracılığıyla geldim iyi ki bu firmayı seçmişim. Tabi ki benim danışmanlığımı yapan Burçin Erdoğan’ a çoook teşekkür ederim. Her zaman güler yüzlü ve çok yardımcıydı.


Buraya gelirken İşlemlerim de hiç bir sorun yaşamadım evraklarımı Burçin hanım’ın yardımıyla hazırladım ve ilk vize başvurumda İrlanda vizesini 5 gün içerisinde aldım. Şuan Dublin Atlas Language School da dil eğitimi almaktayım. 12. Haftalık programı seçtim ve 3 haftası bitti. Nasıl bu kadar hızlı geçti anlamadım. Programımı uzatmayı düşünüyorum J İmkânınız olursa kesinlikle 3 aydan uzun programı seçmenizi öneririm eğer vaktiniz varsa tabi. Dublin galiba dünyadaki en rahat şehirlerden biridir. Buraya gelince hep bur da kalmak isteyebilirsiniz :) 

Arkadaşlarımdan, ailemden aldığım övgü dolu tavsiyeler ve bana her konuda çok yardımcı olan danışmanım sayesinde Kaplan International Dublin macerasına başladım. İlk başta hiç bilmediğim bir ülkeye gitmem ve hakkında hiçbir şey bilmemem beni tedirgin etse de korkulacak hiçbir şey olmadığını daha ilk günden gösterdi okul. Kurulan arkadaşlıklar, hocaların ilgisi ve samimiyetinin alışma sürecimi daha kolay bir şekilde atlatmamı sağladığını düşünüyorum. Özellikle okuldaki ortam ve farklı arkadaşlarla tanışmak beni hep öğrenmeye çekti.

İrlanda'dan herkese selamlar.  İrlanda Eğitim ile yurtdışı dil eğitimi serüvenimin ikinci durağı İrlanda'ydı. Öncelikle beni İrlanda'nın en iyi dil okuluna yönlendirdikleri için hepsine çok teşekkür ederim. Dil okulu tercihinizin dil okuluna gideceğiniz ülke kadar önemli olduğu belirtmek isterim. Ve tabii ki eğitim danışmanlık şirketinizin.. İrlanda Eğitim Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı bu konuda gidebileceğiniz en profesyonel yer diyebilirim. Gözünüz kapalı güvenebileceğiniz harika insanlarla dolu. İrlanda'ya gitmeden önce de, eğitim sürecinizde de sizlerle ilgileniyorlar ve bu çok önemli.

Bundan 2 yıl önce bu yaz; “tatilde sadece tatil yapmayacağım, biraz da İngilizcemi geliştireceğim” şeklinde birden beliren bir fikir, beni yurtdışı eğitim danışmanlıklarının kapısını çalmaya itti.
Her girdiğim kapıdan çok da tatmin olmamış bir şekilde elim boş, aklım karışık olarak geri döndüm.  Ta ki İrlanda Eğitimin’ın kapısını çalıncaya kadar.
Kapıdan içeri ilk girdiğim andan itibaren, herkes ve her şey benim isteklerimi gerçekleştirmeye hazır bir şekilde sanki beni orada bekliyorlardı.
Onlar, orada hazırdı ama benim aklımda nereye gideceğime dair net bir fikir olmadığı için “nereye” sorusunun cevabı hazır değildi. Ancak sorunun cevabını bulmam çok uzun sürmedi. Danışmanım Hande Gedik’in gidilebilecek ülkeleri ve kursları artıları ve eksileriyle masaya yatırması ve benim taleplerime uygun seçenekleri önüme koymasıyla birlikte, aklımda dönüp duran “nereye”sorusu nun cevabı da ortaya çıkmıştı: İrlanda-Dublin. 

Ben aslında İngilizce eğitimi için Ingiltere’ye gitmek istiyordum. Daha sonra araştırdım ve okuldaki hocamın da dediğine göre İngiltere’nin maliyetleri bize yüksek geldi. Babam özel şirketlere güvenmiyordu. Bu yüzden kendisi araştırmak istedi. Sizinle tanıştığında fikri değişti. Sadece Dublin’e izin veriyorum dedi. Bende bunu bir fırsat olarak gördüm kabul ettim. Ama çok mutluyum. Dublin i çok sevdim. Havası çok değişken olsa da burası küçük ve çok sevimli bir yer. Insanları çok yardımsever. Çok yardımcı  oluyorlar.

İrlanda'da dil eğitimi almaya karar verdiğimde, bütün işlemlerimin olabildiğince sorunsuz gerçekleşmesini istiyordum. İnternette okuduğum yorumlar doğrultusunda İrlanda Eğitim Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı'nı tercih ettim ve Ankara şubesinden danışmanlık hizmeti aldım.

Öncelikli olarak söylemek istediğim, karşınızda profesyonel bir ekip olduğu. Özellikle danışmanım Ece Hanım'ın; bütün sorularıma verdiği doğru ve net cevapları, titizlikle takip ettiği vize sürecim ve herşeyden önemlisi; güleryüzü, nezaketiyle aramızda oluşturduğu güven içeren iletişimi herşeyin benim için olabildiğince kolay olmasını sağladı. Kendisine tekrar çok teşekkür ederim.

İrlanda Eğitim ailesine teşekkür etmeye nerden başlasam bilemedim. İyi ki onlarla tanışmışım ve tavsiyelerini dinlemişim. 

İrlanda Eğitim sayesinde Dünyanın en güzel ülkelerinde biri olan İrlanda’da ve Avrupa 1 numaralı okulu olan ISI Dublin’de (2014 ve 2016 yıllarında Avrupa’nın en iyi İngilizce dil okulu seçilmiştir.)  6 aylık muhteşem bir dil eğitimi aldım. Tarihi içerisinde barındıran ve yeşillikler içerisinde bulunan başkent Dublin’de inanılmaz keyifli bir zaman geçirdim.
Dil okuluna gitmeden önce İngilizce seviyem Elementary olmasına rağmen çok iyi bir eğitimle ve sürekli İngilizce konuşabilme çabası ile 6 aylık bir periyotta Intermediate seviyesinde kursu bitirdim ve şu anda Uluslararası firmalarla iş yapan bir yerde çalışmaktayım. Bir örnek verecek olursam okulda tanıştığım 2 Türk arkadaşım yaklaşık 1 senelik dil eğitiminin ardından Dublin’de bulunan GOOGLE şirketinde çalışmaktalar.  

SİZİ ARAYALIM