HANDE GEDIK

Tınılarından tanıyordum İrlanda’yı. Ilık, insanın içine dokunan, sonu gelmeyecekmiş gibi tekrarlanan melodi..Sıcak bir kahve, sonra tekrar melodi. Sonra bir kitap okudum..Brida.Yeşil, yemyeşil bir İrlanda tasvir ediliyordu. Mistik, ulaşılmaz,uçsuz bucaksız, nefes aldıran ve verdiren. Hep gitmek, hep görmek istedim. Gittim, gördüm. Hiçbir şeyin tesadüf olmadığı gibi İrlanda’ya da gitmem tesadüf değildi.

Ocak ayıydı.Havaalanına iner inmez içine alıverdi adeta.Yağmur mu? Soğuk mu? Hiçbiri.Sadece güneş vardı ve ılık. Yüzümde gülümse belirdi. Dublin Havaalanına beni karşılamaya gelen James’e. ‘Nasıl olur? İstanbul çok çok daha soğuk.’ dedim. ‘İrlanda işte burası’ dedi..

İnsanlar konuşkan. İnsanlar sıcakkanlı.İnsanlar misafirperver. Hepsini bizzat deneyledim bir hafta içinde. Bindiğim her takside çalan her şarkıya eşlik eden taksi şoförleri en çok özleyeceklerim arasına kendilerini yazdırdı. 

Gezdim, gördüm, şimdi de paylaşmak istiyorum. İrlanda, son senelerin yükselen yıldızı. Özellikle uzun dönem öğrencilere verilen çalışma hakları, ülkeye rağbeti de artırıyor. İrlanda’ya en çok öğrenci gönderen acentalardan biri olarak ziyaret ettiğim okullarla ilgili tek tek notlar aldım. Herkese keyifli okumalar. 

Emerald Cultural Institute

30 yıldan fazla bir geçmişe sahip olan bir okul.İrlanda’nın en profesyonel okullarından olan Emerald, her yıl 60’dan fazla ülkeden öğrenciyi okullarında ağırlıyor.1 dersin tam olarak 1 saat olduğu okul, öğrencinin İngilizce gelişiminin her evresini takip etmek bu anlamda özel hizmetler sunması bakımlarından tam anlamıyla butik bir okul niteliğinde. Emerald’ın yetişkin öğrenciler için Dublin’de iki kampüsü var: Palmerston Park ve Milltown Park. Her iki okul da şehir merkezine ‘LUAS’ adı verilen tramvay sistemiyle yaklaşık 5-6 dakikalık mesafede. Residential dediğimiz daha çok ailelerin yaşadığı, sakin ve güvenli bölgeler. Yani istediğinizde şehrin rengarenk cıvıl cıvıl hayatına bir adım yakın oluyorsunuz, istediğinizde de şehrin keşmekeşinden uzaklaşıyor ve çalışmalarınıza yoğunlaşabiliyorsunuz. Tabi keşmekeş kelimesi; Dublin ile İstanbul’u kıyasladığımızda biraz fazla kalıyor çünkü Dublin; küçük, düzenli, sistematik ve güvenli bir şehir. Palmerston okulu adını bulunduğu bölgedeki parktan alıyor. ‘Palmerston Park’.Dublin’in çoğu yerinin olduğu gibi bu bölge de yeşil, huzurlu bir bölge. Okul, Viktoryan tarzda bir binada bulunuyor; içeri girer girmez ne kadar ferah olduğunu görüyorsunuz. 22 sınıflı; interaktif tahtaları, multi-medya merkezi ve kafeteryaya sahip. Okulun arka tarafında bulunan küçük bahçe; ders araları ve sonraları kahve için çok çok ideal. Milltown Park okulu ikinci okulu Emerald’ın. Yine huzurlu ancak aynı zamanda hareketli bir bölge burası da. Okulun etrafında çok sayıda restoran, kafe, butik mağaza ve pub bulunuyor. Okulun bulunduğu bina, tarihi bir bina. Öncesinde Trinity College İrlanda Ekümenlik Okulu’na ev sahipliği yapmış.Girer girmez, böylesi bir tarihi kokluyorsunuz. Milltown’daki sınıf sayısı, Palmerston’dan biraz fazla; 30 sınıfı bulunuyor. Aynı zamanda Üniversite Yerleştirme Programlarının da sunulduğu okul. Akademik anlamda hayli kuvvetli. Yine sıcak yemek yiyebileceğiniz bir restoran bu binada da mevcut.Okulun hemen karşısındaki park ise özellikle hava güzel olduğunda tadı çıkarılması gereken alanların başında geliyor.

Atlas Language School

Atlas, şehir merkezine 15-20 dk yürüyüş mesafesinde sakin bir alanda. Okul, Grand Canal kenarında, Portobello House adı verilen görkemli bir binada yer alıyor. Aydınlık, ferah bir okul Atlas da. Dekorasyonda kullandıkları beyaz renk, aydınlığın en büyük sebeplerinden. Okuldaki hareket dikkatimi çekiyor. Akşama doğru bir saatte gitmiş olmama rağmen; merdivenlerden inen çıkan öğrenciler, ortak alandaki hareketlilik dikkatimi çekiyor. Bu hareketlilik sakin bir alanda yer alan bu okula ayrı bir dinamizm katıyor.Bununla birlikte beyazla kontrast yapması için kullanışmış kırmızı da dinamizmin nedenlerinden biri.Binada 25 sınıf bulunuyor. Ayrıca bir kütüphanesi, kantini, bilgisayar odası ve öğrenci ortak alanı mevcut. Atlas da Dublin’deki diğer çoğu okul gibi butik tarzda çalışan bir okul. Okulda haftalık değerlendirmeler oluyor. Öğrencilerle sohbet ettiğimde hocaların çok anlayışlı, çok yardımsever olduğunu söylüyorlar. Hocaların büyük bir kısmı; IELTS, TOEIC, Cambridge sınavlarına hazırlamada deneyimli hocalar. Okulun diğer dikkate değer özelliklerinden biri de öğleden sonraları ‘Study Club’ adı verilen, İngilizce becerileri geliştirmeye yönelik workshoplar.Bu workshoplarda, özellikle uzun dönem gelen öğrenciler için iş bulmaya yardımcı olacak ‘CV Hazırlama’, ‘İrlanda Kültürü’ gibi konular tartışılıyor. ‘Conversation’, ‘Pronunciation’ ve ‘English Around the World’ ise popüler öğleden sonra seçmeli derslerinden sadece birkaçı.

Apollo Language School

Apollo eğitim hayatına yeni başlayan okullardan ama kurucuları sektörün en deneyimli isimlerinden. Eminim ki Türk öğrencilere en güzel eğitimi ve hizmeti sunabilecek kapasitede bir okul olacak Apollo. Okulun lokasyonu çok merkezi. Temple Bar, Grafton Street gibi Dublin’in en popüler bölgelerine 5-10 dk yürüyüş mesafesinde. Apollo 3 katlı bir binada. 10 sınıfı bulunuyor,sınıflar maksimum 14 kişilik. İrlanda’da çalışan insanlar için akşam meslek kursları sunan bir kolej ile aynı binayı paylaşıyorlar. Bunun izleri, okulun mimarisinde de görülüyor. Asansör, çalışma odası ve kütüphane de binanın sunduğu diğer imkanlar. Apollo’yu diğer okullardan ayıran özelliklerden biri; sunduğu yurt konaklama. Dublin’in en merkezi yurtlarından Binary Hub ile çalışıyorlar. Okula yaklaşık yarım saat yürüyüş, 10 dk da otobüs mesafesinde yurt. Binary’de iki dil okulunun da öğrencileri ve aynı zamanda üniversite öğrencileri kalıyor. Odalar tek kişilik ve özel banyolu. Aynı zamanda gym imkanı da sunan yurt, klasik bir yurttan ziyade öğrencilere keyifli vakit geçirecekleri bir yaşam alanı ve bir kültür sunuyor.

Swan English Language Training

SWAN, Dublin’in kalbinin attığı yerlerden biri olan Grafton Street’te. Grafton’u, İstanbul’un İstiklal Caddesi gibi düşünebiliriz. Birçok mağaza, kafe, restorana ev sahipliği yapıyor.Şehrin keşmekeşinden bir süre sıyrılıp sokak müzisyenlerini dinlemek insana huzur veriyor. Okulun dışı Georgian tarzı bir mimariye sahip olmasına rağmen içi teknolojik olarak yenilenmiş ve öğrencilere çok sayıda imkan sunuyor. Okulun girişinde yer alan tabletler tamamen öğrencilerin kullanımı için ve bütün sınıflarda akıllı tahtalar mevcut. Kütüphane, öğrenci ortak alanı ve öğrencilerin kendilerine kahve, vs hazırlayabilecekleri küçük bir mutfak okulun sunduğu diğer imkanlar. SWAN’e devam eden öğrencilerle sohbetimde, öğrencilerin IELTS Hazırlık hocalarından çok memnun olduğunu öğreniyorum.
Okul temsilcisi Danielle, güzel bir öğle yemeği sonrası tekrar koşturmaca için hazırlanıyorum.Yemeklerdeki keçi peyniri hakimiyeti dikkatimi çekiyor. Çoğu restoranda, çoğu menünün içinde keçi peyniri sunuluyor, özellikle de salatalara çok ayrı bir lezzet katıyor.

International House Dublin
Okul, kuzey tarafın en işlek ve popüler caddeleri Henry Street ve O’Connell Street’e yürüyüş mesafesinde.Oldukça ihtişamlı bir binada bulunan bu okuldan etkileniyorum. Okul, aynı zamanda üniversite ve lise programları da sunuyor ve bütün bina buna göre tasarlanmış. Öğrencileri düşündükleri ve bunu tam bir profesyonellikle yaptıkları çok belli oluyor. International House, 5 katlı bir binada; bir asansör bulunuyor.44 sınıfıyla İrlanda’nın en büyük okullarından. Bilgisayar laboratuarı, kütüphane, restoran, teras ve öğrenci ortak alanı okulun sunduğu diğer imkanlardan. Okuldaki kütüphanede Dublin’deki birçok dil okulundakilere kıyasla oldukça büyük bir kütüphane; çok sayıda yayına ev sahipliği yapıyor. Terası ise, görülmeye değer. Ders aralarında kahveyle Dublin’i izlemek ‘nasıl keyiflidir’ diye içimden geçiriyorum. 
Akademik olarak da yine İrlanda’nın en başarılı okullarından.Hocalarının çoğu en üst seviye kalifikasyonlara sahip; çoğu CELTA ve DELTA sahibi. Aynı zamanda Cambridge Test Merkezi olan okulda Business English, Aviation English ve Teacher Training sunulan diğer spesifik programlar. Job Skills Workshops, Extra Writing ve Speaking Classes ise okulun sunduğu ekstra ücretsiz workshoplar. İlk üçünde İtalyan, İspanyol ve Fransız öğrenciyle Avrupa ağırlıklı bir uluslararası öğrenci dengesine sahip okul.
Centre of English Studies - CES

CES, zincir bir okul: Dublin ve İngiltere’de dil okulları bulunuyor. İrlanda’nın en köklü, en büyük okullarından. Sadece Dublin’de üç binası bulunuyor.Üçü de şehir merkezinde ve birbirine oldukça yakın mesafelerde. Bir binası benim de bir süre konakladığım Dame Street’te bulunuyor. Dame Street, Grafton’dan sonra Dublin’in diğer işlek caddelerinden. Okula girer girmez, bir yoğunluk ve hareket hissediyorsunuz; oldukça yoğun hissedilen bu enerjiden etkileniyorum; anlıyorum ki yapacak çok işleri var. Öğrenciler de bir koşuşturmaca halinde. Onların da yapacak çok şeyleri olmalı çünkü İrlanda’nın akademik olarak en popüler okullarından birinde okuyorlar. CES Dublin aynı zamanda resmi IELTS ve Pearson Test merkezi. Resmi IELTS’e bu binada girebiliyor öğrenciler. Yazın neredeyse 40 sınıfa ulaşan CES Dublin’in öne çıkan özelliklerinden biri hocaları. Okul temsilcisi Justin’in üzerine basa basa tekrarladığı şey:’İrlanda’nın en iyi hocaları bizde. IELTS test merkezi olmak ve diğer tüm kalifikasyonlara sahip olmak kolay bir şey değil..’Hocaların büyük bir kısmının sadece CELTA değil DELTA’sı da mevcut. 
Okulun sunduğu diğer imkanlar ise: öğrenci ortak alanı, kütüphane, bilgisayar laboratuarı, kafeterya ve iki binasında yer alan terasları. Öğrencilerin ders aralarında ve sonralarında vakit geçirebilecekleri pek çok yer oluyor böylelikle. Öğrencilerle sohbet ettiğimde; büyük bir kısmının referansla geldiğini öğreniyorum. CES Dublin’e gelen öğrenciler çok mutlu ve büyük bir kısmı okulu arkadaşlarına tavsiye ediyor. Öğrencilerle görüştüğümde öne çıkan diğer bir nokta ise okulun sosyal aktiviteler ekibinin oldukça yoğun çalışması. Öğrencileri yoğun tutacak birçok aktivite var her gün. Bunların büyük bir kısmı ücretsiz bir kısmı da çok uygun ücretlerle sunuluyor.

Kaplan International - Dublin

Kaplan lokasyon olarak en etkilendiklerimden birisi. Bir başka şehrin kalbi diye nitelendirebileceğimiz Temple Bar’da alıyor ve kuzey ve güney olarak ikiye bölen Liffey Nehri’ne bakıyor. Ders sonrası nehir kenarında dolaşmak keyifli olur diye düşünüyorum. En merkezi yerlere yürüyerek gidebiliyorsunuz. Kaplan uluslararası zincir bir okul. İngiltere’de, Amerika, Kanada ve Avustralya’da dil okulları bulunuyor. Dublin’deki okulu diğer okullar arasında değerlendirdiğimizde butik nitelikte. Georgian tarzı bir binada yer alan bu okulda 10 sınıf bulunuyor. Sınıflar yüksek tavanlı ve bu da sizi oldukça ferah hissettiriyor. Sınıflarda interaktif yazı tahtaları bulunuyor ve okul ayrıca 6 bilgisayardan oluşan bir bilgisayar laboratuarına sahip. 
Kurs Direktörüyle konuşmama başlamadan önce; okuldaki Türk öğrencilerden bahsediyor bana. Hepsinin ismini biliyor ve gelişim süreçlerine de oldukça hakim. Bu durum beni etkiliyor. Birebir ilgiyi önemseyen; sıcak, samimi bir atmosferde olmak isteyen öğrenciler için çok ideal olduğunu düşünüyorum Kaplan’ın. Direktör, CELTA ve Trinity test merkezi olduklarıyla söze başlıyor ve hoca seçiminde çok özenli olduklarının altını çiziyor. Sonraki öğrenci sohbetlerinde benim de en çok memnuniyet aldığım özelliklerden ilki hocaların kalitesi ve yaklaşımı oluyor. Bu durum beni oldukça mutlu ediyor. Öğrencilere böylesi sıcak bir atmosfere emanet ediyor olmamın keyfiyle ayrılıyorum okuldan. Bu arada, yurt konaklama olarak; Apollo dil okulu gibi Kaplan da Binary Hub öğrenci yurdunu kullanıyor.

Oscars International Language School

Oscars International, eski adıyla Malvern House. CES ile aynı caddede Dame Street’te yer alıyor. Okulun en öne çıkan özelliklerinden biri, yurt konaklamasının da hemen yanında yer alıyor olması. Odalar tek, iki, üç veya 4 kişilik şekilde ve özel banyolu. Malvern House da yine Dublin’in köklü okullarından. Okulda 21 sınıf bulunuyor. Okulda kırmızı ve beyaz renkler hakim; modern tarzda döşenmiş, keyifli okunabilecek bir okul. Oscars da yine çok hareketli bir okul; Dame Street gibi merkezi bir lokasyonda olmasının bunda etkisi vardır diye düşünüyorum. Merdivenler sürekli öğrenci dolu ve gözlemlediğim kadarıyla öğrenciler çok mutlu.Öğrenci ortak alanı, kütüphane ve en üst katta yer alan kafeterya okulun sunduğu diğer imkanlardan. Okulun diğer öne çıkan özelliği de Skills Modules adı verilen öğleden sonra sunulan seçmeli derslerin çeşitliliği: Conversation, Irısh Culture, Pronunciation and Public Speaking, Business English ve Exam English sunulan dersler arasında. Öğrencilerle görüştüğümde, bu derslerin sadece sunmuş olma amaçlı değil; gerçekten verimli dersler olduğunu öğreniyorum.Çarşamba günkü ziyaretlerim de Oscars ile birlikte noktalanıyor ve ertesi günkü ziyaretim Galway için heyecanlanmak üzere odama çekiliyorum.

Galway Cultural Institute

Galway, Dublin’e iki buçuk mesafede; İrlanda’nın 3.büyük şehri. Atlantik Okyanusu’nun rüzgarına ev sahipliği yapan şehir; bir gizemi, bir sakinliği de beraberinde getiriyor. Sanki okyanus sizinle konuşuyormuş gibi hareketli. İrlanda halkının Galway’i yoga merkezi seçmesinin nedenlerinden birinin bu olduğunu düşünüyorum. İçinize dönmenize fırsat veren ancak aynı zamanda klasik İrlanda kültürünü de deneyimleyebileceğiniz eğlenceli ve keyifli bir şehir Galway. Dublin şehir merkezinden her saatte otobüs var Galway’e ve otobüsler çok konforlu. Sizi otobüs istasyonunda bırakıyor ve 30-40 Euro bir ücreti oluyor. Dublin’e göre de yaşam giderleri çok çok uygun. Birçok yere yürüyerek ya da bisikletle gidebileceğiniz bu şehir; özellikle yaz aylarında tam bir festival şehri oluyor. Bilhassa İrlanda’ya uzun dönem gelen ve çalışmak isteyen öğrenciler için bu festivaller tam ideal. 
Galway’deki okulumuz Galway Cultural Institute. İrlanda’nın en büyük ve modern okullarından. Hem akademik hem de teknolojik olarak favori okullarımdan biri olduğunu çok rahatlıkla söyleyebiliyorum. Zaten okula girer girmez ne kadar lüks ne kadar güzel bir okul olduğunu siz de hissedebiliyorsunuz. Okul, okyanus manzaralı güzel bir lokasyonda. Okul temsilcisi İrlanda halkının yaz kış fark etmeden okyanusta yüzdüğünü söylüyor, yazın da bazen öğrenciler yüzebiliyormuş. Aile yanı konaklamaların ise bazıları 5-10 dk, bazıları da maksimum 20-25 dakika yürüyüş mesafesinde. Aylık otobüs kartının da ücreti aylık 16-20 Euro civarı. Otobüs ihtiyacınız ise çok nadir çünkü şehir merkezi de dahil olmak üzere hemen hemen her yere yürüyerek gidebiliyor ve yürürken de okyanus rüzgarının tadını çıkarabiliyorsunuz. Bisiklet kiraladığınızda ise aylık ücreti yaklaşık 40 Euro. 
Okul, oldukça büyük 4 katlı bir binada. Asansör kullanabiliyorsunuz. 30 ınıflı bu okulun sunduğu diğer imkanlar zemin katta bulunan öğrenci kafeteryası, çalışma salonu, kütüphane ve öğrenci ortak alanı.Bazı sınıflar okyanusu görüyor.Her sene 30’dan fazla öğrenciyi ağırlayan okul aynı zamanda Cambridge ve IELTS test merkezi.Director of Studies ile yaptığım görüşmede bazı hocaların doktora derecelerinin olduğundan bahsediyor. Bu kadar büyük ve lüks bir okul olmasına rağmen sıcak ve samimi bir atmosfere sahip okul. Bu yönetim takımından hocalara kadar birçok görüşmenizde hissedebiliyorsunuz. İsviçre, İtalya, Fransa ve İspanya ağırlıklı Nationality Mix’de Avrupalı öğrenci yoğunluğu öne çıkıyor. Öğrencilerle görüşmemde en sevdikleri noktalardan birinin sosyal aktiviteler olduğunu öğreniyorum. İrlanda dansı, yoga gibi workshoplar da sunuyorlar. Bir diğer öğrencileri tanıştırdıkları alan ise ‘Volunteering’ diğer bir deyişle ‘Gönüllülük Programları’.İngilizcenizi ve aynı zamanda CVnizi geliştirmek için oldukça ideal olan bu programlara talep de çok fazla. Okul, İngilizcenizi pratik edebileceğiniz o kadar çok alan yaratıyor ki gerisi size kalıyor. Okulda dikkatimi çeken köşelerden biri de konaklama alternatiflerinin paylaşıldığı köşe. Aylık 350-450 Euro odaları buradan takip edebiliyorsunuz. 
Galway’i zor bırakıyorum; içimden ayrılmak gelmiyor ama bir kere daha bu şehre geleceğimi bilerek Dublin’e dönüyorum.

Alpha College of English

Alpha, kuzey Dublin’de yer alan küçük, butik, samimi bir aile okulu. Dublin’deki insanların buluşma noktası olan Spire’a ve James Joyce merkezine yürüyüş mesafesinde. Ortalama yaşın 28 olduğu okulu, öğrencilerin % 92’si arkadaşlarına tavsiye ediyor. Hocaların çoğu Master dereceli. İtalyan, İspanyol, Brezilyalı ve Koreli öğrenci çoğunlukta. Yazın öğrenci kapasitesi 350’yi buluyor. Okul ekibindeki her bir kişi öğrencileri ismiyle hatırlayacak kadar samimi; bu öğrencilerin çok hoşuna gidiyor. Bir de hocalardan duyulan memnuniyet. Kimi sorduysam okulun eğitiminden çok memnun. Genel İngilizce ile birlikte diğer bir kendine güvendikleri alan Teacher Training kursları. Kendi hocalarına bu anlamda çok güveniyorlar. 
Akademik olarak okulda her gün ücretsiz bir aktivite var: Business Club, Conversation Club, Exam Preparation, Film Club her hafta sunulan workshoplardan ve talep de oldukça fazla. Öğrencilerin ders dışında da İngilizceyi yoğun biçimde kullanmaları için her bir detay düşünülmüş. Okul temsilcisi Simon, Alpha Network’ün giderek büyüdüğünden ve her geçen gün daha çok tanındıklarından bahsediyor. Öyle ki çok sayıda Türk arkadaş bile edinmiş kendisi.

ISI - Study in Ireland

ISI da kuzeyde, merkezi bir lokasyona sahip. Aynı zamanda ödüllü bir okul. 2014 yılında ‘Avrupa’nın En İyi Okulu’ olarak oylanmıştı. 2001 yılında kurulan okul, 18.yüzyıldan kalma taş bir binada yer alıyor; yalnız bunun aksine içerisi bir o kadar modern. Okuldaki pozitif enerji her bir köşeye sinmiş. Herkesin işini çok severek yaptığı öğrencilere o kadar yansımış ki, etkileniyorum. Sınıflar çok ferah ve interaktif tahtalı. Bir öğrenci ortak alanıı, bilgisayar odası ve kafeterya okulun sunduğu diğer imkanlardan. Okulun sosyal aktiviteleri oldukça hareketli; üniversitelerdeki gibi klüplere sahipler: Drama Club, TV Club, Music Club, Sports Club bunlardan sadece birkaçı. 
Entelektüel bir görünüşe sahip olan bu okulda öğrencilerle görüşmemde en çok duyduğum okul ekibinin ne kadar yardımsever olduğu. Özellikle uzun dönem gelen öğrenciler, öğleden sonra sunulan derslerin çeşitliliğinden çok memnun. Standart programla gelen öğrencilerin çoğu bir süre sonra Yoğun programa geçmek istiyor. Okulun neden ödüllü bir okul olduğunu o zaman anlıyorum. Okul temsilcisiyle vedalaşarak sonraki ziyaretlerim için güney Dublin’e dönüyorum.

ATC International

ATC’nin Dublin’de ve Dublin’e yarım saat mesafede Bray’de dil okullaru bulunuyor. Dublin’deki okulu Grafton’a 1-2 dakika mesafede South William Street’te. 16 sınıflı ATC Dublin’in Dublin’deki en modern ve en merkezi okullardan biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliyorum. Her sınıf son teknolojiyle donanmış durumda. 4 katlı binanın son katında yer alan öğrenci ortak alanı; ferahlığı, mobilyaları ve dizaynı ile öğrencilerin vakit geçirmeyi sevdiği alanlardan.Ders aralarında ve sonralarında burada çok sayıda öğrenci görmek mümkün. Öğleden sonraları hocalar bazen bu alanda öğrencilerle vakit geçiriyor ve oyunlar oynuyor.Yine bu katta yer alan bilgisayarlar, öğrencilerin kullanımına açık. Öğrenciler okulun E-learning platformunu kullanabiliyor ve CVlerini bu bilgisayarlarda hazırlayabiliyorlar. Bu E-learning’i telefona da indirmek mümkün. Öğleden sonra aktivitelere ve diğer aktivitelere sadece telefonunuzdaki bir tuşla katılabiliyorsunuz. % 43 bir oranla, Western Europe öğrencileri okuldaki ağırlığı oluşturuyor. 
Dublin’den sonra ATC Bray’e uğruyoruz. Bray okulu, sahil kenarında ve Dublin şehir merkezine trenle 35 dakika. Merkeze yakın ama aynı zamanda sakin bir bölgede olmak isteyen öğrenciler için çok ideal. Okul, Viktoryan tarzı bir binada ve bazı sınıflar denizi görüyor. Aklıma hemen İngiltere Brighton geliyor. Bray okulu, ATC’nin kurulan ilk okulu ve Dublin’den biraz daha büyük. 23 sınıfa ev sahipliği yapıyor. Kütüphane, çalışma salonu, kantin, bahçe okulun sunduğu diğer imkanlardan. Aile yanı konaklamaların çoğunun yürüyüş mesafesinde olduğunu öğreniyorum. Yaşam giderleri anlamında bu özellik de bütçeye katkı sağlayacak özelliklerden.Sahil kenarında olması dolayısıyla okul yazın maksimum kapasitesine ulaşıyor. Daha çok tanınmayan bir bölge olduğu için de Türk oranı anlamında oldukça düşük.

Horner School of English

Okul, şehir merkezinde Georgian tarzı bir binada yer alıyor. Aile okulu; bu samimiyeti okulda hissedebiliyorsunuz.1993 yılında kurulan bu okulun en önemli özelliği sınıftaki kişi sayısının diğer okullara göre biraz daha düşük olması. Bu da birebir ilgiyi beraberinde getiriyor. 
Horner aynı caddede iki binaya sahip. Seviyenize ve okuldaki müsaitlik durumuna göre hangi binada olacağınız belli oluyor yalnız iki okulun sunduğu imkanlar da hemen hemen aynı. Sınıflar, interaktif tahtalara sahip. Bilgisayar odası ve öğrenci ortak alanı okulun sunduğu diğer imkanlardan.
Horner’ın sunduğu ‘Standard + Fluency programı oldukça talep görüyor. Oldukça profesyonel çalışan bu okulda özellikle Türk öğrencilerden duyduğum ilk cümle:’Okul ekibi çok sıcak ve ilgili.Her şeyde çok yardımcı oluyorlar.’Okulun bir diğer güzel özelliği de yurt konaklamalarının çoğunun okula 15-20 dakika yürüyüş mesafesinde olması. Hatta 2 dakika mesafede yurtları bulunuyor.

SİZİ ARAYALIM